Gegužės 7 d. 7 val. prasidėjo tris dienas truksiantis balsavimas iš anksto Respublikos Prezidento rinkimuose ir referendume dėl Lietuvos pilietybės išsaugojimo. Utenoje balsuoti iš anksto galima Utenos rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biure (Utenio a. 7), jo durys rinkėjams pastarąsias tris dienas bus atviros iki 20 val. Jau pirmosiomis išankstinio balsavimo valandomis rinkėjai Utenoje rikiuojasi į eilę.
Balsavimo iš anksto galimybe turi teisę pasinaudoti visi Lietuvoje balsuojantys rinkėjai. Gyventojai gali atiduoti savo balsą bet kurioje išankstinio balsavimo vietoje, nepriklausomai nuo to, kur jie yra deklaravę savo gyvenamąją vietą.
Antradienį priešpiet apsilankėme Utenos išankstinio balsavimo vietoje ir pakalbinome keletą rinkėjų. Uteniškė Marytė Klimienė sakė, kad planuoja išvykti trims savaitėms, todėl norėjo savo balsą atiduoti iš anksto. „Atėjau balsuoti prezidento rinkimuose tvirtai apsisprendusi, kam skirsiu savo balsą. Sprendimą esu priėmusi jau seniai“, – tikino garbaus amžiaus moteris ir pridūrė, kad žiūrėjo kandidatų debatus, tačiau pastarieji jos sprendimui įtakos neturėjo. Paklausta, ar buvo atsivertusi Vyriausiosios rinkimų komisijos leidinį, kuris buvo išplatintas rinkėjams, M. Klimienė teigė, kad perskaitė visų kandidatų į prezidentus rinkimų programas. „Kai kurie kandidatai iš kosmoso… Jetau…“ – juokėsi pašnekovė. Jos nuomone, po rinkimų visuomet kažkas keičiasi: „O į kurią pusę šįkart, kas žino…“ Uteniškė tiki, kad prezidento rinkimus laimės būtent tas kandidatas, už kurį ji balsavo. Moteris, išreiškusi savo valią ir referendume, liko patenkinta sklandžiu balsavimu – balsavimo vietoje iš viso užtruko tik apie 10 minučių.
Su Antanu Rudaičiu pasikalbėjome dar prieš jam stojant prie balsadėžės. Į klausimą, kodėl nusprendė balsuoti iš anksto, vyras atsakė taip: „Esu vyresnio amžiaus, nežinia, kaip bus su sveikata… Iš anksto susitvarkysiu, ir bus ramu. Nuo tada, kai tapau senjoru, naudojuosi proga balsuoti iš anksto, nekviečiu į namus (rinkimų komisijų narių – aut. past.), sakau, pasivaikščiosiu.“
Paklaustas, ar atėjo balsuoti tvirtai nusprendęs, kam atiduos savo balsą, A. Rudaitis teigė, kad pragyvenęs šitiek metų jau turi susiformavusį supratimą. „Stebėjau debatus, tačiau jie mano nuomonės nepakeitė. Skaičiau ir visų kandidatų rinkimų programas. Koks įspūdis? Mano, sovietmečiu balsavusio, dirbusio ir gimusio, supratimu, žmonės truputį nesupranta savo teisių, savo įsipareigojimų. Kai kuriems kandidatams dalyvavimas prezidento rinkimuose yra labiau reklaminis pasirodymas. Galbūt ateičiai“, – savo nuomonę išsakė pašnekovas.
A. Rudaitis nesutinka su kalbomis, kad gyventojams trūko informacijos apie prezidento rinkimus ir referendumą. Jo manymu, „tas, kuris mąsto, turi savo nuomonę, pats viskuo domėsis ir žinos“.
Jauna uteniškė Ieva Bikelienė pasidalijo savo mintimis jau įmetusi į urną balsavimo voką. Moteris sakė, kad išvyksta atostogų, todėl ir atėjo balsuoti iš anksto. „Man niekada net nekilo klausimas, ar dalyvauti rinkimuose, ar ne. Nuo to laiko, kai suėjo 18 metų, visada atlieku šią pareigą. Kaip imi iš valstybės kažką, taip ir turi duoti“, – įsitikinusi uteniškė. Ji atskleidė, kad rinkosi tarp dviejų kandidatų į prezidentus. Apsispręsti padėjo debatai. „Analizavau kandidatų rinkimų programas. Kai kurie iš karto atkrito dėl savo pažiūrų, o į tų kandidatų, kurių pažiūros artimesnės manosioms, programas gilinausi daugiau. Informacijos apie prezidento rinkimus ir referendumą man netrūko. Gal todėl, kad domiuosi politiniu gyvenimu nuolat, ne tik prieš rinkimus. Ši sritis man įdomi, nors pati su politika nesu susijusi. Ir mano socialinis burbulas toks, padiskutuojame apie tai su draugais“, – atskleidė I. Bikelienė. Visgi moteris sutiko, kad vyresnio amžiaus žmonėms galbūt buvo sudėtingiau suprasti informaciją apie referendumą.
Primename, kad pagrindinė Respublikos Prezidento rinkimų ir referendumo dėl Lietuvos pilietybės išsaugojimo diena – gegužės 12-a, sekmadienis. Rinkimų apylinkės duris atvers 7 val. ir rinkėjų lauks iki 20 val.
Linos Narčienės nuotr.