Įvažiavusius į Saldutiškio miestelį pasitinka kalva. Ant jos geltonuoja raidės, užuomaršoms aiškinančios, kur įvažiuota. Toliau – vėl kalva ir laipteliai, vedantys į viršų. Šalimais stirkso antkapius, kryžius bei pamaldžią nuotaiką žiūrovų akims žadantis užrašas „Dvaro kalno kapinės“. Tačiau kryžių nėra. Ne todėl, kad Dievas miegojo. Dvaro kalnas – dar vienas ne tik pasaulį, bet ir mūsų šalį ištikusių viena kitą lydėjusių istorinių tragedijų – Antrojo pasaulinio karo, Lietuvos okupacijų, žydų tautybės Lietuvos piliečių genocido – liudininkas. Ne tik jų, bet ir daugybės įvairių tautų žmonių žūčių, sąlygotų dviejų tarpusavyje kovojusių ideologijų – komunizmo bei nacizmo.

Menas gali padėti suprasti
Dalį Saldutiškio apylinkėse Antrojo pasaulinio karo metu nužudytų žmonių kūnų vėliau paslėpė Dvaro kalno žemė. Ant kalno įtvirtinta apledėjusi lentelė iš granito lietuvių bei hebrajų kalbomis skelbia: „Šiose kapinėse 1960 m. buvo perlaidoti įvairiose Saldutiškio apylinkių vietose 1941 m. nacių ir jų vietinių talkininkų nužudytų civilių, tarp jų – 67 žydų tautybės Lietuvos piliečių palaikai.“ Kaip skelbiama, daugelis čia užkastų kūnų – genocido aukos. Kalnas apsuptas medžių, o plyname, neaukšta tvorele aptvertame jo viduryje stūkso paminklinis akmuo su užrašu „Antrojo pasaulinio karo aukoms atminti“ bei pastatytos trys lentelės su įrėžtais trumpais sakiniais lietuvių, rusų ir hebrajų kalbomis. Norint nežinantiems paaiškinti žodžių „genocidas“ ar „holokaustas“ prasmę, galima parodyti populiarius, reikšmingus apdovanojimus susižėrusius filmus „Šindlerio sąrašas“ (režisierius Steven Spielberg) bei „Gyvenimas yra gražus“ (režisierius Roberto Benigni). Taip pat pasiūlyti perskaityti 2012 m. leidyklos „Kitos knygos“ išleistą į lietuvių kalbą išverstą amerikiečio Art Spiegelman grafinį romaną „Maus“, kuriame autorius apie holokausto siaubą pasakoja komiksais – jais perteikia savo žydų tautybės tėvo iš Lenkijos kilusio Vladek Spiegelman išgyvenimus. Žydų tautybės asmenys čia nupiešti kaip pelės, vokiečių – kaip katės. Knygoje gyvūnais vaizduojami ir daugiau įvairių tautų personažų. Čia rasime kiaulių, šunų, žuvų, kandžių, šiaurės elnių, varlių. Kiekvienas gyvūnas romane atstovauja kuriai nors tautai. Norint karo ir genocido siaubo nepatyrusiems skaitytojams bei žiūrovams atskleisti tuometį, lyg suskilusį, pasaulį, meninės priemonės gali būti tinkamos, skatinančios įsijausti, suprasti, užjausti. Bet užsidegus kino salių šviesoms mintys nutolsta – kyla pavojus, kad žiūrovai gali priimti praeitį lyg baisią pasaką ar ją suvokti vien tik kaip meno kūrinį, nors minimi įvykiai vyko tikrovėje, palyginus neseniai. Verta paminėti, kad Europos žmogaus teisių teismas 2019 m. nutarė, jog represijos prieš Lietuvos partizanus taip pat gali būti pripažintos genocidu. Apie jų kapus Dvaro kalno kapinėse neužsimenama.

Ant kalno rado kareivių kūnus
Redaktorius Dainius Guobis bei gamtos mokslų daktaras Romualdas Šimkūnas skaitytojus plačiau supažindina su šiomis kapinėmis – autoriai jas vadina taip, kaip jos būdavo vadinamos sovietinės okupacijos metais – karių kapinėmis (bendraautorių straipsnis „Karių kapinės“ išspausdintas Jūratės Baltrukaitienės sudarytoje monografijoje „Saldutiškis“ (38-oji serijos „Lietuvos valsčiai“ knyga), leidykla „Versmė“, Vilnius, 2019 m. Toliau bus remiamasi šioje knygoje pateikto straipsnio ištraukomis – aut. past.). R. Šimkūnas bei D. Guobis aprašo kapinių įsikūrimo pradžią ir pirmuosius kapus – ant kalvos 1944 m. liepos 15–16 d. buvo rasti dviejų kareivių kūnai. Žmonės juos palaidojo ten, kur jie buvo rasti. „Rugpjūčio mėnesį Lamėsto paežerėje žuvo du lakūnai. Juos palaidojo irgi ant kalvos, šalia kareivių kapo“, – rašė autoriai. Jų teigimu, paminklą žuvusiems lakūnams atstojo lėktuvo sparno nuolauža. D. Guobis bei R. Šimkūnas užsimena apie laikmečio sudėtingumą, sąlygojusį nekaltų žmonių žūtis. Kaip jie rašė, visose pamiškėse, durpynuose, sodybose ir miškuose buvo slaptų kapų, apie kuriuos žmonės spėliojo ar žinojo juos ten esant, tačiau valdžiai bijojo pranešti. Autoriai vardija vietiniams gyventojams žinomas vietas, kuriose kraujo pralieta daugiausia: „Daugiausia sušaudyta miške už Antakalnio (žydai), Balčiūno lauke (Venclovų), Pakiaunės raiste, Geniakalnio raiste, prie J. Ulčicko sodybos ir kt.“ Straipsnyje užsimenama, kad tuomečio Saldutiškio mokyklos mokytojo Juozo Žernio bei mokinių tėvų iniciatyva suburti žmonės padėjo į kapines perkelti įvairiose vietose užkastus civilių palaikus – perkėlimas vyko 1960 m. liepos 17–20 d.

„Pasklido baisus kvapas. Dujokaukių nebuvo“
Saldutiškio bibliotekos kraštotyrinė medžiaga „Saldutiškio Dvaro kalno-karių kapinės“ (pasidalijo bibliotekininkė Regina Kirkienė. Toliau bus remiamasi čia pateikta informacija – aut. past.) apie dar vieną – jau ne civilių – palaikų perkėlimo procedūrą pateikia jame dalyvavusių gyventojų prisiminimus (cituojama kalba pataisyta – aut. past): „Suderinę su Utenos komisariatu kapo tranšėją, pradėjome kasti už paminklo (kapinėse stovėjo paminklas su užrašais rusų kalba „Šlovė herojams“ bei „Šlovė Tėvynės gynėjams“ – aut. past.). Radome karių palaikus neliestuose karstuose. Pranešėme kariniam komisariatui, rajono valdžiai. Atvažiavę apžiūrėjo, o palaikus liepė užkasti. Tranšėją liepė kasti už vakarinės tvoros. Vakarinė tvoros dalis buvo nuardyta ir už tranšėjos perkelta į vakarų pusę. Karinio komisariato atstovas paaiškino, kad reikėjo kasti už kapo teritorijos. Mes negalvojome, kad čia tiek daug karių palaikų.“ Pasak prisiminimo, tranšėją kasė „Ąžuolo“ kolūkio kolūkiečiai. Jiems vadovavo Jonas Bulka ir Jonas Gasiulis. Kraštotyrinėje medžiagoje pateikti Antano Klimašausko (Antuko), Vlado Tijunėlio bei Juozo Klimašausko prisiminimai: „Jie papasakojo, kad tuo metu, kai vyko karių palaikų perkėlimas į masines administracinių centrų kapines, iš Švenčionių 21 val. buvo atvažiavęs sunkvežimis. Jis paliko du karstus ir karininką. Karininkas liepė pirmiausia nugriauti ir sudeginti tvoras. Pamatę laužą ėmė rinktis saldutiškiečiai. Pradėjo kasti. Pasklido baisus kvapas. Dujokaukių nebuvo. Kažkas pasisiūlė mėginti palaikus perkelti, tik reikia samanės. Karininkas davė kiek tai rublių, o ir patys kiek tai susidėjo. Iš Stasiūnų atgabeno kelias gumines pūsles. Pasivaišino ir vėl mėgino laužo šviesoje liesti palaikus, bet žiaukčiodami turėję bėgti. Toliau tęsė samanės ragavimą ir dar kartą susuko į Stasiūnus. Ryte atvažiavę kariškiai rado tuščius karstus ir miegančius darbininkus. Įsitikinę, kad čia masinės kapinės, liepė užversti ir vietos valdžiai nurodė vėl aptverti bei prižiūrėti kapines.“ Tvora ir dabar tebėra, bet paminklas su didvyrius šlovinančiais užrašais rusų kalba nugriautas 1998 m. vadovaujant tuomečiam Saldutiškio seniūnijos seniūnui Vytautui Zabarauskui (būtina pažymėti, kad čia minimi žuvę Lietuvą okupavusios Sovietinės armijos kariai. Antrojo pasaulinio karo pabaiga ne visiems Lietuvoje atnešė lauktą palengvėjimą, tad herojų, ne savo noru patekusių į karo „mėsmalę“ žiauriai nužudytų jaunuolių, pasaulį palikusių jiems svetimame krašte, šlovinimas yra 50 m. trukusios šalies okupacijos iliustracija. Sovietų valdžios viešpatavimą, taip pat, kaip ir nacistinės Vokietijos valdžios siautėjimą, lydėjo žiaurumas. Sovietinei okupacinei valdžiai neįtikę gyventojai būdavo persekiojami, tremiami į atšiauriausias Rusijos vietas ar pradanginami be pėdsakų. Vienas iš pavyzdžių – Vilniaus Tuskulėnų masinė kapavietė. Su Tuskulėnuose palaidotais asmenimis buvo žiauriai susidorota. Ten ilsisi mažiausiai 767 palaikai – aut. past.).

Tikslus skaičius nežinomas
Pagal įvairiuose šaltiniuose pateiktus duomenis kapinėse amžinojo poilsio atgulusių žmonių skaičius skiriasi. Ne visur minimi ir trys vokiečių tankistai, sudegę tanke, kaip kraštotyrinėje medžiagoje vadinama, „tigre“. 2018 m. kapinės įtrauktos į Lietuvos Respublikos kultūros vertybių registrą. Jos aprašytos registro internetinėje svetainėje: „Palaidoti Antrojo pasaulinio karo Sovietų Sąjungos kariai (informaciniame ženkle nurodyti 49 nežinomi kariai) ir 1941 m. nužudyti Lietuvos piliečiai: lietuviai, rusai, lenkai, žydai (tarp jų komunistai ir sovietiniai aktyvistai), daugiau kaip 80 žmonių (daugiausia žydų vyrų, moterų ir vaikų). 1941 m. nužudytųjų palaikai ir 1944 m. žuvusių 33 Sovietų Sąjungos karių palaikai.“

Viena mergaitė buvo išgelbėta
R. Kirkienė „Utenos dienai“ užsiminė, kad bent vienas žmogus į masines kapines neatgulė – žydų tautybės mergaitė Hana Kacaitė buvo išgelbėta vietinių gyventojų. Anot bibliotekininkės, ją priglaudė Petronėlė Bliudžiuvienė, o Hanos Onos vardu pakrikštijo Jataučių šeima, kuri vėliau ją išvežė į kaimą pas pažįstamus. R. Kirkienė nežino tolimesnio mergaitės likimo, tačiau girdėjo, kad užaugusi ji lankėsi Saldutiškyje. Apie tai R. Kirkienė paminėjo ir savo straipsnyje, išspausdintame internetinėje gyvojo krašto enciklopedijoje „Graži tu mano“. Moteris sakė, kad daugiausia žydų tautybės gyventojų gyveno Saldutiškio Stoties gatvėje. Anot jos, viename gatvės namų gyveno rabinas. Čia virė gyvenimas: veikė klegančios parduotuvėlės, kepykla.
Autorė Aurelija Kairytė–Smolianskienė, autorės nuotr.
