Europos Parlamento (EP) narys profesorius Liudas Mažylis atvyko į Utenos A. ir M. Miškinių viešąją biblioteką pristatyti savo parengtos parodos „Skausmo ir vilties laiškai iš šalčio žemės“. Čia eksponuojami tremtinių laiškai iš Sibiro į Lietuvą. Profesoriaus teigimu, tai – autentika, kuri prisideda prie mūsų suvokimo apie žmonių gebėjimą atsispirti totalitariniams režimams nežmoniškiausiomis sąlygomis. Tų laikų tekstai įgauna naują prasmę šiandien, kai dabartinis Rusijos režimas sukėlė žiaurų, sveiku protu nepaaiškinamą karą Ukrainoje. Svečias taip pat papasakojo ir apie kitas savo veiklos aktualijas.
Istorijos aidai
Anot L. Mažylio, vasario 24 d. Rusijos pradėtas karas Ukrainoje savaip atkartoja ankstesnių laikų įvykius. „Begėdiškas užpuolimas yra tąsa to, ką kažkada darė mūsų šaliai, taip pat ir mūsų kaimynėms, carinė Rusija. Vėliau tai tęsėsi ir sovietinės okupacijos metu. Rusiją Vakarų pasaulis vaizdavosi tokią, kokios jiems tos šalies norėtųsi: neva racionali valstybė, kuri turi įvairių išteklių – su ja apsimoka bendrauti. Iki pirmosios karo Ukrainoje dienos Vakarai neužtektinai gerai šią šalį įsivaizdavo, – teigė pašnekovas. – Lietuvos gyventojai – juk jų šeimose buvo tremtį patyrusių, kitaip nukentėjusių žmonių – galėjo geriau jausti, kad Rytų monstras vieną gražią dieną vėl gali taip pasielgti: vėl bus nekaltų žmonių žudymų, jų dingimų ir išvežimų nežinia kur… Tą ir matome šiandieniame kare. Viskas kartojasi.“
Sankcijos dar spustelės ateityje
Profesoriaus žodžiais tariant, Europos Parlamento reakcija į karą iš visų Europos Sąjungos institucijų yra radikaliausia – šis iš karto vienareikšmiškai stojo į Ukrainos pusę. Kai reikėjo priimti griežtą rezoliuciją, „už“ balsavo milžiniška dauguma EP narių, nepaisant to, jog jis vienija skirtingas politines jėgas. „Parlamentarai – išrinkti gyventojų. Kai kurie balsavo vien dėl to, kad yra prieš bet kokį karą. Tačiau didžioji dauguma gerai supranta, kas tame kare yra agresorius, tad balsavimo rezultatas buvo įspūdingas. Kita vertus, rimtą poveikį Rusijai galėtų turėti stiprios sankcijos. Dėl jų susitarti sunkiau: juk turi sutarti 27 valstybių vyriausybės. Reikia drausti prekybą iškastine anglimi (tas jau padaryta), nafta bei dujomis – jeigu tai būtų padaryta tuoj pat, stipriai apribotų finansinių resursų kaupimą Rusijoje. Bet yra valstybių, kurios energetiškai labai priklauso nuo šios šalies – jos nenori, kad jų ekonomika sustotų. Kalbama, jog sankcijos turėtų pasireikšti kuo anksčiau, tačiau vis tiek tai yra laiko klausimas. Tad ir diskutuojama dėl greičio – spaudimas Rusijai didinamas, tačiau jis visiškai pasireikš tik neapibrėžtoje ateityje“, – pasakojo Lietuvos atstovas EP.
Apie laisvą žodį ir apie propagandą
L. Mažylis užsiminė, jog dėl sankcijų reikia būti atviriems. Jo nuomone, Lietuvoje nedaug tų, kurie įvardija save kaip užimančius „tarpinę“ poziciją. Juk gyvename demokratinių valstybių bei laisvos žiniasklaidos erdvėje. Tad nereikia daug ir aiškinti, kas iš tikrųjų vyksta. Nėra reikalo ir slėpti, kad sankcijos turi dvipusį poveikį. Nebus taip, kad sankcijos Europos gyventojų visai nepalies. „Jos palies tas įmones, kurios turi glaudžius ryšius su Rusija bei Baltarusija. Palies pirmiausia tas valstybes, kurios kritiškai priklausomos nuo Rusijos energetikos išteklių tiekimo, tokias kaip Vokietija, Bulgarija, Vengrija“, – teigė pašnekovas. O Rusija, turėdama galingą valstybinį propagandos aparatą, yra paveikusi dideles žmonių mases – pirmiausia pačioje Rusijoje. Kažkiek tokių yra ir Lietuvoje, ir kitose Vakarų valstybėse. „Toks žmogus nesako, kad yra tarpinėje pozicijoje. Jis pasidavęs melui, kuris atkeliauja iš Kremliaus. Kaip su jais kalbėtis, kaip juos įtikinėti? Pastebėjau, kad jų užsispyrimas būna labai didelis – argumentų logika įtikinti sunku“, – sakė europarlamentaras. Nuo Rusijos agresijos pradžios toji informacinė „geležinė uždanga“ tapo dar labiau pastebima. „Šiapus“ – laisva minčių raiška, „už“ jos nebeliko jau nė kiek vietos laisvai nuomonei. „Žmonės viliojami išmaniais būdais. Visos televizijos laidos ir masinės informavimo priemonės yra orientuotos į tam tikro mąstymo palaikymą, o savarankišką mąstyseną riboja. Karo metu tai ypač paaštrėja. Galime tai nesunkiai suvokti – dešimtmečius gyvenome toje uždaroje informacinėje erdvėje! Galėdavai nusipirkti penkis skirtingus laikraščius, o juose būdavo vienoda informacija – nuolatinis garbinimas tų, kurie priima sprendimus, kasdienis melo brukimas“, – pabrėžė L. Mažylis. Anot jo, diktatoriai ateina ir išeina, tačiau karas užtraukė gėdą ir eiliniams Rusijos gyventojams, kurie prie to, kas vyksta, prisidėjo savo pasyvumu. Pasak europarlamentaro, perlaužti už geležinės uždangos gyvenančių ilgai propaganda maitinamų žmonių mąstymą yra itin sunku. Ir kaip tą įveikti?..
Sunku prognozuoti, kas bus
L. Mažylis prasitarė, jog jau pirmoji jo kadencijos EP pusė buvo kupina sudėtingų iššūkių. „Iš Europos Sąjungos išstojo Didžioji Britanija, sudėtingi buvo kovos su klimato kaita planai, prasidėjo koronaviruso pandemija. Išėjome dirbti nuotoliniu būdu. Kaip sugebėjau, Aplinkos, visuomenės sveikatos ir maisto saugos komitete reiškiausi COVID-19 klausimais. Buvo įsteigtas laikinasis Kovos su vėžiu komitetas – teko pabūti jo nariu“, – vardijo profesorius. Jis sakė, kad prasidėjusią antrą kadencijos pusę žymėjo nuojauta, jog Rusija puls Ukrainą. Pasak L. Mažylio, nors veiklos rutiną temdo ta pati skaudi tema, kiti darbai tęsiasi. „Ir toliau kalbame apie Žaliąjį kursą. Priimame rutininius teisės aktus, diskutuojame, kaip jie turės atrodyti, bet tai koreguoja energetinių resursų ir žaliavų brangimas. Dabar sunku pasakyti, kas laukia po mėnesio ar po pusės metų“, – sakė parodos bibliotekoje sumanytojas. Jis pastebėjo, kad anglies, naftos bei dujų iš Rusijos atsisakymas eina ta pačia linkme, kaip ir Žaliasis kursas. „Mūsų bendras tikslas – sumažinti planetos šiltnamio efektą. Žaliąjį kursą planuojama įgyvendinti iki 2050 metų, o rusiško iškastinio kuro reikėtų atsisakyti kaip įmanoma greičiau, – paaiškino politikas. – Kryptys sutampa, tačiau įgyvendinimo laikas – ne. Dar yra „Nuo ūkio iki stalo“ strategija , kur bandoma suderinti žemės ūkio ir aplinkosaugos interesus. Tai nėra paprasta. Tie, kurie yra žemės ūkio augintojų pusėje, sako: „Palaukite, dėl karo jau netenkame tam tikro kiekio grūdų importo!“ Tad gali tekti Europoje intensyvinti žemės ūkio produktų gamybą. Na, tai nenauja, tačiau gali būti sunku suderinti su Europos aplinkosauga. Diskusijos atsinaujina – kuo jos baigsis ir kaip pasisuks, dar nežinome.“
Pandemija niekur nedingo
L. Mažylis prasitarė: „įstatymų virtuvėje“ jaučiama, kad ir pandemijos grėsmės niekur nedingo. Pirmiausia, pasak jo, reikia pergalvoti patirtį veiksmų, kurie dėl jos, kad ir karštligiškai, buvo atlikti. „Bet buvo padaryta ir labai teisingų dalykų. Pirmiausia – labai sparčiai pagaminti reikiami kiekiai vakcinos. Taip pat tarp valstybių buvo jaučiamas solidarumas – neturėjome laukti, kol ja apsirūpins didesnės ar įtakingesnės šalys. Tačiau teko ir abejotinos patirties, pavyzdžiui, kaip spręsti klausimą dėl laisvo asmenų judėjimo. Neseniai įsteigtas COVID-19 pasekmių komitetas – esu jo pakaitinis narys. Šiose diskusijose ir vėl dalyvausime – mano kolegos kalba apie patirties apibendrinimą, o aš pašmaikštauju, jog pačios pandemijos dar nesuvaldėme! Galima paspėlioti, kad liga rudenį atsigaus mažesniu mastu, o gal ir visai bus suvaldyta. Tai neatsakyti klausimai bei erdvė, kurioje galima dirbti“, – kalbėjo pašnekovas. Jis akcentavo, kad EP nariai veikia bendrai – vyksta komandinis darbas. Apie antruosius kadencijos ir veiklos EP metus L. Mažylis parašė knygą, kuri jau iškeliavo į spaustuvę. Leidinyje – politinės realijos, kurios buvo pasiekusios EP. „Viena temų, kurių dar nepaminėjome – Baltarusija. Tikėjome, kad Baltarusijos žmonės, 2020-aisiais po „pavogtų“ rinkimų masiškai išėję į gatves, išsikovos demokratiją, bet režimui žmones pavyko užgniaužti. Vėliau – hibridinės atakos pasienyje bei kitos temos“, – paminėjo jis.
Pasikviečia „herojų“, išeina – susimąstę
Sunku pamiršti tai, jog Vokietijos diplomatiniame archyve L. Mažylis aptiko Vasario 16-osios Lietuvos Nepriklausomybės Akto originalą. Neseniai paminėtas šio įvykio penkmetis. Profesoriaus nuomone, ir iki to laiko jis nebuvo toks jau „nežinomas“ – juk jo, Kauno Vytauto Didžiojo universiteto dėstytojo, paskaitose dalyvavo daugybė studentų, yra parašęs knygų, dalyvavęs laidose… Tačiau profesorius sakė, kad dokumento atradimas tapo atskaitos tašku, nuo kurio prasidėjo kur kas dažnesnės kelionės bei susitikimai su miniomis smalsuolių. Anot politiko, reikėdavę pasakoti ir apie Akto pasirašymo aplinkybes, ir apie tai, kokį poveikį jis turėjo Lietuvos politinei raidai, pagaliau – ir kaip pats dokumentas atsirado. „Jausdavau, kad kviečia mane lyg herojų. O išeina labai susimąstę: „Palauk, o čia veikiau gal istorikas? Jis diskutavo su manimi visą valandą ir pakeitė mąstymą apie įvykius…“ Atėjo pas herojų, o išėjo iš profesoriaus paskaitos, ir nepanašu, kad gailėtųsi atėję“, – šypsojosi L. Mažylis. Jis užsiminė, kad po šio savo atradimo išties pradėjo mėgautis bendravimu su žmonėmis. „Ir būdamas dėstytoju žinojau, jog negaliu suklysti, tačiau dabar suvokiau, kad nebegaliu padaryti nė vienos klaidos. Kalbėdamas su tūkstančiais esu jiems įsipareigojęs. Tai ir įtampa, ir iššūkiai, tačiau jie yra malonūs“ , – tvirtino L. Mažylis.