Ilzenbergo dvaro istoriją primins tarptautinis renginys Rumunijoje
Krašto žiniosIlzenbergo dvaro istoriją primins tarptautinis renginys Rumunijoje
2016 rugpjūčio 31, Trečiadienis 09:21

Ilzenbergo dvaro istoriją primins tarptautinis renginys Rumunijoje

Ilzenbergo dvaro istoriją primins tarptautinis renginys Rumunijoje
 • Beata BUKOTAITĖ

Jei nežinai savo praeities, tau nėra kelio ateitin. Šią mintį istorikas dr. Kęstutis Gecevičius išsiveža į tarptautinį renginį Rumunijoje, kurio temų herojė - Livija Dimšienė Majoresku, buvusi Ilzenbergo dvaro (Rokiškio r.) valdytoja. Apie šią itin žinomo Rumunijos visuomenės veikėjo, premjero Tito Livijaus Majoresku dukrą ir Ilzenbergo dvarą dr. K. Gecevičius istorinėmis žiniomis dalinsis su simpoziumo „Karo aukos: lenkų pabėgėliai ir grafienė Livija Dimšienė Majoresku", kuris rengiamas Campulungo mieste rugsėjo 1-3 dienomis totalitarizmo aukoms atminti.

Vienas iš knygos „Lietuvos istorijos ženklai: Ilzenbergo dvaras 1515-2015" autorių dr. K. Gecevičius tarptautinio renginio dalyviams papasakos, jog beveik visas žymios Rumunijos Majoresku giminės atstovės Livijos gyvenimas Lietuvoje yra susijęs su Ilzenbergo dvaru. Šis dvaras turi daug simbolinių reikšmių ne tik lietuviams, bet ir latviams, rumunams, lenkams, vokiečiams. Dvaro vietovė tartum simbolizuoja giminingų lietuvių ir latvių tautų ryšį. Ilzenbergas įsikūręs prie pat sienos su Latvija tarp dviejų ežerų – Apvalaso ir Ilgio. Pirmasis savo krantų linijomis primena Lietuvos kontūrus, o antrasis, kurio viduriu ir išvesta valstybinė siena, – Latvijos.
Atsiminimuose apie Liviją sakoma, kad ji turėjo puikų balsą, gražiai grojo pianinu, mokėjo rusų, lenkų, prancūzų, anglų, vokiečių kalbas, o lietuviškai kalbėjo silpnai. Kaip rašo rumunų istorikas Vasile Docea, 24 metų Livija Majoresku buvo karalienės Elžbietos freilina Rumunijos karaliaus Karolio I (1866 – 1914 m.) dvare. Su inžinieriumi Lietuvos lenkų bajoru Eugenijumi Dimša ji susipažino Vokietijoje, susituokė, susilaukė trijų dukterų.
T. L. Majoresku (1840-1917 m.), Ilzenbergo dvarininkės Livijos Dimšienės tėvas, laikomas vienu iškiliausių Rumunijos intelektualų. Jis buvo įtakingiausios šalies politinės organizacijos „Junimea" steigėjas. Nuo 1874 m. iki 1914 m. ėjo aukštas pareigas Rumunijos vyriausybėje – buvo švietimo ministru, užsienio reikalų ministru bei ministru pirmininku. lzenbergo dvare jis apsilankė 1901 metais. Tada jis išvydo ir abi savo anūkes Dimšaites: Janiną Klarą ir Liviją Emiliją (jauniausioji Dimšų dukra Eugenija mirė sulaukusi vos trejų metukų).
1940 m. Sovietų Sąjunga aneksavo Lietuvą ir pradėjo šalies sovietizaciją. Dvarai buvo konfiskuoti, o dvarininkams grėsė tremtis. Livija su dukromis išvyko į gimtinę, kur mirė 1946 m. ir buvo palaidota Majoresku šeimos kape šalia tėvo Titu Serban Voda (Belu) kapinėse Bukarešte.
Visa ši istorija išaiškėjo, kai Ilzenbergo dvarą 2003 m. naujam gyvenimui prikėlė dvarvietę atstatęs ir modernų biodinaminiais pagrindais veikiantį biodinaminį ūkį jame įkūręs verslininkas Vaidas Barakauskas.
„Rekonstruodami Ilzenbergo dvarvietę su rūmais, ūkiniais pastatais, parku, sodu ir kita infrastruktūra, stengiamės atkurti autentišką jos išvaizdą ir atmosferą. Kadangi viena paskutinių valdytojų buvo kilusi iš Rumunijos, manome, kad ji savo pėdsaką paliko ne tik valdant dvarą, bet ir dvaro pastatuose. Neabejoju, šis pėdsakas bus įdomus ne tik į Lietuvą atklystantiems rumunams, bet ir lietuviams", – sakė V. Barakauskas.

 

Susiję įrašai (pagal žymę)

 • Konkurso nugalėtoju paskelbtas kaimyninio rajono dvaras

  Penktadienį turizmo parodos „Adventur“ metu „Litexpo“ parodų ir kongresų centre paskelbti EDEN „Patraukliausios Europos sveikatos turizmo vietovės 2019“ apdovanojimų nugalėtojai Lietuvoje. Europos Sąjungos šalyse vykdomame konkurse, kurio tema šiemet buvo sveikatos turizmas, mūsų šalies nugalėtoju išrinktas Ignalinos rajone esantis Paliesiaus dvaras su jo teritorijoje veikiančia fizinio krūvio terapijos klinika.

 • Kristina Kraujūnaitė-Daineko: „Visada yra planas B“

  Jau antrą dešimtmetį Danijoje gyvenantys Kristina ir Aleksejus Daineko nuolat grįžta į gimtuosius namus. Nors, kaip patys sakė, Lietuvoje jiems nebuvo suteikta galimybė atsiskleisti ir pasiekti tokias aukštumas kaip užsienio šalyje, nuoskaudos jau praeityje – į tėvynę pora sugrįžta su naujais sumanymais, kuriuos yra pasiryžusi įgyvendinti, net jei tektų sulaužyti ietis.

 • Spitrėnų dvarininkas iki šiol mena savo vaikystės vietas

  Spitrėnai – tarp miškų ir kalvų pasislėpęs Utenos seniūnijos kaimelis, 11 kilometrų nutolęs nuo Utenos ir esantis į pietryčius nuo Vaikutėnų. Jo šaknys siekia XVIII amžių, kai čia įsikūrė dvarelis, iš pradžių ėjęs iš rankų į rankas vis kitam savininkui, kol XIX amžiaus pabaigoje jį įsigijo Ksaveras Baleiša (1834–1899 m.). Nuo tada dvaras priklausė Baleišų giminei ir kaip kiekviename tokio tipo kaime būrė aplink save vietos bendruomenę. K. Baleišos anūkas Jonas Baleiša prisiminė savo vaikystę, praleistą Spitrėnų dvare, tėvus, aplink gyvenusius žmones ir Spitrėnų Švč. Mergelės Marijos, Taikos Karalienės, bažnyčios statybas. Vyras ne tik papasakojo ne vieną juokingą su bažnyčios statybomis, kaimu ir jo žmonėmis susijusią istoriją, bet ir pasidalijo savo nostalgiškais kūriniais apie gimtąjį kraštą.

 • Utenos dvaras dar turi slėpinių

  Apie Mariją Bilevičiūtę, tapusią maršalo motina

  Utenoje, K. Ladygos gatvėje, ten, kur prasideda Kuktiškių kelias, atokiau nuo gatvės stūkso buvęs raudonplytis dvaro rūmas, jame nuo 1926 m. įsikūrusi Utenos „Saulės" gimnazija. Pastačius naujus gimnazijos pastatus, senasis dvaro rūmas, kuriame mokėmės, liko dabar apleistame parke šiek tiek nuošaliau, pasenęs, bet orus ir išdidus su 150 metų praeitimi.

 • Mamontovo koncerto Ilzenbergo dvaro ūkyje klausėsi ir karvės

  Pirmąjį rugsėjo savaitgalį Rokiškio rajone esančiame Ilzenbergo dvare praūžė kultūrinis renginys, pritraukęs daugiau nei 2 tūkst. lankytojų iš visos šalies. Šventiškai nusiteikusių svečių rudeniškas oras neatgrasė: po gamtos supamas erdves lakstė vaikai, skambėjo juokas ir muzika, kvepėjo kepamas valgis. Iškilmingas rudens sutiktuves vainikavo Andriaus Mamontovo koncertas.

 • 500 m. menančiame dvare – išskirtinis A. Mamontovo koncertas

  Rugsėjo 3 d. Rokiškio rajone, prie sienos su Latvija įsikūrusiame Ilzenbergo dvare, išskirtinį koncertą surengs vienas žinomiausių šalies atlikėjų – Andrius Mamontovas. A. Mamontovo koncertas bus pirmasis tokio masto kultūrinis renginys regione: planuojama, kad šventėje dalyvaus apie 2 tūkst. žmonių iš aplinkinių miestelių, miestų ir visos Lietuvos.

 • Lopų dvaras Sirutėnuose

  Sirutėnų dvaras buvo tik už trijų kilometrų į šiaurę nuo Utenos. Jau 1774 m. jį valdė Tomašas Lappo. Lopai šį dvarą valdė ir 1784 m.

 • Leliūnų dvaro Butleriai

  Parašęs savo penkiatomę autobiografinių knygų „Už ką?" seriją, jos autorius Vladas Butleris (1887 m. Civilske–1945 m. Čekijoje) pamini, kad jų giminė kilusi iš Irlandijos (Airijos) bajorų. Jo protėvis Valteris 17 amž. pirmoje pusėje įsikūręs Lietuvoje, Kauno gubernijos ribose, į kurias tuomet įėjo ir Ukmergės (Vilkmergės pavadinimu) apskričiai priklausiusi Utena su savo valsčiais.

 • Pomarnackių dvaras Avižieniuose

  Kauno plentu už Utenos, pasiekus Jasonis ir pasukus keliu į kairę, netoliese rasime Avižienius. Avižienių dvaras ir kaimas (Leliūnų sen.) buvo netoli nuo kito – Jasonių dvaro, valdytas Pomarnackių, čia turėjusių 139 dešimtines žemės. Dvaro savininkas buvo Tadeušas Pomarnackis.

 • Degsnėnuos – Kozielos-Poklevskiai

  Gražiausias Utenos krašto paežerių vietas išsirinko į Lietuvą atsidanginę svetimtaučiai iš Lenkijos, Rusijos pakampių – prie Alaušo, Indrajo ir kitų ežerų ir upių. Aplipo mūsų senolių žemė dvarais, kaip piktšašiais; siurbė jie lietuvėlius baudžiauninkus kaip erkės ne vieną amžių. Dvarai susigrobė šimtus ir tūkstančius dešimtinių miškų, vandenų, žemės. Krauzai, Poklevskiai, Križickiai, Pilsudskiai, Veriovkinai ir virtinės kitų. Buvo jie dauguma Romos katalikai ir bažnytinėse knygose, dokumentuose pasirašinėjo sudvigubintomis lenkiškomis, rusiškomis raidėmis fon kelles, Lappo, Kozzello pavardėmis, reikalaudami, skirtingai nuo valstiečių, prie jų pavardės visur įrašyti žodį dvarininkas.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

UAB „Utenos Diena“,
Maironio g. 34, LT-28144, Utena.
Įm. kodas: 301537159
PVM k. LT100003891115

A.s.: LT535014500014000334
Utenos kredito unija

Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

utenosdiena.lt redakcijai rašykite adresu reklama@utenosdiena.lt

Visos teisės saugomos. © 2008 -  2019
UAB „Utenos diena“.
Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Utenos diena“ sutikimą.

LANKYTOJŲ STATISTIKA

Šiandien apsilankė:948
Vakar apsilankė:6758
Šią savaitę apsilankė:13573
Šį mėnesį apsilankė:46290
Viso (nuo 2015-02-16):14070282
Šiuo metu naršo:
87
2020-07-08
MENŲ KALVĖ – Utenos regiono kūrėjai ir jų darbai!