Žemės ūkio ministrė Virginija Baltraitienė patvirtino Pieno vartojimo skatinimo vaikų ugdymo įstaigose programos įgyvendinimo 2015–2016 mokslo metais strategiją. Strategija nustato pieno vartojimo skatinimo vaikų ugdymo įstaigose programos „Pienas vaikams” tikslus, pagalbos gavėjus, tiektinų pieno gaminių sąrašą, jų tiekimo tvarką bei finansavimą.
Programai „Pienas vaikams” įgyvendinti lėšos skiriamos iš Europos žemės ūkio garantijų fondo – 524 890 eurų ir iš Lietuvos valstybės biudžeto – 4 246 846 eurų. Nurodytasis lėšų poreikis yra orientacinis ir nustatytas remiantis prognozuojama programos „Pienas vaikams” įgyvendinimo apimtimi. Galutinė programai įgyvendinti skiriama lėšų suma bus nustatoma atsižvelgiant į faktines programos „Pienas vaikams” įgyvendinimo apimtis.
Lietuvoje pieno vartojimo skatinimo vaikų ugdymo įstaigose programa pradėta vykdyti 2004 metais. Per veiklos dešimtmetį programos apimtys labai išsiplėtė. „2014 metais programoje dalyvavo 1 575 mokyklos ir vaikų darželiai, kuriuose mokosi ar juos lanko 214 tūkst. vaikų, ir tai sudarė apie 89 proc. nemokamai pagal programą galinčių gauti produktus vaikų. Mūsų siekiamybė – kad pieno produktų gautų kiekvienas vaikas”, – pažymėjo V. Baltraitienė.
Pieno gaminiai yra svarbiausias kalcio šaltinis, o jo ypač reikia vaikams ir paaugliams. Programos „Pienas vaikams” pagalbos gavėjai yra vaikai, lankantys ikimokyklinio ugdymo įstaigas, ir pradinių klasių mokiniai. Vaikams yra nemokamai dalijami šie sveikatai palankūs pieno gaminiai: geriamasis pienas, kefyras, rūgpienis, jogurtas, švieži varškės sūriai, varškė ir švieži (nebrandinti) sūriai.
Programos „Pienas vaikams” tikslas – didinti pieno ir pieno gaminių vartojimą. Programa turi ir edukacinių tikslų – šviesti ir skleisti informaciją apie pieno gaminių bei sveikos mitybos naudą, paskatinti vaikus vertinti pieno gaminius ir pratinti vartoti juos ateityje, taip prisidedant prie sveikatingumo politikos formavimo. Programa formuoja sveikatai palankios mitybos įpročius, kurie palaipsniui tampa gyvenimo norma.
Siekiant informuoti apie programą „Pienas vaikams” bei padaryti ją veiksmingesnę, gali būti taikomos informavimo ir švietimo priemonės, kurios padėtų vaikams suvokti pieno gaminių naudą sveikatai. Ugdymo įstaigos bei kiti programos dalyviai, įgyvendinantys programą, gali kreiptis į administruojančią instituciją – VĮ Lietuvos žemės ūkio ir maisto produktų rinkos reguliavimo agentūrą ir pateikti programos populiarinimo planą. Plane numatytos priemonės gali būti finansuojamos iš programai „Pienas vaikams” skirtų lėšų, tačiau ne daugiau kaip 50 proc. jų vertės. Tai gali būti vaikų išvykos į pienininkystės ūkius ir pieno perdirbimo įmones susipažinti su pieno ir pieno gaminių gamyba, pamokos–paskaitos, aiškinančios pieno ir pieno gaminių bei sveikos mitybos svarbą, taip pat pieno gaminių degustacijos, šviečiamosios viktorinos, sporto varžybos, skatinančios sveikos mitybos įpročius.
Žemės ūkio ministerijos inf.