POLA primena: du svarbūs pokyčiai, apie kuriuos turi žinoti kiekvienas onkologinis pacientas

Nuo šių metų pradžios onkologiniams pacientams taikoma 80 proc. nuolaida viešajam transportui ir Darbo kodekso pakeitimai, įteisinantys draudimą diskriminuoti darbuotojus dėl jų sveikatos būklės, yra bene svarbiausi Pagalbos onkologiniams ligoniams asociacijos (POLA) laimėjimai, pasiekti įgyvendinant Europos Socialinio fondo lėšomis finansuojamą projektą „Kartu sveikti lengviau“.

Kelionės viešuoju transportu – net 80 proc. pigiau

Nuo šių metų sausio 1 d. onkologinėmis ligomis sergantys asmenys su 80 proc. nuolaida gali įsigyti tolimojo, vietinio ar reguliariojo susisiekimo bilietą važiuoti autobusais, traukiniais, reguliariojo susisiekimo laivais ir keltais. Nuolaida galioja visoje Lietuvoje, pateikus POLA kortelę ir asmens dokumentą.

Kalbėdama apie POLA sprendimą inicijuoti Transporto lengvatų įstatymo pakeitimus, POLA direktorė Neringa Čiakienė pabrėžė, kad onkologiniai pacientai, kol jiems yra taikomas aktyvus gydymas, negali įgyti neįgaliojo statuso, todėl negauna pašalpų, negali pasinaudoti lengvatomis, nors daugelio darbingumas ir pajamos ženkliai sumažėja. „Onkologiniai pacientai yra gydomi tik penkiuose didžiuosiuose miestuose, į kuriuos suvažiuoja iš visos Lietuvos. Aktyvaus gydymo ciklas trunka nuo 6 mėn. iki kelerių metų, todėl transporto lengvatos ženkliai prisideda prie šių pacientų socialinės gerovės, leidžia sutaupytas lėšas skirti gydymui, gyvenimo kokybei gerinti“, – pažymėjo POLA direktorė.

Raktas į viešojo transporto nuolaidą – POLA kortelė. Kaip ją gauti?

Karantino metu POLA kortelę galima užsisakyti www.pola.lt puslapyje, užpildžius registracijos duomenis ir pateikus ligos diagnozę patvirtinančius dokumentus. Kortelė išduodama nemokamai, imamas tik 1 Eur siuntimo paštu mokestis. POLA kortelę užsisakyti ir naudotis jos teikiamomis privilegijomis gali asmenys, turintys onkologinės ligos diagnozę, nepriklausomai nuo to, kada ir kokios stadijos liga buvo nustatyta.

Pasibaigus karantinui, POLA kortelę bus galima ne tik užsisakyti internetu, bet ir gauti susisiekus su vienu iš organizacijos savanorių 32-iejuose Lietuvos miestuose. Jei turite klausimų dėl POLA kortelės gavimo ar jos teikiamų naudų, rašykite el. p. kortele@pola.lt arba skambinkite tel.: 8 620 74 646, 8 638 69 923.

Didesnė apsauga ir geresnės sąlygos darbe

„Galimybė tęsti darbą onkologiniams pacientams padeda sveikti ir integruotis į visuomenę, nesijausti izoliuotiems ar stigmatizuojamiems. Deja, realybė kitokia – vis dar išgirstame apie atvejus, kai susirgus onkologine liga, darbuotojas tiesiog atleidžiamas. Todėl siekėme, kad Darbo kodekse atsirastų nuostatos, užkertančios kelią tokiai praktikai“, – pasakojo POLA direktorė. 2020 m. gegužę Seimas vienbalsiai priėmė POLA pasiūlytus Darbo kodekso pakeitimus, o jie įsigaliojo jau nuo 2020 m. rugpjūčio mėn.

N. Čiakienė atkreipė dėmesį į onkologiniams pacientams svarbiausias Darbo kodekso pataisas:

  • draudimas diskriminuoti darbuotojus dėl jų sveikatos būklės – jei patiriate diskriminaciją dėl sveikatos būklės, galite kreiptis į Valstybinę darbo inspekciją;
  • dvigubai didesnės išeitinės išmokos, kai darbuotojas dėl sveikatos būklės negali eiti savo pareigų (nuo 1 iki 2 mėn., priklausomai nuo išdirbto laiko);
  • darbdavio prievolė tenkinti prašymą dirbti nuotoliniu būdu bent penktadalį darbo laiko;
  • darbdavys taip pat privalo tenkinti Jūsų prašymą suteikti atostogas.

POLA atstovė taip pat priminė, kad prireikus POLA kortelės turėtojai gali kreiptis nemokamos teisinės konsultacijos, tereikia užpildyti užklausą https://pola.lt/konsultacijos/.

Sveikti kartu – lengviau, taip pat ir kurti pokyčius

Europos Socialinio fondo lėšomis finansuojamo projekto „Kartu sveikti lengviau“ tikslas – skatinti POLA ir jos narių įsitraukimą į teisėkūros procesus, pasiūlymų rengimą ir teikimą kompetentingoms viešosioms institucijoms. Siekdama užsibrėžtų tikslų, POLA bendradarbiauja su Seimo nariais, Socialinės apsaugos ir darbo ministerija, Sveikatos apsaugos ministerija, Susisiekimo ministerija ir Vyriausybės kanceliarija. Be minėtų teisėkūros iniciatyvų, POLA aktyviai veikia teikdama pasiūlymus E-sveikatos sprendimų tobulinimo, pacientų teisių užtikrinimo, sveikatos sistemos kompensavimo proceso iniciatyvose. „Projektas ir jo metu sukurti pokyčiai patvirtina, kad stipri nevyriausybinė organizacija gali efektyviai atstovauti savo narių interesams, aktyviai dalyvauti teisėkūros procesuose, sutelkti bendram tikslui skirtingų institucijų pastangas“, – pabrėžė POLA direktorė N. Čiakienė.

Nėra pranešimų, kad būtų rodomas

Naujienos iš interneto

Sponsored Video

Aktualijos

Featured

Ignalinos naujienos

Įvairenybės

Jaunimas

Kaimas