Lietuvos regionų ypatybės: ko gali tikėtis grįžtantieji į Uteną

Stebime šaliai itin svarbią ir teigiamą tendenciją – trejus metus į Lietuvą grįžtančiųjų yra daugiau nei išvykstančiųjų. Apie 60 procentų iš jų renkasi savo grįžimo scenarijų plėtoti regionuose. Dažniausios šio sprendimo priežastys – noras įsikurti gimtosiose vietose, šalia artimųjų, ir neabejotini regionų privalumai. Kuo ypatingas Utenos rajonas ir ko jame galėtų tikėtis naujakuriai? Stipresnis bendruomeniškumas, daugiau laisvų nišų naujiems verslams, mažesnės nekilnojamojo turto kainos, paprasčiau pasiekiamos reikiamos paslaugos nei didmiesčiuose skatina vis daugiau sugrįžusiųjų ieškoti galimybių integruotis regionuose. Žinoma, grįžimas, kaip ir prieš tai patirtas įsikūrimas kitoje šalyje, reikalauja pastangų.


Atliepiant grįžtantiems lietuviams aktualų poreikį centralizuotai rasti reikiamą informaciją, nuo šių metų sausio startavo Užsienio reikalų ministerijos vykdoma iniciatyva „Grįžtu.LT“

Grįžimo iššūkiai ir atradimai

Užimtumo tarnyba – viena pirmųjų institucijų, į kurią kreipiasi grįžusieji. Dažniausias iššūkis, su kuriuo susiduriama – per išvykimo metus įvykę Lietuvos darbo rinkos pokyčiai. Konsultacijų metu klientams pirmiausia stengiamasi padėti susiorientuoti, kokias veiklas vykdo konkrečiame regione įsikūrusios įmonės. Tai itin svarbus veiksnys, lemiantis darbo pasiūlą, keliamus lūkesčius ir karjeros galimybes.

Įvertinus užsienyje įgytą patirtį, taip pat iškyla poreikis atnaujinti arba įgyti papildomų įgūdžių bei kompetencijų, siekiant tapti konkurencingesniems vietinėje darbo rinkoje. Tai padaryti galima pasinaudojus Užimtumo tarnybos teikiamomis suaugusiųjų švietimo ir persikvalifikavimo paramos priemonėmis.

Tarnybos specialistų patirtis rodo, kad globalioje aplinkoje veikiančios įmonės, aptarnaujančios tarptautinius klientus, vertina užsienyje įgytą darbuotojų išsilavinimą, kalbų žinias ir patirtį, suteikiančią platesnį požiūrį į verslo aspektus.

Nutarusiems grįžti į Lietuvą taip pat pravartu žinoti, kad Užimtumo tarnyboje veikia Aukštos kvalifikacijos atrankų skyrius, kuris pasiruošęs suteikti papildomą pagalbą asmenims, turintiems aukštą kvalifikaciją – vadovams, specialistams, technikams. Utenoje veikiančios apdirbamosios gamybos įmonės pernai registravo net dešimtadaliu daugiau laisvų darbo vietų nei 2022 m. Dėl šios priežasties Utenos rajonas pasižymi mažiausiu registruotu nedarbu regione. Beveik 55 proc. išaugo profesine, moksline ir technine veikla užsiimančių įmonių laisvų darbo vietų skaičius, trečdaliu – apgyvendinimo ir maitinimo paslaugas teikiančių įmonių darbo pasiūlymų.

Perspektyvos ir paskatos grįžtantiesiems

Sklandžiam sugrįžimui į Lietuvą svarbus įvairiapusiškas palaikymas. Utena nuo seno žinoma kaip pramonės miestas, tačiau jame taip pat kuriasi ir darbuotojų ieško mažmeninės prekybos, statybos, maisto gamybos, maitinimo paslaugų ir techninės automobilių priežiūros įmonės. Užimtumo tarnybos duomenimis, visų sričių darbdaviai susiduria su kvalifikuotų ir motyvuotų darbuotojų trūkumu. Neradus jų Utenoje, ieškoma aplinkinėse savivaldybėse. Regione ne vienas darbdavys teikia pavėžėjimo bei apgyvendinimo galimybes ir taip sprendžia darbuotojų stygiaus problemą.

Kokybiškos konsultacijos ir atsakymai į rūpimus klausimus

Atliepiant grįžtantiems lietuviams aktualų poreikį centralizuotai rasti reikiamą informaciją, nuo šių metų sausio startavo Užsienio reikalų ministerijos vykdoma iniciatyva „Grįžtu.LT“. Ji vienija įvairias Lietuvos institucijas ir pateikia aktualią informaciją vieno langelio principu.

Prie šios iniciatyvos taip pat prisijungė Užimtumo tarnyba, kurios kiekviename klientų aptarnavimo skyriuje jau paskirti atsakingi specialistai, pasirengę grįžtančiuosius konsultuoti jiems aktualiais klausimais. Tikimasi, kad galimybė susitikti ir pasitarti su tame regione dirbančiais specialistais padės tikslingai iš anksto ruoštis grįžimui, sužinoti apie galimybę pasinaudoti lengvesnei integracijai skirtomis priemonėmis įvairių institucijų lygmenyje.

Tad grįžusieji į Lietuvą trumpam aplankyti artimųjų ar atostogų metu kviečiami pasinaudoti galimybe apsilankyti artimiausiame Užimtumo tarnybos klientų aptarnavimo skyriuje ir ten gauti reikiamą informaciją. Konsultacijos teikiamos ir telefonu. Prireikus detalesnių atsakymų tikslingai nukreipiama į atitinkamas institucijas. Ir nors kiekvienai grįžimo ir įsikūrimo Lietuvoje istorijai būdingas unikalumas, visgi jas visas sieja bendras akcentas – svarbiausia tinkamai pasirinkti savo kryptį ir drąsiai ieškoti atsakymų.

Užimtumo tarnybos inf.

Nėra pranešimų, kad būtų rodomas

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video

Aktualijos

Featured

Ignalinos naujienos

Įvairenybės

Jaunimas

Kaimas