Pasvertas vienas Utenos rajono riedulys

Lietuva nėra kalnų kraštas, kuriame nieko nestebintų milžiniški rieduliai, todėl laukuose, miškuose ar upėse esantys patys didžiausieji – saugomi gamtos paminklai. Daugelis atpažįsta žymiausiuosius – Puntuką ir Puokės riedulį ir dažnai abejoja, kuris iš jų yra didesnis. Geologai apskaičiavo didžiausių Lietuvos riedulių tūrį ir nustatė, kiek jie sveria.

Rasti riedulio tūrį galima dviem būdais: mastelinio modeliavimo būdu arba pritaikius Archimedo išvestą sferos tūrio apskaičiavimo formulę. Žinant riedulio tūrį, galima sužinoti, ir kokia yra jo masė. Tam reikalingas akmenį sudarančios medžiagos tūrio ir masės santykis, t. y. tankis. Lietuvos didžiausius riedulius sudaro gana tankios granito ir gneiso uolienos, kurių tankis yra 2,6–2,8 gramai kubiniam centimetrui. Palyginimui, smiltainio tankis – apie 2,2–2,5 g/cm3.

Pasvertas ir Utenos rajone stūksantis riedulys – Vosgėlių akmuo, patenkantis į didžiausių šalies akmenų dešimtuką. Paaiškėjo, kad jis sveria 181 toną.

Šis masyvus riedulys yra geologinis gamtos paminklas, aštuntas pagal dydį Lietuvoje. Jis paskelbtas saugomu 1968 metais. Riedulys stūkso Leliūnų seniūnijoje, Vosgėlių kaime, vienoje sodų bendrijoje.

Laikraščio „Utenos diena“ inf.

Nėra pranešimų, kad būtų rodomas

Aktualijos

Featured

Ignalinos naujienos

Įvairenybės

Jaunimas

Kaimas