ProjektaiVaikutėnų piliakalnis mena čia vykdavusių švenčių šurmulį
2018 vasario 14, Trečiadienis 10:30

Vaikutėnų piliakalnis mena čia vykdavusių švenčių šurmulį

Vaikutėnų piliakalnis mena čia vykdavusių švenčių šurmulį
 • Deimantė KAZOKAITĖ
 • 5 foto
 • Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlų. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį.

Važiuodami keliu Kaunas–Zarasai–Daugpilis ir už Vaikutėnų (Utenos sen.) pasukę į kairę šiaurėn link Sudeikių bei padardėję žvyrkeliu 250 m, kairėje pusėje išvystumėte Vaikutėnų piliakalnį. Šiandien ant pilies kalno tylu ir ramu, o kadaise, vietinių gyventojų teigimu, žiemą čia sukiodavosi pulkas vaikų, kuriems didžiausia pramoga būdavo čiuožimas rogutėmis. Vasarą irgi netrūkdavo veiksmo – per šventes pėsti ar ratuoti ant piliakalnio traukdavo Vaikutėnų bei aplinkinių kaimų žmonės. Čia skambėdavo muzika, degdavo laužai, veikdavo lauko prekyba. Trumpam pamiršę rūpesčius žmonės linksmindavosi, šokdavo, džiaugdavosi bendryste.

Liko viena
Ilgamečių netoli Vaikutėnų esančio Degučių kaimo (Utenos sen.) gyventojų Bronislavos ir Pranciškaus Motiejūnų kieme „Utenos dienos“ žurnalistes lojimu pasitiko jų ištikimas sargas. Apuostęs ir apskalijęs viešnias keturkojis galiausiai leido peržengti senos medinės trobos slenkstį. Laukujes duris atvėręs šeimininkas mandagiai pasiūlė užeiti į vidų.

Degučių kaime, kurio pavadinimą, manoma, galima sieti su tarpukario metais čia veikusia degutine, gimusi, augusi ir vaikus auginusi Bronislava atskleidė, kad iš keturių seserų liko tik ji viena, pagrandukė.

Skindavo žibuokles
„Prieš kelias dienas palaidojau netoliese gyvenusią paskutinę savo seserį Stefaniją Kalinauskienę. Ji buvo vyriausia, 1925 metų gimimo, – pasiguodė guvi senolė. – Vis dar negaliu susitaikyti su netektimi – vos tik suskamba telefonas, man atrodo, kad skambina Stefanija.“

Pokalbiui pasisukus apie Vaikutėnų piliakalnį Bronislavos veide suspindo šypsena. Moteris prisiminė, kaip vaikystėje su mokytoja ir klasės draugais eidavo čia skinti žibuoklių, kiškio kopūstų. 1940 metais Vaikutėnų mokyklą baigusi pašnekovė pasakojo, kad visas pulkas vaikų bėgdavo prie piliakalnio pasitikti savo mokytojų – sutuoktinių Rudokų. „Kai buvau mažutė, mokytojas veždavosi mane į mokyklą pasisodinęs ant dviračio", – šypsojosi Bronislava.

Nepaisė draudimų
1935 metais pasaulį išvydusi degutiškė teigė tris klases baigusi valdant pirmajam Lietuvos prezidentui Antanui Smetonai, o ketvirtą jau prie ruso. „Atsimenu, kaip mes, mokiniai, slapta nukabinę nuo sienos Stalino atvaizdą grąžinome į vietą iki tol čia kabėjusį Smetonos portretą, – apie vaikystės išdaigas pasakojo Bronislava. – Prie ruso buvo uždrausta kalbėti rytinę maldą, bet, vos tik mokytojas įžengdavo į klasę, mes atsistodavome ir imdavome garsiai melstis, o jis sprukdavo į mokytojų kambarį."

Bombardavo Uteną
„Utenos dienos" kalbinta Degučių kaimo senbuvė sakė puikiai atsimenanti visus Antrojo pasaulinio karo, kurio metu, anot jos, nukentėjo ir Vaikutėnų piliakalnis, baisumus. „Tris naktis neišlindome iš slėptuvės, kurią iškasė jaunimas. Kareiviai viską sunaikino, užmušė mūsų kumelę. Dieve, kaip buvo baisu, – į kraupius prisiminimus nugrimzdo pašnekovė. – Vieną vakarą sviedinys sprogo prie pat mūsų slėptuvės, kurioje slėpėsi visas kaimas. Išlindę puolėme bėgti laukais. Užlipę ant kalno matėme, kaip bombardavo Uteną. Miestas skendo liepsnose.“

Užsikasdavo maisto
Bronislava pasakojo, kad žmonės dėl bado duobėse užsikasdavo rugių ar lašinių, tačiau kareiviai eidami viską išknisdavo. Senolė stebėjosi, kad ant Panomakalnio radę puodynę taukų ir muštukę grietinės jie iki dugno viską ištuštino. „Karo metu ir kareiviai alkani buvo", – žmonai paaiškino įdėmiai jos pasakojimo klausęsis iš Plipų (Daugailių sen.) kilęs Pranciškus.

„Bėgdami vokiečiai paplentėse degino namus. Duok Dieve, kad dabartiniams vaikams netektų matyti tokių baisumų", – vylėsi garbaus amžiaus Degučių kaimo gyventoja.

Džiugina laisvė
Aštuoniasdešimties metų ribą peržengusi pašnekovė sakė, kad jaučiasi laiminga gyvendama atkūrimo 100-metį švenčiančioje laisvoje Lietuvoje. Motiejūnai užaugino tris vaikus – Dalią, Ritą ir Saulių, kurie padovanojo jiems keturis anūkus ir tiek pat anūkių. Degutiškių širdis džiugina ir du proanūkiai – berniukas ir mergytė. Bronislava prasitarė, kad viena jos anūkė, gyvenanti Olandijoje, sumainė aukso žiedus su rumunu.

Piliakalnis – traukos centras
Degučių senbuvė su šypsena veide sakė, kad vaikystėje jai būdavo labai įdomu užlipti ant Vaikutėnų piliakalnio, mat iš aukštai galėdavo matyti Utenos miestą. „Praeitis nuplaukė kaip upeliu, – atsiduso pašnekovė. – Nors ant piliakalnio nebuvau jau daug laiko, man labai malonu prisiminti viską, kas su juo susiję."

Šviesaus mąstymo Bronislavos teigimu, sovietiniais metais pilies kalnas buvo tikru vaikutėniškių ir aplinkinių kaimų gyventojų traukos centru. Joninių naktį, liepsnojant laužams, žmonės ieškodavo čia paparčio žiedo, trypdavo šokių aikštelėje. „Švogeris grodavo, mes šokdavome, ridendavomės nuo kalno. Kaip būdavo ramu... Gaila, kad dabar nebėra tokių suėjimų, išmirė žmonės, nebeliko su kuo bendrauti", – apgailestavo degutiškė.

Kalbinti Vaikutėnų gyventojai, mažai ką papasakoję apie šalia jų kaimo esantį piliakalnį, teigė, kad jau daug metų rengti šventes ant pilies kalno draudžiama.

Autorės nuotr.

Susiję įrašai (pagal žymę)

 • Vaikutėnų kaimo šventę nuspalvino išskirtinių drabužių kolekcija

  Praėjo kiek daugiau nei metai, kai Vaikutėnuose praūžė bendruomenių sąskrydis, kuris tuomet pritraukė didžiulį būrį ne tik šio krašto žmonių, bet ir iš tolimų seniūnijų sugužėjusių svečių. Apsisukus laiko ratui liepos 22 dieną Vaikutėnų kaimo šventė vėl sukvietė gyventojus pasidžiaugti per metus nuveiktais darbais, pagerbti jubiliatus ir pasiklausyti muzikantų dovanojamų melodijų.

 • Virš Vaikutėnų praskridusi Gerumo paukštė nutūpė Mielagėnuose

  Praėjusį šeštadienį į Vaikutėnus sugužėjo ne tik mūsų, bet ir kai kurių apskrities rajonų gyventojai ir svečiai – Vaikutėnų parke vyko XII Rytų Aukštaitijos bendruomenių sąskrydis „Mano kraštas“. Šis tradiciniu tapęs renginys, kuris prieš 12 metų pirmą kartą buvo surengtas Vaikutėnuose, o vėliau apkeliavęs Zarasų, Rokiškio, Ignalinos, Molėtų, Anykščių bei Utenos rajonus, šiemet vėl sugrįžo į Vaikutėnus.
  Sugrįžęs ir įvairiausiomis vasaros spalvomis nušvitęs bendruomenių sąskrydis dovanojo džiugių akimirkų gausiai susirinkusiems, o renginio metu paaiškėjo, kam atiteko Gerumo paukštė...

 • Vaikutėnai atvers vartus į Rytų Aukštaitijos bendruomenių sąskrydį

  Liepos 16 dieną pirmą kartą Vaikutėnų parke vyks didelis renginys – XII Rytų Aukštaitijos bendruomenių sąskrydis „Mano kraštas", subursiantis ir mažus, ir didelius bei pakviesiantis į įvairiaspalvę programą.

 • Vaikutėnuose prisiminė senovinę lietuvių šventę

  Anksčiau žmonės sakydavo, kad sausio 25 dieną iš žiemos miego atsibunda meška ir apsiverčia ant kito šono. Jeigu pamato savo ilgą šešėlį, vadinasi, pavasaris dar toli, tad ji vėl gulasi ir užmiega.

 • Vaikutėnuose pastatas atnaujintas už 147 tūkstančius eurų

  Vaikutėnų, kuriuos puošia tvenkiniai ir parkas, gyventojai gali didžiuotis neseniai užbaigtu projektu „Vaikutėnų atnaujinimas ir plėtra". Pernai buvo skirtas finansavimas Vaikutėnų kaimo administracinio pastato, kuris iškilo kolūkinės santvarkos metais (1985 m.), atnaujinimui. Pastatas per ilgą laiką susidėvėjo, sąlygos kultūrinei, bendruomeninei veiklai ir paslaugų teikimui blogėjo, todėl dėl prastos pastato būklės darbo sąlygos bibliotekos, medicinos punkto ir pašto skyriaus darbuotojams, laisvalaikio ir kultūros renginių organizavimui neatitiko bendruomenės poreikių.

 • Priešadventinis vakarojimas Vaikutėnuose

  Adventas – rimties, susikaupimo ir sakralinio laukimo metas. Prieš šias tylos ir ramybės savaites, pagal senovinį paprotį, paskutinis lapkričio šeštadienis yra skirtas bendram susibūrimui, paskutinei šventei iki Šv. Kalėdų stebuklo.

 • Vaikutėniškiai piešė savo fraktalus

  Lapkričio 20–26 dienomis Vaikutėnų laisvalaikio centro bibliotekoje vaikai ir suaugusieji piešė fraktalus. Tai paprasta piešimo technika, paremta spontanišku linijų kūrimu ir spalvinimu. Fraktalų piešimas nėra vien menas – tai gilus darbas su savimi, prilygstantis meditacijai. „Piešdami savo fraktalus, atvėrėme savo individualų ir nepakartojamą meninį suvokimą. Iš pirmų kelių piešinių specialistai gali nustatyti žmogų kamuojančias psichologines problemas. Tai rodo tam tikrų spalvų dominavimas, tam tikrų spalvų ir atspalvių tarpusavio derinimas", – kalbėjo dalyviai.

 • Vaikutėnuose atidarytas modernus šinšilų auginimo ūkis

  Spalio 16 dieną Utenos rajone, Vaikutėnų kaime, buvusios mokyklos pastate vyko modernaus šinšilų auginimo ūkio atidarymas. Tai vienas moderniausių ūkių šalyje – šiuo metu čia auginama apie 1200 švelniakailių gyvūnėlių.

 • Vaikutėnų kaimo šventė pasidabino floristiniais kilimais

  Paskutinę liepos dieną oras nebuvo toks šiltas, protarpiais gąsdino apniukusiu dangumi ir krapnojančiu lietumi, tačiau susirinkti į tradicinę Vaikutėnų kaimo šventę gausiam žmonių būriui tai nesutrukdė – atvyko ir tie, kuriuos gyvenimo vėjai nubloškė į tolimesnius šalies kampelius ar užsienį. Jiems visuomet malonu sugrįžti į savo tėviškę, susitikti ir pabendrauti su senokai matytais kaimynais.
  Šis renginys buvo išskirtinis ir tuo, kad šįmet visus susirinkusius maloniai nuteikė viena naujovė – floristiniai kilimai, padabinę Vaikutėnų laisvalaikio centro kiemelį.

 • Ilgi Advento vakarai pakvietė vaikutėniškius į popietę

  Adventas, tai rimties ir susikaupimo metas, kuomet laukiame vienos didžiausių metinių švenčių – Šv. Kalėdų.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

UAB „Utenos Diena“,
Maironio g. 34, LT-28144, Utena.
Įm. kodas: 301537159
PVM k. LT100003891115

A.s.: LT535014500014000334
Utenos kredito unija

Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

utenosdiena.lt redakcijai rašykite adresu reklama@utenosdiena.lt

Visos teisės saugomos. © 2008 -  2018 UAB „Utenos diena“.
Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Utenos diena“ sutikimą.

LANKYTOJŲ STATISTIKA

Šiandien apsilankė:351
Vakar apsilankė:5931
Šią savaitę apsilankė:45244
Šį mėnesį apsilankė:172645
Viso (nuo 2015-02-16):7537043
Šiuo metu naršo:
34
2018-02-25