Projekto įgyvendinimo laikotarpis: 2024-07-01–2025-12-30.
Projekto tikslas: per 15 mėnesių 225-iems 5–64 m. amžiaus asmenims, tarp jų ir asmenims su negalia, Vilniaus ir Utenos apskrityse, penkiose savivaldybėse, suorganizuoti reguliarias treniruotes bei sporto stovyklą ir taip pagerinti fizinius bei psichoemocinius sveikatos rodiklius.

Laukiami rezultatai: suaugusieji, vaikai ir jų tėvai dalyvaudami reguliariose sukarintose treniruotėse susipažins su krašto gynybos, atsparumo krizėms, pilietiškumo pagrindais, taps fiziškai stipresni, labiau pasiruošę dalyvauti pilietiniame pasipriešinime savomis jėgomis ir veikti krizių atvejais. Taps labiau motyvuoti būti fiziškai aktyviems, pagerės psichoemocinė sveikata, sustiprės imuninė sistema, o pasyvus laisvalaikis taps fiziškai aktyviu užimtumu.
Reguliarios rakečių sporto treniruotės ne tik skatins fizinį aktyvumą, bet ir stiprins techninius bei psichologinius įgūdžius. Šis žaidimas suteiks galimybę tobulėti ir lavinti įgūdžius, o mėgėjams atvers duris į naują ir patrauklią sporto patirtį.
Projektu spręsime Švenčionių r. sav., Vilniaus m. sav., Vilniaus r. sav., Visagino sav. ir Utenos r. sav. gyvenančių mažiau galimybių turinčių vaikų, suaugusiųjų ir jų šeimos narių problemą, tai – itin maža fizinio aktyvumo veiklų pasiūla ir jų prieinamumas negalią ar sveikatos sutrikimų turintiems asmenims jų gyvenamojoje vietovėje dėl ribotų susisiekimo galimybių keliamų problemų, finansinių problemų, veiklų nepritaikymo vaikams sportuoti kartu su šeimos nariais.

Projektu bus išspręstos kelios problemos:
- visos fizinio aktyvumo veiklos bus vykdomos projekto dalyvių gyvenamojoje vietoje, jiems patogiu laiku ir bus nemokamos;
- užsiėmimų tvarkaraštis bus derinamas, kad vaikai galėtų ateiti kartu su šeimos nariais po darbo valandų;
- bus organizuojamas pavėžėjimas iki vietos, kur vyks projekto veiklos, o prireikus bus teikiamos ir asmeninio asistento paslaugos neįgaliesiems.
Visiškai nemokamos projekto veiklos padidins visuomenės prieinamumą. Projekto dalyviams atsiras galimybė sportuoti su bendraamžiais, galimybė dalyvauti treniruotėse su šeimos nariais, socialinės globos įstaigų gyventojai turės galimybę integruotis į fizinio aktyvumo ir sporto renginius savo gyvenamojoje vietoje.
Skirto finansavimo dydis – 176627,06 Eur.Projektas bendrai finansuojamas Sporto rėmimo fondo lėšomis, kurias administruoja Nacionalinė sporto agentūra prie Lietuvos Respublikos švietimo, mokslo ir sporto ministerijos. Projekto metu įsigyta įranga bus panaudota siekiant tęsti pradėtas veiklas pasibaigus projektui.
Nuo 2024 m. spalio 1 d. Švenčionių, Utenos, Vilniaus, Šalčininkėlių ir Visagino savivaldybėse startavo pirma projekto veikla – sukarintos sveikatą stiprinančios mankštos. Į 3 mėn. trukmės sukarintas sveikatą stiprinančias mankštas buvo įtraukti 225 (5–64 m. amžiaus) asmenys iš Vilniaus ir Utenos apskričių. Mankštų tikslas – suformuoti fizinio aktyvumo įprotį bei pagerinti fizinius ir psichoemocinės sveikatos rodiklius. Padedamas trenerių kiekvienas projekto dalyvis prieš pradėdamas veiklą atliko praktinį fizinio pajėgumo testą siekiant išaiškinti asmeninį dalyvio fizinį pajėgumą. Treneriui tai leido parinkti grupės fizinį pasirengimą atitinkantį aktyvumo lygį, palaipsniui jį didinti bei įvertinti veiklos suteiktą naudą. Neįgaliesiems būtinas didesnis individualus dėmesys, todėl vienu metu dirbo du treneriai. Mankštos buvo orientuotos į pajėgumo ir ištvermės stiprinimą. Veiklai įgyvendinti iš projektinių lėšų buvo įsigytas sporto inventorius ir įranga: gimnastikos kamuoliai, kilimėliai sportui, aerobikos stepas (pakyla), ant kojų / rankų dėvimi svoriai, sportinės pasipriešinimo gumos. Rezultatai buvo matuojami pasitelkiant dalyvių sąrašus, veiklų tvarkaraščius, testavimo ir apklausų anketas.

Nuo 2025 m. sausio 15 d. nuotoliniu būdu organizuojamos mažiau galimybių turintiems asmenims mankštos, kurios orientuotos į mobilumo, lankstumo, kardio pratimų atlikimą. Pirmadieniais ir trečiadieniais nuo 9.30 iki 11 val. prisijungimo platformoje https://meet.google.com/muu-uaie-jbw. Mankštos vyksta reguliariai 2 kartus per savaitę po 90 min. Mankštas veda vienas treneris. Mankštų organizatorius RL GYM sporto klubas Utenoje.
Nuo 2025 m. sausio 2 d. startavo antra projekto veikla – rakečių sportas. Į 3 mėn. trukmės
rakečių sporto treniruotes planuojama įtraukti 225 (5–64 m. amžiaus) asmenis iš penkių savivaldybių ir taip juos integruoti į fizinio aktyvumo ir rakečių sporto treniruočių programas savo gyvenamojoje vietoje. Ši veikla – tai žingsnis į priekį rakečių sportu besidomintiems asmenims. Tai sportas, kuriam nėra amžiaus ribų, todėl jis yra puikus laisvalaikio praleidimo būdas visų kartų žmonėms ir šeimoms. Lengvai išmokstami elementai yra žaismingas pradžiamokslis pradedantiesiems, o techninės subtilybės – iššūkis labiau patyrusiems žaidėjams. Neįgaliesiems būtinas didesnis individualus dėmesys, todėl vienu metu dirba du treneriai. Projekto dalyviai bus supažindinti su nauja sporto šaka. Visi projekto dalyviai tobulėja nemokamai. Susidomėjimas ir noras dalyvauti rakečių sporto veiklose viršijo visus lūkesčius.
Badmintonas – sportinis žaidimas, kurį žaidžia 2 arba 4 žaidėjai rakete per tinklą smūgiuodami plunksninuką – kamuoliuką.
Pateikiame kelias įtikinančias ir motyvuojančias priežastis, kuo ši sporto šaka yra naudinga visiems projekto dalyviams.
1. Paprastumas: jokios specialios įrangos, aprangos, jokių įmantrių žaislų – tik raketė, kamuoliukas, sportbačiai – ir žaidžiam! Bet kur, kur rasite sporto salę ar pievą be vėjo, – sąlygos jau tinkamos. Jokių lokalių ir tautinių taisyklių ar specialių išimčių – atmušti ir gauti tašką.
2. Fizinis aktyvumas: dalyviai su išmaniaisiais laikrodžiais paskaičiavo, kad per vieną treniruotę čia nubėgi tiek, kiek per maratoną, tai yra apie 42 km. Gal daug kur galite judėti, bet čia įsijungia vienas smagus dalykas – žaidžiant pagauna azartas ir nei laiko, nei sunkių kilometrų nėra kada skaičiuoti. Visi veiklos dalyviai po šio „lengvo“ žaidimo aikštelėse sausina prakaito balas ir džiaugiasi sutvirtėjusiu kūnu bei dvigubai padidėjusiu laimės hormonų kiekiu. Pasitvirtina ir seniai žinoma tiesa, kad po fizinio aktyvumo ir mokslai ar darbai sekasi daug geriau.
3. Stiprus imunitetas: okulistai, kineziterapeutai, kardiologai, pediatrai – visi darniai sutaria: jei taisyklingai atliksite judesius, klausysite trenerių ir iš pat pradžių nepadarysite įpročio klaidų, organizmas stiprės ir tvirtės – nebus kada sirgti ir liūdėti. Nuolatinis fizinis aktyvumas ir puikios emocijos gerins gyvenimo kokybę.
4. Psichologinis stabilumas: badmintonas moko tiek asmeninės atsakomybės, tiek komandinės. Koncentracija, dėmesio kontroliavimas, kūryba, vaizduotė, toliaregiški sprendimai – štai ką papildomai duoda nuolatinės badmintono treniruotės.

5. Socialinė integracija: badmintono partijai reikia mažiausiai dviejų žaidėjų. Dalyviai strateguoja, numato ėjimus, džiaugiasi gerais pavykusiais techniškais triukais, pergalėmis, guodžia pralaimėjusius, serga už draugus. Tai sportas, kada neliečiate vienas kito fiziškai, bet emocinis ryšys paliečia stipriai ir ilgam: oficialiai nustatyta, kad badmintonas lavina komandinį bendradarbiavimą, reakciją, greitį, ištvermę, staigumą, šoklumą, intuiciją bei gebėjimą mąstyti greitai.
Savivaldybėse vis dar trūksta nemokamų laisvalaikio praleidimo erdvių, kuriose vaikai kartu su šeimos nariais galėtų ne tik saugiai ir prasmingai praleisti laiką, bet ir mokytis, tobulėti, susirasti naujų pomėgių ir draugų, todėl šio projekto veiklos didina užimtumą.
Veiklai įgyvendinti iš projektinių lėšų buvo įsigytas sporto inventoriaus – rakečių sportui skirtas stovas su tinklu, raketės, skraidukai. Kiekvienas projekto dalyvis gaus aprangos komplektą su projekto logotipu (marškinėliai, šortai).
Vaikai, suaugusieji ir tėvai dalyvaudami reguliariuose rakečių sporto treniruotėse ne tik skatins fizinį aktyvumą, bet ir stiprins techninius bei psichologinius įgūdžius. Šis žaidimas suteiks galimybę tobulėti ir lavinti įgūdžius, o mėgėjams atvers duris į naują ir patrauklią sporto patirtį. Dalyviai taps labiau motyvuoti būti fiziškai aktyviems, pagerės psichoemocinė sveikata, sustiprės imuninė sistema o pasyvus laisvalaikis taps fiziškai aktyviu užimtumu.
Parengė sporto projekto „Judėti gali visi“ vadovė Svetlana Ryliškienė






