Kurti šiaudinius sodus padeda matematinis tikslumas
2015 gegužės 18, Pirmadienis 10:09

Kurti šiaudinius sodus padeda matematinis tikslumas

Kurti šiaudinius sodus padeda matematinis tikslumas
 • Lina NARČIENĖ
 • 21 foto
 • Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlų. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį.

Uteniškė Irena Eitminavičienė daugiau nei du dešimtmečius veria šiaudinius sodus, o šio amato moko ir kitus – tuos, kurie auksaspalvį vėjo nugludintą šiaudą pirmą kartą paima į rankas, bei tuos, kuriems šis užsiėmimas labai patinka, tačiau pritrūksta profesionalumo.

Utenos „Saulės" gimnazijoje matematikos mokytoja dirbančios tautodailininkės I. Eitminavičienės kabinetas – išskirtinis. Jame puikuojasi moters sukurti įvairiausių geometrinių figūrų sodai, kuriems verti neužtenka vien geležinės kantrybės ir norų, bet reikia ir matematinio tikslumo bei erdvinio mąstymo.
Kiekvienas šiaudinių sodų vėrėjas turi numatyti laiką, kada yra tinkamiausi rugiai: jie turi nebūti nei permirkę ir patamsėję nuo lietaus, nei visiškai nesubrendę. Kad šiaudas būtų tinkamas, jis turi būti išdžiovintas nedrėgnoje, bet gerai vėdinamoje vietoje. Panašių patarimų moterims, susidomėjusioms šiaudinių sodų vėrimu, negailėjo Irena Eitminavičienė, uteniškes pakvietusi į sodų vėrimo vakarą, kuris vyko tradicinių amatų centre „Svirnas".
Kaip pasakojo tautodailininkė, tuomet, kai jos vaikai dar buvo maži, sodų pynimo subtilybių mokėsi pas Rūta Jonuškienę, kuri atskleidė pagrindinius dalykus, be kurių veikiausiai būtų galima pasiklysti painiuose šiaudų sodų vėrimo labirintuose. „Nuo to viskas ir prasidėjo, o vėliau sekė pats procesas, kuris man buvo įdomiausias. Esu matematikė, todėl man labai svarbus erdvinis matymas", – pabrėžė šiaudinių sodų meistrė.
Atvirkščiai nei daugelis kūrėjų, Irena iš anksto nebraižo jokių eskizų ir brėžinių, o šiaudus veria pasitelkdama individualia kūryba. „Pradėdama vienaip darbą užbaigti galiu visiškai kitaip. Tai priklauso nuo mano fantazijos. Niekuomet nekopijuoju, tad darbai būna originalūs ir saviti", – sakė I. Eitminavičienė, teigianti, kad per visą laikotarpį, kurio metu kūrė šiaudų sodus, jų nė neskaičiavo. Vieni liko klasės palubėje sūpuotis, kiti iškeliavo į draugų, pažįstamų ir artimųjų namus, o dar kitus Irena padovanojo Santariškių klinikoms.
Kadaise Irena šiaudinių sodų vėrimo paslapčių mokė ir mažuosius Santariškių klinikų ligoniukus bei jų mamas. Irena kurį laiką praleido ligoninėje slaugydama sergantį savo sūnų. Be veiklos buvo nuobodu, tad kūrėja atsinešė šiaudų, iš jų gimė nuostabūs paukščiukai. „Vaikai pamatė, kaip tai daroma, o vieną rytą pravėrusi palatos duris nustėrau – šiukšlynas. Išsigando ir gydytojai, ir aš...", – šypsojosi prisiminusi šiaudų sodų vėrėja.
Pasak pašnekovės, kai aplink daug erdvinių figūrų, mokiniams jos neretai matematikos pamokoje irgi praverčia.
Neseniai tautodailininkė lankėsi Kultūros ministerijoje vykusioje tarptautinėje konferencijoje, kurioje ne kartą buvo pabrėžta, kad šiandien šiaudiniams sodams skiriamas ypač didelis dėmesys: įdomu tai, kad jie veriami ne tik iš šiaudų, bet ir gaminami iš plonų metalinių konstrukcijų.
Nuo seno žmonės tikėjo, kad šiaudiniai sodai namus saugo nuo nelaimių ir atneša sėkmę.

Autorės nuotr.

 

Susiję įrašai (pagal žymę)

 • Utenos krašto kūrėjas Pranas Savickas

  Portale udiena.lt pristatome Utenos krašto kūrėjus. Kviečiame aktyviai domėtis jų kūryba ir gyvenimu. Šį kartą kviečiame trumpai susipažinti su profesionaliu drožėju antalieptiškiu Pranu Savicku. Kviečiame būti aktyviais ir siųsti į el. paštą Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlų. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį. Jus dominančius klausimus šiam kūrėjui iki balandžio 8 dienos, o atsakymus į klausimus pateiksime vėliau.

 • Anykštėną pakerėjo „kietasis“ menas

  Pačioje gražiausioje Anykščių vietoje, šalia pušyno, gyvenantis ir save vadinantis metalo plastiku Rimantas Tuskenis – kuklus menininkas, kaip jis pats sako, nemėgstantis nei girtis, nei daug pasakoti apie savo kūrybą. Tačiau jo darbai daug iškalbesni už patį Rimantą: jo kieme jau puikuojasi užsakytas angelas, nuo lietaus prisidengęs metaliniu skėčiu. Kiti darbai iškeliavo į draugo sodybą prie Rubikių ežero, mat ten esą daugiau erdvės ir jie puikiai dera žavingoje aplinkoje.

 • Utenos krašto kūrėjas Rimantas Tuskenis

  Portale udiena.lt pristatome Utenos krašto kūrėjus. Kviečiame aktyviai domėtis jų kūryba ir gyvenimu. Šį kartą kviečiame trumpai susipažinti su metalo plastiku Rimantu Tuskeniu. Kviečiame būti aktyviais ir siųsti į el. paštą Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlų. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį. Jus dominančius klausimus šiam kūrėjui iki rugpjūčio 25 dienos, o atsakymus į klausimus pateiksime vėliau.

 • Ilgametį pedagogą kurti paskatino buvęs mokinys

  Bemaž 40 metų Saldutiškyje gyvenantis Lionis Gaižauskas dar būdamas visai mažas prisijaukino medį, tačiau gyvenimas susiklostė taip, kad ilgus metus dirbo su gerokai šaltesne medžiaga – metalu. Beveik ketvirtį amžiaus mokyklos duris varstęs pedagogas atskleidė, kad imtis kūrybinės veiklos – iš medžio gaminti kibirus, kubilus, skrynias, stalus, taburetes ir kt. – jį paskatino buvęs mokinys.

 • A. Araminienė puošiasi pačios austais tautiniais drabužiais

  Savitos kūrybos menininkė, audėja, medžio drožėja, tapytoja, muzikantė, audėja – daugybės amatų meistre tituluojama tautodailininkė Anelė Araminienė sakė visko išmokusi todėl, kad visą gyvenimą norėjusi užsiimti įdomia veikla. Ir dabar jai netrūksta energijos, todėl neseniai iš kieme stovėjusios didžiulės medžio kaladės išdrožė Trolį, o laisvalaikiu prisėda prie audimo staklių.

 • Utenos krašto kūrėja Anelė Araminienė

  Portale udiena.lt pristatome Utenos krašto kūrėjus. Kviečiame aktyviai domėtis jų kūryba ir gyvenimu. Šį kartą kviečiame trumpai susipažinti su audėja Anele Araminiene. Kviečiame būti aktyviais ir siųsti į el. paštą Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlų. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį. Jus dominančius klausimus šiai kūrėjai iki gegužės 26 dienos, o atsakymus į klausimus pateiksime vėliau.

 • Moters talentas kurti šiaudinius sodus slypi genuose

  Šiaudų sodai – tai iš suvertų ant siūlo šiaudelių surištas papuošalas, kuris kabinamas virš vestuvinio stalo. Sugrįžę iš jungtuvių vestuvininkai rasdavo stalą apsėstą persirengėliais, todėl pabroliai turėdavo vietas „išpirkti" sodu. Šis paprotys buvo paplitęs visoje Lietuvoje, bet ilgiausiai išsilaikė Aukštaitijoje.
  Tokie sodai buvo kabinami virš stalo, o stalas yra sakralinė vieta, kur susirenka visa šeima. Senovėje į javo šiaudą žiūrėjo kaip į žmogaus kūną, šiaudas „išnešioja" varpą, grūdą, o javai simbolizuoja nenutrūkstamą gyvybę: jie vėl bus pasėti, vėl tęs rugio gyvenimą. Anksčiau taip pat tikėta, kad šiaudų sodai saugo namus nuo nelaimių ir atneša sėkmę.
  Daugiau nei 10 metų sodų rišimu užsiimanti ir Zarasų mieste gyvenanti Zofija Maculevičienė, kurianti šedevrus iš šiaudų, yra pakerėta jų grožio ir tikina, kad šis užsiėmimas jai teikia malonumą ir neapsakomą džiaugsmą.

 • Inkilų meistras mėgaujasi sparnuočių kaimynyste

  Antalieptėje gyvenančio medžio drožėjo Zenono Striškos kieme – tikras paukščių rojus. Čia savais balsais pavasarį pasitinka nuo mažens gamtą mylinčio antalieptiškio meile ir rūpesčiu globiami žvirbliai, karklažvirbliai, naminiai žvirbliai, zylės, margasparnės musinukės, pilkosios musinukės, kielės, dagiliai, dūminė raudonuodegė ir kregždės. Kiekvienas paukštis turi savo buveinę – Zenono rankomis skobti ir įmantriai papuošti inkilai puošia kiemą, o sparnuočių melodijos teikia nepakartojamo džiaugsmo.

  Portalo udiena.lt žurnalistai pravėrė medžio drožėjo dirbtuvėlių duris...

 • Utenos krašto kūrėja Zofija Maculevičienė

  Portale udiena.lt pristatome Utenos krašto kūrėjus. Kviečiame aktyviai domėtis jų kūryba ir gyvenimu. Šį kartą kviečiame trumpai susipažinti su Zarasuose gyvenančia šiaudinių sodų rišėja Zofija Maculevičiene. Kviečiame būti aktyviais ir siųsti į el. paštą Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlų. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį. Jus dominančius klausimus šiai kūrėjai iki gegužės 13 dienos, o atsakymus į klausimus pateiksime vėliau.

 • Utenos krašto kūrėjas Zenonas Striška

  Portale udiena.lt pristatome Utenos krašto kūrėjus. Kviečiame aktyviai domėtis jų kūryba ir gyvenimu. Šį kartą kviečiame trumpai susipažinti su Antalieptėje (Zarasų r.) gyvenančiu medžio drožėju Zenonu Striška. Kviečiame būti aktyviais ir siųsti į el. paštą Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlų. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį. Jus dominančius klausimus šiam kūrėjui iki gegužės 8 dienos, o atsakymus į klausimus pateiksime vėliau.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

UAB „Utenos Diena“,
Maironio g. 34, LT-28144, Utena.
Įm. kodas: 301537159
PVM k. LT100003891115

A.s.: LT535014500014000334
Utenos kredito unija

Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

utenosdiena.lt redakcijai rašykite adresu reklama@utenosdiena.lt

Visos teisės saugomos. © 2008 -  2019
UAB „Utenos diena“.
Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Utenos diena“ sutikimą.

test_gemius

LANKYTOJŲ STATISTIKA

Šiandien apsilankė:3246
Vakar apsilankė:16123
Šią savaitę apsilankė:56314
Šį mėnesį apsilankė:64104
Viso (nuo 2015-02-16):11826296
Šiuo metu naršo:
152
2019-12-06
MENŲ KALVĖ - Utenos regiono kūrėjai ir jų darbai!