Gražina Žvinienė (Jučiūtė) bemaž 20 metų gyvena Didžialaukio kaime (Utenos sen.). Sodyba, kurią paveldėjo iš vaikų nesusilaukusių Veronikos ir Prano Katinų, anksčiau priklausė Puodžiams (Utenos sen.). Jos pačios gimtieji namai, taip pat stovėję Puodžiuose, neišliko.

Noras prasigyventi
G. Žvinienė pasakojo, kad 1990 metais mirė jos krikštatėvio žmona V. Katinienė (pašnekovės senelio sesuo ir pašnekovės mamos krikštamotė), 1994 metais su vyru ji ėmėsi auginti agurkus, pomidorus ir kitas daržoves. Tuo metu Žviniai augino du vaikus. Visko labai trūko. Teko gyventi „ant savęs“, juolab kai dėl etatų mažinimo pašnekovė neteko darbo. „Norėjom prasigyventi ir prasigyvenom. Iš daržovių. Tada parduotuvėse buvo tik sezoninių prekių. Dar prieš birželio 1 d. prasidėdavo agurkai, pomidorai. Sezonas būdavo ilgas. Rudenį dar kopūstų dasidurdavom“, – kalbėjo ūkininkė ir pridūrė, kad jau dešimt metų nebeaugina jokių daržovių, dabar verčiasi pienininkyste.
Kalbėdama apie senąją sodybą, G. Žvinienė teigė, kad yra žinoma, jog gyvenamasis namas perstatytas 1939 metais.

Į gyvenvietę iškraustė lengvesnis gyvenimas
Pašnekovės gimtoji gryčia stovėjo tik puskilometriu toliau nuo jos dabartinių namų. 1984 metais tėvai persikėlė į Puodžių gyvenvietę, o „kai ėjo melioracija, namai kažkaip tai dingo“. Vis dėlto moteris pripažino, kad melioracija nevertė išsikelti, tėvai greičiausiai patys nusprendė kraustytis į gyvenvietę, nes senasis namas buvo senas, apyšaltis, o gyvenvietėje buvo paprasčiau, lengviau. Anot ūkininkės, kai 1987 metais būdama 53-ejų mirė mama, ji (tada jai buvo 32-eji) dar buvo nesubrendusi, kad domėtųsi praeitimi, todėl apie gimtųjų namų istoriją beveik nieko nežino. Kai G. Žvinienė gimė, senelių jau nebuvo. Mama Veronika Jučienė (Maksimavičiūtė) buvo vienturtė, tėvas atėjo iš Musteikių (Tauragnų sen.). Valdė nedidelį šešių hektarų ūkį.

Nepaprasta mokytoja
Pradinę mokyklą G. Žvinienė 1961–1965 metais lankė Biliakiemyje, ją baigė „prie žibalinės lempos“. Dabartinės klebonijos viename gale anuomet buvo mokykla, kitame rodydavo kiną. Pašnekovės mama pradinę mokyklą lankė taip pat Biliakiemyje, tačiau pas Jurgelėną. Labai šiltai ūkininkė atsiliepė apie savo pirmąją mokytoją Angelę Šyvienę, kurios dėka mokiniai paminėdavo visas įmanomas šventes: Naujuosius metus, Motinos dieną, pavasario šventę (vietoje Velykų), per kurią kiaušinių į mokyklą nesinešdavo, bet, pavyzdžiui, pindavo krepšelius. Paminėdavo ir paukščių dieną – kabindavo inkilus, švaros dieną tvarkydavo mokyklos aplinką. „Išmokė ir lapelius iš alyvų krūmų išrinkti iki vieno. Labai gera buvo mokytoja. Nepaprastai. Ne tik namuose, bet ir mokykloje mokė tvarkingumo“, – negailėjo gerų žodžių G. Žvinienė pirmajai mokytojai, kuri išmokė vaikus ir žaisti domino, šaškėmis.

Pagarba balso nekeliantiems mokytojams
Vidurinę mokyklą G. Žvinienė lankė Utenoje. Pradėjo eiti į Utenos 1-ąją vidurinę, o baigė jau pervadintą Teofilio Tilvyčio vardu. Į mokyklą šešis kilometrus žygiuodavo per Nemeikščius (Utenos sen.), o nuo spalio mėnesio su seserimi gyvendavo Utenoje „ant buto“. „Nebuvau kaprizna, todėl man visi mokytojai buvo geri. Mes, mokiniai, mokytojus gerbdavom. Ir mokytojai niekada nepakeldavo balso. Niekada. Jei kas nors pradeda triukšmauti, mokytojas atsistoja ir stovi. Žiūri į klasę, sako: „Gal jūs jau išsiaiškinote? Gal man jau nebereikia kalbėti?“ Mokytojai tvarkėsi be jokio rėksmo“, – tvirtino dabartinė Didžialaukio gyventoja ir pridūrė, kad tuomet 1-oji vidurinė buvo pusiau kaimo mokykla, nes į ją susirinkdavo daug kaimo vaikų. Moteris tikino atsimenanti visus savo mokytojus, o išskyrė savo auklėtoją, gerbiamą ne tik auklėtinių, bet ir kitų klasių mokinių lietuvių kalbos mokytoją Laimą Sabalienę, kuri irgi niekada nekėlė balso. Jei ji nutildavo ir užversdavo knygą, klasė iškart suprasdavo, kad peržengė ribą.
Anot G. Žvinienės, mokytojai mokytis spaudė. „Kaip anksčiau lauždavo mokytis nereikalingus dalykus! Reikėdavo kalti ir mintinai. Lietuvos istorijos beveik nieko, o TSRS istoriją kaip reikėjo mokėti! Nesąmonė! Storiausia knyga! Reikalaudavo. Jėzus, kaip reikėdavo mokytis! Kai pagalvoji, laužė durnai!“ – stebėjosi ūkininkė.

Sotūs laikai ir brangus palikimas
Pašnekovė, gimusi 10 metų po karo, sakė, kad tėvai nieko apie pokarį nepasakojo. „Tėvai niekada nesakė, kad blogai. Dirbo fermoj, valgyti visada turėjom sočiai. Karvė visada buvo, kiaulių buvo, vištų buvo. Visko buvo… Gal parduotuvėje ir mažai ką pirko, bet visko buvom persivalgę. Duok Dieve, kad visi taip būtų gyvenę – labai gerai gyvenom“, – prisiminimais dalijosi G. Žvinienė.
Namų relikvija moteris įvardijo seną palyvaną – puodynę, kuri, jos skaičiavimu, gali būti bent dviejų šimtų metų senumo. Šiame inde, įstumtame į krosnį, būdavo rauginamas pienas varškei. Ir pašnekovė iš pradžių taip darė – neva skanesnis sūris išeina. Senųjų namų palikimas – ir varinis bezvėnas (rankinės svarstyklės) bei piesta. „Kaip gali neišlaikyti? Aš viską vertinu. Va, austinės lovatiesės, aš jas gerbiu, nors kiti išmeta. Mama audė, močiutė. Močiutės lovatiesė – gal bent šimto metų“, – sakė pašnekovė ir pridūrė, jog jai bloga, kai dabartinis jaunimas viską meta, ir pasididžiavo, kad jos sūnūs taip pat stengiasi tausoti senų laikų palikimą.
G. Žvinienė atsiminė, kad vietoje dabartinio kaimo kryžiaus anksčiau stovėjo kitas. Irgi medinis, gerokai paprastesnis. Šiam nupuvus, naujojo kryžiaus iniciatorius buvo tuometinis Biliakiemio kolūkio pirmininkas Algirdas Žukas. Kryžių susirinkusios minios akivaizdoje šventino Biliakiemio klebonas Bronius Samsonas.
