Lietuvos gyventojai netrukus galės dar patogiau pasiruošti ekstremaliosioms situacijoms. Vidaus reikalų ministerijos iniciatyva jau sukurta patogi, patraukli ir funkcionali mobilioji programėlė apie pasirengimą ekstremaliosioms situacijoms – oro pavojui, radiologinei arba branduolinei avarijai, stichinėms nelaimėms ir kitiems galimiems pavojams.

Interaktyvus žemėlapis
Mobiliojoje programėlėje LT72 bus ne tik galima rasti naudingos ir įdomios informacijos, bet ir pagilinti žinias civilinės saugos srityje bei atlikti žinių testą. Į šią programėlę yra integruotas interaktyvus Lietuvos žemėlapis su perspėjimo sirenų, kolektyvinės apsaugos statinių, priedangų tinklo ir gyventojų surinkimo punktų duomenimis.
Šiame interaktyviame žemėlapyje bus galima pamatyti artimiausią gyvenamojoje vietovėje esantį svarbų civilinės saugos objektą.
„Ši programėlė užtikrins kiekvienam naudotojui prieinamumą prie aktualios informacijos, leis iš anksto pasiruošti galimoms grėsmėms ar nelaimėms, suteiks galimybę rasti artimiausią priedangą ar kolektyvinės apsaugos statinį bei gauti perspėjimo signalus. Tik laiku ir tinkamai apie galimas grėsmes informuoti žmonės gali pasirūpinti savo ir artimųjų saugumu. Be to, tinkamai informavus gyventojus ir pačios tarnybos efektyviau gebės suteikti būtinąją pagalbą“, – teigia vidaus reikalų ministras Vladislav Kondratovič.
Svarbu ir tai, kad pagrindinis mobiliosios programėlės turinys su interaktyviu žemėlapiu galės veikti ir be mobiliojo (interneto) ryšio. Mobilioji programėlė pritaikyta ir asmenims su negalia.

Pasirengimas ekstremaliosioms situacijoms – prioritetinė sritis
Pasak ministro V. Kondratovič, pasirengimas ekstremaliosioms situacijoms ir toliau išliks labai aktualus. Pastaraisiais metais daug dėmesio buvo skiriama priedangų įrengimui, atsakingų tarnybų pasirengimui, taip pat – ir gyventojų informavimui.
„Pasikeitusi geopolitinė situacija ir padidėjęs grėsmių lygis rodo, kad būtina stiprinti ne tik valstybės pasirengimą galimoms grėsmėms. Saugumo aplinka mūsų regione ragina pagrindinį dėmesį sutelkti į perspėjimo sistemos tobulinimą ir gyventojų informavimo stiprinimą“, – teigia vidaus reikalų ministras.

Technologinė pažanga ryšių ir telekomunikacijų srityje skatina valstybės institucijas gyventojų perspėjimui pasitelkti papildomų ir šiuolaikinių priemonių. Tobulinant gyventojų informavimo ir perspėjimo sistemą tokiu įrankiu taps mobilioji programėlė LT72.
„Turime aiškų ir ambicingą tikslą – ženklas LT72 ir juo pavadinta mobilioji programėlė bei interneto svetainė, kuri yra pagrindinis informacijos šaltinis apie pasirengimą ekstremaliosioms situacijoms, turi tapti žinomas kiekvienam šalies gyventojui“, – sako šio projekto vadovas Vidaus reikalų ministerijos Strateginės komunikacijos skyriaus vedėjas Mindaugas Bajarūnas.
Mobiliosios programėlės sukūrimo paslaugų sutartis ir jos reklamai skirta informacinė kampanija įgyvendinama Europos Komisijos (EK) finansuojamo projekto I-SPREAD lėšomis.
Šiuo EK projektu siekiama gerinti Lietuvos visuomenės pasirengimą ekstremaliosioms situacijoms ir skatinti gyventojų sąmoningumą, didinti jų savisaugos jausmą bei atsakomybę civilinės saugos srityje.
Atsisiuntus programėlę į mobilųjį telefoną, ateityje planuojama, kad bus galima gauti ir perspėjimo pranešimą apie gresiantį pavojų. Perspėjimo pranešimo funkcionalumą ketinama integruoti į kuriamą daugiakanalę Gyventojų informavimo ir perspėjimo sistemą. Naujai ir moderniai daugiakanalei perspėjimo sistemai (platformai) numatyta skirti 5,5 mln. Eur. Šios sistemos pagalba gyventojai vienu metu – centralizuotai ir visais turimais informavimo kanalais – būtų perspėjami apie galimas grėsmes.
Informacija parengta Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos užsakymu

