Saldutiškio seniūnijos Mineiškiemio kaime, pasak čia gyvenusių ar tebegyvenančių žmonių, seniau buvo daugiau negu pusšimtis sodybų. Kiekvienoje jų kažkas bruzdėjo. Gilinantis į gyvenvietės istoriją kilo nemažai klausimų – ką gyventojai veikė, kas jie buvo. Kuo jie buvo. Nesinori to nuolat kartoti, tačiau metai pradangino daug informacijos, kurios neįmanoma rasti jokiose knygose. Iš žmonių lūpomis perduodamų pasakojimų „Utenos diena“ dėlioja vientisą kaimo paveikslą bei tęsia straipsnių seriją, prie kurios atsiradimo prisidėjo keli pašnekovai. Vienas iš jų, ne vieną sykį mielai į pagalbą atskubėjęs Mineiškiemio gyventojas bitininkas Jonas Blažys, apie vietovę pasakojo tarsi gidas. Atkaklaus pašnekovo dėka, kaip rašėme praeitoje pasakojimo dalyje, buvo perlaidoti trijų kareivių palaikai, glūdėję šio kaimo žemėje nuo Antrojo pasaulinio karo laikų.

Kaime buvo ir Pakirkė
Aplankius buvusią kareivių kapavietę bei žengiant toliau, J. Blažys mostelėjo delnu į kupstuotą brūzgynais bei sausais aštriais krūmokšniais apžėlusią pievą, pasipuošusią pavasarinėmis balomis: „Ten, pas Kirką, žėlė grikiai.“ Pasak pašnekovo, anksčiau „Utenos dienai“ pasakojusio apie Mineiškiemio vietovių vardus bei gyventojų pravardes, kaime buvo dar viena vietinių savaip praminta vieta – Pakirkė. Nors Mineiškiemyje gyveno ne vienas žmogus, nešiojęs Kirkų pavardę, J. Blažys suabejojo dėl vietovardžio kilmės. „Aš nežinau. Jeigu eidavai grybauti, pasakydavai, kad eini į Pakirkę, ir visi suprasdavo, apie ką eina kalba.“

Atsiradus kolūkių, neliko puodų
Pašnekovas papasakojo, kad kaime gyveno puodžius Jonas Sirgedas. Apie jį einantiems lauku praeities ieškotojams priminė stūksanti, kaip iš pradžių pasirodė, neaiškios paskirties kalva pievoje su viduryje želiančiais krūmokšniais bei telkšančiu vandeniu, o už keliolikos metrų – griūvantys puodžiaus namai: „Kokių puikių puodynių bei ąsočių jis pridirbdavo! O čia, kur stovi šitas kalnelis, juos išdegdavo – kalvos viduje buvo keramikos pečius. Dar anksčiau jis tai darydavo namuose, bet užsidegus namui, krosnis buvo įrengta kitur. Nuglazūruodavo indus kaip reikiant – labai gražiai. Puodai dažniausiai būdavo geltonai rudos spalvos.“ Anot J. Blažio, J. Sirgedas puodus dekoruodavo spiraliniais ornamentais: „Išemaliuodavo tų puodų visą vidų, o iš viršaus, iš išorės – iki pusės.“ Pašnekovo teigimu, po to, kai Mineiškiemio gyventojai buvo priversti eiti dirbti į kolūkį, puodžius indų nebežiedė. Greičiausiai todėl, kad įsidarbinus kolūkio fermoje neliko tam laiko, o ir sovietmečio parduotuvėse atsirado įvairių indų. „Žinoma, parduotuvėje buvo ne tokie. Aš atsimenu jo nužiestą puodą. O senovinis duonkepis mūsų namuose dar dabar yra. Jame mano mama išvirdavo troškės. Taip pat iškepdavo kugelio. O, tu broleli, koks būdavo maisto skonis, jeigu pagamintas tame Sirgedo puode! Puodžius turėjo auksines rankas. Moliniame inde paruošti patiekalai būdavo kitokie“, – prisiminė gyventojas.

„Kai išėjo dirbti į fermas, buvo išardytas tas pečius…“
Pasak jo, J. Sirgedas kalnelio, kur įsitaisė keramikos krosnį, gal ir nesupylė, tačiau pasinaudojo juo. „Kai išėjo dirbti į fermas, buvo išardytas tas pečius, duobė kalne pagilinta – jos dugne kolūkis laikydavo silosą. Jodinėdavome ant viršaus arkliais, kad tas silosas susitrombuotų, – sakė vyras. – Jau nebuvau toks mažas, tad gerai atsimenu, kaip, kol nebuvo išardyta krosnis, puodžius dirbdavo. Dabar žiedimo staklės elektrinės, o tada jis žiesdavo kojos pagalba. „Bum, bum“, – ten taip bumbsėdavo, kai jis sukiodavo žiedimo ratą. Ratas buvo didelis. Šalia stovėjo molis bei vanduo.“ Pašnekovo teigimu, stebėti puodžiaus darbo susirinkdavo smalsūs aplinkinių namų mažyliai, o meistro vaikai būdavo jo paties bendraamžiai. Anot J. Blažio, J. Sirgedas lėkščių nelipdydavo, o kiti jo gaminiai buvo įvairiausio dydžio. „Šiuos daiktus keramikas gabendavo parduoti į Uteną bei galimai užsiimdavo išvežiojamąja prekyba – vežiodavo po aplinkinius kaimus ir siūlydavo puodus gyventojams. Jis turėjo ir vietą, kur tuos nemažus puodus laikydavo. J. Sirgedas puodus tikrindavo – pabelsdavo į šoną, ir jeigu indas trūkęs – viskas. Jis nebeskambėdavo. Įskilusią puodynę daužant garsas jau būdavo kitoks.“

Dideliame puodžiaus name vykdavo šokiai
J. Blažys aprodė sugriuvusį tvartą bei buvusių erdvių dviejų galų puodžiaus namų liekanas. Pasak jo, viename gale vykdavo šokiai. Kartą, jau ne itin senais laikais, jo teigimu, šalimais buvo trenkęs žaibas. Pasak pašnekovo, netoliese matosi Pakalnotės kalnas (šio pavadinimo paminėjimo rašytiniuose šaltiniuose nepavyko rasti. Pasak Kirdeikių kaimo gyventojos Loretos Cigelskienės, kurios seneliai kilo iš Mineiškiemio, tai taip pat galėjo būti gyventojų sumanytas pavadinimas. Pašnekovė dar kartą priminė, kad jokiame jos žinomame kaime nebuvo tokios gyventojų sumanytų pravardžių bei vietų vardų gausos – aut. past.). Vyras papasakojo, kad Mineiškiemio kaimo vaikai žiemą mėgdavo nuo jo leistis slidėmis.
Pasak pašnekovo, toliau stovėjo Sidaravičių namai. Vienas iš jų – Juozas Sidaravičius – Lietuvos partizanas: „Sidaravičių stribai nušovė bėgantį iš bunkerio. Saldutiškyje vyro palaikai išsityčiojant buvo numesti miestelio aikštėje – tai man žmonės pasakojo. Toje vietoje dabar pastatytas paminklas.“

„Nebuvo tokio gyventojo, kuris nieko neveiktų“
Pašnekovas sakė, kad kaimo gyventojas – taip pat Kirka – kaustydavo arklius. „Nebuvo tokio gyventojo, kuris nieko neveiktų – dauguma turėjo kokią nors savo nedidelę veiklą ar verslą, – prisiminė vyras ir papasakojo dar apie savo šeimą. – Mano mama buvo Veronika Blažienė (mergautinė pavardė Paukštytė), kaip anksčiau sakiau, ji taip pat gimė Mineiškiemyje. Mano močiutės Adelės Maniušytės pirmasis vyras mano senelis Anupras Paukštė po Pirmojo pasaulinio karo išvyko užsidirbti pinigų į Maskvą. Dirbdamas prie geležinkelio jis žuvo. Vėliau vieniša moteris susipažino su tokiu Kinduriu. Naujasis vyras į jos namus atėjo užkuriom. Moteris su juo susilaukė dar vieno sūnaus.“
J. Blažio žodžiais tariant, jo mama buvo poniutė. Į kolūkį ji dirbti nėjo, o tėvas, kadangi žmoną labai mylėjo, karvę pamelždavo atsikėlęs anksčiau už ją, kad moteris galėtų ilgiau pamiegoti. Tėvas, pasak vyro, Prezidento Antano Smetonos laikais ant Žemaičių plento arkliais žvyrą vežiodavo ir kelią tiesė. „Kadangi nusipirko dar žemės, su broliu ten vykdavo užsidirbti litų. O kai grįždavo namo, tuos pinigus atiduodavo savo motinai. Atsikrausčius iš buvusio gatvinio Mineiškiemio centro į pakraštį, reikėjo tvarkytis. Prasidėjo karas ir apie 1940 m. jie su vokiečiais kartu grįžo. Vokiečių technika važiavo plentu, o jiems neleido – liepė važiuoti šonu, per pievas…“ – sakė mineiškiemiškis.

Į baleikos kraštus daužydamas kviesdavo maudytis
Pasak pašnekovo, kitas jo senelis, Blažys, iškūrendavo didžiulę pirtį ir kviesdavo kaimo gyventojus praustis: „Prikaitinęs pirtį, jis į baleikos kraštą daužydavo: „Tin, tin, tin.“ Kaimynai į vidų sueidavo ir sėdėdavo ten pusę nakties.“ J. Blažio žodžiais tariant, alkoholį pirtinantis vartoti „nebuvo mados“: „Bet kalbos tarp vyrų būdavo daug.“
Pasak J. Blažio, kai 1936 m. iš anksčiau buvusio gatvinio tipo kaimo gyventojams reikėjo persikelti į vienkiemius ir buvo skirstoma žemė, tarpukario valdžia žmones itin rėmė: „Ir miško davė, ir kitaip padėjo, kad čia atsikurtum bei pasistatytum namus.“ Pašnekovo teigimu, tuo metu, kai mineiškiemiškiai burtų keliu traukė numeriukus, kur bus nauja jų gyvenamoji vieta, jo senelis Blažys iš pradžių išsitraukė itin patrauklią vietą gyvenvietės viduryje: „Būtų nereikėję į pakraštyje įsikūrusias Galinelas kraustytis. Bet žmonės pradėjo tarpusavyje šnekėtis ir sukilo, kad Blažys su kažkuo po blatu susitaręs galimai žinojo, kokį numeriuką ištraukti, kad geresnės žemės gautų, tad teko burtų traukimą pakartoti.“

Kiškių Mineiškiemyje vis dar yra
Su pašnekovu vaikščiodami pažliugusiomis Mineiškiemio pievomis vos neužlipome ant ramiai snaudusio pavasario šiluma besimėgavusio kiškučio – išgąsdintas žvėrelis pasipustė padus ir leidosi į kojas. „Galvojau, kad čia kiškių nebeliko – nežinau, kiek metų jų nemačiau“, – stebėjosi J. Blažys ir papasakojo, kad kiek anksčiau į apylinkes atklysdavo nemažai ne itin sveikai atrodančių usūrinių šunų: „Matydavau juos praeitais ir užpraeitais metais, o dabar jie nebeateina. Pro mūsų tvoros plyšius slankiodamas kartais žiūri labai gražus lapinas.“ Griūvančių Mineiškiemio namelių bei bebrų užtvankos fone vyras vis prisimindavo buvusių gyventojų ar jų vaikų likimus ir gyvenimus – jiems nutrūkus, sodybos, pasak J. Blažio, lankomos retai. Apie dirvonuojančių laukų bei ištuštėjusios gyvenvietės ateitį pašnekovas užsimindavo skeptiškai, bet tuo pat metu jis pasidžiaugė, kad šiose vietose įsikūrė keli naujakuriai. Klaidžiojant po seną kaimą, plieskiant saulei iš tolo bolavo Kirdeikių bažnyčia…
