Uteną krečia kyšininkavimo skandalas – meras nušalintas nuo pareigų

Antradienį Lietuvą apskriejo, Utenoje – driokstelėjo – žinia, kad Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) Panevėžio valdybos pareigūnai tiria galimą Utenos rajono savivaldybės mero Alvydo Katino kyšininkavimą. Atliekant tyrimą, Panevėžio miesto apylinkės teismas merą dviem mėnesiams nušalino nuo pareigų. Jam taip pat paskirta kardomoji priemonė – rašytinis pasižadėjimas neišvykti iš šalies. Neoficialiais duomenimis meras, kaip įtaria STT, reikalavo kyšio bendrapartiečio premjero Algirdo Butkevičiaus sekretoriato vadovės Džiuljetos Žiugždienės naudai, įmonė, iš kurios reikalauta kyšio – bendrovė „Utenos melioracija“, o reikalautas kyšis – tai D. Žiugždienės namo Gaižiūnuose (Utenos sen.) stogo remontas.

Sprendimą žada skųsti

Ikiteisminį tyrimą organizuoja ir jam vadovauja Panevėžio apygardos prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo skyriaus prokuroras. A. Katinui įtarimai buvo pareikšti spalio 29 d., tądien vyko Utenos rajono savivaldybės tarybos (toliau – Taryba) posėdis. Merui buvo uždrausta bendrauti su kai kuriais savo pavaldiniais, „Utenos dienos“ žiniomis – Utenos rajono savivaldybės administracijos Teritorijų planavimo ir statybos skyriaus vedėju Nerijumi Malinausku ir to paties skyriaus vyr. specialistu Vytautu Leika. Pirmadienį, lapkričio 2 d., A. Katinas informuotas, kad nuo antradienio jis nušalinamas nuo pareigų. Jas laikinai eina jo pavaduotojas Vidmantas Valinčius. A. Katinas dėl pateiktų įtarimų antradienį suspendavo narystę Lietuvos socialdemokratų partijoje (LSDP), kurios Utenos skyriui vadovavo. „Tai ilga istorija, kuri tęsiasi keletą metų. Yra žmonių, kurių veiksmai sveiku protu mažai paaiškinami“, – „Utenos dienai“ kalbėjo A. Katinas, žadėdamas šį nepalankų STT sprendimą artimiausiu metu skųsti.
STT tyrime figūruojančiai bendrovei „Utenos melioracija“ vadovauja jau 12 metų renkamas Tarybos nariu, Lietuvos laisvės sąjungos (liberalų), priklausančios valdančiajaii koalicijai, atstovas Liuonius Purvinis. Jį STT apklausė kaip specialų liudytoją, tai reiškia, kad įtarimai gali būti pareikšti ir jam.
„Utenos dienai“ apsilankius Gaižiūnuose, vietiniai gyventojai prisiminė, kad D. Žiugždienės namą AB „Utenos melioracija“ darbininkai remontavo prieš pusantrų metų. Pasak vietinių, vilnietė jų kaime vasarą būna dažnai, o dabar retai pasirodo. „Kad ta ponia užima aukštas pareigas, supratome, kai ji išrūpino pensiją tokiam pijokėliui, kuris jai žolę apipjaudavo ir malkų pakapodavo, – prisiminė gaižiūniškiai. – Bet ji čia su niekuo nebendravo, todėl ir mes į akis nelindom.“

Pasakyta – padaryta

L. Purvinis „Utenos dienai“ atskleidė, kad 2013 m. rudenį A. Katinas jam pasakęs, jog „moteriškei reikės suremontuoti stogą“, o viską žinos, darbus prižiūrės ir toliau su statybininkais bendraus savivaldybės tarnautojas V. Leika. „Per V. Leiką buvo perduoti ir namo raktai, o toliau jis bendravo su mano darbų vykdytoju Romu Valiuliu. Dar mero paprašiau, kad ta moteriškė nors prašymą parašytų. Pasakiau savo sekretorei, kad paliktų tuščią eilutę registracijos knygoje, o kai meras ar V. Leika atveš prašymą – įtrauktų jį į sąrašą.“ Pasak L. Purvinio, pradėję ardyti seną stogą darbininkai rado supuvusias gegnes, teko keisti ne tik stogo dangą, bet ir jas. Darbininkai juokėsi prisiminę, kad namas buvo sukiužęs. Tačiau už jo remontą D. Žiugždienė visų pinigų yra nesumokėjusi iki šiol – tam tikrą dalį užmokėjo tik už darbus. „2014 metais, jau atlikus darbus, norėjau nuvažiuoti pas ją į sodybą. Nežinojau net, kur ta sodyba, paskambinau V. Leikai, jis paskambino D. Žiugždienei, bet ji neatsiliepė. Vėliau išsiuntėme registruotą raginimą sumokėti, o aš pats pas ją nuvažiavau į Gaižiūnus, sutarėme, kad ji sumokės už atliktus darbus. D. Žiugždienė atvažiavusi į įmonę sumokėjo tik nedidelę dalį už darbus, bet už medžiagas taip ir liko skolinga. Taip išeina – dovanų.“
L. Purvinis aiškino, kad, kas ta ponia, kurios namo stogą mero pavedimu tvarkė jo vadovaujama įmonė, jis nežinojęs iki pirmos apklausos STT. Žurnalistų paklaustas, ar jam nebuvo smalsu, kodėl tuo remontu rūpinasi pats meras, pašnekovas atsakė tiesiai: „Neklausiau. Žinote, kaip mes dirbam: pasakyta – padaryta“. L. Purvinis tikino, kad už paslaugą jam meras nieko nežadėjo, o jis nieko neprašė.
„Utenos dienos“ žiniomis, valdiškuose kabinetuose juokais ar rimtai skambėjo žodžiai, esą „gerai V. Leikai, jis vykdo vyriausybinį užsakymą, o „Utenos melioracija“ dabar visoje Lietuvoje konkursus laimės…“ Tačiau dalytis prisiminimais apie bendravimą su premjero patikėtine ir apie jos namo remonto reikalus su „Utenos diena“ V. Leika nepanoro tikindamas, kad „apie tai nieko nežino“. Vėliau painiodamasis, pasakodamas istorijas, kaip L. Purvinio laukus apžiūrinėjo, kaip kruopščiai uteniškių statinius prižiūri, pripažino, kad ir jis kaip liudininkas buvo apklaustas STT.

Daugiau apie tai skaitykite šeštadienio „Utenos dienoje“.

Nėra pranešimų, kad būtų rodomas

Naujienos iš interneto

Sponsored Video

Aktualijos

Featured

Ignalinos naujienos

Įvairenybės

Jaunimas

Kaimas