Siekdamas įvertinti miškų urėdijų valdomo nekilnojamojo turto panaudojimą, aplinkos ministras Kęstutis Navickas sudarė specialią komisiją, kuri atliko išsamų tarnybinį patikrinimą. Jo tikslas – VĮ miškų urėdijoms priklausančiose patalpose nuomojamų tarnybinių gyvenamųjų patalpų ir kitų gyvenamųjų patalpų sutarčių sudarymo ir nuomos kainos apskaičiavimo pagrįstumas, pateikti išvadas ir pasiūlymus. Šalies mastu užfiksuota kelios dešimtys pažeidimų.
„Patikrinimo rezultatai atskleidė, kad dalis valstybės turto yra panaudojama neracionaliai. Valstybei daroma finansinė žala, nes dažnu atveju nuomos kaina sudaroma pagal pasenusią metodiką arba taikomi socialinio būsto įkainiai. Tolesnis mūsų žingsnis – pavesti Generalinei miškų urėdijai įvertinti ir nustatyti VĮ miškų urėdijų valdomų tarnybinių ir kitų gyvenamųjų patalpų poreikį ir jų reikalingumą valstybės įmonės funkcijų įgyvendinimui”, – teigė aplinkos viceministras Martynas Norbutas.
Lietuvos Respublikos civilinio kodekso nustatyta, kad tarnybines gyvenamąsias patalpas darbdavys skiria apgyvendinti darbuotojams tokiam laikotarpiui, kol nepasikeičia jų darbo pobūdis, arba kol nenutrūksta darbo santykiai su darbdaviu, arba kol neišnyksta įstatymų nustatytos sąlygos. Pasibaigus darbo sutarčiai, darbuotojas privalo išsikelti iš nuomojamų tarnybinių patalpų kartu su gyvenančiais šeimos nariais.
Vis dėlto, specialioji komisija nustatė 46 atvejus, kuomet urėdijoms priklausančios gyvenamosios patalpos buvo nuomojamos buvusiems darbuotojams, dar 5 – miškų urėdijose nedirbantiems asmenims. Atkreiptas dėmesys į tai, kad Miškų urėdijų darbuotojai, teikia prašymus išnuomoti tarnybines gyvenamąsias patalpas, nenurodydami teisinio pagrindo: darbuotojų prašymuose nėra informacijos apie tai, kad jie patys, ar jų sutuoktiniai, vaikai, įvaikiai darbo vietovėje neturi jiems priklausančio, techninius ir sanitarinius reikalavimus atitinkančio būsto. Dokumentų, kurie pagrįstų darbuotojų prašymų teisėtumą taip pat nėra.
Miškų urėdijose plačiai paplitusi praktika tarnybines gyvenamąsias patalpas VĮ miškų urėdų sprendimais išbraukti iš tarnybinių gyvenamųjų patalpų ir šias patalpas išnuomoti pagal gyvenamųjų patalpų nuomos sutartis tretiesiems asmenims. Tokių atvejų komisijos pateiktoje ataskaitoje buvo užfiksuota 26. Nors yra patvirtintas Tarnybinių gyvenamųjų patalpų naudojimo ir apskaitos tvarkos aprašas, M. Norbuto teigimu, jame reikėtų detaliau reglamentuoti išbraukimo sąlygas ir atvejus, be to, siūlyti Valstybės ir savivaldybių gyvenamųjų patalpų nuomos mokesčio apskaičiavimo tvarkos apraše numatyti, kad valstybei priklausančių gyvenamųjų patalpų nuoma būtų vykdoma taikant rinkos kainas.
Aplinkos ministerijos inf.