Vasario 16-ąją senamiestyje šurmuliavo daugybė žmonių – čia vyko aštuntasis bėgimas „Bėgame už laisvę!“ ir trečią kartą Mažeikiuose rengiamas Lietuvos bėgimo plentu čempionatas.
2017 m. į pirmąjį bėgimą „Bėgame už laisvę!“, kurį inicijavo Mažeikių bėgikų klubas „Penki kalnai“, susirinko 500 dalyvių, šiemet jų buvo kelis kartus daugiau.
Lietuvos valstybės atkūrimo dienai skirtas renginys svarbus daugeliui mažeikiškių – vieni jų dalyvauja bėgime, kiti savanoriauja, treti ateina palaikyti bėgikų ar komandų ar susirenka susitikti su draugais, šiaip pasižmonėti.
Idėją pasiūlė ir įgyvendino Mažeikių klubas
Mintis surengti šventinį bėgimą prieš aštuonerius metus kilo Mažeikių bėgikų klubo „Penki kalnai“ vadovei Mildai Zubavičienei. Tuo metu mažeikiškė buvo išrinkta į rajono Sporto tarybą, nauji jos nariai buvo pakviesti pateikti idėjų, kaip pagyvinti Mažeikių sportinį gyvenimą.
„Norėjosi sugalvoti tokį renginį, kad žmonėms būtų įdomu, kad juos suvienytų ne tik gera idėja, bet ir data, kad renginys būtų prieinamas visiems ir jame dalyvautų kuo gausesnis būrys žmonių. Pažvelgus, kas tuo metu vyko Lietuvoje, ir buvo pasirinkta Vasario 16-oji. Tuo labiau kad Mažeikių senamiestis, kurio gatvėmis buvo numatyta bėgimo trasa, yra glaudžiai su ta švente susijęs – bėgama Laisvės ir Vasario 16-osios gatvėmis, pro Nepriklausomybės aikštę“, – „Santarvei“ pasakojo šventinio bėgimo iniciatorė.
Pirmasis bėgimas surengtas 2017 m. M. Zubavičienė prisiminė: renginys vyko kiek spontaniškai, susirinko apie pusė tūkstančio dalyvių. Bėgimo nugalėtoju tapo iš Viekšnių kilęs žinomas šalies bėgikas Justinas Beržanskis, jis vėliau triumfavo dar dviejuose „Bėgame už laisvę!“.
Naujovė – estafetė 3 po 3 km
Pamačius, kad sportininkai aktyviai dalyvauja, o gausybė sirgalių nuoširdžiai visus palaiko, renginys buvo pakartotas ir kitais metais, ir dar kitais… Šis „Bėgame už laisvę!“ jau aštuntasis, jis nebuvo toks masiškas tik 2021-aisiais, dėl pandemijos. Tačiau ir tuomet bėgimo dalyviai galėjo įveikti pasirinktas trasas pavieniui ir buvo apdovanoti.
Antraisiais šventinio bėgimo gyvavimo metais jo dalyvių skaičius išaugo iki 1,2 tūkstančio, pernai jau dalyvavo 2 tūkst. bėgikų.
Šiemet, likus savaitei iki bėgimo pradžios, nutraukus nemokamą vaikų registraciją, buvo užsiregistravę 2 752 bėgimo dalyviai.
Dalyvių registracija vyko dar ir bėgimo dieną. Tada paaiškėjo, kad šiemetinis „Bėgame už laisvę!“ subūrė rekordinį žmonių skaičių – į startą stojo beveik 3 tūkst. bėgikų – nuo mažiausiųjų, kurie bėgo 200 metrų distanciją, iki ištvermingiausiųjų, kurie įveikė 10 km trasą.
„Kiekvienas augimas kelia vis naujų reikalavimų. Juk organizacinei komandai reikia išspręsti vis kitus klausimus, pasiūlyti naujovių, kad renginys taptų įdomesnis. Šiais metais pasiūlėme estafetę – 3 po 3 kilometrus. Tai reiškia, kad trys žmonės susiburia į komandą ir tuos dešimt kilometrų prabėga pasikeisdami – perduodami estafetės lazdelę“, – pasakojo M. Zubavičienė.
Pasak organizatorės, „Bėgame už laisvę!“ bėgikams iš kitų miestų patrauklus dar ir tuo, kad jau trečią kartą yra ir Lietuvos lengvosios atletikos atviras žiemos 10 km bėgimo plentu čempionatas.
Neįgalieji dalyvauja nuo pirmojo bėgimo
Nuo pirmųjų šių renginių gyvuojanti tradicija – neįgaliųjų ir triračiais dviračiais važiuojančių dalyvių bėgimas 200 metrų trasa.
Mažeikių cerebrinio paralyžiaus asociacijos vadovė Zofija Valatkienė „Santarvei“ pasakojo: „Mes savo asociacijoje ir pradėjome vystyti triračių sportą. Tik anksčiau mūsų kažkaip nepriimdavo į tokius renginius, gal baimindamiesi susidūrimų ar kad mes ką nors sužeisime, tačiau pasaulis keičiasi. Nuo 2015-ųjų jau dalyvaudavome varžybose Vilniuje, ir jau pirmais metais, kai buvo planuojamas bėgimas Mažeikiuose, kreipėmės į organizatorius, klausdami, ar galėsime dalyvauti. O dabar jau nebėra net to klausimo, patys mums primena, kad būtina registruotis.“
Tiek ankstesniuose, tiek šiame bėgime trasą įveikė apie dvidešimt neįgalių mažeikiškių. Pasak asociacijos vadovės, jie šį bėgimą traktuoja ne kaip sportinį iššūkį, kuriame svarbu, kas laimės, o kaip šventę, kaip tikrą bėgimą už laisvę. Jiems, kaip ir daugeliui mūsų šalies žmonių, tai aktualu – juk niekas netikėjo, kad gali atsitikti tai, kas prieš beveik dvejus metus atsitiko Ukrainoje.
Z. Valatkienė tvirtino: visi asociacijos nariai, bėgimo dalyviai džiaugiasi, kad gali pasirodyti su lietuviška atributika, tiek vyresni, tiek jaunesni supranta tautos laisvės troškimą, nori būti kartu su visais ir tai išreikšti.
Buriasi įvairių įstaigų ir organizacijų komandos
3,3 km trasoje, kaip ir kiekvienais metais, pavyzdį rodė sportininkai – tokį atstumą bėgo Mažeikių „M Basket DELAMODE“ krepšininkai su treneriu Nikola Vasilevu, FK „Atmosfera“ atstovai.
Organizatoriai džiaugiasi, kad renginys vis labiau suburia rajono įstaigų, įmonių, organizacijų bendruomenes.
Su ugniagesių gelbėtojų apsauginėmis aprangomis 3,3 km trasą įveikė šios tarnybos pareigūnai, Savanoriškosios krašto apsaugos pajėgų 603-iosios Mažeikių pėstininkų kuopos kariai savanoriai, Gabijos-Sodų būrio jaunieji šauliai.
„Į startą stojo apie penkiasdešimt jaunųjų šaulių, džiugu, kad su mumis trasą įveikė ir ukrainiečiai vaikai. Tokie bėgimai, tokie renginiai praplečia vaikų akiratį, auklėja juos patriotine dvasia, leidžia pajusti tautos vienybę“, – sakė būrio vadovė Rima Skrodenytė.
Bėgime taip pat dalyvavo ikimokyklinių ugdymo įstaigų, Mažeikių teismo rūmų, kitų organizacijų komandos ar pavieniai atstovai, kurie rinkosi jiems tinkančias trasas.
Įvertino organizavimą
3,3 km trasoje greičiausias buvo Remigijus Zalumskis iš Panevėžio (11 min. 38,2 sek.), tarp moterų pirmavo Regvita Gackaitė iš Šiaulių (12.53,7). Iš mažeikiškių geriausiai šioje distancijoje pasirodė ugniagesys gelbėtojas Rūtenis Krasauskas, atbėgęs šeštas.
Pirmą kartą surengtoje estafetėje 3 po 3,3 km triumfavo Tauragės apskrities vyriausiojo policijos komisariato pareigūnai Kęstutis Lukošius, Martynas Grabauskas bei Vaidas Kuizinas.
10 km bėgimo distancijos dalyviai varžėsi ir dėl Lietuvos žiemos bėgimo plentu čempionato apdovanojimų. Šalies čempionu tapo Lukas Tarasevičius iš Švenčionių rajono sporto centro komandos, finišavęs per 32 min. 36 sek.
„Mažeikiuose bėgau jau antrą kartą. Pernai užėmiau antrą vietą, pirmas buvo Justinas Beržanskis. Trasą planavau įveikti šiek tiek greičiau, bet dabar svarbiausia, kad nugalėjau. Oro sąlygos buvo geros, trasa lygi, dinamiška, vienas malonumas bėgti.
Renginys, mano akimis, išsiskyrė gera atmosfera ir puikiu organizavimu. Nustebino, kad tiek prigaminta atributikos: ir šventiškos arkos, ir vėliavėlės. Ir vedėjai, ir laiko fiksavimas, ir atitvarai. Taip pat noriu pažymėti gerą lyderio, kuris važiavo dviračiu ir skyrė pašalinius iš trasos, darbą. Buvo labai gera bėgti“, – „Santarvei“ kalbėjo šalies čempionas.
Bėgimu L. Tarasevičius užsiima dešimt metų ir taip praleisti laisvalaikį rekomenduoja visiems – nebūtina kelti sau aukščiausių tikslų, svarbu pradėti judėti – lengvai, žingsnis po žingsnio. Ir tik gerokai vėliau pradėti galvoti, kokių rezultatų norėtųsi pasiekti.
Pažymėjo gerą orą ir trasą
10 km distancijoje antrą ir trečią vietas iškovojo bėgikai iš Švenčionių Aivaras Čekanavičius ir Modestas Dirsė, geriausiai iš mažeikiškių sekėsi Ahmed Alwerfali, kuris trasą baigė 31-as.
Tarp moterų šioje trasoje greičiausia buvo šiaulietė Kamilė Vaidžiulytė, kuri 10 km įveikė per 38 min. 46 sek., antra liko kaunietė Gitana Akmanavičiūtė, trečia – Viktorija Varnagirytė iš Vilkaviškio. Tarp mūsų miesto atstovių geriausiai pasirodė Erika Skeivienė.
„Mažeikiuose bėgau jau trečią kartą ir pirmą kartą nugalėjau, tad jausmas malonus. Kad ir kiek čia atvažiuoju, visada džiugina tai, kad pasitinka geras oras ir niekas netrukdo bėgti, gali atiduoti visas jėgas. Patiko ir trasa, kurioje nėra didelių kalnų, paskutiniams kilometrams turėjau dar pakankamai jėgų, todėl galėjau veržtis į priekį. Gal tik mano laikas galėjo būti geresnis, bet juk svarbiausia – nugalėti“, – „Santarvei“ sakė čempionė K. Vaidžiulytė.
1 200 m bėgime nugalėjo Arijus Kulevičius iš Šiaulių ir Nikoleta Pantu iš Klaipėdos. Šioje distancijoje geriausiai pasirodęs mažeikiškis Emilijus Šiuša užėmė aštuntą vietą.
Nugalėtojų ir prizininkų apdovanojimas vyko Mažeikių Merkelio Račkausko gimnazijos sporto salėje – medalius ir taures jiems įteikė Savivaldybės vicemerė Kristina Juškevičienė, Lietuvos lengvosios atletikos federacijos varžybų direktorius Dainius Virbickas, AB „ORLEN Lietuva“ atstovai.
Gausus dalyvių būrys didina atsakomybę
Kalbėdama apie pasirengimą šventiniam bėgimui, M. Zubavičienė pasakojo, kad pirmieji organizaciniai veiksmai prasideda prieš pusmetį ar net anksčiau – dar rugpjūtį – ir tęsiasi iki vadinamosios paskutinės nakties.
Ji pažymėjo: „Džiugina tai, kad tiek Savivaldybė, tiek kitos miesto įmonės supranta, jog šis renginys garsina rajoną, jog tai – bendras visų reikalas. Ir jų nereikia raginti, kad paremtų. Yra įmonių, kurios ir pačios pasiūlo savo paramą.“
Tą patį renginio organizatoriai gali pasakyti ir apie savanorius – jeigu pirmaisiais metais pagalbininkų reikėjo surasti ir prišnekinti, dabar jų vietos labai greitai užsipildo, nes jaunimas nori dirbti savanorių komandoje.
M. Zubavičienė kalbėjo, kad be savanorių būtų sunku, nes jie atlieka gausybę kitiems galbūt nematomų darbų: vieni pasiruošę veikti, kai būtina užtverti gatves, kiti rodo bėgikams kryptis, dar kiti dalija starto numerius ar dalyvauja medalių įteikimo ceremonijoje. Labiausiai mažeikiškę džiugina tai, kad moksleiviai rodo iniciatyvą ir yra aktyvūs.
„Po renginio pirmosios mintys – apie poilsį. Bėgimas suteikia džiaugsmo ir pasididžiavimo, kad vis gausėja dalyvių būrys, tačiau kartu slegia ir atsakomybė. Norisi, kad viskas būtų, jeigu ne idealiai, tai bent labai gerai. Norisi, kad žmonės nenusiviltų Mažeikiais. Reikia viską kruopščiai apgalvoti, pasiruošti, kad, atsitikus kokiam nors trikdžiui, jis būtų kuo greičiau pašalintas“, – apibendrino M. Zubavičienė.
Nuotr. autoriaus ir iš Savivaldybės administracijos archyvo