Valstybinė mokesčių inspekcija pradėjo įgyvendinti PSF projektą

Nuo gegužės mėnesio pradžios Valstybinė mokesčių inspekcija pradėjo įgyvendinti PSF projektą. „Utenos diena” Utenos apskrities valstybinės mokesčių inspekcijos viršininko Prano Alsio teiravosi apie šį projektą, jo tikslus ir laukiamą efektą.

Apibūdinkite, kas tai per projektas, koks jo tikslas?

Remdamasi rizikos analize, Mokesčių inspekcija atrinko daugiau nei 7 tūkst. Lietuvos įmonių, kurios privalės kas mėnesį teikti gaunamų ir išrašomų PVM sąskaitų faktūrų duomenis. Ši informacija leis Mokesčių inspekcijai gerinti PVM administravimą, padės realiu laiku vertinti verslo elgseną, nustatyti įmones, kurios prisidengdamos fiktyviomis sąskaitomis nesumoka PVM.
Tokie įpareigojimai atskiroms įmonėms buvo taikomi ir anksčiau, tačiau tai pirmas kartas, kai priemonės taikomos tokiu mastu. Šis projektas leidžia pasiekti tų pačių tikslų, kaip ir brangiai kainuojantys individualūs įmonių tikrinimai, kurie dažnai būna atliekami jau po laiko.

Kas bus vykdoma PSF projekto metu? Kokias priemones ir veiklos metodus VMI taikys šio projekto metu?

Mokesčių inspekcija projekto metu:
a) vykdys „kryžminį” duomenų sutikrinimą, t. y., ar prekes pardavusių (paslaugas suteikusių) asmenų išrašytos PVM sąskaitos faktūros yra apskaitytos tarp pirkėjų (paslaugų gavėjų) gautų PVM sąskaitų faktūrų, ir atvirkščiai;
b) nagrinės, ar PVM mokėtojai yra apskaitę PVM sąskaitas faktūras (įtraukdami į PVM atskaitą jose išskirtas PVM sumas), kurias išrašė PVM skolų turinčios bendrovės, PVM mokėtojai, apie kuriuos turima duomenų dėl galimo jų dalyvavimo sukčiavime ar padarius finansinius nusikaltimus ir pan.;
c) nustatys PVM sąskaitas faktūras išrašančias, tačiau PVM už parduotas prekes ar paslaugas nemokančias, įmones;
d) vertins dėl kokių sandorių susidarė grąžintinas PVM skirtumas;
e) nustatys pateiktų duomenų ir PVM deklaracijose nurodytų duomenų neatitikimus ir kt.

Ar daug tokių įmonių atrinkta Utenoje?

Užtikrintai galime pasakyti, kad didžioji dalis mokesčių mokėtojų laiku ir sąžiningai deklaruoja bei sumoka mokesčius, todėl privalome užtikrinti lygias konkurencijos sąlygas sąžiningam verslui, jo netrukdyti ir taikyti administravimo priemones tiems mokėtojams, kurių veikla kelia pagrįstų įtarimų. Nurodymai yra duodami toms įmonėms, kurių veiklos rodikliai kelia daug įtarimų. Utenos apskrityje tokių įmonių yra 57, 20 iš jų – Utenos rajone. Tuo pačiu pažymiu, kad į sąrašą bet kada galės patekti įmonės, kurių veiklos rodikliai kels įtarimų ir atvirkščiai: jeigu analizuojant gaunamus duomenis nenustatysime grėsmių arba po kontaktų su mokesčių mokėtoju išsiaiškinsime įtarimus kėlusias priežastis, nurodymus galėsime atšaukti.

Į sąrašą pateko kažkokios konkrečios verslo srities atstovai?

Šiuo metu atrinktos įvairių verslo sričių įmonės iš visų Lietuvos regionų. Kuriant Išmaniąją mokesčių administravimo sistemą vienas pirmųjų bus sukurtas PVM sąskaitų faktūrų posistemis, skirtas priimti iš mokesčių mokėtojų gaunamų ir išrašomų PVM sąskaitų faktūrų duomenis, vykdyti transakcijų analizę ir nustatyti galimai pridėtinės vertės mokesčio prievolių vengiančius ir sukčiaujančius mokesčių mokėtojus. Šiuo metu vykdomas projektas „PSF” leis ne tik geriau administruoti PVM, bet ir tinkamai pasiruošti sistemos sukūrimui.

Kokiais kriterijais vadovaujantis buvo atrinktos šios įmonės?

Atliekant atranką, didžiausias dėmesys buvo skirtas PVM mokėtojams, kurių deklaruojama sukuriama pridėtinė vertė yra ženkliai mažesnė už analogišką veiklą vykdančių mokesčių mokėtojų, tai pat PVM mokėtojams, kurių PVM atskaita ir deklaruojamos PVM mokestinės prievolės yra neadekvačios deklaruojamiems pardavimams.

Kokį laikotarpį rizikingos įmonės turės teikti duomenis VMI?

Esame numatę, kad nurodymus teikti gaunamų ir išrašomų PVM sąskaitų faktūrų duomenis VMI duos 6 mėnesių laikotarpiui, tačiau, jau kaip ir minėjau, jeigu analizuojant gaunamus duomenis nustatysime grėsmių arba po kontaktų su mokesčių mokėtojau išsiaiškinsime įtarimus kėlusias priežastis, nurodymus galėsime atšaukti.

Projektas orientuotas į rizikingas įmones, tad sąžiningam verslui nėra prasmės nerimauti?

Didžioji dalis mokesčių mokėtojų mokesčius deklaruoja ir sumoka laiku, tad sąžiningai dirbantis verslas jokios papildomos administracinės naštos nepatirs ir nebus trukdomas. Bet yra nesąžiningų bendrovių ir gyventojų, kurie kenkdami kitiems mokėtojams slepia mokesčius ir gyvena sąžiningųjų sąskaita. VMI remdamasi rizikos analize tiksliai identifikuoja ir nustato tokius mokesčių nemokėtojus, juos tikrina ir skiria baudas.
Tikimės, kad sąžiningai veikiantis ir VMI netrukdomas verslas ne tik palaikys institucijos pastangas užtikrinti sąžiningą konkurenciją, bet ir informuos apie nesąžiningus rinkos žaidėjus. Pranešimų apie daromus mokestinius pažeidimus VMI visada laukia pasitikėjimo linija 1882.

Ačiū už pokalbį.

Kalbėjosi Liepa LINGYTĖ

Nėra pranešimų, kad būtų rodomas

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video

Aktualijos

Featured

Ignalinos naujienos

Indraja

Įvairenybės

Jaunimas