Utenos kraštiečiai Vilniuje tradicijų nekeičia
KultūraUtenos kraštiečiai Vilniuje tradicijų nekeičia
2015 vasario 02, Pirmadienis 13:44

Utenos kraštiečiai Vilniuje tradicijų nekeičia

Utenos kraštiečiai Vilniuje tradicijų nekeičia
 • Vytautas RIDIKAS
 • 40 foto, 3 video
 • Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlų. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį.

Kai Utenos apylinkėse gaudė automobilių motorai ir vyko tarptautinis ralis, Vilniuje į tradicinį susitikimą rinkosi Vilniaus, Kauno ir kitų miestų kraštiečiai uteniškiai, kuriuos po savo sparnu buria klubas „Indraja". Kaip ir kasmet, šiemet šiame renginyje buvo visko: ir dainų, ir sveikinimų, ir dėkavojimų, ir pasisakymų, ir naujų pažinčių bei veidų.

Kaip visada pirmu smuiku grojusi ir kelių šimtų žmonių minią nuraminusi klubo viceprezidentė Gražina Kadžytė pakvietė klubo prezidentą prof. Arvydą Šaltenį priminti susirinkusiems žemiečiams, jog šioje jaukioje Vilniaus dailės akademijos auloje, kuri kraštiečius priima jau ne pirmą kartą, visada nutinka kažkas naujo, gražaus ir kitoniško. Šiemet – ant plataus koridoriaus sienų jaunosios kartos dailininkės, šios alma mater auklėtinės, uteniškės Indrės Leščinskaitės tapybos darbai.
Buvo prisimintas ir pagerbtas visai neseniai Baltimorėje (JAV) miręs, kartą toje pat auloje su kraštiečiais susitikęs poetas Alfonsas Nyka-Niliūnas. Anuomet jo „Prisikėlimo viziją" skaitė prof. A. Šaltenis, šį kartą to daryti nesiryžęs ir pakvietęs perskaityti, anot jo, šiuos dalykus geriau išmanantį aktorių kraštietį Ferdinandą Jakšį. Kas buvo pamiršęs, o kas ir pirmą kartą girdėjo niliūniškai transformuotą teismo dramą.
G. Kadžytė, pastebėjusi, kad „...teisėjais esame mes patys", pakvietė visus pagerbti išėjusius anapilin, kurių, kaip pastebėjo moteris, šį kartą nedaug. Po tylos minutės ir sukalbėtos maldos viceprezidentė visus pakvietė paklausyti „Smetoniškų berniokų", apie kuriuos galima kalbėti daug ir įvairiai. Kiekvieno jų gyvenimo potyriai skirtingi ir jie visi, kaip sakė prof. Algirdas Vyžintas, užkopę ant aštuntojo, o kai kas ir ant devinto gyvenimo laiptelio dar dainuoja ir žavi savo laikysena susirinkusiuosius į visų laukiamą susitikimą. „Dainuojame daugiau ne balsu, o širdimi..." – nuskambėjo prof. A. Vyžinto lūpose, tačiau, anot šio „smetoniško bernioko", svarbu ritmas, melodija ir harmonija, kuri vis dar yra jų dainose. Pasak profesoriaus, ši „traicė" – svarbi visur ir visada, net ir gyvenime... Ir nuvilnijo aulos skliautais tyli „smetoniškų berniokų" akapela atliekama melodija, vis kildama... aukštyn aukštyn. Ir kaip tada nespausi rankos ir nedėkosi jiems už gyvenimo patirtį ir meilę dainai, melodijai, ritmui, harmonijai... Meilę, kuri iki šių dienų jų lūpomis skamba jau 20 metų...
Tokio jubiliejaus paakinti šios sukakties proga sveikino ir Utenos rajono savivaldybės vadovai – jų deleguotas mero pavaduotojas Vidmantas Valinčius su savo palyda dėkojo ir įteikė mero Alvydo Katino pasirašytas padėkas visiems šį kartą dainavusiems „Indrajos" ansamblio vyrams: Juozui Vanagui, A. Vyžintui, Albinui Vanagui, Antanui Čiužui, Vladui Leipui. Juos sveikino ir į didžiąją sceną kvietė Utenos kultūros centro direktorė Asta Motuzienė bei jos pavaduotoja Regina Katinaitė-Lupickienė, taip pat – kraštiečių klubo prezidentas prof. A. Šaltenis su klubo kanclere Rita Aleksandravičiūte.
Dar viena susitikimo akimirka – maestro Juozo Vanago, sausio mėnesį atšventusio garbingą 90-ies metų jubiliejų, paminėjimo šventė: pagarba ir padėkos, prof. A. Šaltenio ir R. Aleksandravičiūtės užrišta jubiliejinė juosta, jo gimtojo krašto Vilučių moterų ansamblio dainos skambesys, suburto „Indrajos" choro, kuriam vadovauja Daina Lazauskienė, dainos, kompozitoriaus Liongino Abariaus prisiminimai ir maestro J. Vanagui skirtos melodijos, aplodismentai... Užpalių krašto bendruomenės sveikinimai, kuriuos kartu su dovanomis jubiliatui atvežė Užpalių gimnazijos direktorė Virginija Stukienė, vyr. bibliotekininkė Vida Juškienė ir seniūnas Eugenijus Keraminas, suskambo kaip tėviškės krašto padėka. Prisiminimai ir įdomios gyvenimo detalės skambėjo iš uteniškio maestro Adolfo Driuko, mokytojos, dabar garbingos senjorės Birutės Žemaitienės lūpų, nepamiršo pasveikinti J. Vanago ir ilgametis klubo koordinatorius Utenoje Romualdas Valančiūnas, perdavęs ir Utenos miesto garbės piliečio Vytauto Petronio sveikinimus.
Susitikime buvo prisiminti kraštiečiai, praėjusiais metais šventę sukaktis. Vienas iš jų – prof. A. Šaltenis, kuris sulaukė gražaus 70-mečio ir ta proga Vilniuje surengė personalinę parodą. Jo sukakties proga dienos šviesą išvydo ir monografija, o šiemet sausio 29 dieną Utenos rajono savivaldybės taryba kraštietį profesorių pagerbė skirdama jam Utenos krašto garbės piliečio vardą. Tarybos sprendimą visiems paskelbė ir ta proga profesorių pasveikino vicemeras V. Valinčius, žurnalistas kraštietis Stanislovas Balčiūnas jam padovanojo praėjusiais metais išleistą dviejų dalių monografiją „Užpaliai", klubo prezidentą sveikino Vilniaus užpalėnų klubo pirmininkas Jeronimas Galvydis, leidyklos „Indra" savininkai Žaneta ir Antanas Kibickai.
Kraštiečių šventėje buvo paminėtas ir kultūrinio kraštiečių žurnalo „Indraja" 25-metis. Pirmasis šio leidinio redaktorius rašytojas Petras Panavas trumpai prisiminė jo leidimo pradžią, pašvęstus 23 metus, o dabartinis redaktorius, šių eilučių autorius, padovanojo kraštiečiams sukauptus žurnalus, papasakojo apie šiandieninę leidybą.
Šį kartą susitikime negalėjusi dalyvauti kraštietė Seimo narė Milda Petrauskienė tiek Vilniaus užpalėnų klubo narių, tiek visų susirinkusių vaišių stalą papuošė didžiuliais „Skruzdėlynais". Dar ilgai kraštiečiai nesiskirstė namo – kalbos, prisiminimai, pasisveikinimai ir naujienos liete liejosi, nes kitas pasimatymas tik kitąmet, tradiciškai paskutinį sausio šeštadienį.

Autoriaus nuotr.

 

Susiję įrašai (pagal žymę)

 • Medikų renginyje – Utenos miesto garbės piliečio vardas žydų kilmės išeiviui

  Paskutinio balandžio mėnesio penktadienio vakarą Utenos kultūros centras buvo pilnas išsidabinusių ir šypsenomis pasipuošusių medicinos darbuotojų. Profesinės Lietuvos medicinos darbuotojų šventės proga čia jau tradiciškai susirinko trijų Utenos gydymo įstaigų – VšĮ Utenos ligoninės, VšĮ Utenos pirminės sveikatos priežiūros centro (toliau – Utenos PSPC) ir Šv. Klaros palaikomojo gydymo ir slaugos ligoninės (toliau – Šv. Klaros ligoninė) – darbuotojai. Šiųmetės šventės pagrindiniu akcentu tapo išskirtinis įvykis – Utenos miesto garbės piliečio vardo suteikimas iš Utenos kilusiam ir JAV šiuo metu gyvenančiam garsiam gydytojui kardiologui Nobelio taikos premijos laureatui Bernardui Lounui.

 • Utenoje apsilankiusi kultūros ministrė uteniškiams augino sparnus

  Praėjusį ketvirtadienį Utenoje lankėsi LR kultūros ministerijos ministrė Liana Ruokytė-Jonsson. Tądien apsilankymą regionuose tęsusi ministrė į Uteną atskubėjo iš Anykščių. Periferijoje veikiančius kultūrininkus lankanti ministrė siekia iš arčiau pažvelgti į kasdienybę, kuria gyvena regionų kultūros darbuotojai, sužinoti, su kokiomis problemomis jie susiduria ir kuo gali pasidžiaugti.

 • Utenoje – skudutininkų, ragų ir daudyčių pūtėjų festivalis „Dudutis“

  Ateinantį savaitgalį Utenoje vyks skudutininkų ansamblių, ragų ir daudyčių pūtėjų festivalis „Dudutis". Uteniškiams ir miesto svečiams koncertuos net 20 kolektyvų (250 dalyvių) iš Alytaus, Biržų, Kalvarijos, Kauno, Klaipėdos, Kupiškio, Marijampolės, Panevėžio, Pasvalio, Tauragės ir Utenos.

 • Martynas Starkus ir Vytaras Radzevičius rengia dešimtmečio susitikimus su gerbėjais

  Šiemet sukanka lygiai 10 metų, kai prasidėjo Martyno Starkaus ir Vytaro Radzevičiaus kelionės po pasaulį. Žurnalistai, rašytojai, TV laidų vedėjai savo titulų bagažą papildė dar vienu skambiu pavadinimu – kelionių didmeistriai. Nuo Meksikos iki Japonijos, nuo Afrikos iki Kinijos driekėsi šių dviejų kelionių romantikų maršrutai. Dešimtys tūkstančių nuvažiuotų kilometrų sugulė į TV laidas, knygas, interneto puslapius ir asmeninius dienoraščius. Paminėdami savo kelionių dešimtmetį populiariausi XXI amžiaus Lietuvos keliautojai M. Starkus ir V. Radzevičius kviečia į išskirtinį susitikimą lapkričio 2 d. 18 val. Utenos kultūros centre (bilietus įsigyti galite www.bilietupasaulis.lt).

 • Renginys suburs senjorus

  Spalio 1 dieną (šeštadienį) 15 val. senjorai kviečiami į Utenos A. ir M. Miškinių viešąją biblioteką, kur bus minima Pagyvenusių žmonių diena su muzikiniais pasirodymais ir siurprizais.

 • Nemeikščiuose – stogastulpis Alfonsui Nyka-Niliūnui

  Praėjusį savaitgalį Nemeikščių kaime (Utenos sen.) atidengtas stogastulpis poetui kritikui ir vertėjui Alfonsui Nyka-Niliūnui (tikroji pavardė Čipkus).

 • Kultūros darbuotojai minėjo savo profesinę šventę

  Balandžio 15-oji – ypatinga diena kultūros darbuotojams, mat šie žmonės mini savo profesijos šventę – Pasaulinę kultūros dieną. Ta proga Utenoje, Kūrybinių industrijų centre „Taurapilis" visus kultūrininkus sukvietė į spalvingą programą, kurioje netrūko nei muzikos skambesio, nei įdomios lankytojams skirtos veiklos.

 • Renginyje triumfavo moteriškas žavesys

  Kovo 18 dieną renginių centre „Gervalis" vyko uždaras vakaras, kuriame apsilankė būrys kviestinių svečių. Čia rinkosi mados gerbėjai, taip pat tie, kurie neabejingi grožiui ir moteriškumui. Visus gausiai susirinkusius ir puikiai nusiteikusius svečius suvienijo neįprastas moterims skirtas renginys „M3 – Mergina, Moteris, Mama". Tokių renginių organizatoriai žada surengti ir ateityje.

 • Utenos trečiojo amžiaus universitete – gimtadienio nuotaikos

  Sausio 7 dieną Utenos kultūros centre Utenos trečiojo amžiaus universiteto klausytojai minėjo ketverių metų asociacijos gyvavimo sukaktį.

 • Prisimintas rašytojas Bronius Radzevičius

  Lietingą gruodžio 3-ios vakarą Utenos A. ir M. Miškinių viešosios bibliotekos konferencijų salėje rinkosi šviesios atminties rašytojo Broniaus Radzevičiaus, vaikystės dienas leidusio Vyžuonų kaime, artimieji ir kūrybos gerbėjai. Atminimo vakaras „Balsas iš tylos" buvo skirtas anksti šį pasaulį palikusio plunksnos brolio 75-osioms gimimo metinėms.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

UAB „Utenos Diena“,
Maironio g. 34, LT-28144, Utena.
Įm. kodas: 301537159
PVM k. LT100003891115

A.s.: LT535014500014000334
Utenos kredito unija

Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

utenosdiena.lt redakcijai rašykite adresu reklama@utenosdiena.lt

Visos teisės saugomos. © 2008 -  2019
UAB „Utenos diena“.
Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Utenos diena“ sutikimą.

test_gemius

LANKYTOJŲ STATISTIKA

Šiandien apsilankė:11033
Vakar apsilankė:11870
Šią savaitę apsilankė:22903
Šį mėnesį apsilankė:267997
Viso (nuo 2015-02-16):12318347
Šiuo metu naršo:
177
2020-01-28
MENŲ KALVĖ - Utenos regiono kūrėjai ir jų darbai!