Palūšėje buvo nutiestas tiltas tarp Lūšių ežero ir Kuršių marių

Paskutinį vasario šeštadienį ignaliniečius ir gausius svečius iš visų Lietuvos kampelių vėl sukvietė Palūšėje surengta tradicinė šventė „Trauk stintelę 2023 – nuo Lūšių iki Kuršių marių“. Šįkart ji buvo išskirtinė ne tik dėl itin gausiai susirinkusių prekeivių, siūliusių įvairiausių gaminių – nuo šaukšto iki rūkytos žuvies uodegos, bet ir tuo, kad visus šventės dalyvius tradiciniais barščiais bei virtiniais vaišino ukrainietės moterys Ala, Irina, Tatjana ir Natalija. Kaip ir pernai dėl plono ledo negalėjo įvykti parodomoji stintelių žvejyba sukant bobas, o ir gardžiosios Lūšių žuvelės buvo galima paragauti tik atšildytos pernykštės, nes šiemet įnoringoji stintelė nesileido sugaunama, tad prekiauta tik Baltijos jūroje sužvejota stinta. Kaip rašoma pasakose: „Ir aš ten buvau, alų midų gėriau, per barzdą varvėjo, burnoj neturėjau!“

Pasveikintas seniausias žvejys

Tradiciškai iš pat ryto vyko žvejų mėgėjų varžytuvės ir ledo ritulio varžybos, palei ežero krantą išsirikiavo prekybininkų palapinės, veikė edukacijų bei pramogų kiemeliai, kūrenosi pirtininkės Nijolės pirtelė, Daugėliškio krašto bendruomenė rengė loteriją be pralaimėjimų, čia pat buvo pinami maskuojamieji tinklai ir renkama parama ukrainiečiams. Vietoje „gyvo“ tradicinio stintelių žvejybos būdo demonstravimo, visą procesą stebėti buvo galima dideliame LED ekrane.

Mugei šurmuliuojant ir šventei pamažu įsibėgėjant, renginio vedėjas, radijo žurnalistas ir rašytojas Antanas Šilkūnas pakvietė pasisakyti renginio organizatorių atstovus – Ignalinos rajono savivaldybės merą Justą Rasiką bei Aukštaitijos nacionalinio parko ir Labanoro regioninio parko direkcijos direktorių Gedą Kukanauską.

J. Rasikas teigė, jog nesvarbu, ar vyksta karas, ar siaučia pandemija, tradicijos lieka tradicijomis, o jų puoselėjimas yra labai svarbus, tad palinkėjo visiems šventės dalyviams geros šventės, gero oro bei geros nuotaikos.

G. Kukanauskas sakė, jog be žmonių nebūtų ir tradicijų, nes jie jas kuria. „Noriu padėkoti visiems, kurie labiausiai prisidėjo prie šios šventės organizavimo, – kalbėjo direktorius. – Tai – Aukštaitijos nacionalinio parko ir Labanoro regioninio parko direkcijos komanda, Ignalinos seniūnija, Ignalinos rajono kultūros centras ir Palūšės kaimo bendruomenė.“

Buvo pasveikintas ir seniausias Palūšės žvejys, tradicijų puoselėtojas 93-ejų Stanislovas Rastenis ir neseniai devyniasdešimtmetį atšventusi jo žmona Vanda Stanislava, kaip juokavo G. Kukanauskas, puoselėjanti žveją. Jiems įteiktas tortas. S. Rastenis apgailestavo, kad dėl to, jog žiemos nėra šaltos, neįmanoma sėkmingai žvejoti su bobomis bei juokavo, kad, matyt, kai Lietuva buvo atitverta nuo Baltarusijos, tai ir šaltis iš ten nebepatenka.

Šiemet nutiestas tiltas per visą Lietuvą

A. Šilkūnas priminė, kad mes tinklais gaudome žuvis, o Ukrainoje maskuojamaisiais tinklais slepiama karinė technika ir paskelbė, jog „Žvejo krantas“ ir VšĮ Projektų valdymo ir mokymų centras yra pasirašę bendradarbiavimo-humanitarinės pagalbos susitarimą su Ukrainoje veikiančia nevyriausybine organizacija „Molfar“. Parama renkama Vinicos regionui, kur pagalba teikiama sužeistiems kariams, civiliams bei pabėgėliams iš kitų regionų. Renginio vedėjas pagarsino, jog šiuo metu labiausiai trūksta šiltų miegmaišių, termo ir kitų šiltų drabužių (L–XXL dydžių), ilgo galiojimo maisto produktų ir higienos priemonių.

Tradiciškai Lūšių pakrantėje įžiebus laužą, šventė buvo oficialiai atidaryta. O tada jau prasidėjo linksmybės. Buvo pristatytas etnokultūrinių tradicijų tiltas tarp Lūšių ir Kuršių nerijos, pademonstruota Kuršių nerijos žvejų žvejybos bumbinant tradicija, priminta, kad abu tradiciniai žvejybos būdai tradicijos vienu metu – 2021 metais – buvo įrašyti į nacionalinį Nematerialaus kultūros paveldo vertybių sąvadą.

Renginio svečius linksmino Nidos kultūros ir turizmo informacijos centro „Agila“ folkloro ansamblis „Giedružė“ (vadovė Audronė Buržinskienė), Klaipėdos krašto tradicinės muzikos kapela „Martvežiai“ (vadovas Jonas Kavaliauskas), grupė „Elektro Folk LT“.

Moterys, vyrai ir vaikai buvo kviečiami rungtis sunkiausios Palūšės stintos kilnojimo, bobos sukimo, slidinėjimo „Trys prieš tris“, rąstų pjovimo, cvieko kalimo varžytuvėse, rungtynių nugalėtojai buvo apdovanoti prizais. Taip pat buvo apdovanoti ir geriausiai pasirodę žvejai mėgėjai bei ledo ritulininkai.

Vytauto Ridiko nuotr.

Nėra pranešimų, kad būtų rodomas

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video

Aktualijos

Featured

Ignalinos naujienos

Indraja

Įvairenybės

Jaunimas