Lapkričio 15 dieną Utenos Adolfo Šapokos gimnazijoje lankėsi Nyderlandų Karalystės kariai. Susitikimo su Utenos moksleiviais metu kariškiai pasakojo apie NATO priešakinio bataliono (eFP) ir jo tarptautinės kovinės grupės (MNBG) indėlį į Lietuvos saugumą. Aktyviausi klausytojai apdovanoti NATO MNBG simboliniais prizais. Po paskaitos Generolo Jono Žemaičio Lietuvos karo akademijos atstovai gimnazistams paruošė kliūčių ruožą, kuriame moksleiviai galėjo išbandyti ištvermę. Nyderlandų kariai moksleiviams demonstravo ir leido pasimatuoti savo ekipuotę, olandų karo medikai juos mokė pirmosios medicinos pagalbos subtilybių. Drąsiausi moksleiviai patys galėjo išbandyti gautas žinias ir olandų kariams uždėti turniketus. Moksleiviai turėjo progą interaktyviai ir smagiai susipažinti su Nyderlandų kariuomene, o olandų kariai – pabendrauti su jaunimu ir daugiau sužinoti apie Lietuvą.
Pagrindinis Nyderlandų Karalystės karių buvimo Lietuvoje tikslas – stiprinti NATO rytinio flango saugumą ir kolektyvinę gynybą. Šalia karinio aspekto ne mažiau svarbus – vienybės su Lietuva jausmas. Būtent bendravimas su Lietuvos žmonėmis suteikia progą Nyderlandų kariams tiesiogiai išreikšti solidarumą ir pasiryžimą ginti mūsų valstybę. Pulkininkas leitenantas Marcas Veugeris, NATO MNBG LTU sustiprintojo priešakinio bataliono kovinės grupės 2022-2 vado pavaduotojas, sakė: „Esame čia tam, kad galėtume palaikyti ir blogiausiu atveju apginti Lietuvą, taigi ir NATO teritoriją. Manau, kad integracija su Lietuvos žmonėmis yra labai svarbi, nes mes čia esame dėl jūsų. Mano karių ir Lietuvos moksleivių susitikimas duos naudos: kariai daugiau sužinos apie Lietuvą, o Lietuvos jaunimas – apie NATO ir eFP misiją.“
Be kita ko, šis tiesioginis kontaktas Nyderlandų kariams padės visapusiškai suprasti Lietuvos poziciją, įskaitant žmonių lūkesčius ir nuogąstavimus. „Labai svarbu skatinti ryšį tarp Nyderlandų karių ir Lietuvos moksleivių. Tai puiki galimybė vaikams ir kariams sužinoti daugiau apie mūsų šalių draugystę. Be to, Nyderlandų kariai supras, ką Lietuvos vaikai mėgsta veikti, kas jiems rūpi ir kaip jie regi ateitį“, – įsitikinęs Nyderlandų Karalystės ambasadorius Jack Twiss Quarles van Ufford. Tai patvirtina ir vienas iš Nyderlandų karių, dalyvavusių anksčiau organizuotuose susitikimuose su Lietuvos moksleiviais: „Labai malonu kalbėtis su Lietuvos jaunuoliais apie savo, kaip karo mediko, darbą ir net išmokyti juos svarbių įgūdžių. Bendravimas su jaunuoliais padėjo susidaryti įspūdį apie Lietuvą ir susipažinti su žmonėmis. Tai mane motyvuoja. Dabar žinau, už ką kovosiu, jei tik prireiks.“
Bendradarbiavimas gynybos srityje yra viena tvirčiausių Lietuvos ir Nyderlandų bičiulystės išraiškų. Nyderlandų kariai nuolat dalyvauja tarptautinėse minų valymo Baltijos jūroje operacijose, o šios valstybės karinės oro pajėgos jau 3 kartus saugojo mūsų dangų ir vykdė Baltijos oro policijos misiją. Nuo 2017 m. Nyderlandų kariai dislokuojami Lietuvoje kaip daugiatautės NATO sustiprintojo priešakinio bataliono kovinės grupės dalis. Per šią jau daugiau nei ketverius metus vykdomą misiją keli šimtai Nyderlandų karių keičiasi kas šešis mėnesius. Lietuvoje jie treniruojasi kartu su mūsų kariais ir NATO kariuomene ir prisideda prie Lietuvai priešiškų jėgų atgrasymo. Be to, abi valstybės glaudžiai bendradarbiauja Europos karinio mobilumo plėtros projektuose ir Europos Sąjungos kibernetinėse greitojo reagavimo pajėgose. Lietuvoje dažnai lankosi ir Nyderlandų karo akademijos studentai. Čia jie nuodugniau susipažįsta su saugumo situacija Baltijos regione, dalijasi žiniomis ir patirtimi su jaunaisiais Lietuvos karininkais.
Dėl karo Ukrainoje bendradarbiavimas su sąjungininkais įgyja dar didesnę reikšmę. Nyderlandų Karalystės ambasadorius Lietuvoje Jack Twiss Quarles van Ufford pabrėžė: „Nyderlandai ir Lietuva yra stiprios ES ir NATO partnerės, be to, tikros draugės. O geri draugai padeda vieni kitiems ir gerais, ir blogais laikais. Dėl pokyčių regione, ypač Rusijos agresijos prieš Ukrainą, turime laikytis kartu petys į petį. Mes padedame saugoti ir ginti Lietuvą, nes jūsų sienos yra ir mūsų sienos. Šios bendros sienos žymi ne tik teritorinį aspektą, jos atspindi ir svarbiausias mūsų valstybes siejančias vertybes, tokias kaip demokratijos principai, žodžio laisvė ir suverenios teisės. Dabar labiau nei bet kada svarbu suvokti, kad šias vertybes galime apginti tik būdami ir veikdami kartu su Lietuvos partneriais, nes kartu esame stipresni.“
Šiuos renginius organizuoja Rytų Europos studijų centras kartu su Nyderlandų Karalystės ambasada Lietuvoje bendradarbiaudami su Generolo Jono Žemaičio karo akademija ir Lietuvos mokyklomis.
Organizatorių inf.