Gyvenviečių-vaiduoklių lankymas šiomis dienomis įgavo nemažą populiarumą. Į netoli nuo kadaise sprogusios Černobylio atominės elektrinės įsikūrusį, buvusį gausiai apgyvendintą Pripetės miestą plūsta turistai – kelionių organizatoriai iki koronaviruso pandemijos čia priveždavo pilnus autobusus smalsuolių. Turistai neplūsta į ramybe alsuojantį Saldutiškio seniūnijos Mineiškiemio kaimą, kur keleivius taip pat pasitinka griuvėsiai – krūmokšniais apžėlusios buvusių kolūkio fermų liekanos arba buvusių gyvenimų skausmą ir džiugesį menančios sienos. Jų vidaus apdaila atsiveria ūbaujančių naktinių pelėdų akims. Į Mineiškiemio kaimą lankytojai kartais užsuka dėl medaus. Čia su žmona, taręs sudiev miesto patogumams, prieš keliolika metų atsikraustė bitininkas Jonas Blažys.

Nemažai pastatų-vaiduoklių
Nemažai apleistų statinių, galbūt, jau tapo Mineiškiemio vizitine kortele. Tačiau šiuo atžvilgiu kaimas nelabai kuo skiriasi nuo aplinkinių Saldutiškio seniūnijos kaimų, kur nuo pamirštų fermų pastogių byra plytos, o neaiškios paskirties duobėse žaižaruoja stiklo šukės. Likimo (o gal labiau žmonių) apleisti namai gali kelti grėsmę gyvybei – viešnagė jų viduje pavojinga, juolab kad retsykiais spaudoje pasigirsta pranešimų apie tokių objektų sukeltas skaudžias nelaimes. Lygiai prieš metus viena tos pačios seniūnijos Prūsokiškių kaimo gyventoja „Utenos dienai“ išreiškė nuogąstavimą dėl šalia jos namelio stūksančių apleistų buvusių fermų pastatų. Prūsokiškių kaimas įsikūręs netoli Mineiškiemio. Sovietinės okupacijos laikų architektūra sulygino kaimus ir gyvenvietes. Kiekvienoje jų – vienodi visuomeninės paskirties statiniai: pagal identišką modelį suręstos mokyklos, autobusų stotelės, dėžutės formos parduotuvės. Parduotuvių antruose aukštuose – valgyklos. Tie, kurie gali mintimis nusikelti keliasdešimt metų į praeitį, prisimins jų panašius interjerus ir identiškų ryškių spalvų gėrimus briaunotose stiklinėse, kurių ten būdavo galima įsigyti. Tokie pastatai neskatina keleivio susimąstyti apie gyvenvietės išskirtinumą ir primena seną kino filmą apie supainiotus miestus bei namus, tačiau rašant apie Mineiškiemį norėjosi ieškoti ne vienodumo, o skirtybių.

Liepų alėja
Nykstančių Mineiškiemio namelių sienų vaizdas nebuvo netikėtas, bet beieškant informacijos tekstams, kaime pavyko aptikti krūmais užžėlusį kelią – jį tebesupa kažkurio buvusio gyventojo sodinta liepų alėja. Matėsi, kad medžiai čia susodinti neatsitiktinai, žymint įvažiavimą į vieną iš dabar jau griūvančių sodybų. Kelias siauras, tačiau arklio tempiamas neplatus vežimas juo dar pravažiuotų. Liepų kamienų storis rodo – medžius sodinusio žmogaus, greičiausiai, šioje žemėje jau nėra (įvairių šaltinių duomenimis, Lietuvoje paplitusi mažalapė liepa gali išgyventi apie kelis šimtus metų, o gal net ir dar ilgiau). Priėjus prie sodybos dėmesį atkreipė virstančių sienų apdaila, detalės, elektros laidų liekanos, kartu ir buvęs kruopštumas įrengiant namus, kurių dabar beveik nėra. Pasak kelių kalbintų pašnekovų, tai buvusių Mineiškiemio kaimo gyventojų Jackevičių namai. Mineiškiemyje Jackevičių pavardę nešiojo daugelis žmonių, tad šiuos kaimynus aplinkiniai pakrikštijo Seniūniokais. „Neaišku, kodėl, gal kažkuris iš jų buvo dirbęs seniūnu“, – spėjo Loreta Cigelskienė (mergautinė pavardė Maniušytė). Kaip „Utenos diena“ rašė ankstesniuose laikraščio numeriuose, L. Cigelskienės seneliai kilo iš Mineiškiemio. Moteris sakė, kad netoliese gyveno ir Blažiai. Vienas jų gyventojų buvo pakrikštytas Kalniniu Blažiu. Kiti Blažiai buvo Bitelas. Ir ne todėl, kad augino bites, bet dėl to, kad vieną jų, vienintelį šeimos berniuką, augusį tarp dviejų seserų, pati mama praminė Bitela, su meile palygindama: „Mano sūnelis, auga kaip bitela…“ Pasak pašnekovės, vardas Bitela jam ilgam prigijo. Šių Blažių Mineiškiemyje jau nėra. Tarsi patvirtindami anų Blažių pravardę, kaime gyvena ir bites augina kiti Blažiai. Galima spėti, kad gatvės vardas taip pat rodo Mineiškiemio gyventojų artumą bitėms. Važiuojant per kaimą pakeleivius pasitinka rodyklė: „Medus. Bičių g. 19“. Nemažai vietos gyventojų prireikus medaus kreipiasi būtent į J. Blažį.

Anksčiau buvo gatvinis kaimas
Mineiškiemyje gyvenantis bitininkas savo prisiminimais padėjo dar labiau išplėtoti temą apie Mineiškiemio vardus ir pravardes. Vyras jų bei jų atsiradimo priežasčių prisiminė dar daugiau. Pašnekovas mostelėjo ranka: „Čia buvo Paraviniai – tėvas ir du broliai. Netoliese gyveno Krisikiokas. Vienas vyras buvo vadinamas Šliubeliu, nes šlubavo…“ Vyras sakė, kad iki 1936 m. Mineiškiemis atrodė kitaip: „Stovėjo namai prie namų. Mineiškiemis buvo gatvinio tipo kaimas. 1936 m. po žemės reformos gyvenvietė keitėsi. Mano senelis, kai dalijo sklypus ir traukė numeriukus, išsitraukė šią vietą. Name, kuriame gimiau, gyveno visa gausi šeima: ir broliai, ir sesuo. Po Antrojo pasaulinio karo buvo pastatytas šis dviejų galų namas, kuriame su žmona dabar gyvename. Mano tėvo vardas buvo taip pat Jonas… “ Vyras prisipažino, kad dabar save bara, jog nežino kaimo pavadinimo kilmės ir apie senovę tėvų neišsiklausinėjo. Jis sakė, kad anksčiau į gimtąjį Mineiškiemį iš Marijampolės, kur ilgai gyveno, atvykdavo tik paviešėti. Mirus tėvui vyras rekonstravo namą, įsirengė patogumus ir persikėlė gyventi į gimtinę. „Ir dabar visai smagu, – sakė jis. – Kiek atsimenu, senais laikais netoli nuo čia, Linkmenyse, buvo dvaras, kur žmonės iš Mineiškiemio eidavo dirbti. Kunigo Juozo Breivos laikais Mineiškiemyje buvo penkiasdešimt keturios ūkininkų sodybos.“ J. Blažys sakė, kad jo mamos mama taip pat kilusi iš Mineiškiemio. Jos pavardė buvo Maniušytė. „Tik dabar tokia mada, kad žmonas iš kitur atsiveža, anksčiau visi būdavo vietiniai. Buvo tokia tvarka“, – šypsojosi vyras.

Kazioko ataugas
Pašnekovas papasakojo apie Mineiškiemio vietovių vardus, neįrašytus jokiame žemėlapyje. Pasak jo, ta vieta, kur jis gyvena, nuo seno gyventojų praminta Galinelam, tačiau kaime buvo ir kitų vardų. „Buvo jaunas miškas, krūmynas, vadintas Kazioko ataugu. Taip nutiko todėl, kad Mineiškiemyje gyveno Kazys Kliukas. Kai kaimą išdalijo rėžiais, ta vieta atiteko Blažiams. Aname Mineiškiemio gale – Obelų kalnas. Dar yra Kapeliai. Kodėl Kapeliai? Nes kolūkių laikais kažkas ten atkasė žmogaus kaukolę“, – sakė pašnekovas.

Gedimino pilis Mineiškiemyje
Anot J. Blažio, susikūrus kolūkiams jo tėvą paskyrė kolūkio pirmininku. Pirmasis kaime įsikūręs kolūkis gavo Gedimino pilies vardą. Pasak pašnekovo, dėl to, kad tapo kolūkio pirmininku, jo tėvas susilaukė didelio partizanų draugų nepritarimo: „Anksčiau Blažius ruošėsi vežti į Sibirą, nes jie turėjo daug žemės. Tėvas, tai sužinojęs, mikliai, per pažįstamus, pasidalijo žeme ir jos turimą plotą sumažino. Dėl to sovietinė valdžia jį išbraukė iš tremtinių sąrašų.“ Pasak vyro, iš Mineiškiemio buvo ištremta nemažai gyventojų: „Kiti Blažiai, toks Vinculis, Vaitkevičius, visų negaliu atsiminti…“ Vyras sakė, kad varyti Mineiškiemio gyventojų į kolūkį iš pradžių ateidavo ginkluoti stribai. Gyventojai nuo jų bėgdavo slėptis į krūmus, kad jie nelieptų pasirašyti, jog savo noru į kolūkį žmonės įstojo. Galiausiai, prispausti gyventojai pasirašė. „O tėvas gal buvo labiau mokytas, tad jį ir paskyrė pirmininku, – prisiminė J. Blažys. – Į kolūkį suvarė visą savo turimą techniką, gyvulius. Kol neuždėjo didelių mokesčių, nė vienas į kolūkius eiti dirbti nenorėjo.“ Anot vyro, Gedimino pilies vardo kolūkis gyvavo tik pačioje sovietmečio pradžioje, labai neilgai. Vėliau, pasak jo, šį kolūkį panaikino ir sujungė su Kirdeikių kolūkiu. Nuvirtus „Gedimino piliai“ J. Blažio tėvas kolūkio pirmininku nebedirbo.

„Jūs jai geriau per užpakalį diržu užplokite…“
Pasak vyro, Blažiai buvo turtingi. Jie paremdavo partizanus: „Ir maistu, ir tuo, ir anuo. Tėvą jie pasikviesdavo ir klausinėdavo, kaip tas, kaip anas, ką čia kas kalbėjo. Iš Vilniaus atvykdavo toks Dieninis ir atveždavo į kaimą parduoti dažų – jais žmonės dažydavo vilnonius siūlus, velykinius kiaušinius. Kažkas jį įskundė partizanams. Jie pradėjo į atvykėlį šnairuoti kaip į galimą išdaviką, įtarinėjo, kad jis kaimo naujienas pranešinėja NKVD, ir jau buvo tą žmogų pasigavę… Partizanus tėvas gerai pažinojo, tad jis Dieniniui padėjo, atkalbėdamas vyrus ir nuginčydamas klaidingus gandus, jog dažų pardavėjas išdavinėja. Kai jis vėliau atvažiuodavo, labai dėkodavo tėvui už pagalbą. Mineiškiemyje gyveno ir viena itin plepi moteris, kuri, greičiausiai, po kaimą nešiodavo gandus. Ją tėvas taip pat apgynė. Partizanams jis pasakė: „Jūs jai geriau per užpakalį diržu užplokite.“
