Citrinų kremo gaiva ir į morengus panirusios braškės – tokiam desertui ant Velykų stalo neatsispirs nė vienas šeimos narys. Bandyti jį išsikepti patiems gali būti nedrąsu dėl morengų, tačiau kulinarijos technologė Lina Barčaitė tikina, kad viskas paprasčiau nei atrodo – svarbu sekti recepto taisykles. O belaukdami lietuviškų braškių derliaus torto puošybai, jų galime nusipirkti atvežtų iš šiltesnių šalių – „Rimi” komercijos operacijų vadovė Olga Suchočeva pataria jų turėti užšaldytų ir prireikus desertams naudoti atšildytas: dėti į glotnučius, rytinę košę ar keksiukus. Sveikatai palankios mitybos konsultantė, gydytoja dietologė dr. Edita Gavelienė sako, kad ne veltui braškės yra vienos populiariausių uogų pasaulyje – be vitaminų ir mineralinių medžiagų gausos jos vertinamos ir dėl polifenolių, kurie pasižymi antiuždegiminėmis savybėmis.
Mažoje uogoje – daug naudų
Pasak gydytojos dietologės dr. Editos Gavelienės, braškėse yra daugiau vitamino C nei citrusiniuose vaisiuose: „100 gramų braškių yra maždaug 66 miligramai šio vitamino, kai tuo tarpu apelsinuose yra 51, citrinose – tik 48, mandarinuose – vos 31. Braškėse taip pat yra geležies, magnio, cinko, vario, seleno, kalio. Jos turi ir nemažai karotinoidų, vitamino E, B1, folio rūgšties ir kitų B grupės vitaminų. Šios visos mineralinės medžiagos be galo svarbios žmogaus organizmui.”
Braškės yra vidutinio glikeminio indekso produktas. „Tai reiškia, kad sergantiems diabetu cukraus kiekis kraujyje greitai nepadidės, be to, tai padeda ir reguliuojant apetitą bei sotumo jausmą. Tad braškes galima laikyti uogomis, kurios tinka ir cukriniu diabetu sergantiems, ir nutukimo varginantiems žmonėms”, – atkreipia dėmesį gydytoja dietologė.
Ekspertė priduria, kad braškės vertinamos ir dėl polifenolių gausos – tai antiuždegiminėmis savybėmis pasižyminčios medžiagos. „Atlikta nemažai klinikinių studijų, tyrusių braškių vartojimą ir sergamumą. Žmonėms, kuriuos vargina širdies ir kraujagyslių ligos, metabolinis sindromas kartu su nutukimu, nervų sistemos ligos, diabetas ar tiesiog norintiems apsisaugoti nuo vėžio naudinga skanauti braškių”, – teigia E. Gavelienė.
Tačiau, anot specialistės, reikėtų atkreipti dėmesį, kad braškės nėra vaistas. Tai tiesiog vertingos uogos, kurios turi puikių maistinių savybių: „Sezono metu braškės turėti rasti vietą kiekvieno žmogaus mitybos racione, o suvalgomų uogų kiekis, kaip ir rekomenduojamas vaisių kiekis, neturėtų viršyti 300 gramų.”
Šviežios, šaldyto ar džiovintos šaltyje – visos randa kelią iki mūsų stalo
Pasak „Rimi” komercijos operacijų vadovės Olgos Suchočevos, šiuo metu parduotuvėse galima rasti fasuotų braškių iš Ispanijos: jos didelės, dailios, itin tinkamos desertų puošybai.
„Praėmus pakuotę reikėtų uogas suvalgyti per tris dienas, o laikyti jas geriausia šaldytuve, atviruose induose, išklojus dugną popieriniu rankšluosčiu ir vis patikrinant, ar neatsirado sugedusių. Greitai pašalinus pradėjusias pūti, išvengiama kitų braškių sugedimo. Be to, geriau išsilaiko braškės su koteliais – laikant jų nereikėtų nuskabyti. Taip pat, norintiems sutaupyti, šaldiklyje pravartu turėti ir šaldytų braškių. Galima įsigyti privačia „Rimi” etikete pažymėtų lietuviškų šaldytų uogų, kurių 400 g kainuoja vos 2,19 euro – jos tiks pyragams, kokteiliams, košėms gardinti. Populiarėja ir Lietuvos gamintojų šaltyje džiovintos braškės – jų turime pjaustytų griežinėliais ir sveikų, o šaltyje džiovintos braškių juostelės vaikams atstoja saldumynus ir yra kur kas geresnis variantas, nenorintiems vartoti pridėtinio cukraus”, – pasakoja O. Suchočeva.
Komercijos operacijų vadovė priduria, kad formuojant privačios etiketės asortimentą skiriamas didelis dėmesys lokalumui ir tvarumui. „Todėl verta rinktis lietuviškas prekes – jų kaina mažesnė dėl transportavimo išlaidų, o kokybė atitinka aukščiausius standartus. Be to, ruošiantis į parduotuvę, verta pasidomėti šiuo metu galiojančiais ypatingais pasiūlymais, nuolaidomis ir apgalvoti, kokių pirkinių jums reikia. „Rimi.lt” programėlėje rasite visą svarbiausią informaciją bei galėsite pasiruošti produktų sąrašą, atsižvelgdami į nuolaidas”, – primena specialistė.
Kaip išsikepti purius, burnoje tirpstančius morengus
Nors morengams pagaminti tereikia dviejų ingredientų – cukraus ir kiaušinio baltymų – kartais kepdami jie sukrenta ar paruduoja. „Rimi” kulinarijos technologė Lina Barčaitė pataria šiuos du produktus rinktis itin kokybiškus: „Svarbu, kad kiaušiniai būtų kuo šviežesni, nes tuomet išplakti baltymai bus standesni, geriau laikantys formą ir rečiau sukris kepdami. Siūlyčiau baltymus plakti tiesiog su baltu cukrumi, o jei jau renkatės cukraus pudrą, peržvelkite jos sudėtį: kartais joje būna priedų, tokių kaip krakmolas, kurie gali pakeisti morengų struktūrą ir jie bus trapesni.”
Be to, kiaušinių baltymai turėtų būti kambario temperatūros ir gražiai atskirti nuo trynių. „Svarbu, kad į baltymus neįkristų nė lašelis trynio. Taip pat, kad dubuo, kuriame plaksite, būtų idealiai švarus ir sausas. Tam, kad geriau išsiplaktų, įberkite į baltymus šiek tiek druskos ir plakdami didinkite greitį, po truputį pildami cukrų. Morengus kepkite ne aukštesnėje kaip 100 laipsnių temperatūroje apie 1–1,5 valandos (priklausomai nuo morengų dydžio ir orkaitės kaitros), o išjungę kaitrą ir pradarę orkaitės dureles, leiskite jiems visai atvėsti”, – visą morengų gamybos procesą detalizuoja technologė.
RECEPTAS
Velykinis tortas su citrinų kremu ir braškėmis
Biskvitui reikės:
100 g sviesto;
150 g cukraus;
5 vnt. kiaušinio trynių;
4 šaukštų pieno;
120 g kvietinių miltų.
2 šaukštelių kepimo miltelių;
sviesto skardai patepti.
Morengui reikės:
75 g pistacijų;
5 vnt kiaušinio baltymų;
200 g cukraus;
žiupsnelio druskos.
Kremui reikės:
450 g 35% plakamosios grietinėlės;
200g citrinų marmelado.
Papuošimui reikės:
400 g braškių.
Kaip gaminti:
- Įkaitinkite orkaitę iki 150 °C.
- Biskvitinio pyrago pagrindas: į skardą įdėkite kepimo popierių, apytiksliai 30×40 cm, 12-ai gabaliukų. Patepkite popierių sviestu.
- Sumaišykite sviestą ir cukrų iki purumo. Po vieną įmaišykite kiaušinio trynius. Supilkite pieną. Atskirame inde sumaišykite miltus ir kepimo miltelius ir įmaišykite į tešlą. Tešlą tolygiai paskirstykite kepimo inde. Kepkite apie 30-40 minučių. Ištraukite iš orkaitės ir atvėsinkite.
- Morengas: riešutus supjaustykite stambiais gabalėliais arba palikite sveikus. Kiaušinio baltymus su druska ir cukraus pudra išplakite iki standžių putų. Sudėkite riešutus. Morengo masę šaukštu atsargiai išdėliokite ant kepimo popieriumi išklotos skardos, džiovinkite juos iki 100°C įkaitintoje orkaitėje apie valandą. Palikite pravėrę orkaitės dureles atvėsti.
- Kremas: grietinėlę išplakite ir sumaišykite su citrinų marmeladu.
- Padėkite biskvitą ant serviravimo lėkštės, užtepkite kremo sluoksnį ir išdėliokite morengus su perpus perpjautomis braškėmis.
Skanaus!