Gyvenimas palapinėje, kareiviška košė, nauji draugai, drausmės bei ištvermės ugdymas – taip atrodo jaunųjų šaulių vasaros stovyklos. Tiesa, šiuolaikinė išmanioji karta jose susiduria ir su kitu iššūkiu – savaitę išgyventi be mobiliojo telefono ir kompiuterio. Bendradarbiaujant su Elektronikos platintojų asociacija (EPA) stovyklautojai mokomi pažinti gamtą, rūšiuoti atliekas ir atsakingai išmesti elektronikos prietaisus bei panaudotas baterijas.
Stovykla, kurioje nebuvo naudojamasi mobiliaisiais telefonais, neseniai vyko ir Vyžuonose – čia stovyklavo Utenos apskrities Plk. Prano Saladžiaus šaulių 9-osios rinktinės šauliai.
Aktyvus poilsis gamtoje ir aplinkosauginis švietimas
Namuose palikus dažnai iš rankų nepaleidžiamą telefoną ar kompiuterį, klausimas „ką veikti?” iškyla bene kiekvienam vaikui, tuo tarpu jaunųjų šaulių stovykloje tam nėra laiko. Jaunimas nuolat užsiėmęs – tvarko gyvenamąją aplinką, renka malkas, neša vandenį, sportuoja dalyvaudami specialiose, kariškių mokymo programas primenančiose rungtyse, o laisvu laiku ne tik žaidžia krepšinį ar futbolą, bet ir mokosi.
Prie kasdienės jaunųjų šaulių veiklos vasaros stovyklose su ekologinio švietimo misija šiemet prisideda ir Elektronikos platintojų asociacija (EPA). Asociacijos vadovas Mantas Varaška pastebi, kad jaunimas vis aktyviau įsitraukia į aplinkosauginę veiklą, tačiau poreikis ir toliau šviesti juos šia tema išlieka. Vis dar pastebimos klaidos rūšiuojant, kai į popieriui skirtus konteinerius pakliūva plastiko gaminiai, lemputės, o nebenaudojami elektronikos prietaisai paliekami tiesiog prie konteinerio.
Šiuolaikiniai vaikai nemėgsta ilgų pamokslų, jiems sunku sukoncentruoti dėmesį ilgesniam laikui, todėl siekiant jų susidomėjimo ir atsakingo požiūrio į aplinką, kurioje gyvena, reikia pasitelkti vaizduotę, paversti tai savotiška atrakcija. Stovyklose specialių paskaitų metu jaunimas supažindinamas su šių dienų aplinkosaugos aktualijomis ir iššūkiais bei mokomas teisingo atliekų rūšiavimo. Vėliau, susibūrę į komandas vaikai kaunasi protų mūšyje, sprendžia logines užduotis, dalyvauja aplinkosauginėje trikovėje ir mėgaujasi saldžiais prizais.
Ekologinis sąmoningumas – būtina sąlyga išgyvenimui
Aplinkosauginio švietimo svarba – neginčytina, tačiau norint pasiekti ilgalaikių rezultatų, o rūšiavimą paversti natūraliu įpročiu, reikia įdėti pastangų. Jaunieji šauliai mokomi išgyventi gamtoje, laikantis kariškos disciplinos ir pagarbos aplinkiniams, tačiau labai svarbu mokėti atsakingai elgtis ir grįžus į vartotojišką kasdienybę.
„Įvertinę jaunosios kartos ugdymo svarbą, stengiamės kiek įmanoma prie to prisidėti ir džiaugiamės, kad Lietuvos šaulių sąjunga aktyviai įsitraukė į inicijuotą projektą vasaros stovykloms”, – kalbėjo M. Varaška. Dažniausiai net nesusimąstant, panaudoti elementai, sugedusi ar tiesiog pasenusi smulki elektronika išmetama kartu su kitomis atliekomis. Taip jie patenka į bendrus sąvartynus – gamta teršiama bei nuodijama, daromas stiprus poveikis visai ekosistemai.