Sportas85-eri „Utenio“ istorijos metai: žvilgsnis į praeitį
2018 sausio 16, Antradienis 10:09

85-eri „Utenio“ istorijos metai: žvilgsnis į praeitį

85-eri „Utenio“ istorijos metai: žvilgsnis į praeitį

Prieš 85 metus, sausio 16 dieną, buvo įkurtas „Utenio“ klubas. Klubo istorija, kaip knygoje „Ąžuolo šaknys“ rašė istorikas Gediminas Kalinauskas, prasidėjo 1933 metais, sausio 16 dieną, kai Utenos apskrities viršininko raštinėje buvo įregistruotas „Utenio“ klubas, kurio iniciatyva suburta futbolo komanda „Utenis“.

Futbolas Utenoje turi vienas seniausių ir gražiausių tradicijų, kurių užuomazgos siekia tarpukario Nepriklausomos Lietuvos laikus, o klubas „Utenos Utenis" šiais metais minės solidžią 85 metų sukaktį.

Šiemet „Utenio“ klubas lauks ne tik vyksiančiose rungtynėse, turnyruose, kasmėnesinėse futbolo fiestose, renginiuose ir šventėse, bet ir pakvies susipažinti su įdomiais „Utenio" istorijos faktais ir žmonėmis, kūrusiais tą istoriją.

„Utenio" klubas, kurio nariais galėjo būti šauliai, vykdė įvairią sportinę veiklą, rengė koncertus, spektaklius, literatūrinius šeimyninius vakarus, kortų, domino lošimus ir kitus pasilinksminimus savo bendruomenės nariams, mokėjusiems 15 litų nario mokestį.

Klubo inteligentų kuruojama futbolo komanda buvo priskirta Rytų Aukštaitijos sporto apygardai, jos žaidėjai, daugiausia Utenos šauliai ir jaunalietuviai, dalyvavo Lietuvos pirmenybių ir vietinėse varžybose. Už kiekvieną įmuštą įvartį „Utenio" futbolininkams buvo mokama po 20 litų.

1940 m. birželio viduryje, Lietuvai patyrus sovietų invaziją, sportinis gyvenimas laikinai sustojo, o tuometinė Vidaus reikalų ministerija uždarė „Utenio" klubą. Tačiau futbolo žaisti uteniškiai nenustojo, tik šaulių ir jaunalietuvių „Utenį" netrukus pakeitė Utenos komjaunimo komanda „Spartakas", kurioje žaidė ir buvę šauliai, ir sovietiniai kariai.

1941 m. birželį sovietų okupantus Lietuvoje pakeitė naciai. Vokiečių okupacijos metais Utenoje buvo sušaudyta didžioji dalis futbolo pradininkų žydų, žuvo daug jaunų futbolininkų.

Vokiečių okupacijos metais Utenos futbolo ekipa buvo pavadinta „Laisve". Ji žaidė kelerias draugiškas rungtynes su vokiečių kariškiais. Tačiau draugiškos rungtynės dažnai baigdavosi visai nedraugiškai. Kaip savo prisiminimuose teigė sporto entuziastas ir pokario futbolo komandų Utenoje kūrėjas Juozas Čebys, per vienas rungtynes vokiečiai, matydami, kad nenugalės Utenos futbolininkų, sukėlė muštynes. Rungtynės buvo nutrauktos, o komandos susitiko kitą dieną. Tuomet 2:0 nugalėjo vokiečiai.

Baigiantis karui ir sugrįžus sovietams daug lietuvių sportininkų pasitraukė į partizaninę veiklą, tačiau jau 1946 metais Utenoje ir išvykose vėl vyko futbolo rungtynės, kuriose žaidė dvi uteniškių komandos – „Žalgiris" (buvęs „Utenis") ir „Dinamo".

Vėliau uteniškiai savo futbolo komandoms buvo suteikę „Spartako", „Nemuno", „Vairo", pavadinimus, o nuo 1965 metų reprezentacinė Utenos komanda, neprigijus siūlytam „Audros" pavadinimui, vėl tapo „Uteniu".

Uteniškių komandą, tuometinio jos vadovo Fulgento Levulio prašymu, rėmė miesto alaus ir mėsos kombinatai, kurių vadovai buvo aistringi futbolo gerbėjai. Futbolininkai gaudavo gerus atlyginimus, jiems buvo skiriami butai. Jau tuomet geriausi futbolininkai buvo profesionalūs žaidėjai ir nedirbo, jaunesni dirbdavo ne visą dieną.

Per kelerius metus „Utenis" tapo viena stipriausių komandų „Nemuno" pogrupyje. 1978 m. „Utenis" „Nemuno" pirmenybėse iškovojo pirmąją vietą ir teisę rungtyniauti aukščiausioje šalies lygoje.

Nuo 1979 iki 1987 metų „Utenis" žaidė LTSR aukščiausioje lygoje, o po šalies nepriklausomybės atgavimo – I, II ir III šalies lygose.

Atgimusios valstybės įmonėms susidūrus su ekonominiais sunkumais, juos pajuto ir sporto pasaulis – jau prasidėjus 1990 m. futbolo sezonui, vos ne iki paskutinės dienos buvo neaišku, ar „Utenis" galės dalyvauti pirmenybėse. Reikėjo sumokėti dalyvio startinį mokestį, bet komandos rėmėjas Utenos pieno kombinatas dėl sunkios finansinės padėties paramos nebeskyrė.

Sunkiu momentu pagelbėjo ilgamečiai ankstesni rėmėjai – Utenos mėsos kombinatas, Utenos agrofirma „Krašuona" ir laboratorinių elektros krosnių gamykla, tačiau finansinį nepriteklių komanda jautė pasitikdama kiekvieną naują sezoną.

2008 m. „Utenis" I lygoje užėmė 11-ąją vietą, o kitą sezoną pradėjo Utenos apskrities čempionate. Nuo 2011 m. klubo nebeliko net ir šiose varžybose.
Po „Utenio" stadiono rekonstrukcijos 2013 m., klubas „Utenos Utenis" rajono vadovų iniciatyvos ir klubo vadovų bei darbuotojų pastangų dėka buvo vėl atkurtas, o jo istorija tęsiama neapsiribojant vien pagrindine komanda.

Nuo pat atkūrimo pradžios „Utenos Utenio" svarbiausiu tikslu tapo pilnos struktūros klubo kūrimas, aukščiausios kokybės vaikų futbolo akademijos vystymas, jaunųjų futbolo talentų ugdymas ir stiprios bendruomenės kūrimas.

Utenos „Utenio" inf.

Susiję įrašai (pagal žymę)

 • „Utenio“ vairas – E. Varno rankose

  Edijus Varnas, tris sezonus treniravęs „Utenis“ B komandą, nuo šiol taps vyriausiuoju „Utenio“ treneriu.

 • A. Katinas: „Stengiamės vienadienių projektų nekurti“

  „Investuodami Utenoje, jaučiame pareigą statyti ir kurti visam regionui“, – sakė Utenos rajono savivaldybės meras Alvydas Katinas. Utena gali pasigirti senomis sporto tradicijomis. Čia gimė ir savo sportinės karjeros pirmuosius žingsnius žengė tokios Lietuvos sporto žvaigždės kaip dviratininkė Simona Krupeckaitė, susižėrusi daugybę apdovanojimų pasaulyje ir Europoje, Jonas Valančiūnas, šiandien rungtyniaujantis stipriausioje krepšinio lygoje NBA, daug kitų žinomų atletų.

 • Z. Komaras grįžo į „Utenį“

  Sveikatingumo centre „Utenis“ neseniai pradėjo dirbti į Uteną grįžęs Zigmundas Komaras. Nuo „Utenos Utenio“ atsikūrimo pradžios klube dirbęs kineziterapeutas Zigmundas Komaras porą pastarųjų metų praleido keliaudamas po užsienio šalis ir dirbdamas su kitų šalių sportininkais. Tačiau specialistas atskleidė, kad, nors praplėtė akiratį, įgijo daugiau profesinės patirties, visuomet žinojo, kad grįš į Uteną.

 • „Utenis“ traukiasi iš A lygos arba „Utenis“ nebenori būti donoras

  A lyga buvo naudinga „Utenos Uteniui“, tačiau šiuo metu ji yra finansinė našta klubui, trukdanti jam vystytis, augti ir siekti savo tikslų.

 • Po įtemptos kovos „Utenis“ nusileido Vilniaus „Žalgiriui“

  Penktojo A lygos čempionų titulo link artėjantis Vilniaus „Žalgiris“ rugsėjo 20 dieną iškovojo dar vieną pergalę prieš Utenos „Utenio“ komandą. 25 turo rungtynėse svečiuose čempionai uteniškius palaužė rezultatu 2:1.

 • Paskui svajones – į Uteną

  Siekdami savo svajonių Pijus ir Gabrielius Petuchovai atvažiavo į Uteną iš Kupiškio rajone esančio Skapiškio miestelio ir, norėdami treniruotis „Utenyje", mokosi ne tik futbolo paslapčių, bet ir gyventi savarankiškai.

 • „Utenis“ sieks sustabdyti „Trakus“

  Šiandien „Utenio" laukia akistata su antroje LFF A lygos turnyro lentelės vietoje įsitvirtinusia ir puikiai Europos lygoje pasirodžiusia „Trakų" komanda. Pralaimėjimo skonį A lygoje beužmirštantys „Trakai" paskutinį kartą gegužės 3 dieną krito būtent Utenoje. „Utenis" su „Trakais" šį sezoną jau buvo susitikę tris kartus. Vieną kartą pergalę šventė uteniškiai, du kartus – trakiškiai.

 • Meilė futbolui – visam gyvenimui

  Futbolas, mūsų šalyje dar neseniai vadintas vyriška sporto šaka, jau keletą metų sparčiai populiarėja tarp moterų. Tai patvirtina ir Utenos „Utenio" futbolo akademijos merginos, energingai spardančios kamuolį stadione, dalyvaujančios įvairiuose futbolo turnyruose ir svajojančios debiutuoti LFF moterų I lygoje, o gal net būti pakviestos į rinktinę.

 • „Utenio“ laukia akistata su „Stumbru“

  Utenos „Utenis" A lygos XX turo mače namuose priims Kauno „Stumbro" komandą. Šį sezoną komandos buvo susitikusios du kartus, tačiau abi dvikovos baigėsi lygiosiomis. Kaip baigsis trečiasis susitikimas paaiškės jau šiandien.

 • Brangiausias A lygos žaidėjas – „Utenyje“

  Utenos „Utenio" saugas Johnas Hernandezas, kaip skelbia transfermarkt.com, yra brangiausias A lygos žaidėjas. Jo vertė – 700 tūkst. Eurų.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

UAB „Utenos Diena“,
Maironio g. 34, LT-28144, Utena.
Įm. kodas: 301537159
PVM k. LT100003891115

A.s.: LT535014500014000334
Utenos kredito unija

Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

utenosdiena.lt redakcijai rašykite adresu reklama@utenosdiena.lt

Visos teisės saugomos. © 2008 -  2018 UAB „Utenos diena“.
Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Utenos diena“ sutikimą.

LANKYTOJŲ STATISTIKA

Šiandien apsilankė:5865
Vakar apsilankė:7908
Šią savaitę apsilankė:44827
Šį mėnesį apsilankė:172228
Viso (nuo 2015-02-16):7536626
Šiuo metu naršo:
51
2018-02-24