Nuogo kūno grožį atskleidė išskirtiniuose kadruose
2019 lapkričio 13, Trečiadienis 14:04

Nuogo kūno grožį atskleidė išskirtiniuose kadruose

Nuogo kūno grožį atskleidė išskirtiniuose kadruose
 • Lina NARČIENĖ
 • 7 foto, video
 • Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlų. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį.

Lapkričio 8 dieną Utenos kraštotyros muziejuje atidaryta Onos Marijos Urbšytės fotografijos darbų paroda „Tamsos šviesa“, kuri veiks iki gruodžio 7 dienos. Kaip pati save apibūdino šios parodos autorė, ji yra architektė, pedagogė, fotografė, rašo apsakymus, noveles, esė, myli poeziją. „Ši paroda Utenos gyventojams bus įdomi, nes yra kitokia“, – taip prieš parodos atidarymą savo meną apibūdino kūrėja. „Tamsos šviesa“ architektei yra pirmoji personalinė fotografijų paroda. Joje demonstruojamos nuotraukos atspindi iš tamsos išnyrančių nuogų kūnų fragmentus. Išskirtinėms fotografijoms būdingas meninis minimalizmas, juodos ir baltos spalvų kontrastas.

Portalo udiena.lt skaitytojams ir tiems, kurie aplankė bei dar aplankys Jūsų autorinę parodą, įdomu apie autorę sužinoti daugiau – prisistatykite uteniškiams.

Tikriausiai sunkiausia misija yra pristatyti save. Esu architektė, taip pat teko dirbti ir pedagoginį darbą. Tuo pačiu ir tapiau. Architektūra – tai tokia profesija, kuri atima labai daug laiko. Ir jeigu tu nori produktyviai ir turiningai dirbti, kitai veiklai nelabai lieka laisvo laiko. Mano gyvenime tapyba pateko tikrai ne pirmąjį planą ir aš visąlaik jaučiau moralinę skolą jai. Gal todėl ėmiau fotografuoti. Tai buvo netikėtas savęs atradimas fotografijoje. Šia meno sritimi ėmiau labai domėtis. Fotografuodama praleisdavau visą savo laisvą laiką, ypač žavėjo tarptautinis ir lietuvių istorinės fotografijos menas. Įkūriau fotografijos meno grupę „Fiksuota akimirka" virtualioje erdvėje, feisbuke, ir ją administravau trejus metus. Ši grupė tapo populiari visame pasaulyje – joje kėliau labai aukštus reikalavimus, kad fotografijos būtų skirstomos pagal žanrus. Taip pat buvo rengiamos nominacijos. Mano tikslas – Lietuvą pristatyti pasauliui meniniame kontekste. Džiaugiuosi, kad man tai pavyko. Po trejų metų darbo aš pavargau psichologiškai, nors man padėjo dar trys žmonės. Sulaukiau daugybės laiškų, kuriuose žmonės ėmė apgailestauti, jog nebėra tos grupės. Tačiau ši meninei fotografijai skirta grupė nebuvo uždaryta – tik pristabdyta jos veikla, tad atgaivinti galima bet kada.

Kas yra menas? Kokia jo reikšmė ir prasmė Jums asmeniškai ir kiekvienam šiuolaikiniam žmogui?

Menas žmogų supa nuo kūdikystės. Tik mes to neįvertiname. Štai pavyzdžiui, mes būname kažkokiame kambary, turinčiame interjerą, baldus, iš puodelio gurkšnojame kavą – visa tai ir yra menas. Mūsų santykis su menu yra skirtingas. Tai galbūt priklauso ir nuo mūsų išprusimo. Mano manymu, meno pažinimo nereikia apriboti savo konkrečiu nusiteikimu. Žmogus turi būti atviras pažinimui. O ypač šiais laikais, kai nuomonės gali būti kontraversiškos, menas labai skirtingas, įvairus bei destruktyvus. Visada reikia turėti noro suprasti kūrėją, kuris pateikia tą meną. Neužtenka pasakyti:„ir aš taip padarysiu!". Prašau – imkite teptuką ar fotoaparatą ir darykite tą meną. Beje, Lietuva yra labai estetiška tauta. Štai nuvykus į Rytų šalis (man teko lankytis Jordanijoje, Turkijoje ir kitose šalyse) tenka stebėtis, kad ten žmonės gyvena be estetinio suvokimo. Pavyzdžiui, kambaryje – plytų sienos, ant grindų numestas čiužinys... Aš nesuprantu tokio gyvenimo. Menas yra savotiškas mūsų amžiaus atributas. Net ir paprasti daiktai buityje yra sukurti profesionalų ir į juos galima žiūrėti kaip į meno kūrinius. Tačiau mes prie to esame įpratę ir jau nebepastebime. Juk ne paslaptis, kad daugelis iš mūsų įsivaizduoja meną pakabintą ant sienos bei įrėmintą. Tai netiesa – menas yra visur.

Ar Jūs esate postmodernizmo sekėja, fotografė, dailininkė – vaizdo kūrybos žmogus?

Aš esu architektė – vaizdo kūrėja. Gal todėl ir mano fotografija skiriasi nuo kitų menininkų, nes aš į kiekvieną vaizdą žiūriu kitaip. Man daug reikšmės turi pati potekstė vaizde. Štai šiuo metu uteniškiams pristatau nuogo kūno fotografiją, kurią pavadinau „Tamsos šviesa". Šis pavadinimas yra labai dviprasmiškas, nes tamsa gali turėti šviesą. Nuogas kūnas gali būti įvairiai pateiktas ir tai suteikti daugybę minčių žiūrovui. Tad nebūtinai reikia fotografuoti visą figūrą: užtenka vieno ar kito elemento. Tačiau labai svarbu sužaisti su spalva ir šešėliu.

Teko skaityti, kad vaizdas yra dominuojanti ir parankiausia žinios perdavimo forma, vadinasi, vaizdas yra ir pati žinia? Kas ir kaip atskleidžiama vaizdine kalba šiandien?

Vaizdas – tai tekstas be žodžių. Menininko užduotis – trumpą ir glaustą informaciją perduoti žiūrovui. Labai svarbu tą vaizdą mokėti pateikti.

Atvažiavote į Uteną su išskirtine paroda. Kokia ji turėtų būti Jūsų vertinimu?

Tikriausiai esu laimės kūdikis. Mano gyvenime atsirado toks žmogus, kuris ir surengė mano parodą Utenoje. Veikiausiai jeigu ne jis, šioji paroda būtų taip ir neįvykusi. Labai norėčiau turėti savo vadybininką, nes turiu daugybę sumanymų. Tačiau nelabai mėgstu viešinti savęs. Kadangi augau Panevėžyje, tik po to išvykau studijuoti į Vilnių, o paskui keliai pasuko į Kauną, visąlaik jaučiau sentimentus savo vaikystės miestui. Panevėžio negalėčiau įvardyti gimtuoju, nes esu gimusi Sibire. Šią parodą, kurią šiandien eksponuoju Utenoje, pirmiausia norėjau pristatyti Panevėžyje. Tačiau užpildžius anketą dėl dalyvavimo sulaukiau priekaištų, kad netiko parodos pavadinimas ir trumpas pristatymas. Taip pat sulaukiau atsakymo, kad būtų sprendžiama, ar mano fotografijos vertos panevėžiečių. Neslėpsiu – įsižeidžiau.
Manau, kad ši paroda Utenos gyventojams bus įdomi, nes yra kitokia.

Jūsų vertybės – tai meilė ir sąžinė. Žmogus kaip gyva būtybė neturi amžinybės garanto. Kaip gyventi, kuo gyventi, kad ateityje liktų žmogaus vertės žymė? Ar pakanka būti žymiu fotografu, tapytoju, architektu?

Jūs palietėte labai opią ir rimtą temą. Aš esu labai pilietiškas žmogus, aktyviai dalyvaujantis feisbuke. Kai kurie dalykai, vykstantys Lietuvoje, mane labai skaudina ir liūdina. Štai labai grubiai ir nepagarbiai pasielgta su mūsų vertybe – Kauno rajone esančia Zapyškio bažnyčia. Yra ir daugiau kitų pavyzdžių, apie kuriuos galėtų susimąstyti kiekvienas. Mano įsitikinimu, lietuvių tauta – savotiška stabmeldžių tauta, kuriai vis dar reikia stabo nusilenkti, uždegti žvakelę ir pan. Aš norėčiau visų dėmesį atkreipti į vertingus dalykus, reiškinius. Norisi visuomenę orientuoti į aukštesnį lygmenį, o ne į tai, kas yra pigu ir kiekvienam lengvai prieinama. Taip pat visiems ir kiekvienam iš mūsų palinkėčiau sąžinės, kuri turi būti mūsų kelrodė.

Vytauto Ridiko nuotr. ir video

 

Susiję įrašai (pagal žymę)

 • Fotografijose – apie Rytų Aukštaitijos kaimus

  Utenos A. ir M. Miškinių viešojoje bibliotekoje vyko fotografijų menininko Valentino Juraičio neseniai išleisto nuotraukų albumo „Rytų Aukštaitijos kaimai“ pristatymas. Renginio metu buvo surengta albumo autoriaus nuotraukų paroda apie Aukštaitiją, rodoma nedidelė fotografijos darbų serija iš ankstesnių parodų Utenos kraštotyros muziejuje, Dusetų galerijoje (Zarasų r.), kurių daugelis fotografijų sutilpo į nuotraukų albumą.

 • Žvilgsnis pro objektyvą: Ignalina

  Ignalina – nedidelis šiaurės rytų Lietuvos miestas. Šioje vietovėje maždaug XIII a. buvo keturios gyvenvietės – du palivarkai ir du kaimai, vienas iš palivarkų turėjo Ignalinos pavadinimą. Pati pagrindinė gyvenvietė pradėjo augti 1862 metais, kai buvo nutiestas Sankt Peterburgo–Varšuvos geležinkelis. Čia iškilo medinė geležinkelio stotis, o aplink ją pradėti statyti mediniai namai. 1950 metais Ignalinos miestelis tapo miestu, jis plėtotas kaip turizmo centras.

 • „Menų kamaroje“ – spaudos fotografų parodos pristatymas ir susitikimas su autoriais

  Jau 15-ą kartą Lietuvoje rengiamo nacionalinio konkurso „Lietuvos spaudos fotografija 2016" paroda pirmą kartą atkeliavo į Uteną. Gegužės 31 d. 16 val. parodos pristatymas vyks Utenos regiono vietos veiklos grupės galerijoje „Menų kamara"( Taikos g. 6, Utena).

 • Kviečia į „Menų kamarą“

  Balandžio 14 dieną 15.30 val. Utenos regiono vietos veiklos grupės galerijoje „Menų kamara" vyks įdomus susitikimas su Lietuvos gamtos fotografu Mariumi Čepuliu.

 • Svarbi žinia mėgstantiems fotografuoti

  Ugniagesiai vien šiemet gaisrų metu jau išgelbėjo 52 žmonių gyvybes. Jiems dažnai tenka stoti į akistatą su mirtimi – įveikti ugnį ar leistis į vandenį, kad išgelbėtų kitus. Siekiant parodyti šį kilnų darbą dirbančių žmonių kasdienybę, rengiama fotografijų paroda „Budinti Lietuva – ugniagesių portretai". Jai pateiktos nuotraukos bus eksponuojamos Vidaus reikalų ministerijoje, Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamente ir kitose valstybinėse institucijose, taip pat apskričių priešgaisrinėse gelbėjimo valdybose.

 • Dusetiškių fotografių sėkmė nusišypsojo Tokijuje

  Japonijoje, viename didžiausių pasaulyje Tokijo fotografijų salone, buvo surengta 76-oji paroda–konkursas – jame 1 293 fotografai iš 37 pasaulio valstybių pateikė 8 657 fotografijas. Iš Lietuvos šeši fotografai buvo pateikę 58 fotografijas. Į šią parodą buvo atrinkti dviejų Lietuvos fotografių – Dusetose gyvenančių klubo „Žalias skėtis" narių, fotomenininkių Normantės Ribokaitės ir Vilijos Visockienės – darbai.

 • Utenos meno centre vyko fotografijos dirbtuvės

  Projektas KLAUSINĖJANTYS MENAI įgauna pagreitį. Leliūnuose įsikūrusiame Utenos meno centre surengtos dar vienos kūrybinės dirbtuvės. Šį kartą su žingeidžiais uteniškiais bendravo menininkas Vitalij Červiakov. Susirinkusiems buvo pristatyta pinhole fotografavimo technika.

 • Utenos kraštotyros muziejuje – keliaujančios analoginės fotografijos dirbtuvės

  Vilniaus dailiųjų amatų asociacija 2014-aisiais metais įgyvendina edukacinį projektą įvairaus amžiaus vaikams ir jaunimui „Keliaujančios analoginės fotografijos dirbtuvės ". Šios idėjos tikslas – skatinti iš naujo atrasti, pažinti ir išsaugoti analoginės fotografijos paveldą Lietuvoje. Taip pat priminti senąją šeimos portretų fotografavimosi tradiciją, kai fotografavimui buvo ruošiamasi ir kiekvienas foto seansas buvo mažas šeimos ritualas, o fotografinis antspaudas buvo itin saugomas ir branginamas.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

UAB „Utenos Diena“,
Maironio g. 34, LT-28144, Utena.
Įm. kodas: 301537159
PVM k. LT100003891115

A.s.: LT535014500014000334
Utenos kredito unija

Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

utenosdiena.lt redakcijai rašykite adresu reklama@utenosdiena.lt

Visos teisės saugomos. © 2008 -  2019
UAB „Utenos diena“.
Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Utenos diena“ sutikimą.

LANKYTOJŲ STATISTIKA

Šiandien apsilankė:181
Vakar apsilankė:9798
Šią savaitę apsilankė:46654
Šį mėnesį apsilankė:79371
Viso (nuo 2015-02-16):14103363
Šiuo metu naršo:
131
2020-07-12
MENŲ KALVĖ – Utenos regiono kūrėjai ir jų darbai!