Prie Labanoro girios eglynų, tarp Aiseto, Lamėsto bei aibės greta telkšančių kitų ežerų, įsikūrusio Saldutiškio miestelio apylinkės kaitriomis vasaros dienomis vilioja gamtos mėgėjus ir turistus – netoli nuo miestelio lankytojams duris atveria ne viena kaimo turizmo sodyba. Tačiau nedaugelis žino, kad Saldutiškis kaip miestelis dar jaunas, o greta nutiestas siaurasis geležinkelis paskatino bei sutvirtino gyvenvietės kūrimąsi. Geležinkelio linijos iniciatorius buvo inžinierius Boleslovas Jaloveckis (1846–1917 m.) – gyvenvietės centre dar dabar akį traukiančio dvaro savininkas, pirmojo įsigijusio dvarą Jaloveckių giminės atstovo Antano Jaloveckio (1772–1852 m.) anūkas. Metams bėgant Saldutiškis tapo seniūnijos centru, glėbyje glaudžiančiu nemažai dar gyvų kaimų ir kaimelių…

Parko vertybė – liepos
Pirmojoje straipsnių serijos dalyje užsiminta apie B. Jaloveckio šalia dvaro įkurtą dendrologinį parką. Straipsnyje „Saldutiškio dvaro parko ir kitų miestelio želdinių analizė“ (straipsnis išspausdintas Jūratės Baltrukaitienės sudarytoje monografijoje „Saldutiškis“ (38-oji serijos „Lietuvos valsčiai“ knyga), leidykla „Versmė“, Vilnius, 2019 m. Toliau bus remiamasi šioje knygoje pateiktų straipsnių ištraukomis – aut. past.) gamtos mokslų daktaras Romualdas Šimkūnas užsiminė, kad Saldutiškio dvaro parkas įvertintas vietinės reikšmės gamtos paminklo statusu. Pasak straipsnio, parko paminklinės teritorinės ribos nėra nustatytos. „Didelė parko vertybė – siauros mažalapių liepų alėjos, susikertančios stačiais kampais, dalijančios parką atskirais sodų sklypais. Įdomus ir saugotinas šiaurinis dvaro sodybos perimetras – dviguba alėja. Svetimžemiai egzotiniai medžiai sutelkti centrinėje reprezentacinėje dalyje tarp dvaro centrinių rūmų ir buvusio svirno, dabar bažnyčios“, – remdamasis įvairiais šaltiniais rašė R. Šimkūnas. Minimos įvairios parko medžių rūšys: virgininis kadagys, sidabrinis kėnis, trikamienės vakarinės tujos, plačialapis klevas, Švedlerio klevas, vinkšnos, kalninės guobos, paprastieji klevai, uosiai, paprastosios alyvos, japoniniai maumedžiai… Anot R. Šimkūno, greičiausiai, maumedžius B. Jaloveckis labai mėgo – jais apsodintas visas Saldutiškio miestelis: „Miestelio žmonių pasakojimais, dvarininkas turėjęs ir didžiai vertinęs, gerbęs dvaro eigulį, sodininką Baroną. Jo rankomis ir sodinti, išpuoselėti senieji Saldutiškio medžiai (Barono anūkės pasakojimas).“

Laukiamoji salė – šeimoms su vaikais
Siaurojo geležinkelio atsiradimas – vienas iš veiksnių, padėjusių susikurti miesteliui. Dainius Guobis ir R. Šimkūnas straipsnyje „Geležinkelio stotis“, parengtame pagal geležinkelio istorijos tyrinėtojo Algirdo Trinkūno knygą „Aukštaitijos krašto siaurieji geležinkeliai“, pastebėjo: „Nors nemažai geležinkelių ėjo per Lietuvą, bet didžiuliai plotai liko be plieno kelio, tarp jų ir Rytų Aukštaitija. Todėl 1895 m. privati akcinė bendrovė pradėjo siaurojo geležinkelio Pastovys–Švenčionėliai–Utena–Panevėžys statybą. Jis pirmiausia buvo reikalingas medienai iš šio miškingo krašto išvežti.“ Anot autorių, traukinių eismas prasidėjo 1899 m. rugsėjo 28 d., o oficialiai – tik 1901 m. gegužės 13 d. „Iš Panevėžio traukiniai važiuodavo iki Saldutiškio. Ketvirtadieniais važiuodavo automatrica iki Kiauneliškio ir veždavo į Utenos turgų žmones, vakare parveždavo atgal iki Kiauneliškio“, – rašė autoriai. Rašoma, kad Saldutiškio stotis pastatyta kiek vėliau, nei pradėjo važinėti traukiniai. Prie stoties pastato statybos, greičiausiai, prisidėjo dvarininkai: „Lietuvos geležinkelių vadovai stoties geografinėje padėtyje įžvelgė labai didelę ekonominę naudą, nes stotis yra prie ilgiausio Lietuvoje Aiseto ežero, kuris beveik visu ilgiu susilieja su Labanoro girios spygliuočiais miškais. Pagal visą ežero ilgį (apie 16 km) bet kurioje vietoje Lietuvos geležinkelių valdyba pirko medieną. Vasarą plukdė, o žiemą ledu vežė prie prekinių vagonų ant geležinkelio atšakos (nuo Trinkūnų kaimo kapinių link Antakalnio (Vilnakiškės) kaimo).“ Stoties pastatas buvo slaviško stiliaus – jame gyveno stoties viršininkas. Kaip mini šaltiniai, viduje buvo keli laukiamieji kambariai. Vienas jų – skirtas keleiviams su vaikais. „Antras pagrindinis pastatas – darbuotojų namas, kuriame trumpesniam ar ilgesniam laikui apsistodavo iešmininkai,
sargai, kelio priežiūros ir remonto darbininkai bei vagonų krovikai. Taip pat buvo virtuvė, miegamieji kambariai ir, žinoma, valgomasis bei sargės kambarys. Ji būdavo už šeimininkę, nes dauguma darbininkų – vyrai“, – teigė autoriai. Netoli buvusios Saldutiškio stoties pastatytas koplytstulpis. Ant jo išraižyta Lietuvos istorijai skaudi data (1941 m. birželio 14 d.), primenanti masinius sovietų valdžios organizuotus gyventojų trėmimus į Sibirą. Traukinių vagonai, pilni pasmerktųjų, į Rusijos gilumą riedėjo ir iš Saldutiškio stoties.
1975 m. siaurąjį geležinkelį pakeitė paleistas platusis geležinkelis.

Traukiniu ramindavo vaikus
Keleivinis traukinys Vilnius–Utena pro Saldutiškį kursuodavo iki 2001 m. – pasak vietinių žmonių, jį buvo itin pamėgę grybautojai bei žvejai. Viena Saldutiškio apylinkių gyventoja kažkada prasitarė, kaip moterys, norėdamos pamaloninti vaikus, sėsdavo su jais į traukinį ir vykdavo į Uteną. Mažyliai, dairydamiesi į pro langus plaukiančius vaizdus, pradžiugdavo bei nusiramindavo. Už nuopelnus geležinkeliams B. Jaloveckiui 2007 m. Lentupyje (Lentupis – miestelis šiaurės Baltarusijoje, nutolęs 16 km nuo Švenčionių – aut. past.) pastatytas biustas. B. Jaloveckis nutiesė geležinkelio liniją Novosventsyany–Berezvechye. Remiantis Baltarusijos interneto svetainių duomenimis, projekto iniciatoriai buvo vietos verslininkai bei etnografai.

Įamžino dabar sugriuvusius dvarus
Parko bei geležinkelio iniciatorius B. Jaloveckis turėjo tris vaikus – dvi mergaites ir berniuką. Pastarasis, Mečislovas Jaloveckis, užaugęs paliko įspaudą ir Lietuvos meno istorijoje – jis piešdavo, nuliejo akvarele tuometinius dvarų sodybų vaizdus. Pagal išsilavinimą M. Jaloveckis buvo agronomas, tačiau jo piešiniai, praslinkus daugybei metų, suteikia galimybę pamatyti, kaip keitėsi dvarai, kokie jie buvo anksčiau. Ne vienas iš šių pastatų šiandienos nesulaukė. Kiti – apgriuvo ar buvo neatpažįstamai pakeisti. Išlikę autentiški statinių, kiemų vaizdai tapo vertinga medžiaga tyrėjams: architektams, dvarų kultūros puoselėtojams. Verta paminėti, kad kūrėjo motina Anelė Vitkevičiūtė, B. Jaloveckio žmona bei dvaro ponia, buvo garsaus lietuvių kilmės Lenkijos dailininko Stanislovo Vitkevičiaus sesuo, kilusi iš garsios giminės. Kas gali paneigti, kad sūnaus Mečislovo išreikšti gabumai dailei nebuvo paveldėti iš Vitkevičių giminės, o gal tai – motinos indėlis lavinant bei skatinant sūnų?

Buvo labai išsilavinęs
Kaip savo straipsnyje lygino kultūros paveldo ekspertas Petras Kanevičius (straipsnis „Mečislovo Jaloveckio Lietuvos piešiniai“ pateiktas minėtoje knygoje, M. Jaloveckį galima minėti greta šalia tokių iškilių dailininkų kaip Napoleonas Orda (1807–1883 m.) ir Juozapas Kamarauskas (1874–1946 m.). Meno mokyklų mokiniai bei Vilniaus dailės akademijos studentai girdėję šiuos dailininkus meno istorijos pamokose ir paskaitose, kadangi jų perpieštų pastatų vaizdai naudojami mokytojų bei dėstytojų kaip svarbi vizualinė medžiaga – aut. past.). „Mečislovas pradžios mokslų sėmėsi iš namų mokytojų, o nuo 1885 m. lankė Britų misijos bendruomenės mokyklą Peterburge, kurioje tobulino anglų kalbos žinias. Vėliau priimtas į Carskoje Selo licėjaus konsulinį ekonomikos skyrių, kurį baigė su pagyrimu. 1895 m. pradėjo studijuoti Rygos politechnikoje, iš pradžių Inžinerijos, vėliau – Mechanikos, Žemės ūkio fakultetuose. 1901 m. studijas baigė su pagyrimu ir gavo agronomo diplomą. Studijuodamas Rygos politechnikoje daug piešdavo pieštuku, spalvindavo akvarele. Šitaip įamžino studijų gyvenimo įvykius, gimtojo krašto buitį, gimtinės apylinkių nepakartojamą grožį. Galima manyti, kad, studijuodamas Rygoje, Jaloveckis ne tik įgijo piešimo technikos įgūdžių, bet ir susipažino su Johano Kristofo Brocės (1742–1823 m.) piešinių kolekcija, kurioje meistriškai pavaizduoti Kuršo, Latvijos, Estijos kraštovaizdžiai, heraldika, miestų, dvarų architektūra, miestelėnų ir kaimiečių buitis“, – rašė P. Kanevičius. Jis pridūrė, kad M. Jaloveckio studijų laikų piešiniai saugomi Varšuvoje, studentų sąjungos „Arkonia“ archyve. Rašoma, kad darbo reikalais M. Jaloveckis daug keliavo – jo pareigos buvo įkainoti dvarų ir palivarkų turtą, dėl to apie Lietuvos ir aplinkinių šalių ekonomiką bei kultūrą jis žinojo daug.

Sugrįžo, ir vėl pabėgo
Istoriniuose verpetuose – karų, negandų akivaizdoje – dvaras tai atgaudavo, tai prarasdavo šeimininkus. P. Kanevičius rašė, kad M. Jaloveckis baigiantis Pirmajam pasauliniam karui sugrįžo į Saldutiškį, iš kurio, kaip jau pasakota, artėjant karo frontui, anksčiau buvo išvykęs jo tėvas. Rašoma, kad M. Jaloveckis iš vokiečių valdžios atgavo dvarą su visu jo turtu – gyvuliais, žemės ūkio padargais: „Mečislovas, numatęs ūkininkauti iš tėvų paveldėtame dvare, gavo dar vieną žinią, kad bolševikų kariuomenė artėja prie Saldutiškio ir jo ieškoma. Nustvėręs dokumentus ir kas pakliuvo po ranka, vos spėjo pasiekti siaurojo geležinkelio stotį ir išvykti motoriniu vagonu.“ Vėliau M. Jaloveckį gyvenimas gainiojo po įvairias šalis. Ne vienos užsienio kalbos mokėjimas nesunkiai jam leisdavo įsitvirtinti įvairiose tarnybose.
Kaip rašė R. Šimkūnas, valdžia dvaro žemę iki 1924 m. išnuomojo net 12 nuomininkų. Pasprukęs nuo persekiotojų, M. Jaloveckis kurį laiką rašė valdžios institucijoms prašymus ir bandė atsikovoti nusavintą dvarą bei sustabdyti jo niokojimą. Laikmetis buvo painus bei sutapo su vykdyta žemės reforma (Lietuvoje tarpukariu, 1919–1939 m., buvo vykdoma žemės reforma, kurios pagrindinis tikslas buvo išdalyti dvarams priklausiusią žemę bežemiams ir mažažemiams valstiečiams – aut. past.). Vėliau, prasidėjus Antrajam pasauliniam karui, M. Jaloveckis remdamasis tėvo B. Jaloveckio autoritetu dar prašė Prezidento Antano Smetonos malonės. „Paskirti jam iš Salgudiškio centro papildomą normą iki 70 ha arba 34 ha miško, be to, atlyginti už nusavintus miškus ir žemę. Žemės ūkio ministro pavestas, nusavinimo referentas atsakė, kad prašymas paliktas be pasekmių, o atlyginimui už nusavintą žemę ir miškus trūksta kreditų“, – rašė R. Šimkūnas.

Gyslomis tekėjo ir škotiškas kraujas
Kaip Jaloveckių šeima, siejanti save su garsia Riurikovičių gimine, atsidūrė Lietuvos teritorijoje, tuo metu buvusioje carinės Rusijos valdžioje? Anot M. Jaloveckio prisiminimų, jo močiutė iš tėvo pusės buvo škotė, o Rusijoje šeima jautėsi, kaip jis rašė, truputėlį lenkais. Močiutė jam papasakojo, kaip jos škotų giminės protėviai, pralaimėję mūšį su anglais, gavo lenkišką pilietybę. M. Jaloveckis rašė: „Būdamas studentas, sužinojau, kad […] McDavidsonų giminė jau XVIII a. pabaigoje figūruoja Suginčių parapijos bažnyčios kronikose, kaip sugebėjo praturtėti palivarkais, miškais, malūnais, varyklomis, kaip McDonaldai, McDavidsonai XIX a. pradžioje apleido Suginčius. McDonaldai iš Ranaldų klano. Jų šūkis „Gainsay who dare“, ką menu iš vaikystės, įsitvirtino Liliškiuose, Anomysle ir kituose palivarkuose, karta iš kartos uoliai supirkinėjo žemes, miškus, ežerus, visą Suginčių parapiją ir didelę dalį Kuktiškių. Žmonės jų bijojo, nes buvo žiaurūs, laikėsi išdidžiai ir savo skriaudų neprisiminė (Suginčiai, Anomislis ir Liliškiai, arba Valančiai, – kaimai Molėtų
rajone. „Gainsay who dare“ liet. – „Tegul prieštarauja, kuris išdrįs“ – aut. past.)“ M. Jaloveckis prisiminė, kad šeimoje buvo vengiama kalbėti apie 1863–1864 m. sukilimą bei jo aukas, kadangi tai sunkino santykius su rusais. M. Jaloveckio močiutė iš motinos pusės Elvyra Šemetaitė-Vitkevičienė po sukilimo buvo nuteista mirties bausme, tačiau, kaip rašoma prisiminimuose, tarpininkaujant jos pusbroliui Beržano dvaro šambelionui Adolfui Čapskiui (šambelionas – Europos dvarų aukštas pareigūnas. Beržanas – kaimas Kelmės r. Dabar vadinamas Beržėnų I kaimu – aut. past.), mirties bausmė buvo pakeista tremtimi į Sibirą. Ten pat buvo ištremta ir daugiau giminių – jų turtai konfiskuoti.
Leisdamas dienas toli nuo gimtinės, M. Jaloveckis rašydavo prisiminimus, piešdavo. 1961–1962 m. jo sukurtas piešinys „Nostalgiška vizija apie sovietinę gimtojo krašto realybę“ vaizduoja keturis staugiančius vilkus apsnigtuose laukuose, šalimais – takas į dvarą, stūksantį ant kalvos. Aplink taką išsidėstę kelmai ir pasviręs kryžius.
Atvaizdas piešinyje primena Saldutiškyje likusį dvarą, ant kalvos apsuptą medžių, paliktą be savininkų, kurie juo rūpinosi. Mirus žmonai, anot P. Kanevičiaus, M. Jaloveckis vedė antrą sykį. Rašoma, kad vedęs ūkininkavo žmonos ūkyje netoli Kališo miesto (Lenkijoje – aut. past.). Po antrosios žmonos netekties iki savo dienų pabaigos jis gyveno Didžiojoje Britanijoje – netoli Londono ir mirė.
Autorės nuotr.
