Šiandien visi sutaria – jeigu norime matyti savo vaikus sveikai augančius, juos būtina maitinti sveiku maistu. Lietuva, Latvija, Estija ir Vokietija siekia kartu formuoti sveikatai palankius vaikų mitybos įpročius ir auginti sveiką bei energingą jaunąją kartą. Šią savaitę šiose šalyse vyko bendra akcija – pirmokėliai gavo vienodas priešpiečių dėžutes su ekologiškais produktais. Lietuvoje šioje akcijoje dalyvavo Biržų krašto vaikai.
Bendrą projektą ekologinės gamybos srityje „Baltic Eco” įgyvendina Vokietijos Meklenburgo-Priešakinės Pomeranijos žemės ir trijų Baltijos šalių žemės ūkio ministerijos. Akciją sugalvojo ir šių šalių pirmokams priešpiečių dėžutes dovanojo Vokietijos Meklenburgo-Priešakinės Pomeranijos žemės ūkio, aplinkos ir vartotojų apsaugos ministerija. „Siekiame dalintis gerąja patirtimi, vieni iš kitų pasimokyti, skatinti ekologiškų produktų vartojimą. Norime, kad vaikai susipažintų su ekologišku maistu. Ši ekologiškų priešpiečių yra ženklas ir priminimas tėvams, iš ko turi susidėti sveiki pusryčiai”, – sakė šios ministerijos atstovas, konsultantas dr. Kai-Uwe Kachel.
Pasak vokiečio, sveikos mitybos įpročius geriausia diegti vaikystėje, nes nutukusių vaikų ir paauglių skaičius pastaruosius dešimtmečius grėsmingai auga. Vokietijoje net 20 proc. vaikų niekada nepusryčiauja – tėvai tiesiog duoda pinigų „ką nors nusipirkti”. Deja, paprastai tai nebūna sveikas maistas. „Liūdna, bet vaikai dažnai net nežino, iš ko gaminamas jų valgomas maistas. Mes siekiame, kad vaikai turėtų galimybę valgyti sveikus pusryčius”, – teigė dr. Kai-Uwe Kachel.
Ekologiško maisto dėžučių dalijimo akcijos Vokietijos mokyklose vyksta nuo 2012 metų, šiuo metu joje jau dalyvavo 6000 mokinių. Ekologiškus produktus nemokamai tiekia juos gaminantys ūkininkai ir kompanijos, kurie nori, kad jų produkcija būtų žinoma.
Vokietijoje išpopuliarėjusi akcija šį rugsėjį surengta ir Baltijos šalyse. Pirmąją partiją ekologiškų dėžučių padovanoję vokiečiai į jas sudėjo džiovintų vaisių, sausų javainių, kitų sausų užkandžių, arbatos.
„Sąsajos tarp prastos vaikų sveikatos ir nevisavertės mitybos – akivaizdžios, todėl būtina daugiau dėmesio skirti vaikų mitybos ugdymo įpročių keitimui. Ši viešinimo akcija taip pat puikus pavyzdys ir Lietuvos ūkininkams, gaminantiems ekologišką produkciją ir norintiems ją populiarinti”, – sakė Žemės ūkio ministerijos Agroaplinkosaugos ir ekologinio ūkininkavimo skyriaus vyr. specialistė Agnė Prakapienė.
Žemės ūkio ministerijos inf.