Tauragnų miestelyje ramiai gyvenantys buvę pedagogai Birutė (Prušinskaitė) ir Bronius Slapšiai vienas kitam dovanoja rūpestį ir meilę, o stiprybės jiedviem teikia prisiminimai, į kuriuos dažnai nuklysta. Prieš 68 metus susituokę tuomet jauni kaimo mokyklos mokytojai visą gyvenimą žingsniuoja koja kojon. Pasak ilgaamžių sutuoktinių, svarbiausias meilės receptas – supratimas ir pagarba.
![](https://udiena.lt/wp-content/uploads/2022/02/IMG_9660.jpg)
Meilė užsimezgė Tauragnuose
Slapšiai šeimą sukūrė 1954 metais. Anais laikais nebuvo nei vestuvių puotos, nei būrio svečių. Vienas kitą pamilę ir prisižadėję mylėti, jie tik „susirašė“, o santuoką bažnyčioje įtvirtino vėliau, po kelerių metų.
Pirmasis dirbti į tuometę Tauragnų septynmetę mokyklą iš Sprakšių kaimo (Vyžuonų sen.) atvyko B. Slapšys. „Mano mama pažinojo tokius Jurgelėnus, gyvenusius Tauragnuose. Susitarė su jais, kad aš pas juos pagyvensiu. Kaimynystėje gyveno Bronius, kuris vis ateidavo pasiimti knygų. Taip ir susipažinome. Į svečius jis ėmė užeiti vis dažniau. Toje pačioje mokykloje mes dirbome tik vienus metus, nes Bronių iškėlė į Spitrėnų mokyklą. Jis labai nenorėjo išvažiuoti, bet teko. Aš likau Tauragnuose“, – prisiminimais dalijosi moteris.
Spitrėnuose apsigyvenęs ir mokyklos vadovu paskirtas B. Slapšys ilgėjosi į akį kritusios merginos, tad nuėjo į Švietimo skyrių ir paprašė, kad ją taip pat perkeltų į Spitrėnus. Mokytojus apgyvendino senajame klebonijos pastate, kuriame gyveno ir daugiau pedagogų. „Buvo daug jaunų mokytojų, be galo linksma, nereikėjo ir šeimininkų, patys puikiai tvarkėmės“, – pasakojo B. Slapšienė.
Tiesa, jaunam vadovui B. Slapšiui pirmieji darbo metai šiek tiek apkarto: vaizdas, kurį pamatė vos nuvykęs, šokiravo. Mokyklos langai išdaužyti, baisi betvarkė, krosnių kokliai iškritę… Darbštus ir nagingas vyras ėmėsi veiklos, jis save vadino ne mokyklos direktoriumi, o ūkvedžiu. B. Slapšio vadovavimo metais išdygo ir naujas mokyklos pastatas, pakeitęs senąją pradinę mokyklą, kurioje vaikams mokytis buvo per ankšta.
Ir dirbo, ir linksminosi
Popamokinė veikla ir aktyvus gyvenimas jauniems mokytojams leisdavo pamiršti visus vargus bei rūpesčius. Groti akordeonu kiek pramokusi B. Slapšienė prisiminė smagius jaunimo šokius, kuriuose netrūkdavo juoko, dainų.
Drąsūs ir kūrybingi mokytojai pastatė spektaklį „Be kaltės kalti“. Pasirodymus rengdavo kaimuose. Vieno vadinimo metu ėmė ir užgeso lempa. Kaip prisiminė moteris, teatralams šis nutikimas įvarė nemažai strioko, nes žiūrovai sėdėjo, laukė tęsinio, o šviesos nebuvo. „Smagu prisiminti, kad žmonės neišsivaikščiojo, laukė tęsinio. Jie buvo labai smalsūs, norėjo pamatyti visą spektaklį. Stengėmės vaidinti iš visos širdies“, – kalbėjo tauragniškė.
Po dvejų metų draugystės pora susituokė. „Jis nuo manęs neatstojo, negalėjau juo atsikratyti“, – juokėsi pašnekovė. Pusę metų iš Spitrėnų į Tauragnus susitikti su mylimąja važinėjęs B. Slapšys buvo atkaklus, o vieno žmogelio paklaustas, kodėl taip dažnai lankosi Tauragnuose, pamelavo, jog važiuoja pas siuvėją. Prieš vestuves būsimasis jaunikis nuskubėjo pas nuotakos tėvą (jos motina jau buvo mirusi) ir paprašė dukros rankos. „O manęs ir prašyti nereikėjo“, – kvatojo B. Slapšienė.
Prasmingai nugyventi metai
Gimus dukrai jauna šeima vėl sugrįžo į Tauragnus. Iš pradžių vyras dirbo ūkvedžiu, o už mokyklos dirbtuvių įrengimą yra pelnęs ir apdovanojimą. Be veiklos nemokėjęs gyventi B. Slapšys kurį laiką vadovavo ir tuomečiams Tauragnų kultūros namams, tačiau nuo pagrindinio savo darbo – mokytojavimo – nebuvo nutolęs nė per žingsnį. Jis dirbo darbų mokytoju, o žemesnėms klasėms dėstė fiziką ir matematiką.
Kaip pati save apibūdino, be galo darbšti ir sąžininga B. Slapšienė kelerius metus dirbo mokyklos direktoriaus pavaduotoja, tačiau jautė labai didelį valdžios spaudimą stoti į partiją. Moteris nuvyko į Švietimo skyrių ir pravirko. „Nenorėjau būti partine. Man patiko dirbti pavaduotoja, tačiau po penkerių metų pati palikau šias pareigas“, – nemaloniais prisiminimais dalijosi pašnekovė. Tačiau jaunai mokytojai užteko ir kitos veiklos: ji vedė biologijos pamokas, prie mokyklos kartu su mokiniais turėjo žemės sklypelių, kuriuose augino daržoves, turėjo auklėjamųjų klasių.
Moteris, išauginusi ir į gyvenimą išleidusi didžiulį būrį mokinių, prisipažino, kad kiekvienas jai buvo svarbus, visuomet pakviesdavo į klasių susitikimus, dovanodavo nuotraukų prisiminimui. Abiem skauda širdį, kad mokykla užvėrė duris visam laikui, tačiau buvę pedagogai supranta dabartinę situaciją – nebeliko mokinių, o tuščio pastato juk nelaikysi.
1996 metais mokyklą palikusią ir į pensiją išėjusią tauragniškę dažnai aplanko prisiminimai apie tuos laikus, kai, be sunkaus darbo, užtekdavo laiko ir prasmingai veiklai, o dabar gatvėje sutikti buvę jos mokiniai ne tik pasilabina, bet ir negaili gražių žodžių.
Vaistažolių pievelės idėja
Iš atminties neišsitrynė ir B. Slapšienės pažintis su kraštiete habilituota biologijos mokslų daktare Eugenija Šimkūnaite, kuri būdavo dažna viešnia mokykloje. Kaip pasakojo tauragniškė, E. Šimkūnaitė buvo sumaniusi įdomų planą. Mokyklos kieme buvo aikštelė, kurioje augo žolytė. „Ji mus ragino šią vietą užsėti vaistažolėmis, taip pat auginti jas ir šalia esančio upeliuko pakraščiuose. Žadėjo ir vaistinių žolelių džiovyklą įrengti. Aš nesiginčijau. Tačiau jaučiau, kad nieko gera iš šio sumanymo nebus. Aikštelė taip ir nebuvo išarta, joje nepabiro vaistažolių sėklos. Bet aš išpildžiau vieną jos norą: pasėjau vaistažolių šalia upeliuko, tačiau jos ten taip ir neišdygo…“ – pasakojo buvusi pedagogė, kuri ilgai bendravo su E. Šimkūnaite, rengdavo įvairiausius susitikimus, pamokas.
Pašnekovė džiaugėsi, kad tauragniškiai vertina E. Šimkūnaitės įskiepytą meilę gamtai, savo kraštui. Anuomet jaunųjų gamtininkų būreliui vadovavusi B. Slapšienė kartu su vaikais rinkdavo vaistines žoleles, jas džiovindavo, ruošdavo skanią arbatą ir turėjo puikių praktinių priemonių pamokų metu. Dukra Gražina pritarė savo mamai ir pridūrė, kad su ja išėjusios į laukus moterys visuomet prisirinkdavo vertingų augalų žiedelių, lapelių. „Prisimenu, tėveliai išvažiavo į Gruziją, o man liepė pririnkti apynių ir jų pridžiovinti. Kiek aš vaikščiojau po pamiškes ieškodama jų…“ – vaikystę prisiminė Gražina.
„Dabar jam reikalinga mano pagalba“
Sutuoktiniai kartu gyvena kone septynis dešimtmečius, tačiau jų šeimoje nesantaikos akimirkų būta labai mažai, o ginčai išspręsti taikiai ir ramiai. Šeimos galva – vyras, kuris savo žmoną vadina diplomate.
„Ko šiandien mūsų gyvenime gali trūkti? Mums visko užtenka, tik sveikata jau nebe ta. Aš šiek tiek stipresnė, todėl dažniau rūpinuosi Broniumi. Man patinka ir gera, kad galiu juo pasirūpinti. Dabar jam reikalinga mano pagalba“, – meiliai žiūrėdama į keleriais metais vyresnį vyrą kalbėjo 89-erių B. Slapšienė. Tauragniškiai į kiemą žiemą neišeina, nes sunku nulipti laiptais, be to, slidu, daug sniego.
Jie mano, kad šiandien meilė kiek kitokia nei jaunystės metais, bet abu yra prisirišę, pripratę vienas prie kito. „Vyras labai sunkiai vaikšto, tad ryte, kai atsikeliame, padedu jam apsiauti, pereiti per kambarį. Džiaugiamės, kad turime puikias dukras, kurios atvažiuoja, sutvarko, pasirūpina mumis, į šaldytuvą prikrauna maisto“, – už gerumą dėkojo pašnekovė.
Nei auksinių vestuvių, nei kitų reikšmingų sukakčių triukšmingai nešventę ilgamečiai sutuoktiniai sutartinai tvirtino, kad ne prašmatnios šventės gyvenime yra svarbiausia. Visos jų sukaktys buvo minimos nedideliame šeimos rate tik su artimiausiais žmonėmis. Tauragniškiai, išauginę dukras Gražiną ir Algaudą, turintys anūkus Povilą, Justą ir Justiną bei proanūkius Adelę, Jurgį, Rūtą ir Roką, labiausiai laukia didžiųjų metų švenčių, kai prie stalo susirenka gausi šeima.
Sekmadieniais į bažnyčią nueiti nebegalintys sutuoktiniai šv. Mišias žiūri per televizorių, o praėjusį savaitgalį kunigui paraginus mintyse Dievui išsakyti savo troškimą, B. Slapšienė prisipažino, kad jie turi norą… numirti kartu. „Mūsų gyvenimas buvo gražus, būtų gera kartu jį ir užbaigti. Nenorime likti po vieną“, – šypsojosi ilgaamžė.
Autorės nuotr.