LietuvaRenovacija šiais metais – tikslai ir iššūkiai
2018 balandžio 16, Pirmadienis 09:25

Renovacija šiais metais – tikslai ir iššūkiai

Renovacija šiais metais – tikslai ir iššūkiai
 • Vytautas AUKŠTAITIS

Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programa (toliau – Programa) nežada mažinti tempų. Atnaujinus beveik 2 000 namų patirties įgavo daugiabučių namų administratoriai, projektuotojai bei rangovai. Kokybės priežiūros, viešųjų pirkimų bei kiti procesai nuolat tobulinami, gyventojų pasitikėjimas renovacija nuolatos auga ir tai užtikrina stabilų visos Programos įgyvendinimą.

Atnaujins 313 daugiabučių
Paskutinio kvietimo metu, kada paraiškos renovuoti daugiabučius namus buvo priimamos iki šių metų vasario mėnesio pirmos dienos, yra nustatytas 150 mln. Eur investicijų dydis renovacijos projektams finansuoti, taip pat yra nustatytas 50 mln. Eur valstybės biudžeto lėšų dydis butų ir kitų patalpų savininkams paramai apmokėti. „Buvo gautos net 577 paraiškos iš 50 savivaldybių", – sakė VšĮ Būsto energijos taupymo agentūros (BETA) specialistė Nijolė Genovaitė Graužinytė. Jos teigimu, sureitingavus paraiškas, buvo sudarytas finansuojamų projektų sąrašas, į kurį pateko 313 planuojamų atnaujinti daugiabučių, ir rezervinis sąrašas, kuriame liko 212 daugiabučių namų. Tokie skaičiai ir buvo prognozuojami. Kai kurios rangovų ar projektuotojų įmonės didžiąją dalį žmogiškųjų išteklių skiria būtent renovacijos projektams, todėl jie ruošiasi ir seka informaciją. Kelerių metų patirtis rodo, kad Lietuvos statybų rinkoje yra realu per metus renovuoti iki 500 daugiabučių namų. Todėl ruošiant kvietimo sąlygas yra įvertinami projektų derinimo, paruošimo ir rangos darbų atlikimo terminai – orientuojamasi per metus įvykdyti realų skaičių projektų. Nebelikus kvotų pateiktų projektų skaičiumi išsiskyrė didieji miestai – Vilnius, Kaunas ir kai kurie mažesni – Trakai, Plungė, Utena, Jonava, Elektrėnai, Švenčionys. Pasak N. G. Graužinytės, viena didžiausių naujovių šiame Programos įgyvendinimo etape yra tai, kad projektavimo ir rangos darbai bus perkami atskirai. „Tikėtina, kad perkant projektavimo darbus atskirai techniniai darbų projektai bus parengti atsakingiau ir atliekant rangos darbus iškils mažesnė klaidų tikimybė. Išvengus jų, tikėtina, kad rangos darbai bus atliekami kokybiškiau", – pabrėžė BETA specialistė.

Statybininkai pasiruošę
Tiek projektuotojai, tiek rangovai su kiekvienu sėkmingai atliktu daugiabučio namo renovacijos projektu įgyja vis daugiau patirties ir kompetencijų. Paprastai modernizacijos projektų imasi jau tokios patirties turinčios bendrovės, kurios žino, kiek vieno ar kito dydžio namui atnaujinti reikės darbuotojų suspėti į griežtose sutartyse numatytus terminus. Jeigu Programos pradžioje būdavo broko, tai dabar jo vis mažėja, nes renovacijos procesus prižiūrinčios institucijos įgyja vis daugiau patirties ir pataria statybininkams, į ką reikia atkreipti didesnį dėmesį.

Pasak Lietuvos statybininkų asociacijos (LSA) prezidento Daliaus Gedvilo, statybininkai planuoja savo darbų programą ir kuo anksčiau bus patvirtinta ilgalaikė renovacijos strategija, tuo geriau statybos sektorius pasiruoš dirbti modernizacijos projektuose. „Mums svarbu iš valdžios institucijų gauti aiškų patvirtinimą, kiek ir kada namų planuojama renovuoti", – sakė D. Gedvilas. Jo teigimu, LSA planuoja organizuoti mokymų veiklas. Didelis būrys darbininkų tobulins žinias, kurios reikalingos siekiant atlikti darbus kokybiškai. „Todėl statybos sektorius laukia aiškaus patvirtinimo iš valdžios atstovų apie renovacijos apimtis", – pabrėžė LSA prezidentas. Pasak jo, taip pat svarbu ir tai, kad pradėtas renovacijos procesas būtų nuoseklus, be pertrūkių, kurių pastaruosius dvejus metus nepavyko išvengti. „Jau dabar reikėtų pradėti galvoti ir numatyti, kas bus po 2020 metų, kada baigsis Europos Sąjungos struktūrinės paramos laikotarpis", – akcentavo D. Gedvilas.

Daugiabučių namų administratoriai, projektuotojai bei statybininkai įgyja vis daugiau patirties, tai lemia gerėjančią renovacijos kokybę ir gyventojų pasitikėjimą Programa.

 

 

 Finansuojama iš Europos regioninės plėtros fondo

Susiję įrašai (pagal žymę)

 • Kainynas padės susidėlioti renovacijos išlaidas ir darbus

  Kalbėti apie pinigus visada įdomu. Iš tiesų, daugelį besirengiančiųjų renovuoti būstą neramina išlaidos, kurių gali prireikti norint atnaujinti (modernizuoti) daugiabutį namą. Susiskaičiuoti investicijų poreikį padeda pastatų atnaujinimo (modernizavimo) darbų skaičiuojamųjų kainų rekomendacijos. Pristatome šį leidinį ir aiškinamės, kokie pokyčiai jame atsispindi, lyginant su ankstesniu, bei kokias kainų tendencijas galima prognozuoti ateityje.

 • Renovacijos naujienos – daugiausia daugiabučių bus atnaujinama kvartalais

  Paraiškų teikimas pagal Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programą baigėsi šių metų vasario 1 dieną. VšĮ Būsto energijos taupymo agentūra (BETA) jau baigė vertinti visas pateiktas paraiškas ir paskelbė rezultatus, kiek ir kuriuose miestuose bus renovuojama daugiabučių.

 • Renovuotas daugiabučio namo šilumos punktas užtikrina ženklius sutaupymus

  Kalbėdami apie renovaciją daugelis įsivaizduoja tik apšiltintas daugiabučio namo sienas, pakeistus senus langus ar duris. Ir tai – natūralu, nes kiekvienam yra matoma. Tačiau vienas svarbiausių sėkmingos renovacijos aspektų yra šilumos punkto atnaujinimas.

 • Renovacijos naujienos – projektavimo ir rangos darbai bus perkami atskirai

  Ir anksčiau projektavimo bei rangos darbus daugiabučių namų administratoriai ir namų bendrijos galėjo pirkti atskirai, tačiau tai buvo daugiau pavieniai atvejai. 2017 metais paskelbus naują kvietimą teikti paraiškas pagal Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programą projektavimo paslaugos ir rangos darbai turi būti perkami atskirai.

 • Renovacijos kokybė: ką turi žinoti gyventojai?

  Pirmaisiais renovacijos metais apie daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) kokybę buvo įvairiausių nuomonių. Vieniems gyventojams su rangovais didelių nesklandumų nekildavo, o kiti nuolatos linksniuodavo vienus ar kitus trūkumus. Dabar daug kas pasikeitė. Aiškiau reglamentuotos naudotinos kokybiškos medžiagos, atliekamų darbų technologijos bei techniniai projektai. Rangovai ir renovacijos užsakovai įgijo daugiau patirties, o modernizaciją prižiūri VšĮ Būsto energijos taupymo agentūra (BETA) bei Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija prie LR aplinkos ministerijos (VTPSI).

 • Paraiškų teikimas renovacijai Utenos regione iki paskutinės minutės

  Vasario 1 d. baigėsi paraiškų teikimas pagal Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programą. Tris mėnesius trukusiam kvietimui įgyvendinti numatyta bendrų investicijų apie 150 mln. eurų (valstybės parama – 50 mln. eurų), taigi bus renovuota apie 500 daugiabučių. Apie renovaciją pagal naująjį kvietimą kalbėjomės su VšĮ Būsto energijos taupymo agentūros specialiste Regina Šilinskiene.

 • Renovacijos penkmetis! Kaip keitėsi skaičiai, kokybė ir gyventojų pasitikėjimas

  2013 metais Lietuvos Respublikos Vyriausybė vienu iš strateginių tikslų išsikėlė renovacijos masto didinimą. Dabartinė Vyriausybė Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programą (toliau – Programa) taip pat mato kaip prioritetinę. Renovacijos tempai matomi kiekviename mieste, darbų kokybė itin pagerėjusi, o gyventojų atsiliepimai apie renovaciją teigiami.

 • Sėkminga renovacija neatsiejama nuo kokybiškos priežiūros

  Namo statyba prasideda nuo jo projekto paruošimo ir suderinimo su prižiūrinčiomis institucijomis. Viskas taip pat ir su daugiabučių namų renovacija. Per namo administratoriaus organizuotą susirinkimą gyventojams pritarus ruošiamas namo investicinis planas (IP), kuriame preliminariai apskaičiuojami medžiagų bei darbų kiekiai ir renovacijos kaina. IP rengėjai planus ruošia bendradarbiaudami su daugiabučių namų administratoriais, atsižvelgdami į gyventojų poreikius bei pastabas. Kaip žinoti, ar IP paruoštas kokybiškai? Apie tai kalbėjomės su jų ruošimą prižiūrinčios VšĮ Būsto energijos taupymo agentūros (BETA) Projektų įgyvendinimo kokybės priežiūros skyriaus vedėju Edvardu Petrausku.

 • Daugiabučių renovavimo lyderis – Zarasų rajonas

  Būsto energijos taupymo agentūros, administruojančios daugiabučių namų atnaujinimo programą, duomenimis, šiuo metu šalyje renovuojami 483 seni daugiabučiai. Daugiausia – didžiuosiuose šalies miestuose. Vilniuje atnaujinami 52 daugiabučiai, Klaipėdoje – 40, Kaune – 36.

 • Renovacijos procesų tobulinimas ir naujovės

  Lietuvos miestai ir miesteliai vis gražėja, atnaujintų (modernizuotų) daugiabučių vis daugėja, o tokių namų gyventojai pasakoja apie mažas sumas, kurias išleidžia už šildymą. Tačiau visai kitokia dar nerenovuotų namų gyventojų situacija. Daugeliu atvejų pasireiškia sveikas pavydas bei noras sekti kaimynų pėdomis. Norint tai daryti visų pirma reikia išsiaiškinti, kuriuo keliu teks eiti. Neseniai atsirado tam tikrų pasikeitimų ir naujovių, susijusių su investicijų planų (IP) rengimu. Apie pasikeitimus ir naujoves kalbėjome su Aplinkos ministerijos Statybos ir teritorijų planavimo departamento Būsto skyriaus vedėju Ramūnu Šveikausku.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

UAB „Utenos Diena“,
Maironio g. 34, LT-28144, Utena.
Įm. kodas: 301537159
PVM k. LT100003891115

A.s.: LT535014500014000334
Utenos kredito unija

Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

utenosdiena.lt redakcijai rašykite adresu reklama@utenosdiena.lt

Visos teisės saugomos. © 2008 -  2018 UAB „Utenos diena“.
Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Utenos diena“ sutikimą.

LANKYTOJŲ STATISTIKA

Šiandien apsilankė:7767
Vakar apsilankė:9355
Šią savaitę apsilankė:25836
Šį mėnesį apsilankė:209462
Viso (nuo 2015-02-16):8043109
Šiuo metu naršo:
101
2018-04-25
MENŲ KALVĖ - Utenos regiono kūrėjai ir jų darbai!