
Dar 2013 metų rugpjūčio 29 dieną Utenos rajono savivaldybės taryba patvirtino energinio efektyvumo didinimo daugiabučiuose namuose programą, pagal kurią buvo atrinkti modernizuoti 16 daugiausia energijos apšildymui suvartojančių daugiabučių namų.
Kol vieni abejojo, kiti ryžosi
„Galima tik apgailestauti, kad ne visų rajono savivaldybės iniciatyva atrinktų renovuoti Utenos miesto daugiabučių namų gyventojai pritarė jų būstų modernizavimui pagal naujausią ir palankiausią šalies vyriausybės pasiūlytą modelį. Tačiau atsirado net keli daugiabučiai namai, kurių gyventojai patys pasiprašė įtraukiami į programą. Todėl galime sakyti, kad renovacijos procesas Utenoje gana sėkmingai stumiasi į priekį”, – tvirtino Utenos rajono savivaldybės administracijos direktorius, energinio efektyvumo didinimo daugiabučiuose namuose programos įgyvendinimo priežiūros komisijos pirmininkas Jonas Slapšinskas. Jo optimizmas turi pagrindą – prie keliolikos daugiabučių namų triūsia statybininkai. Dviejų daugiabučių namų – Maironio g. 13 ir Vaižganto g. 14 – modernizacija praktiškai baigta, darbus netrukus turėtų priimti valstybinė komisija.
UAB Utenos butų ūkio, administruojančio daugumą renovuotinų Utenos miesto daugiabučių namų, direktoriaus pavaduotojas Bronius Šaukeckas tikisi, kad daugiabučių namų būstų savininkai suskubs pasinaudoti šiuo metu galiojančia itin palankia renovavimo išlaidų kompensavimo tvarka. Pagal iki šių metų spalio 1 dienos galiojančias valstybės paramos teikimo taisykles, gyventojams nieko nekainuoja renovacijos projekto parengimas ir jo administravimas bei techninė statybos darbų priežiūra. Valstybė apmoka ir 35 proc. investicijų, tenkančių nustatytoms energinį efektyvumą didinančioms priemonėms, projektams, įgyvendinamiems nuo 2015 m. balandžio 1 d. (jei numatoma, kad šios priemonės padės sutaupyti 40 proc. šildymui skirtos energijos).
Laimės tie, kurie moka galvoti
Po šių metų spalio 1 dienos valstybės parama renovuojamų namų gyventojams jau bus mažesnė. Apie tai plačiau pakalbėsime kituose „Utenos dienos” straipsniuose renovacijos temomis.
Anot Utenos butų ūkio direktoriaus Valdemaro Macijausko, daugiabučių namų gyventojams apsispręsti imtis būstų modernizavimo kartais trukdo tarpusavio nesutarimai, gandai apie neva neskaidrius sandorius, neapibrėžta šeimų socialinė padėtis ir kitos subjektyvios aplinkybės. „Dabar renovacijos procesai visiškai skaidrūs, kruopščiai kontroliuojami, gyventojų balsas irgi svarus, daugelis uteniškių tai gali patvirtinti”, – teigė V. Macijauskas.
Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizacijos) programą įgyvendinančios Būsto energijos taupymo agentūros (BETA) specialistė Utenos apskrityje Nijolė Graužinytė sakė pastebėjusi, kad renovacijos reikalaujančiuose namuose gyvena daug senyvų žmonių. „Daugelis jų bijo bankų, paskolų, nerimauja, ar nebus taip, kad mirdami paliks vaikams, giminaičiams ne butus, o skolas. Dabar jie gauna kompensacijas už šildymą. Ne visi dar supranta, kad pasirašydami prieš renovaciją jie netenka ir tų kompensacijų. O po renovacijos jie užsitikrintų realias kompensacijas už banko kreditą ir palūkanas. Ir butų paveldėtojai būtų patenkinti, nes jiems atitektų daug didesnės vertės senolių turtas”, – pastebėjo BETA specialistė.