Užpalių gimnazija, siekdama išugdyti aktyvią, atsakingą, savikritišką ir savarankišką asmenybę, labai didelį dėmesį skiria teigiamo mokinių požiūrio į skaitymą formavimui. Kad skaitymas yra vienas iš pagrindinių savarankiško ugdymosi būdų, sutaria tiek mokslininkai, tiek pedagogai–praktikai. Ieškant vaiko kontakto su knyga patikimų metodų, pritraukiančių prie knygos, išbandomi įvairūs būdai tiek pamokų, tiek popamokinių užsiėmimų metu. Bene didžiausią vaidmenį šiame darbe atlieka biblioteka ne tik duodama ką skaityti, bet įvairiausiomis veiklomis skatindama ir kviesdama skaityti.
Mūsų galimybės, pasiūlant mokiniams kuo įvairesnes veiklas, smarkiai išsiplėtė gavus finansavimą iš Kultūros rėmimo fondo gimnazijos pateiktiems projektams. 2014 m. įgyvendinome projektą „Knyga Užpalių paauglių rankose”, vyko susitikimai su rašytoju Vytautu V. Landsbergiu, dailininke Sigute Ach, rašytoja, aktore Birute Mar, mokiniai pabuvojo Nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje.
Šiemet įgyvendiname projektą „Užpalių vaikai skaito lietuviškas knygas”. Jo tikslas – stiprinti Užpalių gimnazijos mokinių skaitymo įgūdžius, pasitelkiant tėvus ir kūrėjus, sudarant kūrybinės saviraiškos galimybes, populiarinant lietuvių autorių kūrinius. Gimnazijos mokiniai jau kelis metus dalyvauja standartizuotuose testuose, nacionaliniuose tyrimuose ir gauta testų, tyrimų analizė rodo, kad vaikų, kurių šeimose yra 100 ir daugiau knygų, pasiekimai yra aukštesni. Vaikai, kurių šeimoje skaitymo veiklai skiriamas dėmesys, geriau mokosi, sklandžiau dėsto mintis, labiau išlavėjusi jų fantazija. Todėl į projekto veiklas įtrauksime ir tėvus. Jau dabar bibliotekoje veikia lietuvių autorių knygų paroda „Jas skaitė mano tėvai”, vyksta foto konkursas „Mano skaitanti šeima”, mokiniai skaito savo tėvų vaikystės knygas, jas aptaria, klausosi garsinių skaitymų. Fotografijų parodos atidarymo metu dalyviai stebės Utenos kultūros centro Vaikų teatro studijos spektaklį pagal lietuvių autoriaus kūrinį. Vėliau numatytas susitikimas su knygų iliustratore, rašytoju, leidyklos „Nieko rimto” atstovu, vyks jau tradicinis „Knygų turgelis”, kurio metu vaikai kartu su tėvais pardavinės, dovanos ar keisis knygomis iš savo namų bibliotekėlių. Projekto dalyvių lauks ir daugiau įdomių veiklų.
Kaimo mokyklų galimybės pasiūlyti savo ugdytiniams daugiau galimybių susitikti su rašytojais, poetais, vykti į ekskursijas yra gana ribotos dėl mažėjančio mokinio krepšelių skaičiaus, todėl dalyvavimas Kultūros rėmimo fondo siūlomuose projektuose yra mums lyg gelbėjimosi ratas.
Bibliotekininkės Rena ŠLIOGERIENĖ ir Vida JUŠKIENĖ