Keksiukai – tobulas skonis į delną telpančiame laimės gabalėlyje

Tobulas skonis į delną telpančiame išpuoštame laimės gabalėlyje – taip keksiukų mėgėjai apibūdina šį nepaprastai gardų desertą, kuris pamalonina ne tik gomurį, bet ir akis. Šiandien Lietuvoje ir pasaulyje įvairiausių skonių keksiukai su įmantriais įdarais, dekoruoti fantastiško grožio ir skonio kepurėlėmis, tapo neįtikėtinai populiarūs. Pasak „Google”, „keksiukų receptai” yra sparčiausiai auganti raktažodžio paieška šiuo metu. Tiesa, smalsu, ar daugelis keksiukų gerbėjų žino šio fėjų pyragėliu vadinamo deserto atsiradimo istoriją, kuri siekia net XVII amžių.

Minėtuoju laikotarpiu Šiaurės Amerikos ir Didžiosios Britanijos virėjai, kurie ir sugalvojo keksiukus, vargiai mokėjo skaityti ir rašyti, tad visi receptai buvo kruopščiai saugomi ir perduodami tik žodžiu iš kartos į kartą. Manoma, kad angliškasis keksiuko pavadinimas „cup cake” atsirado dėl to, kad visi ingredientai šiam desertui buvo matuojami puodeliais: vienas puodelis sviesto, du puodeliai cukraus, trys puodeliai miltų ir 4 kiaušiniai. Ingredientų matavimas puodeliais lėmė tai, kad keksiukų receptas buvo iš tiesų labai lengvai įsimenamas ir gana tikslus. Dėl tokios ingredientų proporcijos vienu laikotarpiu keksiukai vadinti „1234 pyragaičiais”.
Pirmąjį kartą keksiukai rašytiniame šaltinyje paminėti 1796 m. Amerikos kulinarės Amelijos Simons knygoje, kur ji užsiminė, kad pyragus galima kepti ir mažose formelėse. Oficialų pavadinimą šie mažyčiai kepiniai gavo 1828 m. kada 19 a. amerikiečių kulinarinių knygų autorė Eliza Leslie savo knygoje pateikė keksiukų receptą. Tuo laikotarpiu keksiukus dažnai kepdavo keramikiniuose puodeliuose ar formelėse, toks kepimo būdas taip pat galėjo turėti įtakos tokiam pavadinimo atsiradimui.

Angliški keksiukai tradiciškai būna mažesni
Keksiukai kepami metalinėse įvairaus dydžio formelėse. Jų būna pačių įvairiausių – iš paprasto metalo, su nepridegančiu paviršiumi, silikoninių ar keraminių. Kad tešla nepridegtų, o keksiukai lengvai išsiimtų, į formeles dažniausiai dedami popieriniai sijonėliai. Kaip ir kepimo formų, taip ir popierinių sijonėlių yra įvairių dydžių – nuo pačių mažiausių (2,6 cm skersmens keksiuko apačioje) iki didžiausių (5 cm skersmens keksiuko apačioje), kurie dar gali būti įvairiai išmarginti. Kad ir kokio dydžio ar skonio keksiukus keptumėte, prieš dekoruodami ar įdarydami, juos būtinai atvėsinkite. Įdomu tai, kad angliški keksiukai, taip vadinamieji fėjų pyragėliai, skiriasi savo dydžiu nuo amerikietiškųjų: jie tradiciškai būna mažesni, kad fėjos savo vakarėliuose galėtų jais vaišintis, ir retai kada jų viršus padengiamas atšaldyta kepurėle.

O kaip gi išsikepti tuos keksiukus?
Pagrindiniai keksiukų tešlos ingredientai išliko nepasikeitę: tai sviestas, cukrus, kiaušiniai ir miltai, tačiau keksiukus galima iškepti ir pasinaudojus bet kokio biskvito, skirto perteptam pyragui, receptu. Iškeptus keksiukus galima dekoruoti įvairiu glajumi. Skystesni glajai, skirti keksiukų apliejimui, dažniausiai pastarieji būna pagaminti iš cukraus, vandens, citrinos sulčių, pieno ar grietinėlės. Tiršti glajai, kuriais aptepami keksiukai, gaminami iš cukraus ir sviesto, išplaktų kiaušinio baltymų, išplaktos grietinėlės ar maskarponės sūrio. Tiek vieni, tiek kiti glajai gali būti pagardinami įvairiais priedais: maistiniais dažais, kvapų esencijomis, braškių ar šokolado skonio cukrumi, riešutais, uogomis, vaisiais, pabarstukais.

Šiuolaikiniai keksiukų kepimo būdai
Šiais laikais norint išsikepti keksiukų ilgai virtuvėje sukiotis nebereikia, o ir kulinarinis talentas nebūtinas. Tereikia pasinaudoti tuo, kas pasaulyje ir Lietuvoje jau sugalvota – miltiniais mišiniais. Į specialius miltinius mišinius, skirtus keksiukams, įdėti visi reikalingi ingredientai, tad miltinį mišinį užtenka supilti į dubenį, įpilti ant pakuotės nurodytą kiekį vandens ir aliejaus, viską gerai išmaišyti ir kepti. Tokie aukščiausios kokybės miltiniai mišiniai skonio savybėmis nenusileidžia pagal tradicinius receptus keptiems keksiukams, tačiau taupo laiką, nes tešlos paruošimo procesas užtrunka mažiau nei 5 min. Be to, norintys gali keksiukus pagardinti uogomis, riešutais, vaisiais arba pasigamintu įdaru, papuošti pačių įvairiausių skonių kepurėlėmis su pabarstukais.

Keksiukų su pistacijomis receptas
Žymus virtuvės šefas Ruslanas Bolgovas pateikia ypač paprastą keksiukų receptą, kurį savo namuose galės išsikepti net ir mažai patyręs keksiukų kepėjas.
12 – 15 keksiukų iškepti reikės:
1 pakelio (470 g.) AB „Kauno Grūdai” miltinio mišinio vaniliniam keksui
185 ml pistacijų aliejaus
225 ml skysto jogurto su žemuogėmis, agrastais arba abrikosais
Pistacijų dekoravimui

Keksiukų tešla labai greitai paruošiama: į miltinį mišinį tereikia įpilti 185 ml pistacijų aliejaus ir 225 ml skysto jogurto su priedais (pasirinktinai), tada viską gerai išmaišyti. Įjunkite orkaitę, ji turi įkaisti iki 180 laipsnių temperatūros. Kepimo formoje išdėliokite popierinius sijonėlius. Dėkite po šaukštą tešlos į kiekvieną sijonėlį, ant viršaus galite užbarstyti nesmulkintų pistacijų, tada kepimo formą įdėkite į orkaitę ir kepkite apie 25 min., kol keksiukai gražiai pakils ir sutvirtės.

Keksiukų recepto autorius Ruslanas BOLGOVAS

Nėra pranešimų, kad būtų rodomas

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video

Aktualijos

Featured

Ignalinos naujienos

Įvairenybės

Jaunimas

Kaimas