Tvarus ir ekologiškas atliekų tvarkymas įsivyrauja Lietuvos savivaldybėse, Utena – ne išimtis

Lietuvos savivaldybėms kuriant švaresnę aplinką gyventojams ir pereinant prie tvaraus bei ekologiško atliekų tvarkymo – jas deginant ir paverčiant energija – atsiranda papildomų atliekų tvarkymo sąnaudų, dėl kurių jau šiemet keisis Utenos regiono atliekų tvarkymo centro (toliau – URATC) vadinamasis „vartų mokestis“, kuris yra viena iš atliekų tvarkymo įmokos dedamųjų dalių.

Atliekų deginimas sukuria papildomų sąnaudų atliekų tvarkytojams ir gyventojams

Augant ES reikalavimams tvariam atliekų tvarkymui ir siekiant, kad kuo didesnis atliekų kiekis būtų perdirbtas ir panaudotas, jau nuo praėjusių metų degios atliekos yra vežamos į deginimo įrenginius Kaune, kur paverčiamos šilumos ir elektros energija. Šis reikalavimas atsirado dar 2017 m. Seimui priėmus Atliekų tvarkymo įstatymo pataisas ir pradėtas įgyvendinti 2020 m. Praėjusiais metais iš Utenos regiono į deginimo įrenginius išvežta beveik 7 000 tonų degių medžiagų. Šiais metais į deginimo įrenginius privaloma išvežti dar 10 000 tonų degių atliekų.

Energetinę vertę turinčių atliekų deginimas padeda mažinti atliekų kiekį sąvartynuose ir gamina pigesnę bei gamtos išteklius taupančią energiją, tačiau tuo pačiu atsiranda ir papildomų išlaidų tiek atliekų tvarkytojams, tiek gyventojams. Tokios papildomos išlaidos šiais metais Utenos regione sudarys iki 500 tūkst. Eur, kas ir lems atliekų tvarkymo įmokos didėjimą.

„Praėjusiais metais pradėjome atliekas vežti į deginimo įrenginius savo sąnaudų sąskaita – papildomai išleidome 300 tūkst. Eur ir patyrėme per 80 tūkst. Eur nuostolį. Šiemet rezervo nebeturime, dirbame nuostolingai, todėl vykdydami prievolę panaudoti degiąsias atliekas energijai išgauti, esame priversti atlikti „vartų mokesčio“ perskaičiavimą, reikalingą būtinosioms sąnaudoms padengti, ir apie tai informuojame Utenos regiono gyventojus bei savivaldybių tarybas“, – pažymėjo URATC vadovas Ramūnas Juodėnas.

Taršos mokesčiu siekiama mažinti neperdirbamų atliekų kiekį

Atliekų tvarkymo sąnaudos privalomai didėja ir dėl dar vienos aplinkybės, kuri susijusi su Seimo priimtu Mokesčio už aplinkos teršimą įstatymu, pagal kurį kasmet didinamas taršos mokestis. Šis mokestis mokamas už visas sąvartyne šalinamas (nedeginamas ir kitaip neperdirbamas) atliekas, todėl labai svarbu, kad kuo daugiau atliekų būtų perdirbama.

„Jau šiais metais mokestis auga nuo 5 iki 10 Eur už toną, 2022 m. augs iki 15 Eur už toną, o 2024 m. – iki 25 Eur už toną. Per ketverius metus šis mokestis padidės 5 kartus. Tikimasi, kad šis mokestis padės mažinti nedegių ir neperdirbamų atliekų kiekį sąvartynuose, – teigė R. Juodėnas.

Utena – žaliasis miestas

Utena – regiono centras, kuris didžiuojasi žaliosiomis zonomis – parkais. Išpuoselėta aplinka ir miesto švara užtikrina bendruomenės gyvenimo kokybę. Tam, kad ir toliau užtikrintume švarią aplinką ne tik sau, bet ir atvykstantiems turistams, būtina ir toliau atsakingai rūpintis atliekų tvarkymu.

Iš viso Utenoje per metus vidutiniškai susidaro 9 000 tonų mišrių komunalinių atliekų. Jų tvarkymu ir perdirbimu rūpinasi URATC, o surinkimu ir išvežimu – UAB „Utenos komunalininkas“. Šiuo metu URATC vidutiniškai 25 proc. atliekų sudegina – jos paverčiamos šilumos ir elektros energija, 50 proc. visų atliekų – perdirba ir kitaip panaudoja, o 25 proc. pašalina. Šį skaičių siekiama nuosekliai mažinti.

Daugiau informacijos Jums suteiks Miglė Kastėnė.
Tel. 8 633 00 345.
El. paštas migle@uratc.lt.

URATC inf.

Nėra pranešimų, kad būtų rodomas

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video

Aktualijos

Featured

Ignalinos naujienos

Įvairenybės

Jaunimas

Kaimas