Riešinių meistrė savo kūryboje vadovaujasi tikslumu
2019 spalio 24, Ketvirtadienis 13:49

Riešinių meistrė savo kūryboje vadovaujasi tikslumu

Riešinių meistrė savo kūryboje vadovaujasi tikslumu
  • Lina NARČIENĖ
  • 17 foto, video
  • Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlų. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį.

Pedagoge dirbanti ir jaunąją kartą informatikos bei ekonomikos dalykų mokanti uteniškė tautodailininkė Asta Adiklienė prisipažino, kad tikslumas ir kruopštumas – jos darbo palydovas. Šiuo metu ji yra intensyviai pasinėrusi į riešinių mezgimą, o šį užsiėmimą, užvaldžiusį jos gyvenimą, vadina tiesiog manija. Visuomet nemėgstanti stovėti vietoje kūrėja išbando ir naujoves – nusimezgė pieštukinę ir telefono dėkliuką.

Kieno pastangomis į Jūsų gyvenimą įsiveržė riešinių kūrimas?

Aš jau besimokydama mokykloje pajutau, kad megzti man labai patinka. Su klasės draugėmis buvome išbandžiusios viską – nuo audimo, nėrimo šakute iki mezgimo. Visa tai ilgai nešiojausi širdyje, o pomėgis kurti neišgaravo iki šiolei. Maždaug prieš aštuonerius metus susižavėjau riešinių mezgimu. Dabar net nepamenu, kur man jos krito į akis. Galbūt pamačiau internete. Tam, kad pradėčiau, apie pusę metų kaupiausi ir pamažu rinkau karoliukus. Prieš kelis metus Utenos švietimo centre vyko mokytojų kūrybinė paroda, kurioje nusprendžiau ir aš pristatyti savo sukurtas riešines. Tai buvo pirmasis viešas mano pasirodymas. Kadangi riešinės yra daugiau tautinio kostiumo akcentas, 2016 metais savo kūrinius nusinešiau pasirodyti tautodailininkams. Vėliau tapau Lietuvos tautodailininkų sąjungos nare bei turiu Tautinio paveldo produktų sertifikatą, apie kurio suteikimą pirma pranešė mano anyta Genovaitė. O štai šiemet pelniau meno kūrėjos statusą.

Pastaraisiais metais jūsų kūrybiniame gyvenime įvyko nemažai svarbių permainų. Ar galima teigti, kad iki to momento, kai tapote tautodailininke, vyko tylus pasiruošimas šiam reikšmingam žingsniui?

Aš mezgiau namuose, lankiau nemažai pamokėlių – mokiausi lipdyti iš molio švilpynes, išbandžiau raižinius, pyniau pintines. Viskas man labai patiko. O riešinių kūrimas mano gyvenime – tarsi kažkokia manija.

Ar riešinės vėl madingos?

Galbūt taip, bet ne Utenoje... Žinoma, yra ir nemėgstančių nešioti riešinių, bet yra ir tokių moterų, kurios pabando ir užsikabina. Turiu sukūrusi riešinių ir vaikams. Mano žiniomis, prieš daugelį metų riešinės buvo kasdienis akcentas prie drabužio. Tad savaime aišku, kad jos buvo mėgiamos ne tik dėl grožio, bet ir dėl naudos, nes teikė šilumą. Mada puoštis riešinėmis atėjo vėliau.

Teko girdėti, kad XIX pab. ir XX a. pradžioje riešinėmis puošdavosi tik vyrai, o paskui ir moterys. Ar nekilo minčių sukurti riešinių vyrams?

Taip, aš esu numezgusi riešinių ir vyrams. Jos išsiskiria tokiais specifiniais rombais, raštais. Jei būtų didesnė paklausa, galbūt dažniau megzčiau tamsesnes riešines. Tačiau nebūtinai tamsių spalvų riešinės gali puošti vyrus. Vasarą teko matyti, kad vieno vyrų kolektyvo nariai, pasidabinę tautiniais rūbais, buvo pasidabinę raudonomis riešinėmis.

Kaip bėgant laikui tobulėjo jūsų rankomis kuriamos riešinės?

Iš pradžių jos buvo labai paprastos, elementarios, o raštai nesudėtingi. Dabar neretai naudoju ne vieną siūlą, derinu kelias spalvas ar raštus. Jei anksčiau papuošdavau viena gėlyte, šiandien galima derinti ir daugiau žiedelių. Tikrai tie raštai sudėtingėja. Karoliukų nėrimas užima daugiau laiko nei mezgimas. Prisipažinsiu, būna laikotarpis, kai visai nesinori kurti. O šiuo metu įtemptai ruošiuosi parodai, tad noriu atnaujinti savo turimas riešines ir darbuojuosi labai įtemptai.

Jūsų anyta Genovaitė Adiklienė – Utenoje visiems gerai žinoma menininkė, veikiausiai Jus įkvepianti naujiems darbams ir iššūkiams kūryboje. Kokių savybių iš jos gali mokytis kūrėjai, taip pat ir Jūs?

Aš jai pavyzdžiu energijos. Nors dažnai tenka girdėti, kad nebekurs, ji eina toliau ir nesustoja. Tai žmogus, savo gyvenime radęs vietą ir tai ją tiesiog veža. Tačiau ir man stovėjimas vietoje nėra būdingas: esu mokytoja, turiu žingsnis į žingsnį eiti priekin, domėtis naujovėmis, nebijoti iššūkių. Aš privalau mokykloje nesustoti ir viską daryti labai tiksliai. Tuo vadovaujuosi ir kūryboje.

Ar riešinės Jūsų gyvenimo aistra?

Tikrai taip. Pastaruosius metus mezgu riešines ir negaliu sustoti. Taip pat negaliu grįžti prie megztinių ar kažko kita. Štai riešinių mezgimą bandžiau pritaikyti kitur: nusimezgiau pieštukinę, dėkliuką telefonui. Dar mąstau, kur šį mezgimo būdą galėčiau pritaikyti. Kažkur mačiau kepurę, papuoštą riešinės motyvu. Netolimoje ateityje norėčiau išbandyti savo kūryboje.

A. Adiklienės asmeninio archyvo ir Vytauto Ridiko nuotr., video

 

Susiję įrašai (pagal žymę)

  • Neužbaigtus švilpynių meistro darbus tęsia jo mokinė – žmona

    Utenoje gyvenanti ir daugeliui uteniškių gerai pažįstama tautodailininkė Genovaitė Adiklienė tęsia į amžinybę iškeliavusio savo vyro Kazimiero veiklą – iš molio kuria švilpynes. Šis užsiėmimas moterį įkvėpė nepamiršti ir nepadėti į šalį to, kad šiandien turi savo išliekamąją vertę: tai įvairios senais raštais ornamentuotos švilpynės, virtusios paukšteliais, arkliukais, oželiais, kiškučiais ar net žmonių figūrėlėmis. Norėdama ateities kartoms išsaugoti tradicijas G. Adiklienė savo darbus ir edukacines pamokas sudėjo į neseniai dienos šviesą išvydusią knygą „Lipdyta keramika“, kurią šią savaitę pristatė Utenos menų kamaroje.

  • Gyvenimas tarp siūlų ir medžiagų skiautelių teikia malonumą

    Utenoje gyvenančią riešinių mezgėją Juliją Stankevičienę galima vadinti aktyvia ir nuolat naujovių ieškančia moterimi, kurią nuo vaikystės lydi meilė menui, kūrybai. Žinomo medžio drožėjo, tautodailininko, tapytojo, literato ir poeto Stanislovo Karanausko dukra Julija nuo mažumės domėjosi meno pasauliu ir iki šiandien nesiskiria su savo pomėgiu – skiautinių siuvimu ir riešinių mezgimu. „Šis užsiėmimas man – puikiausia meditacija", – prisipažino iš Vilniaus rajono į Uteną gyventi atvykusi Julija Stankevičienė.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

UAB „Utenos Diena“,
Maironio g. 34, LT-28144, Utena.
Įm. kodas: 301537159
PVM k. LT100003891115

A.s.: LT535014500014000334
Utenos kredito unija

Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

utenosdiena.lt redakcijai rašykite adresu reklama@utenosdiena.lt

Visos teisės saugomos. © 2008 -  2019
UAB „Utenos diena“.
Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Utenos diena“ sutikimą.

LANKYTOJŲ STATISTIKA

Šiandien apsilankė:2422
Vakar apsilankė:9798
Šią savaitę apsilankė:48895
Šį mėnesį apsilankė:81612
Viso (nuo 2015-02-16):14105604
Šiuo metu naršo:
116
2020-07-12
MENŲ KALVĖ – Utenos regiono kūrėjai ir jų darbai!