Lietuvos mažoji kultūros sostinė – Palūšė – pakvipo šviežiomis stintelėmis
Krašto žiniosLietuvos mažoji kultūros sostinė – Palūšė – pakvipo šviežiomis stintelėmis
2017 vasario 07, Antradienis 09:59

Lietuvos mažoji kultūros sostinė – Palūšė – pakvipo šviežiomis stintelėmis

Lietuvos mažoji kultūros sostinė – Palūšė – pakvipo šviežiomis stintelėmis
 • 21 foto

Palūšė – 2017 metų Lietuvos mažoji kultūros sostinė – šauniai pradėjo garbingą savo metų kelią žiemos švente „Trauk stintelę", sukvietusią daugybę dalyvių ir svečių iš aplinkinių rajonų bei didmiesčių. Nuo ankstaus ryto Lūšių ežero ledą apsėdo žvejai mėgėjai, o didžiausia atrakcija tapo stintelių traukimas tinklais. Ant ledo taip pat vyko rogučių tempimo, ledo ritulio varžybos, buvo organizuotas šiaurietiško ėjimo žygis, pasieniečių kinologų programa. Šventės dalyviai galėjo pasigrožėti ledo skulptūromis, milžinišku piešiniu ant sniego, ragauti žuvienės, keptų stintų, kareiviškos košės, žolelių arbatos, įsigyti amatininkų dirbinių.

Kiekvieną žiemą ant Lūšių susirenkantys žvejai traukia valkšnas ir senoviniu būdu – sukdami vadinamas „bobas", ir šiuolaikiškesniais įrenginiais varikliais. Šventėje buvo naudoti sunkų darbą gerokai palengvinę varikliukai. Ruošdami eketes, po ledu suleisdami tinklus žvejai plušo nuo ankstyvo ryto ir tik apie vidurdienį, apsupti gausaus stebėtojų būrio, ėmė traukti tinklus. Kol tinkluose sužibo pirmosios sidabriškos stintelės, visiems teko gerokai palaukti. Tačiau žiūrint kaip sumaniai žvejai tvarkosi su nesibaigiančia tinklų valkšna, nuobodu tikrai nebuvo.
Pasak žvejų, šventinis laimikis nebuvo labai didelis, tačiau visi suskubusieji skaniųjų žuvelių nusipirko, o kas nespėjo, galėjo čia pat krante iškeptų pavalgyti. Nors ežerinės stintos mažesnės už jūrines, tačiau tokios pat skanios. Vėliau buvo apdovanoti daugiausia žuvų sužvejoję poledinės žūklės varžybų dalyviai – vyrai ir moterys. Geriausiai sekėsi Modestui Dambrauskui, sugavusiam 1 kg 85 gr. žuvies.
Šventės atidaryme susirinkusius pasveikino ir bendruomenei už jos iniciatyvumą ir gražius darbus dėkojo Lietuvos Respublikos Seimo narys Gintautas Kindurys, rajono savivaldybės mero pavaduotojas Laimutis Ragaišis,  Aukštaitijos nacionalinio ir Labanoro regioninio parko direktorius Gedas Kukanauskas.
„Jau daugelį metų Palūšėje nebuvo tokio didelio sujudimo žiemą. Su kultūros sostinės akcentu  atgaivinam Palūšės gyvenimą, pagerbiam žvejo amatą ir džiaugiamės bendruomenės aktyvumu...",– sakė L. Ragaišis ir vylėsi, kad ši šventė taps tradicine ir garsins kraštą. Seniūnas Jonas Polito Palūšės bendruomenės pirmininkui Arvydui Gaideliui ir jo pavaduotojai Daliai Lapėnienei perdavė  nuotraukų albumą su gražiausiomis akimirkomis iš jau buvusių renginių ir linkėjo jį užpildyti naujais vaizdais. Į svečius pas bičiulius atvyko ir 2016 metų mažosios kultūros sostinės Alantos seniūnas Aidonas Užubalis, džiaugęsis galėdamas dalyvauti tokioje smagioje šventėje ir bendruomenei linkėjęs gražių, kūrybingų ir prasmingų metų.
Svečiai ir bendruomenės atstovai kartu su garsiausiu Palūšės žveju ir žuvienės meistru Stanislovu Rasteniu uždegė šventės laužą. Visi buvo kviečiami pasimėgauti žiemos malonumais, pasigrožėti Ignalinos krašto menininkų Raimundo Žievio ir Neringos Daubarės sukurtomis ledo skulptūromis, amatininkų ir čia pat dirbančių kalvių dirbiniais ar stebėti pasieniečių ir jų keturkojų padėjėjų programą. Reginių, gardžių kepamo ir verdamo maisto kvapų ir geros nuotaikos Lūšių pakrantėje ir ant paties ežero netrūko.
Bendruomenės kūrybinės minties nešėja ir pagrindinė renginių iniciatorė Dalia Lapėnienė sakė, kad šventės sėkmė pranoko visus lūkesčius, o didžiausia dovana ir padėka už didelį įdėtą darbą – tai žmonės, kurių suvažiavo tikrai daug ir iš visur: „...tik šių visų žmonių – valdžios atstovų, rėmėjų, bičiulių ir draugų dėka mes džiaugiamės kaimo gyvybingumu ir tikime, kad puikiai pavyks įgyvendinti visus planus". O planų yra išties daug ir didelių. Kaip minėjo Dalia, jau šio mėnesio pabaigoje visus kvies Blynakepio šventė, Velykas Palūšė pasitiks su savo amatą pristatysiančiais margučių dažymo meistrais, vasaros sezoną atidarys minėdama Valtininko dieną. Rengiamasi pirmajam šeimų festivaliui „Palūšės vėjai" ir garsiajai Palūšės regatai. Bus ir teatro, ir kino po atviru dangumi bei sakralinės muzikos dienos, tapybos pleneras ir rašomosios kūrybos konkursas. Metus užbaigs kermošius „Lūšių rudenėlis", advento vakaras „Gerumas virpa stygose gitarų" ir, žinoma, visus Lietuvos mažosios kultūros sostinės renginius apibendrinanti baigiamoji šventė.
Šventėje „Trauk stintelę" buvo planuota surengti besmegenių lipdymo čempionatą, bet kadangi laikėsi lengvas šaltukas ir sniegas nelipo, šio užsiėmimo buvo atsisakyta ir organizatoriai įgyvendino kitą idėją. Baigiamuoju renginio akcentu tapo didžiausio piešinio ant sniego kūrimas (5,7 ha).  Vaikai, jaunimas ir visi norintys specialiais dažais sniege išmindžiotuose kvadratuose piešė gėles, drugius, saulę, dangų ir viską, ką tik tuo metu sugalvojo. Visas kūrybinis procesas buvo labai užkrečiantis, linksmas, o rezultatas – tikrai mielas ir įspūdingas. Ar šis piešinys taps didžiausiu Lietuvoje dar paaiškės, tačiau bent jau Ignalinos rajone jis tikrai naujas, nematytas ir tikrai didžiausias.

Laikraščio „Utenos diena" ir Ignalinos r. savivaldybės administracijos inf.

Susiję įrašai (pagal žymę)

 • Ignalinoje auga naujos plaukimo žvaigždutės

  Ignalinos sporto ir pramogų centro baseine surengtos jau tradicinėmis tampančios plaukimo varžybos ,,Jaunoji plaukimo žvaigždutė 4“. Ši šventė skirta mažiausiems plaukikams, kurie tik pradeda savo sportinį kelią. Į Ignalinos baseiną susirinko apie 130 vaikų iš Mažeikių, Šiaulių, Varėnos, Anykščių, Utenos, Elektrėnų, Rokiškio, Vilniaus plaukimo mokyklos ,,Nemunas“ ir Ignalinos mažieji plaukikai.

 • Rankų darbo lėlės – puiki dovana ir daug šiltų emocijų

  Gruodžio 8 dieną Ignalinos kultūros ir sporto centre surengta edukacija „Stebuklingas lėlių pasaulis“ su Švenčionių krašto menininke Veronika Garbuliene. Ši popietė buvo puiki proga kelioms valandoms užsimiršti, sugrįžti į vaikystę, pasaką ir pajusti kūrybos džiaugsmą.

 • Ignalina palaiko ūkininkus

  Ignalinos rajono savivaldybės meras Justas Rasikas ir savivaldybės administracijos direktorė Jūratė Balinskienė savo palaikymą rajono ūkininkams išreiškė dalyvaudami akcijoje „Lietuva, tavo kaimas miršta“. Akcija lapkričio 26 dieną vyko visoje Lietuvoje. Ignalinoje ūkininkai traktoriais suvažiavo į aikštelę miesto pakraštyje, vėliau jie pajudėjo link Ignalinos, pravažiavo Geležinkelio ir Turistų gatvėmis iki Aukštaitijos nacionalinio parko ribos į Palūšę vedančiame kelyje. Akcijoje Ignalinoje dalyvavo 26 traktoriais važiavę ūkininkai ir 15-ka važiavusių kitomis transporto priemonėmis. Pro Ignaliną pravažiuota tris kartus. Jokių incidentų nebuvo, akcijos transporto priemonės nenaudojo signalų ir netrukdė eismui.

 • Aukštaitijos verslo centre – geros nuotaikos

  Palūšėje, buvusiame Lietuvos pašto pastate, jau trečius metus veikia Aukštaitijos verslo centras. Čia įsikūrę ir įvairią veiklą vykdo dabar jau 12 įmonių. Palūšę pasirinko verslininkai, kuriuos žavi šios vietovės gamta, ramybė, kurortinė dvasia, todėl jie čia ir dirba, ir ilsisi.

 • Nepaprastas paprastos moters gyvenimas

  Lapkričio 1-ą 90 metų sulaukė Vidiškių seniūnijos Kaneišių kaimo (Ignalinos r.) gyventoja Konstancija Ribokienė. Lapkričio 4 dieną jubiliatę pasveikino Ignalinos rajono savivaldybės mero pavaduotojas Manfredas Žymantas, Vidiškių seniūnijos seniūnas Alfredas Aškelėnas, bendruomenės nariai, senolei linkėję stiprios sveikatos, gražių dienų ir sulaukti 100 metų.

 • Dovana Ignalinos kraštui – vertinga knyga

  Spalio 17 dieną Ignalinos krašto muziejuje pristatyta istorinė knyga apie Ignalinos kraštą ir jo vietovardžius „Ignalinos kraštas. Vietovių istorinė – statistinė apžvalga amžių tėkmėje“.  Tai įspūdingas 800 puslapių leidinys, bene 20-ties metų kruopštaus darbo rezultatas, prasminga dovana Ignalinai ir visiems kraštiečiams. Knygoje atsiskleidžia ir visos Lietuvos praeitis. Medžiagą leidiniui parengė istorikas mėgėjas Romutis Matkevičius, kuris daugiau kaip 20 metų dirba, tyrinėja savo gimtojo krašto istoriją ir skelbia ją atskirais straipsniais spaudoje.

 • Sprendžiamas garvežio likimas

  Ignalinos rajono savivaldybės mero pavaduotojas Manfredas Žymantas ir savivaldybės tarybos sekretorius Vilius Cibulskas lankėsi Vilniuje ir susitiko su AB „Lietuvos geležinkeliai“ atstovais. Susitikime kalbėta apie Gavio ežero pusiasalyje esančią vaikų vasaros stovyklos bazę ir garvežį.

 • Naujiems mokslo metams artėjant

  Rugpjūčio 29 dieną savivaldybėje vyko Ignalinos rajono švietimo ir ugdymo įstaigų vadovų pasitarimas. Sveikinimo kalboje Ignalinos rajono savivaldybės meras Justas Rasikas visiems palinkėjo gerų mokslo metų, gražios artėjančios šventės, tvirtybės ir optimizmo ateičiai, glaudesnio bendradarbiavimo, šiltesnių santykių, kad visiems pavyktų bendrauti ne kaip biurokratams, o kaip atsakingiems žmonėms, ieškantiems išeičių ir sprendimų.

 • Ignalina išeinančiai vasarai dovanojo skrybėlę

  Rugpjūčio 24 dieną Ignalinos vasaros estradoje atsisveikinta su besibaigiančia vasara. Šventė „Paskutiniai žiedai – vasaros skrybėlei“ buvo graži, lyriškai svajinga, romantiška ir trankiai linksma... Gėlėta vasaros skrybėlė, kurią išpuošė visi šventės dalyviai, buvo išplukdyta į paslaptingąsias Ilgio ežero tolumas.

 • „Palūšės regata“ vėl kels baltus burių sparnus

  Pirmąjį rugpjūčio savaitgalį Palūšės regata jau devintąjį kartą sukvies buriuotojus, vietinius žmones ir svečius iš visos Lietuvos pasidžiaugti vasara ir šauniai pasilinksminti. Šis renginys vis plačiau pristato ne tik atgimusią Palūšę, bet ir visą Ignalinos kraštą.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

UAB „Utenos Diena“,
Maironio g. 34, LT-28144, Utena.
Įm. kodas: 301537159
PVM k. LT100003891115

A.s.: LT535014500014000334
Utenos kredito unija

Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

utenosdiena.lt redakcijai rašykite adresu reklama@utenosdiena.lt

Visos teisės saugomos. © 2008 -  2019
UAB „Utenos diena“.
Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Utenos diena“ sutikimą.

test_gemius

LANKYTOJŲ STATISTIKA

Šiandien apsilankė:1551
Vakar apsilankė:9270
Šią savaitę apsilankė:30635
Šį mėnesį apsilankė:210092
Viso (nuo 2015-02-16):12260442
Šiuo metu naršo:
131
2020-01-23
MENŲ KALVĖ - Utenos regiono kūrėjai ir jų darbai!