Utenoje gyvenanti garbaus amžiaus Emilija Mecelicienė (Čeburnytė), gimusi 1925 m. ir pirmuosius dvidešimt penkerius savo ilgo amžiaus metus praleidusi Juknėnuose, 1950 m. nutekėjo į Narvydžius (Daugailių sen.). Tačiau paragavusi siuvėjos duonos, moteris suprato, kad kolūkyje likti nenori ir kad jos pašaukimas yra siūti, todėl ryžosi savavališkai palikti „kolchozą“ ir žūtbūt įsidarbinti siuvėja Utenoje. Pasirinktas būdas tai pasiekti nebuvo lengvas, tačiau E. Mecelicienė savo atkaklumo „dėka“ vis tiek pasiekė, ką buvo užsibrėžusi. Nuo 1972 m. Utenoje gyvenanti siuvėja trykšta pavydėtinai gera nuotaika, dėkoja Aukščiausiajam, kad sulaukusi tokio amžiaus vis dar gali vaikščioti ir su žmonėmis susikalbėti. Anot jos, „tai didžiausias džiaugsmas“.

Kelius „žvyravodavo“ patys
Pasak pašnekovės, ir jos tėvas, ir senelis gimė bei užaugo Juknėnuose. Senelis žmoną Emiliją Valikėnaitę paėmė iš Zabičiūnų (Zarasų r.). Seneliuku namiškių vadinamą Joną Čeburnį (senelį) pašnekovė atsiminė kaip aukštą, tiesų (žmonės sakydavo „kaip stipinas“), griežtą vyrą, energingai žingsniuojantį lazda, visų galų meistrą (mokėjo ir „pečius“ mūryti, ir vežėčias daryti, ir lankus lenkti, ir akmenis skaldyti…). Tėvas, Aleksas Čeburnis, pasakojo tarnavęs Rusijoje – Mogiliovo gubernijoje. Žmoną – Salomėją Pakalnytę – paėmė iš Maneičių (Daugailių sen.).
Pasak pašnekovės, Mecelicų namuose gyveno aštuoni asmenys: tėvo tėvas Jonas, jo sūnus Cipra (Kipras), kitas sūnus Aleksas (pašnekovės tėvas) su žmona Salomėja ir keturiais vaikais: Brone (gim. 1923 m.), Emilija (gim. 1925 m.), Juliumi (gim. 1928 m.), Eugenija (gim. 1930 m.). Namai buvo visai šalimais pagrindinio per kaimą vedančio vieškelio. „Atsimenu, pavasarį kiekvienam šeimininkui buvo įsakyta taisyti, žvyravoti kelius. Su arkliais iš tam tikros vietos veždavo ir užpildavo duobes žvyru nustatytoje atkarpoje. Tvarkydavo, kad kelias būtų geras. Ir jis buvo geras. Atsimenu, ir mus, vaikus, tėvelis nusiveždavo padėti“, – kalbėjo moteris.
Vėliau (tai jau buvo po karo), kai dėdė Cipra vedė, pašnekovės šeima išsikėlė gyventi į tuščius Gaidelių (šie buvo išsikraustę gyventi į kitą rajoną) namus. „Namukas buvo paprastas, bet pas mus susirinkdavo viso kaimo jaunimas. Ateidavo kaimynas pagroti. Šokdavo paprastame kambarėlyje ant aslos. Tėvai buvo labai geri, vaišingi. O Juknėnų kaimas buvo didelis – 66 sodybos. Daug gražaus, dainingo jaunimo. Labai balsingi Kunčiai. Be to, pas mano tėvelius sueidavo vyrai. Pasikalbėt. Vakarais, – sakė pašnekovė. – Nebuvo jokių gėrimų, nemačiau nė karto išgėrusių. Kai kurie lošdavo kortomis, o kiti, kaip kokie advokatai, padėdavo“, – su pasigėrėjimu senus laikus prisiminė buvusi juknėniškė.

Už užlopytus batus – bulvių kasti
E. Mecelicienė pasakojo mokyklą pradėjusi lankyti 1933 m. Kazimiero Petravičiaus namuose, o pradinės egzaminus laikė Kubiliuose (Daugailių sen.), Šireikos namuose. Draugiją einant į mokyklą jai palaikydavo Emilija Lumpickaitė, o šios brolis Bronius draugavo su vienmečiu jos broliu Juliumi. Ji prisiminė Juknėnuose mokytojavus griežtą mokytoją Praną Katiną, kurio pamokose niekas nedrįso triukšmauti ar neklausyti. Draugystė tesėsi ne tik mokyklos suole. Vieną savaitgalį pas Mecelicas, kitą – pas Lumpickus vaikai susirinkdavo dideliame klojime, žaisdavo įvairiausius žaidimus: „kavotynes“, „pleikas“, „penkis akmenukus“… Tačiau žaisti su vaikais išleisdavo tik sekmadieniais, paprastomis dienomis reikėdavo daržus ravėti, pripjaustyti kiaulėms žolės ir kt.
Tarnauti moteriai neteko, tačiau už tai, kad kaimynas Mykolas Kunčius pataisydavo batus, eidavo pas Kunčius padėti kasti bulvių.

Auksiniai Dūkšto laikai
Anot E. Mecelicienės, jos tėvai nebuvo turtingi, todėl pradinę mokyklą baigusios dukters į tolesnius mokslus neleido. Vis dėlto, kai ji jau būdama 17-os metų išgirdo, kad juknėniškė Stefa Maniušytė ruošiasi važiuoti mokytis į Dūkštą (Ignalinos r.), tėvų išsiprašė važiuoti kartu. „Dūkšte labai smagiai gyvenom, buvo pati gražiausia jaunystė. Mokykloje šeštadieniais vykdavo šokiai, kuriuose berniukai grodavo akordeonais. O kokie mūsų dėstytojai buvo šaunūs! Nemoku ir apsakyti! Visus mes juos gerbėm. Mokykloje buvo griežta tvarka: per šokius šokdavom, dainuodavom, linksmindavomės, tačiau po šokių, vidurnaktį, visi mokiniai turėdavo skirstytis į savo kambarius. Berniukai mergaičių negalėjo lydėt. Kartą vienas berniukas nepakluso ir palydėjo mergaitę iki kambario. Ryte jis buvo iškviestas ant kilimo ir prieš visus mokinius iškalbėta, kad taip elgtis negalima. Buvo didelė drausmė“, – porino moteris.
Jei Juknėnuose savęs gabia mokine pašnekovė nelaikė, Žemesniojoje žemės ūkio mokykloje (joje mokėsi 1942–1944 m.) stengėsi kiek galėdama. Ir jos pažymiai buvo geri. Krimsdama mokslus Dūkšto dvare įsikūrusioje mokykloje sakė supratusi, ką reiškia, kai neturi gero mokslo pagrindo. O S. Maniušytė buvo pati geriausia kurso mokinė, baigė penketais. Už gerą mokslą mokyklos ji buvo apdovanota trimis metrais perkelio (užteko pasisiūti suknelei).Kasdien merginos ėjo padėti (tuo pačiu ir mokytis) į virtuvę. Ten išmoko ne tik kepti, virti, bet ir gaminti šakočius, kuriuos vėliau pašnekovė noriai kepdavo ir namuose.

„Biškį mokyta nedamokyta“
Pabaigusią mokslus Dūkšte pašnekovę, Vandą Kurmytę, Zosę Ragauskaitę ir Valytę (iš Paberžės) pas Kurmį Juknėnuose siūti kailinius, sermėgas, vyriškus kostiumus, kelnes mokė iš kažkur atvykęs siuvėjas Gasiūnas. Pas Kurmius mokslai tetruko pusmetį, nes išvežus šeimininkus „mokykla“ užsidarė.
Taip pat mergina buvo pradėjusi lankyti septintą klasę Utenos 2-ojoje vidurinėje (vakariniame skyriuje), tačiau mokslai greitai nutrūko, nes pasklido kalbos, kad bus vežami (tremiami) iš mokyklų mokiniai, mokytojai. Bijodami, kad į Sibirą nepatektų jų dukra, tėvai įkalbėjo ją mokslus nutraukti. „Biškį mokyta nedamokyta“, – taip apie šį nepalankų laikotarpį šypsodamasi atsiliepė moteris.
Po kiek laiko iš Kimbariškio kaimo (Zarasų r.) pas Čeburnius atėjo E. Mecelicienės krikšto mama Marija (Marytė) Budrienė ir paklausė, ar krikštadukra nenori mokytis pas tokią jų kaimo siuvėją Nemajūnienę. Ji turėjo dar vieną mokinę, Mildą Šeduikytę. Rudenį pradėjusios, pavasarį merginos mokslus baigė. M. Šeduikytė pažįstamų dėka greitai pateko į siuvyklą Utenoje, o pašnekovei buvo pasiūlyta likti dirbti pas mokytoją. E. Mecelicienė gyveno pas savo krikšto mamą. Kartą merginai vakare einant iš darbo į savo laikinuosius namus, miškelyje ją pasitiko „skrebai“. Turbūt, anot pašnekovės, palaikė ją „banditka“, nes nusivarė pas krikštamotę ir paleido tik tada, kai išklausinėję sužinojo, kas ji tokia. Kitas nemalonus susitikimas su „liaudies gynėjais“ įvyko pas Nemajūnienę. Buvo Devintinės. Buvusi mokinė ir mokytoja ruošėsi eiti į Antalieptės bažnyčią. Netikėtai namus apsupo „skrebai“ su šunimi ir neturinčią asmens dokumentų E. Mecelicienę išsivarė į Antalieptę. Tada krikštamotė nuėjo pas Čeburnius ir pranešė, kas nutiko. A. Čeburnis nuvežė į Antalieptę dukters dokumentus ir „skrebai“ ją paleido.

Už karvę pirko „Singer“
E. Mecelicienė ilgiau Antalieptės krašte neužsibuvo – grįžo į tėviškę. Iš giminaičių pasiskolinusi „Singer“ siuvimo mašiną, ėmė siūti žmonėms. Po kiek laiko iš kaimyno sužinojo, kad Tauragnų apylinkėse žuvo partizanaujantis siuvėjas – liko gera mašina. Tėvas pasiūlė dukrai nueiti ir pasižiūrėti, ar tikrai ji yra ir ar verta dėmesio. Žinodama žuvusio siuvėjo kaimo pavadinimą, E. Mecelicienė pasiklausinėdama kelio į jį ir nuėjo. Ten iš tikrųjų sužinojo, kad tas siuvėjas žuvęs – mašina nėra kam siūti. Artimieji sutiko ją parduoti, tad tėvas pardavė karvę ir nupirko dukrai darbo įrankį. Ir dabar ši mašina niekur nedingusi – stovi pas E. Mecelicienės dukrą Daivą Daugailiuose.
„Aš daug kartų norėjau patekti į siuvyklą, kaip M. Šeduikytė, tačiau kolūkis nenorėjo išleisti. Vyras pateko į statybas Utenoje (statybininkus vežiodavo iš namų), o vėliau statybininkams, galėjusiems išeiti iš kolūkio, suteikdavo mieste butus. Tada aš, neatsiklausus kolūkio pirmininko, vis tiek patekau į siuvyklą“, – pasakojo drąsi moteris. Tačiau kova dar nebuvo baigta. Po mėnesio iš prokuratūros naująją siuvėją pasiekė žinia, kad prieš ją, be leidimo išėjusią iš kolūkio, pradėta teisena. E. Mecelicienė prašė siuvyklos direktoriaus Bagočiūno jos neišleisti, o Narvydžių kolūkio pirmininko Repečkos – išleisti. Po ilgų prašymų šis galų gale nusileido, tačiau kolūkyje turėjo likti pašnekovės vyras – taip šeima prarado butą mieste. E. Mecelicienę Bagočiūnas apgyvendino bendrabutyje, savaitgaliais ji važiuodavo namo. Vis dėlto po kelerių metų Mecelicoms pavyko gauti butą, kuriame pašnekovė gyvena ir dabar.
