Rytų Aukštaitijoje esantys Utenos ir Rokiškio rajonai pagal gyventojų amžių yra vieni seniausių rajonų Lietuvoje. Senstančiai visuomenei reikia vis daugiau jos poreikius atitinkančių paslaugų. Valstybė čia daro nemažą darbą, tačiau dar didesnę įtaką kokybiškesniam vyresnio amžiaus žmonių gyvenimui turi nevyriausybinės organizacijos. Būtent apie socialines paslaugas ir pagalbą namuose kalbėjomės su vienos iš jų – VšĮ „Jautri širdis“ – direktore Irma Rutkauskiene.
Matai poreikį – daryk
Galime skųstis, kad kažkas neteikia vienokių ar kitokių paslaugų. Arba galime imti ir daryti. Būtent taip ir padarė I. Rutkauskienė, kuri baigusi socialinio darbo studijas Vytauto Didžiojo universitete nusprendė visą save skirti šiai veiklai. „Mačiau Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos tendencijas, kad norima, jog atsirastų kuo daugiau nevyriausybinių organizacijų, kurios teiktų šias paslaugas. Iš tiesų baimės ir nežinios, kaip į mus reaguos, buvo daug“, – sakė I. Rutkauskienė. Tačiau, pasak jos, nugalėjus visas baimes asmenine iniciatyva buvo įsteigta socialines paslaugas teikianti viešoji įstaiga „Jautri širdis“. Ji buvo įsteigta tik kiek daugiau nei prieš dvejus metus, 2022 m. liepos 19 d., o veiklos pradėtos vykdyti 2023 m. sausio 2 d. Įdomu tai, kad įstaiga ganėtinai jauna, tačiau šiuo metu joje dirba jau 53 darbuotojai. Utenoje teikiamos pagalbos į namus ir dienos socialinės globos asmens namuose paslaugos. „Šios paslaugos yra teikiamos ne tik Utenos mieste ir rajone, bet ir Rokiškio rajone“, – pažymėjo VšĮ „Jautri širdis“ vadovė.
Misija ir vizija
„Mūsų misija – pasitelkus patirtį ir žinias kurti geriausiai paslaugų gavėjų poreikius atitinkantį veiklos modelį, paprastai ir efektyviai bendrauti su savo paslaugų gavėjais, teikti aukštos kokybės socialines paslaugas“, – teigė I. Rutkauskienė. Pasak jos, svarbu plėtoti projektinę veiklą, pritaikant geriausią projektų įgyvendinimo patirtį. Teikti kokybiškas į asmenį orientuotas socialines paslaugas, kurios mažintų Utenos ir Rokiškio rajono gyventojų socialinę atskirtį ir įgalintų juos būti lygiaverčiais visuomenės nariais.
„Mūsų vizija – komandinis darbas ir paprastumas padeda mums būti veikliems ir dinamiškiems“, – paprastumą pažymėjo VšĮ „Jautri širdis“ vadovė. Anot jos, siekiama tapti patikimiausia ir dinamiškiausia, pritaikančia geriausią patirtį (taip pat ir projektinės veiklos srityje) įstaiga.
Svarbiausi – paslaugų gavėjai
Pagrindiniai VšĮ „Jautri širdis“ paslaugų gavėjai yra senyvo amžiaus asmenys bei darbingo amžiaus asmenys, kuriems yra nustatyti specialieji poreikiai, o paslaugos kaina priklauso nuo asmens gaunamų pajamų. „Apie mus ir mūsų veiklą žmonės sužino daugiausia iš asmenų, kurie jau gauna mūsų paslaugas ir apie jas atsiliepia teigiamai“, – sakė I. Rutkauskienė. Pasak jos, atsiranda vis daugiau uteniškių, kurie pasitiki VšĮ „Jautri širdis“ komanda bei kompetentingais jos darbuotojais. Įmonė bendradarbiauja ir su seniūnijų socialinio darbo organizatoriais, savivaldybės atstovais, Raudonojo Kryžiaus ir kitomis organizacijomis.