Per tirpstantį ledą – žūties link
ĮvairenybėsPer tirpstantį ledą – žūties link
2017 kovo 06, Pirmadienis 09:25

Per tirpstantį ledą – žūties link

Per tirpstantį ledą – žūties link

Lietuvoje vos ne kasdien galima išvysti kvapą gniaužiančių vaizdų – trapiu ledu žmonės skuba į kitą krantą, žvejai šokinėja per lytis ar per properšas. Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento duomenimis, vien šiemet jau nuskendo 10 gyventojų. Ugniagesių dėka nuo žūties vandenyje buvo išgelbėtos 6 žmonių gyvybės. Kaip teigė Vilniaus apskrities priešgaisrinės gelbėjimo valdybos 6-osios komandos vyriausiasis ugniagesys Maksimas Volžaninas, turintis nėrimo vadovo kvalifikaciją, nelaimės dažnai įvyksta todėl, kad žmonės nepaiso rizikos ir mano, kad jiems nieko blogo negali nutikti.

„Gelbėti įlūžusius žvejus yra tekę ne kartą. Daugelis tvirtina, kad jei įlūžtų, tikrai sugebėtų užsiropšti ant ledo. Beje, drauge su kolegomis esame bandę pažiūrėti, ką tenka patirti, kai ledui įlūžus, atsiduri vandenyje. Viskas yra kiek kitaip nei gali įsivaizduoti. Lūždamas ledas dažnai sužaloja rankas, veidą. Jau nekalbant, kad tuo metu ištinka šokas, apima panika. Beje, daugelis brandaus amžiaus žvejų dar vilki vatines kelnes ar striukes, kurios greitai prisigeria vandens, o su tokiais drabužiais tiesiog neįmanoma užsikabaroti ant ledo. Įsikabinti į ledą taip pat būna sunku, nes per minutę kitą šaltas vanduo sukausto skęstančiojo rankas," – pasakojo M. Volžaninas.
Rizikuojantys žvejai ar žmonės, negalvojantys apie savo saugumą, veikiausiai nė nesusimąsto, kad ir ugniagesiai narai, gelbėdami juos, yra priversti rizikuoti savo sveikata ar net gyvybe. Tiesa, juos nuolat gelbstintys ir visko gyvenime matę vyrai, apie tai nelinkę daug šnekėti, nes tai keltų nerimą jų pačių artimiesiems.
Į vandenį dažnai neriantis M. Volžaninas neslepia, kad pavojų jų darbe netrūksta. Beje, vanduo jį traukė nuo vaikystės. Plaukti išmokęs būdamas trejų. Priklausė jaunučių plaukimo rinktinei. Dabar trisdešimt vienerių metų vyras džiaugiasi, kad dirba darbą, kuris jam patinka, kad įgyti įgūdžiai labai praverčia gelbstint žmonių gyvybes. Jis gerai žino, kad kai tenka skubėti į nelaimę, kaskart laukia vis kitokia situacija, kurioje būtina veikti greitai ir profesionaliai. Panėrus į vandenį neretai reikia dirbti apgraibomis, dažnai – beveik visiškoje tamsoje. Pavyzdžiui, Neries upėje narams, ieškantiems skęstančiojo ar skenduolio, reikia brautis ne vien per šakas, bet saugotis ir styrančių metalinių strypų, įvairių nuolaužų ar vielų.
M. Volžanino nuomone, viena iš dažniausių žvejų daromų klaidų – per didelis jų pasitikėjimas: „Dažnai girdžiu, kad man taip neatsitiks, kad jei skęsiu, išsigelbėsiu. Iš savo darbo patirties galiu pasakyti, kad dažniau įlūžta garbaus amžiaus žvejai. Labai rizikuoja ir tie, kurie ryžtasi žvejoti vieni. Esu pastebėjęs, kad vyresni žvejai kartais nevilki ir gelbėjimo liemenių, ranka numoja ir į būtinas priemones, kurios gali padėti išsigelbėti. Sako, kad taip žvejoja daugybę metų, ir jiems dar nieko blogo nėra nutikę. Galima tik pasidžiaugti, kad jauni žmonės jau daugiau dėmesio skiria savo saugumui."
Patyręs naras gali papasakoti ne vieną skaudžią istoriją. Štai šią žiemą Paberžės seniūnijoje vos dviejų arų vandens telkinyje nuskendo du vyrai. O prieš kurį laiką gelbstint ant Žaliųjų ežerų įlūžusius tris vyrus tik vienas jų iš vandens išsiropštė pats, kitą ištraukė ugniagesiai, o trečiasis nuskendo, nes įkritus vandenin, jam sustojo širdis. Pasiteiravus, ar po tokio darbo kartais nekyla noras žvejams, nepaisantiems saugumo, tiesiog pasiūlyti nusipirkti žuvies, bet gelbėtojas patikina, kad dažnas žvejys, beje, kaip ir jis pats, ant ledo lipa ne dėl laimikio, o todėl, kad patinka būti gamtoje, pabendrauti su bičiuliais. Jo akimis, žvejus dažnai į žvejybą gena azartas, malonus laiko leidimas ir potyrių troškulys.
Nuskendusieji nemato savo artimųjų ašarų ir negirdi jų šauksmo, bet ugniagesiai narai su tuo susiduria nuolat. „Daugelis nelaimių įvyksta todėl, kad žmonės nemoka įvertinti rizikos. Štai jeigu praėjusią savaitę Dzūkijos ar Aukštaitijos ežeruose ledo storis siekė apie 30 cm, bet dabar, kai oras atšilo, kai daug kur palijo, ledas tapo trapus ir korėtas. O toks jis yra gan apgaulingas. Balzgana ledo spalva rodo, kad jame gali būti oro tarpų. Lipti ant jo gali būti pavojinga. Be to, kai kur ledas prie kranto jau yra atitirpęs, tad kiekvienam, kuris ketina leistis į žvejybą, reikėtų gerai įvertinti riziką," – sakė M. Volžaninas. Šiuo metu pats žvejoti jis jau nesirengia ir patikina, kad žvejybos sezoną geriau baigti laiku.

Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento inf.

Paveikslėlių galerija

 • Click to enlarge image 20150608_103238.jpg
 • Click to enlarge image IMG_20170225_105625.jpg
 •  

Susiję įrašai (pagal žymę)

 • Aplinkosaugininkai mokėsi saugaus elgesio ant ledo

  Vasario 12 dieną Jurbarko rajone ant Viešvilėje esančio tvenkinio ledo vyko pratybos „Saugus elgesys ant ledo“, kuriose dalyvavo Alytaus, Klaipėdos, Panevėžio, Šiaulių, Utenos, Vilniaus ir Kauno valdybų aplinkos apsaugos pareigūnai.

 • Netvirtas ledas gali būti nelaimės priežastimi

  Lietuvoje įsitvirtinus šaltiems žiemiškiems orams, nemažai žmonių renkasi pramogas ant užšalusių vandens telkinių. Be poledinės žūklės mėgėjų, ant užšalusių ežerų, upių, tvenkinių, marių lipa aktyvių pramogų išsiilgę vaikai ir suaugusieji su pačiūžomis, rogutėmis ar kitomis žiemos sporto priemonėmis. Kai kurios savivaldybės gyventojams ant atvirų vandens telkinių įrengia čiuožyklas. Dauguma pramogautojų ant ledo jaučiasi saugūs, tačiau Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centras primena, kad ledas gali būti klastingas ir pavojingas, tad lipant ant jo reikia būti ypač budriems ir atsargiems.

 • Ugniagesiai gelbėtojai mokinius kviečia į naudingas pamokas

  Antradienį Utenos apskrities priešgaisrinės gelbėjimo valdybos ugniagesiai gelbėtojai ir Civilinės saugos skyriaus specialistai ant Vyžuonaičio ežero ledo pradėjo prevencinių renginių ciklą. Ketvirtadienį ugniagesiai gelbėtojai (narai) Edvinas Janulis, Regimantas Kundavičius ir Remigijus Černiauskas mokinius pasitiko ant Dauniškio ežero ledo – buvo rodoma, kaip iš ledinio ežero vandens gelbstimas žmogus. Šie užsiėmimai vyks dvi savaites.

 • Nuo antradienio – nemokama pramoga ant ledo

  Uteniškiams ir miesto svečiams jau tapo įprasta spustelėjus šaltukui žiemos malonumais džiaugtis ir naujų įspūdžių semtis po atviru dangumi įrengtoje čiuožykloje.

 • Užšalę vandens telkiniai ne visuomet teikia džiaugsmą

  Šiais metais paspaudus pirmajam šaltukui, vandens telkiniai pasidengė ledo sluoksniu. Užšalę vandens telkiniai teikia džiaugsmą tiek poledinės žūklės mėgėjams, tiek ir pramogų ant ledo šalininkams.

 • Ugniagesiai gelbėtojai įspėja: ledas gali būti pavojingas

  Neringos savivaldybės administracija paskelbė, kad draudžiama lipti ant Kuršių marių ledo ir nurodė, jog jo storis siekia tik 9 cm. Klaipėdos apskrities priešgaisrinės gelbėjimo valdybos Neringos priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos viršininkas Marius Šverebas patikino, kad šis draudimas dar tebegalioja. Pasak jo, pasižvalgius po marias, ant jų žvejų kol kas nematyti, nes ir žuvis nekimba, bet tai nereiškia, kad neatsiras pavienių žvejų mėgėjų, kurie, nepaisydami perspėjimo ženklų pakrantėje, lips ant pavojingo ledo. Daugelis jų nelinkę paisyti grėsmės. Jo manymu, kiekvienas žmogus turi būti atsakingas už savo gyvybę.

 • Plonas ežero ledas stirnai buvo pragaištingas

  Šį mėnesį ugniagesiams gelbėtojams jau antrą kartą teko gelbėti ežere įlūžusią stirną. Sekmadienį rytą iš Bendrojo pagalbos centro buvo gautas pranešimas, kad Molėtų rajone, Dailidiškių kaime, Ilgio ežere, įlūžo stirna. Atvykę ugniagesiai, panaudoję gelbėjimo roges, prišliaužė prie stirnos, ją ištraukė ir perdavė aplinkosaugininkams.

 • Išleistas plakatas „Įsitikink ledo tvirtumu!“

  Artėjant šaltajam žiemos sezonui ir vandens telkiniams dengiantis ledu, į poledinę žvejybą skubantiems žvejams entuziastams bei žiemos pramogų pasiilgusiems asmenims svarbu prisiminti svarbiausius dalykus, padedančius atskirti ledo tvirtumą ir saugumą.

 • Grėsmingai plonas ledas vaikų negąsdina

  Nors ugniagesiai gelbėtojai kasmet įspėja gyventojus nerizikuoti lipant ant pavojingai plono ledo, žaidžiančių su lemtimi vis dar atsiranda ir tarp suaugusiųjų, ir tarp vaikų. Kaip portalui udiena.lt sakė Utenos apskrities priešgaisrinės gelbėjimo valdybos (APGV) Parengties užtikrinimo skyriaus viršininkas Rolandas Vilčinskas, pirmadienį priešpiet iš Bendrojo pagalbos centro buvo gautas pranešimas, kad ant miesto centre esančio Dauniškio ežero bėgioja vaikai.

 • Saugaus elgesio taisyklių nepaisymas ant ledo gali atnešti nemenką baudą

  Vidaus reikalų ministerija (VRM) ragina imtis priemonių užtikrinant saugų žmonių elgesį vandenyje ir ant ledo.
  „Jokiu būdu nenorime būti baudėjais: pagrindinis noras yra išsaugoti žmogaus sveikatą ir gyvybę. Siekiame skatinti atsakingą visuomenės požiūrį į savo bei aplinkinių saugumą. Tam, be abejonės, reikalinga tvarka ir taisyklės, kurių būtų laikomasi", – sakė vidaus reikalų ministras Saulius Skvernelis.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

UAB „Utenos Diena“,
Maironio g. 34, LT-28144, Utena.
Įm. kodas: 301537159
PVM k. LT100003891115

A.s.: LT535014500014000334
Utenos kredito unija

Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

utenosdiena.lt redakcijai rašykite adresu reklama@utenosdiena.lt

Visos teisės saugomos. © 2008 -  2019
UAB „Utenos diena“.
Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Utenos diena“ sutikimą.

LANKYTOJŲ STATISTIKA

Šiandien apsilankė:980
Vakar apsilankė:6758
Šią savaitę apsilankė:13605
Šį mėnesį apsilankė:46322
Viso (nuo 2015-02-16):14070314
Šiuo metu naršo:
64
2020-07-08
MENŲ KALVĖ – Utenos regiono kūrėjai ir jų darbai!