17-ąją Vilniaus knygų mugę sekmadienį vainikavo 2015 metų knygos rinkimų laureatų apdovanojimas. Skaitytojų išrinktus tradicinės akcijos nugalėtojus pasveikino kultūros ministras Šarūnas Birutis.
Šiemet už Metų knygas balsavo daugiau negu 21 tūkstantis skaitytojų. Skaitytojams buvo pasiūlyta dvidešimt kūrinių – kiekvienoje kategorijoje po penkias knygas. 2015 metų knygos rinkimų nugalėtojomis tapo šios knygos: suaugusiųjų kategorijoje – Dalios Staponkutės eseistikos knyga „Iš dviejų renkuosi trečią: mano mažoji odisėja” („Apostrofa”), poezijos kategorijoje – Vlado Braziūno knyga „Stalo kalnas” (Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla), knygų paaugliams kategorijoje – Rebekos Unos „Atjunk” („Alma littera”) ir vaikų kategorijoje – Ramunės Savickytės „Adelės dienoraštis. Ruduo” (Labdaros ir paramos fondas „Švieskime vaikus”).
Kipre gyvenančios rašytojos Dalios Staponkutės esė knygoje „Iš dviejų renkuosi trečią: mano mažoji odisėja” permąstomas buvimas tarp dviejų skirtingų kultūrų, bandant išlaikyti ryšį su lietuviškomis šaknimis, bet kartu konstatuojant neišvengiamą kartų atitolimą. Tai knyga apie skausmingą blaškymąsi tarp dviejų tėvynių, išdrįstant pripažinti savo netobulumą ir klaidas, padarytas bendraujant su artimaisiais, ir galiausiai suvoktą atsakymą: tikroji gyvenamoji vieta yra kalba – ji didesnė už pasaulį.
Poeto Vlado Braziūno knygoje „Stalo kalnas” pinama lietuvių mitologijos, peizažo, savo klajonių, dvejonių ir minčių pynė. Pasąmonės ir istorijos gelmės, dievoieška, žmogaus vieta pasaulyje – pagrindinės poeto temos. V. Braziūno žodynas itin turtingas, jo klausa žodžiui, ypač retesniam, tikslesniam, beveik absoliuti. Tačiau jis neužverčia skaitytojo archajiškais žodžių klodais, jo eilėraščiai lengvi, elegantiški, iškalbėti.
Rebekos Unos antiutopija „Atjunk” skaudžiai byloja, kaip, veikiami šiuolaikinių technologijų, pasinaudodami stulbinamais mokslo laimėjimais, mes ne tik tobulėjame, bet ir prarandame žmogiškus pojūčius, individualumą, bendravimo įgūdžius, o svarbiausia – galimybę pajusti visapusį kito žmogaus artumą.
Ramunės Savickytės apsakyme „Adelės dienoraštis. Ruduo” ketvirtokės dienoraščio forma pasakojama apie namus ir mokyklą. Adelė, iš arčiau pažinusi savo naująją mokytoją, ne tik ima ją suprasti, bet ir pamėgsta, su ja susidraugauja.
Vilniaus knygų mugėje taip pat apdovanoti jau trečią kartą vykusio recenzijų konkurso nugalėtojai.
Kultūros ministerijos inf.