RL GYM projektas „Sveikas gyvenimo būdas – Tavo rankose“

Sporto klubas RL GYM, daugiau nei 8 metus veikiantis Utenoje, tapo reikšmingu fizinio aktyvumo ir sveikos gyvensenos skatinimo centru. Klubas vienija įvairaus amžiaus sporto entuziastus, įskaitant profesionalius sportininkus, tokius kaip „Utenio“ futbolo akademijos nariai bei Utenos „Juventus“ vyrų krepšinio komandos atstovai. Tačiau 2024 metais RL GYM ypatingą dėmesį skyrė žmonėms su negalia, inicijuodamas projektą „Sveikas gyvenimo būdas – Tavo rankose“ (Nr. NSA-FA-RFA-2024-0127). Projektas bendrai finansuojamas Sporto rėmimo fondo lėšomis, kurias administruoja Nacionalinė sporto agentūra prie Lietuvos Respublikos švietimo, mokslo ir sporto ministerijos.

Projekto veiklos

RL GYM projektas vykdomas nuo 2024 m. liepos 1 iki gruodžio 31 dienos. „Vykdydami projektą įgyvendiname fizinio aktyvumo veiklas, kurios susideda iš individualių ir grupinių treniruočių“, – sakė RL GYM sporto klubo direktorė ir projekto vadovė Edita Narkutė-Leipuvienė. Patyrę treneriai ir kineziterapeutai Modestas Puišė, Karolina Duškinaitė, Lukas Savickas, Donata Šeduikienė sudaro specialiai pritaikytas treniruotes pagal negalios pobūdį. Treneris M. Puišė, turintis daugiau nei 30 metų patirtį, užtikrina individualų požiūrį ir taisyklingą pratimų atlikimo techniką. O grupinės treniruotės (aerobikos užsiėmimai „Sportas šokio ritmu“), vedamos D. Šeduikienės, dalyviams teikia tiek fizinę, tiek emocinę naudą.

„Šalia sporto neatsiejama tema yra ir sveikos mitybos konsultacijos“, – pažymėjo projekto vadovė. Konsultacijų metu aptariama subalansuota mityba ir maisto produktų derinimas, siekiant skatinti visapusišką sveikos gyvensenos praktiką. Svarbu ir tai, kad vykdant projektą yra įtraukiama visa Utenos žmonių su negalia bendruomenė. Projekte dalyvauja visos Utenos neįgalių asmenų organizacijos, taip pat pavieniai dalyviai, turintys negalią. Įdomu tai, kad gruodžio 11 dieną numatytos mėgėjiškos žmonių su negalia sporto žaidynės, kuriose projekto dalyviai galės pasidžiaugti savo pasiekimais. Buvo numatyta, kad projekte dalyvaus apie 50 uteniškių, tačiau projektas pranoko lūkesčius ir viso projekto metu aktyviai sportavo net 86 dalyviai. „Uteniškių aktyvumas labai pozityviai nustebino ir suteikė pasitikėjimo, kad tokių projektų iš tiesų labai reikia žmonių su negalia bendruomenei“, – akcentavo E. Narkutė-Leipuvienė.

Didelis dėmesys buvo skirtas ir vaikų su negalia pritraukimui į projekto veiklas, kad jie galėtų patirti kuo didesnį sportavimo, judėjimo ir integracijos į sporto pasaulį pojūtį.

Rezultatai ir nauda

„Projekto dalyviai sustiprino kūną, pagerino mobilumą ir padidino fizinį aktyvumą“, – pažymėjo RL GYM sporto klubo vadovė. Pasak jos, buvo pasiekta ir psichologinė gerovė – treniruočių metu dalyviai įgijo pasitikėjimo savimi ir pagerino emocinę sveikatą. Labai svarbi asmenims su negalia yra ir socialinė integracija. Dalyviai tapo aktyvesniais visuomenės nariais, o projektas padėjo mažinti stigmas dėl negalios. Viso projekto metu žmonės su negalia sportavo šalia kitų RL GYM sporto klubo lankytojų ir profesionalių sportininkų, kaip antai krepšinio klubo „Juventus“ krepšininkų. O sportuodami kartu turėjo galimybę susipažinti bei užmegzti draugiškus santykius. Nepaprastai svarbu ir visos visuomenės švietimas. Projekto veiklų metu buvo vykdoma aktyvi informacijos sklaida, kuri paskatino sveikos gyvensenos propagavimą tarp platesnės uteniškių bendruomenės.

Įsigytas inventorius ženkliai prisidėjo prie projekto tikslų įgyvendinimo ir padidino dalyvių įsitraukimą į fizinio aktyvumo veiklas. „Šio projekto paskatinti, ateityje planuojame toliau plėsti bazę ir tęsti veiklas, kurios gerina žmonių su negalia fizinę ir psichologinę savijautą“, – teigė projekto vadovė E. Narkutė-Leipuvienė.

Padėka

Projektas „Sveikas gyvenimo būdas – Tavo rankose“ įrodė, kad tinkamai organizuojamos fizinio aktyvumo veiklos gali tapti efektyvia žmonių su negalia integravimosi į visuomenę priemone, pagerinti sveikatą ir gyvenimo kokybę. „Ateityje norėtume plėsti tokio pobūdžio iniciatyvas, įtraukti daugiau regioninių bendruomenių ir skirti dėmesio ne tik fizinei veiklai, bet ir ilgalaikėms psichosocialinėms priemonėms“, – kalbėjo E. Narkutė-Leipuvienė.

RL GYM nuoširdžiai dėkoja Nacionalinei sporto agentūrai už suteiktą finansinę paramą. Ši parama ne tik užtikrino kokybišką projekto veiklų įgyvendinimą, bet ir padėjo žmonių, turinčių negalią, bendruomenei jaustis matomai ir vertinamai. Didelis dėmesys, skirtas ne tik fizinio aktyvumo skatinimui, bet ir Utenos rajono savivaldybės bendruomenės įtraukimui, yra reikšmingas žingsnis link sveikesnės visuomenės kūrimo. Bendra tinkamų finansuoti projekto išlaidų suma sudaro 46864,62 Eur. Savomis lėšomis prie projekto įgyvendinimo RL GYM sporto klubas prisidėjo skirdamas 10 proc. nuo projekto biudžeto.

Dalyvių atsiliepimai

Diana DAMICIJONĖ

Utenos rajono socialinių paslaugų centro kineziterapeutė

Mūsų bendruomenė iš tiesų labai patenkinta ir džiugiai nusiteikusi galėdama kiekvieną pirmadienį ir trečiadienį ateiti į sporto klubą RL GYM ir dalyvauti šiame projekte. Iš viso aktyviai dalyvauja 18 Ilgalaikės socialinės globos suaugusiems asmenims su negalia ir Dienos socialinės globos padalinių narių. Iš tiesų visi mūsų dalyviai labai noriai eina sportuoti ir esame labai dėkingi už kvietimą dalyvauti. Projekto metu turėjome galimybę savo bendruomenės narius labiau integruoti ir paskatinti jų aktyvesnį judėjimą. Centro nariams labai svarbi integracija ir išėjimas į visuomenę bei naujų autoritetų atradimas, kaip antai treneris. Visi bendruomenės nariai sužavėti trenerių Modesto, Luko, Karolinos darbu bei bendravimu. Ir mums, centro darbuotojams, tai didelė parama juos skatinant aktyviau judėti ne tik projekto rėmuose.

Leonora BUKAUSKIENĖ

Viena vyriausių ir aktyviausių projekto dalyvių

Turiu sveikatos problemų. Ir tam, kad gyvenčiau ir gyvenčiau be skausmų, yra du variantai. Arba stuburo išvaržos operacija, arba atlikti mankštas ir tempimo pratimus. Aš pasirinkau antrąjį variantą ir man ant operacinio stalo gultis nereikėjo. Daugeliu atveju mes renkamės ne prekę, o ją siūlančius žmones. Užėjus į RL GYM sporto klubą ir susipažinus su nuostabia jo vadove Edita bei treneriais ir gavus pasiūlymą dalyvauti projekte buvo be galo didelis džiaugsmas. Gaila, kad projektas eina į pabaigą. Mums svarbi ne tik finansinė nauda (projekto dalyviams nereikėjo mokėti už lankymąsi sporto klube), bet ir bendravimas, priėmimas į sporto bendruomenę. Iš tiesų labai gera, kai prie tokios senjorės kaip aš prieina toks malonus treneris kaip Modestas ir visuomet pataria, parodo, padeda, o kartais tiesiog išklauso. Ateini į RL GYM sporto klubą su problemomis, o išeini be jų. Aš labai dėkinga už tokius projektus, kurie suteikia žmonėms galimybę taisyklingai sportuoti, judėti ir, svarbiausia, geriau jaustis garbiame amžiuje.

Živilė ŽUKAUSKAITĖ

Utenos rajono neįgaliųjų draugijos narė

Aš esu ne tik projekto dalyvė, bet ir savanorė. Tiek aš, tiek kiti mūsų draugijos nariai, kurie prisijungė prie projekto, esame labai patenkinti galėdami sportuoti su profesionaliais treneriais. Kartais aš per dieną turiu net dvi treniruotes, tiek grupinę, tiek individualią. Ir geriausias pasiekimas yra tai, kad darau didžiulę pažangą turėdama savo negalią. Anksčiau daugelio pratimų negalėjau padaryti, o dabar juos atlieku jau savarankiškai. Be to, labai svarbu tai, kad mes galime megzti ir socialinius ryšius su kitais uteniškiais.

Modestas PUIŠĖ

RL GYM sporto klubo ir projekto treneris,

turintis daugiau nei 30 metų darbo patirtį

Per savo ilgą trenerio kelią esu dalyvavęs daugelyje įvairaus pobūdžio projektų ir veiklų, susijusių su sportu, taisyklingu judėjimu, maisto derinimu. Likau sužavėtas projekto dalyvių entuziazmu, užsispyrimu ir noru dalyvauti bei siekti tikslo. Kartais atrodydavo, kad negalią turintys uteniškiai iš tiesų turi galią ir savo noru pasiekia labai gerų rezultatų. Pasiekti projekto tikslai viršijo visus lūkesčius ir buvo įgyvendinti 150 proc. O teigiami rezultatai kalba patys už save. Projekto metu įsigiję pažangų kūno analizatorių galėjome analizuoti ir sekti kiekvieno dalyvio pažangą. Tiek fizinio pasirengimo, tiek emocine prasme visi projekto dalyviai sustiprėjo. Pagal kiekvieno negalią mes jam pritaikėme specialius pratimus, kurie sustiprintų ir pagerintų judėjimo bei judesių amplitudę. Treneriui pats didžiausias pasiekimas, kuomet žmogus ateina su negalia, su tam tikrais skausmais, su amplitude tam tikrų judesių, kurių negali atlikti jau 10 metų, o po kelių mėnesių išeina su pojūčiu, kad gali padaryti viską ir jam nieko nebeskauda.

Projekto tikslas, uždaviniai ir veiklos

Sprendžiant mažo žmonių su negalia susidomėjimo savirealizacijos ir integracijos i visuomenę problemą, Utenos rajono savivaldybėje buvo parengtas projektas, kaip per fizinį aktyvumą ir sveiką gyvenseną plėsti ir skatinti sveikos gyvensenos įpročius tarp neįgaliųjų.

Šiam tikslui pasiekti buvo išsikelti uždaviniai:

  • skatinti asmenis su negalia aktyviai dalyvauti fizinio aktyvumo veiklose;
  • padėti ugdyti sveikos gyvensenos įgūdžius;
  • prisidėti prie dalyvių emocinės ir psichologinės gerovės;
  • plėsti visuomenės sąmoningumą apie negalią ir sporto naudą.

Uždaviniams pasiekti buvo sukurtos veiklos:

  • individualios kūno rengybos treniruotės;
  • grupinės kūno rengybos treniruotės;
  • aktyvios aerobikos „Sportas šokio ritmu“ reguliarios fizinio aktyvumo pratybos;
  • mėgėjiškos neįgaliųjų sporto žaidynės;
  • švietėjiška veikla padedant formuoti Utenos rajono savivaldybės neįgaliųjų bendruomenės sveikesnės gyvensenos įgūdžius.

Įsigytas sporto inventorius

Įgyvendinant projektą įsigyta reikalinga įranga ir inventorius ženkliai prisidėjo prie kokybiškų veiklų organizavimo, užtikrino treniruočių įvairovę ir dalyvių poreikių atitikimą.

  • Segmentinis kūno sudėties analizatorius naudojamas kūno sudėties matavimams, siekiant stebėti dalyvių fizinius pokyčius ir įvertinti individualias pažangas.
  • TRX diržai leidžia atlikti pritaikomus ir įvairiapusius pratimus, tinkančius žmonėms su skirtingo lygio fizinėmis galimybėmis.
  • STEP platformos naudojamos aerobikos treniruotėms ir judesių koordinacijai gerinti.
  • Kilimėliai skirti pratimams ant grindų, užtikrinant komfortą ir saugumą.
  • Pasipriešinimo gumos padeda stiprinti raumenų grupes ir atlikti adaptuotus pratimus pagal kiekvieno dalyvio poreikius.
  • Kitas inventorius,kaip balansinės platformos, reikalingas treniruočių įvairovei ir efektyvumui užtikrinti.

Naujai įsigytas inventorius buvo esminis veiksnys, padėjęs pasiekti projekto užsibrėžtus tikslus. Dėl aukštos kokybės priemonių dalyviams buvo užtikrinta: individualių ir grupinių treniruočių pritaikymas pagal poreikius; aukšta treniruočių kokybė ir saugumas; galimybė sekti fizinę pažangą ir įvertinti rezultatus.

Nėra pranešimų, kad būtų rodomas

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video

Aktualijos

Featured

Ignalinos naujienos

Indraja

Įvairenybės

Jaunimas