LietuvaĮsipareigojo gerinti maitinimą ligoninėse ir švietimo įstaigose
2018 balandžio 27, Penktadienis 11:18

Įsipareigojo gerinti maitinimą ligoninėse ir švietimo įstaigose

Įsipareigojo gerinti maitinimą ligoninėse ir švietimo įstaigose

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM), Švietimo ir mokslo ministerija (ŠMM) kartu su Lietuvos restoranų vyriausiųjų virėjų ir konditerių asociacija (LRVVKA) bei Lietuvos dietologų draugija (LDD) pasirašė bendradarbiavimo susitarimą, kuriuo bus siekiama sudaryti kuo geresnes sąlygas organizuoti maitinimą ligoninėse ir švietimo įstaigose.

Pagal šį susitarimą, artimiausiu metu planuojama parengti pavyzdinius valgiaraščius, kuriais tiek gydymo, tiek švietimo įstaigos galės naudotis nemokamai. Įvertinus maisto ligoninėse ir švietimo įstaigose patikrinimo rezultatus, planuojama parengti naują maitinimo organizavimo gydymo įstaigose tvarkos aprašą ir tobulinti švietimo įstaigoms skirtą tvarkos aprašą. Na, o sveikatai palankaus maisto gaminimo bus apmokyti gydymo bei švietimo įstaigų virėjai.

Sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos teigimu, šis susitarimas tik dar kartą įrodo, kad maitinimo organizavimo problemos ligoninėse, švietimo įstaigose yra itin svarbios visai visuomenei, todėl socialiai atsakingos organizacijos prisijungia prie valstybės įstaigų iniciatyvų ir jas dar labiau papildo.

„Visai neseniai buvo imtasi spręsti maitinimo problemų gydymo bei švietimo įstaigose. Šios problemos egzistavo jau daugelį metų, tačiau ryžto imti jas spręsti iš esmės vis pritrūkdavo. Be galo džiugu, kad valstybės iniciatyva, kad pacientus vaikus, pasiektų kokybiškas maistas, neliko nepastebėta ir Lietuvos restoranų vyriausiųjų virėjų ir konditerių asociacija, kuri pati kreipėsi, norėdama realiais darbais prisidėti prie šios iniciatyvos. Jų dėka jau visai netrukus galėsime pasiūlyti šioms žmonių grupėms restoranų vyriausiųjų virėjų sukurtą kokybiškesnį maistą", – sakė ministras A. Veryga.

Jam pritaria ir švietimo ir mokslo ministrė Jurgita Petrauskienė. Pasak jos, maisto vertinimas švietimo įstaigose tik dar kartą patvirtino vaikų ir tėvų nuogąstavimus, kad ne visose švietimo įstaigose vaikai gauna pakankamai kokybišką maistą ir ugdoma valgymo kultūra bei higiena.

„Labai ačiū mobiliai įstaigų maisto vertintojų komandai, kuri padarė didelį darbą lankydama švietimo įstaigas ir vertindama, ką valgo mažiausi mūsų visuomenės nariai – vaikai. Juo labiau, kad maitinimas švietimo įstaigose aktualus didžiajai daliai šalies vaikų – daugiau nei 430 tūkst. darželinukų ir mokinių, todėl sveikos mitybos įgūdžius būtina lavinti nuo mažų dienų. Šio tolesnio bendradarbiavimo su maitinimo įstaigų vyriausiaisiais virėjais ir dietologais dėka dar daugiau švietimo įstaigų, tikėtina, pasieks kokybiškas ir sveikas maistas", – teigė švietimo ir mokslo ministrė J. Petrauskienė.

Bendradarbiavimo susitarimu Lietuvos restoranų vyriausiųjų virėjų ir konditerių asociacija įsipareigoja derindami su Lietuvos dietologų draugija parengti pavyzdinį pagrindinės dietos ne mažiau kaip 1 savaitės valgiaraštį Lietuvos gydymo įstaigoms ir rekomenduojamus patiekalų keitimo variantus bei pavyzdinius trijų savaičių valgiaraščius Lietuvos mokykloms ir rekomenduojamus patiekalų keitimo variantus.

„Sergančių žmonių ir vaikų maitinimas yra aktuali problema šiuolaikinėje Lietuvoje, tad mes, kaip asociacija, vienijanti maisto ruošimo profesionalus bei entuziastus, negalėjome likti nuošalyje. Kiekvienas mūsų narys turi minčių ir idėjų, ką galima būtų nuveikti, o kartu su Sveikatos apsaugos, Švietimo ir mokslo ministerijomis bei Lietuvos Dietologų draugija, tikiu, kad galime ne tik atnešti realios naudos, bet ir nustatyti naujus standartus, kurių vedami sukursime geresnę aplinką ateinančioms kartoms", – akcentavo LRVVKA Prezidentas Jaroslav Orševski.

Taip pat planuojama apmokyti kokybiško ir sveikatai palankaus maisto gaminimo įgūdžių ne mažiau kaip 60 gydymo įstaigų bei mokyklų virėjų, mokymus planuojama pradėti organizuoti jau artimiausiu metu.

LDD sutartimi įsipareigoja konsultuoti ir padėti suderinti valgiaraščius, kad jie būtų kuo palankesni sveikatai. „Šis susitarimas parodė, koks svarbus skirtingų institucijų susitelkiamas bendram darbui. Džiaugiuosi, kad Lietuvos dietologų draugija gali prisidėti prie svarbių pokyčių įgyvendinimo. Mano nuomone, esant tokiam tvirtam bendradarbiavimo pagrindui, pavyks užtikrinti įgyvendinamų pokyčių tvarumą. Linkiu, kad ilgalaikėje perspektyvoje kartu pavyktų ir toliau gerinti visuomeninio maitinimo sąlygas, tęsti visuomenės švietimą visavertės ir subalansuotos mitybos klausimais. Žinodami, kokie produktai naudingesni sveikatai, visuomenės nariai, ypatingai moksleiviai, gali daryti įtaką maisto produktų pasiūlai ugdymo įstaigose“, – sakė LDD prezidentė Rūta Petereit.

Tuo tarpu SAM įsipareigoja parengti naują maitinimo gydymo įstaigose tvarkos aprašą, kitus reikiamus teisės aktus ir paskelbti bei viešinti parengtus valgiaraščius, kad kiekviena įstaiga galėtų nemokamai jais naudotis. Taip pat planuojama parengti ir internete paskelbti sveikatai palankių patiekalų receptūrų duomenų bazę, iš kurios ligoninių ar gydymo įstaigų virėjai galėtų rinktis receptus ir be jokių formalių derinimų gaminti maistą pacientams ar vaikams. Visuomenė taip pat galės siūlyti savo sveikų ir skanių patiekalų receptus, kad jie būtų įtraukti į šią atvirą duomenų bazę.

Švietimo ir mokslo ministerijos inf.

Susiję įrašai (pagal žymę)

 • Maitinimas šalies ugdymo įstaigose: nuo puikaus iki taisytino

  Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) kartu su Švietimo ir mokslo ministerija (ŠMM) bei Valstybine maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) baigė vizitus ugdymo įstaigose – mokyklose ir darželiuose, kur mobili ekspertų komanda apsilankydavo netikėtai ir vertindavo vaikams tiekiamo maisto kokybę. Ekspertų pateiktoje ataskaitoje nurodoma, kad nors daugumoje įstaigų maitinimas yra tinkamas, tačiau yra ir tokių, kuriose situacija prasta ir vaikai gauna nesubalansuotą maistą.

 • Nauji valgiaraščiai vaikus pratins maitintis sveikiau

  Maitinimo organizavimas šalies ugdymo įstaigose nuolat tobulinamas, dar vasarą įsigaliojo nauja valgiaraščių sudarymo tvarka, o jau nuo sausio 1 d. vaikai ikimokyklinio ugdymo, bendrojo ugdymo mokyklose ir vaikų socialinės globos įstaigose turėtų valgyti patiekalus su mažiau pridėtinio cukraus ir druskos, racione nebus maisto produktų su iš dalies hidrintais riebalais. Apie pokyčius „Utenos dienos" žurnalistė Neringa Jonavičienė kalbėjosi su Utenos valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos vyriausiąja specialiste-maisto produktų inspektore Vaida Gavėniene.

 • Išvažiuojamasis maitinimas Utenoje

  Šeimininkėms, organizuojančioms šventę namuose, dažnai kyla klausimų: kokie užkandžiai tiktų geriausiai, kokia mišrainė patiktų svečiams, kokį vyniotinį ar įdarytą žuvį paruošti?.. Apie šventėms ruošiamą maistą ir ar tikrai viską reikia gamintis namuose pasakojo restorano „Kaukė" vadovė ir maisto technologė Rasa Lucinavičienė.

 • Keisis valgiaraščių derinimo tvarka

  Nuo šių metų liepos 1 dienos keisis valgiaraščių derinimo tvarka. Rajono ikimokyklinio ugdymo, bendrojo ugdymo mokyklų, vaikų socialinės globos įstaigų ir vaikų poilsio stovyklų vadovai ar atsakingi asmenys už vaikų maitinimą dėl valgiaraščių derinimo turės kreiptis į Utenos valstybinę maisto ir veterinarijos tarnybą.

 • Tylaus savivaldybių sąmokslo su maisto tiekėjais aukos – vaikai

  Prieš keletą mėnesiu Utenoje kilęs triukšmas dėl savivaldybės noro atiduoti mokinių maitinimo organizavimą į verslininkų rankas mūsų rajone, bent kol kas, nurimo. Tačiau šalyje tėvų nepasitenkinimas tokiais kitų savivaldybių sprendimais tik didėja. Asociacija „Nacionalinis aktyvių mamų sambūris" (NAMS), įtaria, kad moksleivių maitinimo srityje įsigalėjo viešųjų pirkimų sistema, leidžianti tiekėjams vaikų maisto kokybės sąskaita laimėti konkursus, krautis pelnus, tuo tarpu kontroliuoti turinčios atsakingos įstaigos į ydingą praktiką žiūri pro pirštus bei skaičiuoja gautą naudą.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

UAB „Utenos Diena“,
Maironio g. 34, LT-28144, Utena.
Įm. kodas: 301537159
PVM k. LT100003891115

A.s.: LT535014500014000334
Utenos kredito unija

Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

utenosdiena.lt redakcijai rašykite adresu reklama@utenosdiena.lt

Visos teisės saugomos. © 2008 -  2018 UAB „Utenos diena“.
Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Utenos diena“ sutikimą.

LANKYTOJŲ STATISTIKA

Šiandien apsilankė:12808
Vakar apsilankė:10360
Šią savaitę apsilankė:47008
Šį mėnesį apsilankė:229366
Viso (nuo 2015-02-16):8317017
Šiuo metu naršo:
167
2018-05-24
MENŲ KALVĖ - Utenos regiono kūrėjai ir jų darbai!