Žemės ūkio ministerija nuolat stebi pieno supirkimo kainas, susitinka su ūkininkais ir pieno perdirbėjais. Akivaizdu, kad pieno produktų kainų sumažėjimas neatitinka pieno supirkimo kainų kritimo. Į Konkurencijos tarybą buvo kreiptasi, kad būtų išsiaiškinta, ar pieno rinkoje nėra kartelinių susitarimų.
Ministerija spėjo, kad mažmeninės prekybos tinklai, galbūt, daro didelį spaudimą pieno perdirbimo įmonėms ir įmonių teikiama statistinė informacija apie pieno gaminių, parduodamų vidaus rinkoje, kainas neatspindi realios situacijos. Buvo prašoma informuoti, ar 2014–2015 metais yra nustatyti Mažmeninės prekybos įmonių nesąžiningų veiksmų draudimo įstatymo pažeidimai, susiję su pieno sektoriumi, ar yra gauta nusiskundimų iš pieno perdirbimo įmonių dėl prekybos įmonių taikomų nesąžiningų veiksmų.
Žemės ūkio ministerijai kelia nuostabą, kad Konkurencijos tarybos atliktas rinkos tyrimas smūgiuoja beveik vien į ūkininkų vartus. Esą, vos ne visus probleminius klausimus išspręstų jų kooperacija. Žinoma, sustiprėjusi pieno gamintojų kooperacija daug ką galėtų, tačiau taip bus tik ateityje.
Ministerija atkreipia dėmesį, kad tiek Lietuvoje, tiek ir kitose ES šalyse prekybininkų galia yra auganti. Didieji mažmeninės prekybos tinklai sudaro oligopoliją, t. y. rinką, kurioje žymi pasiūlos dalis tenka keliems didžiausiesiems, todėl dėl savo stiprių derybinių galių jie gali tiekėjams primesti nesubalansuotas prekybos sąlygas.
Dėl stiprėjančios prekybininkų ekonominės galios yra susirūpinusios ir kitos ES šalys. Neseniai įvykusioje Žemės ūkio ir žuvininkystės ministrų taryboje buvo iškeltas klausimas dėl maisto tiekimo grandinės sureguliavimo. Pabrėžta, kad visose šalyse susiduriama su faktu, jog maisto tiekimo grandinėje yra derybinių galių disbalansas tarp sutarties šalių, ir ūkininkai šioje grandinėje visada turi pačias silpniausias derybines galias. Globalizacija, nesąžiningų prekybos praktikų naudojimas nuolat silpnina ūkininkų pozicijas ir tai kelia pavojų visam maisto grandinės tvarumui. Šalys Europos Komisijos prašė šią problemą spręsti ES lygiu. Buvo atkreiptas dėmesys į būtinybę turėti verslo etikos kodeksus kiekviename maisto tiekimo grandinės lygmenyje, kas, tikimasi, padėtų darniai sugyventi visoms maisto tiekimo grandinės šalims.
Pieno perdirbimo įmonės, kaip ir kiti ūkio subjektai, suinteresuoti dirbti efektyviai ir gauti pačią didžiausią galimą naudą. Ministerija atkreipia dėmesį, kad šiuo metu, esant nevieningiems pieno gamintojams, perdirbimo įmonės pieno gaminių rinkos kainų spaudimą gali lengvai perkelti ūkininkams, neieškant kitų, galbūt, sunkesnių sprendimo būdų.
Žemės ūkio ministerijos inf.