Sergamumas gripu grėsmingai auga, liga neaplenkia ir uteniškių

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro medikai ragina neprarasti budrumo, nes kasdien daugėja sergančiųjų gripu ir kitomis ūmiomis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis. Gripo epidemija jau paskelbta trylikoje šalies savivaldybių. Specialistai teigia, kad šiai dienai Utenos rajone sergančiųjų skaičius auga ir šiandien jis pasiekė 303.

Gripas, tai ūminė kvėpavimo takų infekcija, dėl kurios kenčia ne tik gyventojų sveikata, bet ir socialinis gyvenimas, o šalies ūkis patiria nuostolių dėl didelio sergamumo, komplikacijų, jų gydymo, nedarbingumo, vaikų ugdymo įstaigų nelankymo, masinių renginių ribojimo ir kt.
Utenos visuomenės sveikatos centro Užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės skyriaus vedėja Alytė Žilienė sakė, kad šiai dienai mūsų rajone užregistruoti 303 ūmiomis viršutinių kvėpavimo takų infekcijų ir gripo atvejai, iš jų – 29 asmenys susirgo gripu. „Pastebime, kad sergamumas šiomis ligomis mūsų rajone yra gerokai padidėjęs. Štai praėjusią savaitę rajone užregistruota 150 atvejų, kuomet į medikus kreipęsi žmonės sirgo gripu bei ūmiomis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis. Jau šią savaitę turime per pusę daugiau. Tačiau šie skaičiai toli gražu neatspindi tikrosios esamos situacijos, mat ne visi susirgusieji kreipiasi į medikus, daugelis gydosi namuose”, – pastebi A. Žilienė. Apie gripo epidemiją Utenos rajone dar ankstoka kalbėti, šiuo metu intensyviai stebima situacija šalyje. Vedėja pridūrė tai, kad gripo epidemija skelbiama tuomet, kai sergamumo rodiklis yra didesnis nei 100 atv./ 10 tūkst. gyventojų.
Norėdami apsisaugoti nuo pikto gripo ir jo sukeliamų komplikacijų, gyventojai skiepijasi. Pernai nemokamai buvo skiepijami į pavojingų gripo komplikacijų rizikos grupes patenkantys asmenys: nėščios moterys, vyresni nei 65 metų bei jaunesni, sergantys lėtinėmis ligomis (širdies ir kraujagyslių, kvėpavimo takų, inkstų ir kt.). Iki šių metų pradžios nemokamomis vakcinomis pasinaudojo iki tūkstančio rajono gyventojų, kuriems skiepijimosi paslaugas teikė tiek Utenos PSPC, tiek privačios medicinos įstaigos.
Mokamomis vakcinomis susigundė gerokai mažiau žmonių – per praėjusius metus nuo gripo pasiskiepijo 350 rajono gyventojų.
Pasak specialistų, gripu galima užsikrėsti nuo kitų sergančių žmonių. Gripo virusas plinta kartu su seilių dalelėmis čiaudint, kosint. Seilių dalelės pasklinda ore, nusėda ant paviršių. Į kito žmogaus organizmą jos patenka įkvėpus arba užterštomis rankomis palietus akių, nosies, burnos gleivinę. Žmogus, užsikrėtęs gripo virusu, suserga per 24-72 val.(vidutiniškai 48 val.). Gripui būdinga staigi pradžia, aukšta temperatūra (didesnė nei 38°C), sausas kosulys, gerklės, galvos ir raumenų skausmas, nuovargis ir silpnumas. Retai pasitaikantys gripo simptomai yra šleikštulys, vėmimas, pilvo skausmas, viduriavimas.
Nors skiepai yra pati efektyviausia priemonė, apsauganti nuo gripo ir jo sukeliamų komplikacijų, nereikėtų pamiršti ir nespecifinių gripo bei ūmių viršutinių kvėpavimo takų infekcijų prevencijos priemonių.

Todėl rekomenduojama:

tinkamai ir dažnai plauti rankas, nusiplovus jas nusausinti;
– vengti sąlyčio su sergančiais asmenimis;
– vengti masinio žmonių susibūrimo vietų;
– laikytis kosėjimo ir čiaudėjimo rekomendacijų – prisidengti nosį ir burną, vienkartines nosinaites nedelsiant išmesti, nusiplauti rankas;
– neplautomis rankomis stengtis neliesti akių, nosies ir burnos;
– gerai vėdinti patalpas;
– susirgus kreiptis į asmens sveikatos priežiūros įstaigą, neiti į darbą, sergančių vaikų neleisti į vaikų ugdymo įstaigas, gydytis, kaip nurodė gydytojas;
– sergantys gripu asmenys apsaugoti kitus gali dėvėdami medicinines kaukes, kurios sulaiko kvėpavimo takų sekretus kosint ar čiaudint, bei sveiki žmonės slaugydami sergantį asmenį taip pat turėtų dėvėti medicininę kaukę.

Laikraščio „Utenos diena” inf.

Nėra pranešimų, kad būtų rodomas

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video

Aktualijos

Featured

Ignalinos naujienos

Įvairenybės

Jaunimas

Kaimas