Uteniškės Editos Kušleikienės kūryba skleidėsi festivalyje „Sutarjėla“

Birželio 4 dieną Ignalinoje surengtas XI Aukštaitijos regiono sutartinių festivalis „Sutarjėla”, atvėręs vasaros sezono vartus. Gražioje erdvėje prie Palaukinio ežero, po svyruojančiais beržais, ragų gaudesiu pradėtoje šventėje skambėjo net 18-os kolektyvų atliekamos sutartinės. Kiemeliuose triūsė senuosius lietuvių amatus pristatantys amatininkai, tautodailininkai, buvo demonstruojami lietuvių archeologiniai kostiumai ir jaunųjų dizainerių sukurtos kolekcijos „Baltiški ženklai” drabužiai. Šio festivalio simbolis – šimtaraštė juosta – į Ignaliną atkeliavo iš Panevėžio, o kitąmet aplankys Molėtus.

 

Festivalio koncertas pradėtas bendra visų dalyvių sutartine „Rimo tūto sutarjela…”. Vėliau skambėjo šventės šeimininkų – folkloro ansamblio „Čiulbutė”(vad. Sigutė Mudinienė) Ignalinos krašto sutartinės. Į bendrą sutartinių pynę gražiai įsipynė giedotojų kolektyvai „Trys keturiose” iš Vilniaus, „Seluona” iš Zarasų, „Sasutalas” ir „Kadujo” iš Kauno, Utenos „Sėdauta”, Švenčionėlių „Lakiūtė’ „Abelėla” iš Anykščių. Kupiškio „Kupkėmis” atvežė šokamąsias grupines sutartines. Kauniečiai „Linago” sutartines grojo penkiastygėmis sutartinių kanklėmis, ragais ir skudučiais. Ragus, daudytes, skudučius pūtė ir Kupiškio „Vijūnytės” bei Kernavės „Medgrindos” folkloro kolektyvai. Dvejines sutartines giedojo žymioji Rugiaveidė su dukra, Adutiškio – Lazdinių vyresniųjų ansamblis kartu su Adutiškio jaunimo koletyvu „Vosilkėla” parodė paruginių sutartinių programą.
Koncerto metu buvo pristatomos autentiškų baltų genčių kostiumų ir jaunimo improvizacijų baltų genčių kostiumų tema, kolekcijos. Utenos kolegijos Aprangos dizaino ir technologijos studijų programos absolventė Edita Kušleikienė atvežė dvi kolekcijas – improvizacijas baltų genčių kostiumų tema – „Etno ritmu” ir „Ralio ralio”. O Vilniaus dailės akademijos Telšių skyriaus studentai pristatė kolekcijas „Kopų dvasia”, „Etno atgarsiai”, „Etmoralė” ir „Pasivaikščiojimas miške”. Buvo įdomu pakeliauti praeities vizijose, pasižiūrėti, kaip keitėsi mūsų protėvių apranga, kokios įdomios buvo drabužių detalės.
Pievelėje aplink sceną šurmuliavo archeologinių amatų kaimelis. Eksperimentinės archeologijos klubo „Pajauta” nariai demonstravo senuosius amatus:  dirbinių iš odos (žaislų, aksesuarų, avalynės) rekonstrukcijas; baltų aprangos detalių gamybą ir archainį  mezgimo būdą; senovinę puodininkystę (lipdyta ir apžiesta keramika); stiklo karolių gamybą; juvelyriką; gintaro amuletų, papuošalų rekonstrukcijas. Katile ant laužo buvo verdamas kopūstų, žirnių ir mėsos troškinys, kuriam naudoti senovės lietuvių prieskoniai: kanapių sėklos, kadagio uogos, įvairios žolelės ir kt. Kalviai demonstravo kalvystės meną, rodė jau nukaltus dailius daiktus. Visi norintys atminimui galėjo nusikalti Ignalinos jubiliejinę ir Sutarjėlos festivalio monetą.
Sutartinių atlikėjai sugiedoję paskutinę giesmę išvyko giesmėmis ir ragų garsais palydėti saulės nuo didingojo Ladakalnio. Pasiliekančius vasaros sezoną jubiliejinėje Ignalinoje kvietė pasitikti smagios grupės: „Kūjeliai” ir „Antikvariniai Kašpirovskio dantys”.

Ignalinos r. savivaldybės administracijos inf.

 

Nėra pranešimų, kad būtų rodomas

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video

Aktualijos

Featured

Ignalinos naujienos

Įvairenybės

Jaunimas

Kaimas