Kaip išsirinkti kuprinę mokyklai?

Artėjant rugsėjui tėvai vis dažniau veria parduotuvių duris, ieškodami tinkamos mokyklinės kuprinės savo vaikams. Šiais laikais jau niekas neabejoja, kad kuprinė geriau už portfelį ar ant peties nešiojamą krepšį. Parduotuvės siūlo įvairiausių kuprinių, bet ne visos jos tinkamos mokyklai. Reikėtų atkreipti dėmesį į kuprinės paskirtį – ar ji mokyklinė, ar turistinė, sportinė, buitinė.

Gali deformuotis skeletas

Tėvams reikėtų žinoti, kad sąsiuviniams, knygoms bei kitiems mokymosi reikmenims nešiotis geriausia tinka mokyklinė kuprinė. Tinkama kuprinė ypač svarbi pradinukams, kurių kaulų sistema dar formuojasi, kaulinis audinys minkštesnis.
Netinkamą kuprinę nešiojantiems vaikams gali deformuotis skeletas, nes stuburas dar tebėra nesukaulėjęs, lankstus, o nugaros raumenys silpni, greitai pavargsta. Iš tiesų, kasmet Lietuvoje vaikams ir paaugliams nustatoma vis daugiau netaisyklingos laikysenos bei stuburo iškrypimo atvejų. Moksleiviai taip pat dažnai skundžiasi nugaros skausmais, kurie gali atsirasti dėl pernelyg didelio ant pečių nešiojamo svorio.

Kuprinė neturi slėgti pečių

Įvairių šalių gydytojai 11–12 metų vaikams rekomenduoja nešioti ne sunkesnę kaip 10 procentų savo svorio kuprinę. Kai kurių šalių mokslininkų duomenimis, didžiausias pilnos kuprinės svoris neturi viršyti 15 procentų vaiko kūno masės.
Jei tėvai abejoja šiais teiginiais, siūlytume jiems panešioti kuprinę, kuri svertų 15 procentų jų kūno svorio. Gal tada abejingi suaugusieji suprastų, kaip yra svarbu, kad jų vaikų pečių neslėgtų per sunki našta.
O koks turėtų būti tuščios kuprinės svoris? Pradinių klasių moksleiviams – ne daugiau kaip 700 gramų, vyresniųjų klasių moksleiviams – ne daugiau 1000 gramų.

Į ką būtina atkreipti dėmesį

Lietuvos higienos normoje HN41:2003 „Mokyklinės prekės” nurodyta, kad mokyklinė kuprinė turi būti su diržais ir rankenėle. Diržų ilgis privalo būti reguliuojamas, o plotis – ne siauresnis kaip 3,5 centimetro. Be to, prie jų išorinėje pusėje turi būti pritvirtinti atšvaitai.
Kuprinės nugarėlė turi būti iš tvirtos, bet minkštos medžiagos, sutvirtinta minkštu plastikiniu karkasu, kuris neleidžia sulinkti vaiko nugarai. Perkant kuprinę, ją būtina pasimatuoti. Atkreipkite dėmesį, kad kuprinės apačia nebūtų žemiau moksleivio juosmens.
Didžiausią kuprinės turinio dalį sudaro mokykliniai vadovėliai. Tėvams primename, kad mokykliniams vadovėliams yra patvirtinta Lietuvos higienos norma HN22:2003 „Mokykliniai vadovėliai”. Pagal šią higienos normą vadovėlis 1–4 klasėms turi sverti ne daugiau kaip 300 gramų, 5–8 klasėms – ne daugiau kaip 400 gramų, 9–10 klasėms – ne daugiau kaip 500 gramų, 11-12 klasėms – ne daugiau kaip 600 gramų.

Tėvai privalo kontroliuoti

Tėvai turi kontroliuoti, ar jų atžalos teisingai nešioja kuprinę, pasverti, ar prikrauta kuprinė ne per sunki.
Neretai moksleiviai ją nešioja ant vieno peties ar rankoje. Ypač tai mėgsta daryti vyresniųjų klasių moksleiviai. Jiems vertėtų priminti, kad kuprinės diržai turi būti dedami ant abiejų pečių, nes kitaip stuburas pradės krypti į vieną pusę.
Beje, sunkiausius daiktus moksleiviai turėtų sudėti į arčiausiai nugaros esančią kuprinės dalį.
Neretai vaikai į kuprinę prisikrauna ir nereikalingų daiktų. Pradinukai, ypač pirmokai, į ją įsimeta kokį nors žaislą, vyresniųjų klasių moksleiviai neretai nešiojasi vadovėlius, kurių tą dieną nereikia.

Utenos VSC inf.

Nėra pranešimų, kad būtų rodomas

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video

Aktualijos

Featured

Ignalinos naujienos

Indraja

Įvairenybės

Jaunimas