Katilo sprogimas ir suodžių gaisras: priežastys ir pasekmės
VerslasKatilo sprogimas ir suodžių gaisras: priežastys ir pasekmės
2016 sausio 15, Penktadienis 09:54

Katilo sprogimas ir suodžių gaisras: priežastys ir pasekmės

Katilo sprogimas ir suodžių gaisras: priežastys ir pasekmės
 • Laurynas VAINIUS

Ugniagesiai skelbia, kad kasmet maždaug dešimtadalis gaisrų kyla dėl netvarkingų krosnių, židinių, dūmtraukių ir katilų sprogimų. Pernai tokių nelaimių visoje Lietuvoje įvyko apie 900. Kaip išvengti nepageidaujamų liepsnų ir sprogimų, patarė specialistai.

KAMINAI

Kur slypi pavojus?

Patys kaminai nėra nelaimės priežastis, tačiau suodžių užsidegimas dūmtraukyje yra labai pavojingas reiškinys. Nors nemažai gyventojų mano, kad užsidegus suodžiams jie tiesiog išdegs ir taip dūmtraukis išsivalys, iš tiesų čia slypi pavojus supleškėti visam namui.
Intensyviai degant suodžiams, liepsnos temperatūra siekia maždaug 1 000–1 200 °C. Tokios aukštos temperatūros neatlaiko kamino konstrukcijos ir nekokybiški, nesertifikuoti įdėklai, dvisieniai dūmtraukiai, o liepsna išplinta. Pasak ugniagesių, tai dažna apsinuodijimų smalkėmis ir namo užsidegimo priežastis.

Kaip apsisaugoti

Dūmtraukiai ir įdėklai turi būti valomi ne rečiau kaip kartą per tris mėnesius šildymo sezono metu ir prieš šildymo sezoną. Dūmtraukiams ir įdėklams valyti turi būti naudojami specialūs įrankiai, pagaminti iš nerūdijančio plieno arba polimerinių medžiagų.
Suodžių susikaupia mažiau, jeigu įdėklo sienelės yra lygios ir nėra kampų, todėl geriausia, kad įdėklo skerspjūvis būtų apvalus arba ovalus, o ne kvadratinis ar stačiakampis.

Ką daryti užsidegus suodžiams kamine?

Niekada nenaudokite vandens užsidegusiam kaminui gesinti! Intensyvaus degimo atveju liepsnos temperatūra būna maždaug 1 000–1 200 °C. Dėl aukštų temperatūrų, užpilus vandens, kaminas staigiai plyšta ir liepsna išplinta aplinkui.
Vienintelis patikimas suodžių gaisro gesinimo būdas – kviesti ugniagesius, o tuo metu patiems per kamino apačioje esančią angą semti krintančias žarijas ir taip mažinti temperatūrą dūmtraukyje.
Degant suodžiams geriausia nesiimti gesinimo patiems, o pasirūpinti, kad būtų nedelsiant pašalintos šalia kamino esančios degios medžiagos, pavyzdžiui, drabužių spinta, knygų lentynos ar tiesiog bet kokie galintys užsiliepsnoti daiktai. Jeigu kamino paviršius bus atviras ir turės galimybę aušintis, gaisro nuo jo tikimybė stipriai sumažėja.

KATILAI

Pastarųjų savaičių įvykiai Lietuvoje byloja, kad dažnas žmogus taupydamas įsigyja savadarbius katilus, jų montavimą patiki nepakankamai nusimanantiems specialistams, kurie sistemą sumontuoja ne su visa įranga, dėl ko įvyksta katilų sprogimų ir tragedijų.

Kur slypi pavojus?

- Savadarbiai katilai.
- Užšąlanti šildymo sistema.
- Nekvalifikuoti, ne šios srities specialistai.
- Prie katilo nesumontuota būtina įranga (apsauginiai vožtuvai, tinkami išsiplėtimo indai ir kita).
- Katilo eksploatacija ne pagal gamintojo instrukciją.
- Be priežiūros palikti besikūrenantys, nesaugūs katilai.

Kaip apsisaugoti

- Katilus reikia statyti tik gamyklinius, nes jie yra išbandyti ir saugūs.
- Jei lauko temperatūra yra minusinė, o šildymo sistema užpildyta vandeniu, jos negalima palikti ilgesniam laikui nešildant, nes gali užšalti, o paleidus sistemą galimas katilo sprogimas. Jei žinote, kad nepavyks išvengti ilgalaikių sistemos atvėsimų, ją reikia užpildyti glikolio-vandens mišiniu. Tada net esant minusinei patalpos temperatūrai sistema neužšals.
- Katilą turi pajungti kvalifikuoti montuotojai.
- Prie katilo turi būti sumontuota būtina įranga, kurią parenka kvalifikuoti specialistai.
- Katilas turi būti eksploatuojamas pagal gamintojo instrukcijas.

UAB „Vilpra" specialistai visada pasiruošę padėti visais Jums rūpimais šildymo, vėdinimo ir kondicionavimo klausimais.
Mus rasite Kupiškio g. 19 (Utena). Tel.: (8 389) 69 762, 8 656 96 120. Dirbame I–V 8–18 val., VI 8–14 val.

Atminkite, kad užsidegusio kamino negalima gesinti vandeniu

Susiję įrašai (pagal žymę)

 • Šildymo sezonas startuoja: gyventojų laukia naujovės

  Anksčiau užėmęs vadovaujančias pareigas įvairio­se statybų bendrovėse, dirbęs AB „Lietuvos geležin­keliai“ „Rail Baltica“ direkcijos direktoriaus patarė­ju bei projekto vadovu, šių metų kovo mėnesį Darius Šinkūnas pradėjo eiti ne ką mažiau atsakingas parei­gas – daugiau nei pusmetį jis vadovauja AB Utenos ši­lumos tinklams. Sukaupta ilgametė patirtis, sėkmin­gas įsiliejimas į kompetentingų, darbščių ir atsakingų įstaigos darbuotojų gretas, pasak vadovo, padės siekti užsibrėžtų tikslų. Apie naujoves, kurios laukia daugia­bučių namų gyventojų, diegiamas inovatyvias techno­logijas ir apie tai, ką direktorius veikia laisvalaikiu, lai­kraščio „Utenos diena“ skaitytojams – interviu.

 • Pradedamas šildymo sezonas

  Didieji šalies miestai jau pradėjo šildymo sezoną. Utenos rajono savivaldybės įstaigų pastatuose šilti radiatoriai pradėjo nuo šio trečiadienio, spalio 3 dienos.

 • Skelbiama šildymo sezono pradžia

  Šiandien Utenoje prasideda šildymo sezonas, skelbia Utenos rajono savivaldybės administracija. Šildymo sezono pradžia nustatoma atsižvelgiant į tai, kad trijų parų iš eilės vidutinė lauko oro temperatūra yra žemesnė už 10 laipsnių šilumos, skelbiama, kad 2017–2018 metų šildymo sezono pradžia Utenos rajono savivaldybės įstaigų pastatuose nuo šių metų spalio 4 dienos.

 • Pensininkai teisės į būsto šildymo išlaidų kompensacijas nepraras

  Tęsiant per krizę sumažintų pensijų kompensacijų mokėjimą, vėl pasigirdo kalbų, jog senatvės ir nedarbingumo pensijų gavėjai gali turėti nemalonumų: esą gavę daugiau pinigų, jie praras teisę į būsto šildymo išlaidų kompensacijas.

 • PVM lengvata šildymui turi atitikti savo socialinę paskirtį

  Finansų ministerija paaiškina, kad lengvatinio 9 proc. PVM tarifo šildymui ir karštam vandeniui galiojimo pabaigą nustatė Seimas 2015 metų birželį. Rengiant kitų metų biudžeto projektą, buvo privalu atsižvelgti, kad nuo 2017 m. sausio minėtoji lengvata nepratęsta.

 • Utenoje atjungti šildymo dar neskubama

  Gerokai atšilę balandžio orai paskatino kai kuriuos šalies miestus atjungti šildymą, tačiau Utena to daryti dar neskuba. Kaip portalą udiena.lt informavo UAB „Utenos šilumos tinklai" direktoriaus pavaduotojas Genius Jurgelėnas, Utenos rajono savivaldybės administracija kol kas nepateikė įsakymo baigti šildymo sezoną.

 • Ministerija pasirūpins, kad už šildymą uteniškiai mokėtų daugiau...

  Energetikos ministras Rokas Masiulis spalio 20 dieną Seime pristatė Suskystintųjų gamtinių dujų (SGD) terminalo įstatymo pataisas, kuriomis siūloma tobulinti gamtinių dujų tiekimo saugumo finansavimą, įvedant vadinamąjį pajėgumų modelį. Taip pat siūloma pajėgumų dedamąją nustatyti pagal pačių dujų pirkėjų deklaruotą poreikį.

 • Prasidėjus šildymo sezonui išauga pavojus apsinuodyti smalkėmis

  Prasidėjus šildymo sezonui ir gyventojams intensyviau pradėjus naudoti įvairius būsto šildymo įrenginius, vis dažniau iškyla apsinuodijimo smalkėmis pavojus. Skaičiuojama, kad per metus apie 100 žmonių dėl šios priežasties patenka į gydymo įstaigas. Lietuvos gamtinių dujų skirstomojo tinklo operatorius „Lietuvos dujos" ragina gyventojus nedelsti ir laiku pasirūpinti dujinių bei kitų būsto šildymo įrenginių patikrinimu, įsitikinant, kad jie veikia saugiai.

 • Skelbiama šildymo pradžia

  Šiandien, spalio 17 dieną, Utenos rajono savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymu, skelbiama 2014-2015 metų šildymo sezono pradžia visose Utenos rajono savivaldybės įstaigų pastatuose.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

UAB „Utenos Diena“,
Maironio g. 34, LT-28144, Utena.
Įm. kodas: 301537159
PVM k. LT100003891115

A.s.: LT535014500014000334
Utenos kredito unija

Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

utenosdiena.lt redakcijai rašykite adresu reklama@utenosdiena.lt

Visos teisės saugomos. © 2008 -  2019
UAB „Utenos diena“.
Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Utenos diena“ sutikimą.

test_gemius

LANKYTOJŲ STATISTIKA

Šiandien apsilankė:1611
Vakar apsilankė:12284
Šią savaitę apsilankė:88915
Šį mėnesį apsilankė:58075
Viso (nuo 2015-02-16):13132240
Šiuo metu naršo:
126
2020-04-05
MENŲ KALVĖ - Utenos regiono kūrėjai ir jų darbai!