LietuvaRenovacija šiais metais – tikslai ir iššūkiai
2018 balandžio 16, Pirmadienis 09:25

Renovacija šiais metais – tikslai ir iššūkiai

Renovacija šiais metais – tikslai ir iššūkiai
 • Vytautas AUKŠTAITIS

Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programa (toliau – Programa) nežada mažinti tempų. Atnaujinus beveik 2 000 namų patirties įgavo daugiabučių namų administratoriai, projektuotojai bei rangovai. Kokybės priežiūros, viešųjų pirkimų bei kiti procesai nuolat tobulinami, gyventojų pasitikėjimas renovacija nuolatos auga ir tai užtikrina stabilų visos Programos įgyvendinimą.

Atnaujins 313 daugiabučių
Paskutinio kvietimo metu, kada paraiškos renovuoti daugiabučius namus buvo priimamos iki šių metų vasario mėnesio pirmos dienos, yra nustatytas 150 mln. Eur investicijų dydis renovacijos projektams finansuoti, taip pat yra nustatytas 50 mln. Eur valstybės biudžeto lėšų dydis butų ir kitų patalpų savininkams paramai apmokėti. „Buvo gautos net 577 paraiškos iš 50 savivaldybių", – sakė VšĮ Būsto energijos taupymo agentūros (BETA) specialistė Nijolė Genovaitė Graužinytė. Jos teigimu, sureitingavus paraiškas, buvo sudarytas finansuojamų projektų sąrašas, į kurį pateko 313 planuojamų atnaujinti daugiabučių, ir rezervinis sąrašas, kuriame liko 212 daugiabučių namų. Tokie skaičiai ir buvo prognozuojami. Kai kurios rangovų ar projektuotojų įmonės didžiąją dalį žmogiškųjų išteklių skiria būtent renovacijos projektams, todėl jie ruošiasi ir seka informaciją. Kelerių metų patirtis rodo, kad Lietuvos statybų rinkoje yra realu per metus renovuoti iki 500 daugiabučių namų. Todėl ruošiant kvietimo sąlygas yra įvertinami projektų derinimo, paruošimo ir rangos darbų atlikimo terminai – orientuojamasi per metus įvykdyti realų skaičių projektų. Nebelikus kvotų pateiktų projektų skaičiumi išsiskyrė didieji miestai – Vilnius, Kaunas ir kai kurie mažesni – Trakai, Plungė, Utena, Jonava, Elektrėnai, Švenčionys. Pasak N. G. Graužinytės, viena didžiausių naujovių šiame Programos įgyvendinimo etape yra tai, kad projektavimo ir rangos darbai bus perkami atskirai. „Tikėtina, kad perkant projektavimo darbus atskirai techniniai darbų projektai bus parengti atsakingiau ir atliekant rangos darbus iškils mažesnė klaidų tikimybė. Išvengus jų, tikėtina, kad rangos darbai bus atliekami kokybiškiau", – pabrėžė BETA specialistė.

Statybininkai pasiruošę
Tiek projektuotojai, tiek rangovai su kiekvienu sėkmingai atliktu daugiabučio namo renovacijos projektu įgyja vis daugiau patirties ir kompetencijų. Paprastai modernizacijos projektų imasi jau tokios patirties turinčios bendrovės, kurios žino, kiek vieno ar kito dydžio namui atnaujinti reikės darbuotojų suspėti į griežtose sutartyse numatytus terminus. Jeigu Programos pradžioje būdavo broko, tai dabar jo vis mažėja, nes renovacijos procesus prižiūrinčios institucijos įgyja vis daugiau patirties ir pataria statybininkams, į ką reikia atkreipti didesnį dėmesį.

Pasak Lietuvos statybininkų asociacijos (LSA) prezidento Daliaus Gedvilo, statybininkai planuoja savo darbų programą ir kuo anksčiau bus patvirtinta ilgalaikė renovacijos strategija, tuo geriau statybos sektorius pasiruoš dirbti modernizacijos projektuose. „Mums svarbu iš valdžios institucijų gauti aiškų patvirtinimą, kiek ir kada namų planuojama renovuoti", – sakė D. Gedvilas. Jo teigimu, LSA planuoja organizuoti mokymų veiklas. Didelis būrys darbininkų tobulins žinias, kurios reikalingos siekiant atlikti darbus kokybiškai. „Todėl statybos sektorius laukia aiškaus patvirtinimo iš valdžios atstovų apie renovacijos apimtis", – pabrėžė LSA prezidentas. Pasak jo, taip pat svarbu ir tai, kad pradėtas renovacijos procesas būtų nuoseklus, be pertrūkių, kurių pastaruosius dvejus metus nepavyko išvengti. „Jau dabar reikėtų pradėti galvoti ir numatyti, kas bus po 2020 metų, kada baigsis Europos Sąjungos struktūrinės paramos laikotarpis", – akcentavo D. Gedvilas.

Daugiabučių namų administratoriai, projektuotojai bei statybininkai įgyja vis daugiau patirties, tai lemia gerėjančią renovacijos kokybę ir gyventojų pasitikėjimą Programa.

 

 

 Finansuojama iš Europos regioninės plėtros fondo

Susiję įrašai (pagal žymę)

 • Nepasiturintys gyventojai renovacijos išlaidų gali visai nepatirti

  Daugiabučių namų butų savininkai, prieš imdamiesi daugiabučio atnaujinimo, baiminasi daugybės dalykų, tačiau bemaž didžiausią nerimą jiems kelia su renovacija susijusios išlaidos. Tai ypač aktualu senjorams ir nepasiturintiems gyventojams. Tačiau šį nerimą jie gali pamiršti, nes būstų savininkai, kurie turi teisę į būsto šildymo išlaidų kompensaciją, gali kreiptis dėl paskolos daugiabučiui modernizuoti bei palūkanų išlaidų kompensavimo.

 • Renovacijos priemonės – ne tik energijos taupymui, bet ir grožiui

  Prieš atliekant daugiabučio renovaciją, butų savininkai turėtų gerai apsvarstyti, kokius atnaujinimo darbus norėtų ir turėtų atlikti, nes dažnai jau po laiko suprantama, kad renovacija – tai ne tik apšiltintos ir naujai nudažytos sienos, pakeisti langai bei perdengtas stogas. Renkantis vertėtų pasvarstyti apie estetiką ir patogumą.

 • Svarbus žingsnis – modernizuoto daugiabučio pridavimas

  Daugiabučio atnaujinimo užbaigimas ir atliktų darbų patikrinimas yra ne ką mažiau svarbus etapas nei paties projekto parengimas. Jei randama trūkumų ar statybos klaidų – renovacijos procesas negali būti baigiamas, statybos užbaigimo aktas pasirašomas tik tada, kai visos problemos yra išsprendžiamos. Apie tai, kaip vyksta daugiabučio namo modernizacijos pabaiga, ir kokios dažniausiai pasitaikančios klaidos, dėl kurių nepriduodami atnaujinami (modernizuojami) daugiabučiai, pasakojo Vilniaus teritorijų planavimo ir statybos valstybinės priežiūros departamento Teritorijų planavimo ir statybos valstybinės priežiūros skyriaus vyriausiasis specialistas Ramūnas Šablauskas.

 • Renovuojamo daugiabučio spalva – miesto įvaizdžio dalis

  Vis daugiau pagal Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programą (toliau – Programa) renovuojant daugiabučius miesto kvartalai spalvinasi naujomis, šviežiomis spalvomis. Kad neiškristų iš konteksto, spalvas parenka ne tik inžinieriai, rengiantys techninį projektą, jos derinamos ir su miesto įvaizdžiu. Taigi, projektų rengėjai ir renovacijos proceso administratoriai bendradarbiauja ir su savivaldybių atstovais, o spalvinė gama numatoma ilgalaikiuose strateginiuose miesto įvaizdžio planuose.

 • Reali daugiabučio renovacija – Vaižganto g. 8, Utenoje

  Praktiškai visuose miestuose pagal Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programą (Programa) atnaujinama vis daugiau namų. Rezultatai akivaizdūs: sumažėjusios kainos už šildymą ir karšto vandens paruošimą, pagerėjusios gyventojų gyvenimo sąlygos, namai vizualiai pasikeitę ir traukiantys praeivių akį. Vienas svarbiausių sėkmingos Programos rodiklių – pakitusi žmonių nuomonė apie renovaciją. Daugelis apklaustųjų Utenoje džiaugėsi gaunama nauda. Tačiau svarstantiems apie savo daugiabučio renovaciją iškyla daug klausimų, kaip ir nuo ko viską pradėti. Todėl pristatome realų pavyzdį, kaip bus modernizuotas daugiabutis namas Vaižganto g. 8, Utenoje.

 • Valstybės paramos sutarčių pasirašymas – žalia šviesa tolesniam renovacijos vykdymui

  VšĮ Būsto energijos taupymo agentūra (toliau – BETA), baigusi vertinti pagal paskutinį aplinkos ministro kvietimą daugiabučiams namams atnaujinti gautas paraiškas, pradeda valstybės paramos teikimo sutarčių pasirašymą. Sutartys išsiųstos renovuojamų daugiabučių namų administratoriams, kurie per 30 dienų turės jas pasirašyti. Pasirašius sutartis administratoriai galės pradėti tolimesnius veiksmus projektams įgyvendinti – finansuotojų paiešką, projektavimo darbų bei rangos darbų pirkimą ir t. t. Tai – naujovė, kuri atsirado tik vykdant paskutinį kvietimą, nes anksčiau projektas ir rangos darbai paprastai būdavo perkami kartu.

 • Kainynas padės susidėlioti renovacijos išlaidas ir darbus

  Kalbėti apie pinigus visada įdomu. Iš tiesų, daugelį besirengiančiųjų renovuoti būstą neramina išlaidos, kurių gali prireikti norint atnaujinti (modernizuoti) daugiabutį namą. Susiskaičiuoti investicijų poreikį padeda pastatų atnaujinimo (modernizavimo) darbų skaičiuojamųjų kainų rekomendacijos. Pristatome šį leidinį ir aiškinamės, kokie pokyčiai jame atsispindi, lyginant su ankstesniu, bei kokias kainų tendencijas galima prognozuoti ateityje.

 • Renovacijos naujienos – daugiausia daugiabučių bus atnaujinama kvartalais

  Paraiškų teikimas pagal Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programą baigėsi šių metų vasario 1 dieną. VšĮ Būsto energijos taupymo agentūra (BETA) jau baigė vertinti visas pateiktas paraiškas ir paskelbė rezultatus, kiek ir kuriuose miestuose bus renovuojama daugiabučių.

 • Renovuotas daugiabučio namo šilumos punktas užtikrina ženklius sutaupymus

  Kalbėdami apie renovaciją daugelis įsivaizduoja tik apšiltintas daugiabučio namo sienas, pakeistus senus langus ar duris. Ir tai – natūralu, nes kiekvienam yra matoma. Tačiau vienas svarbiausių sėkmingos renovacijos aspektų yra šilumos punkto atnaujinimas.

 • Renovacijos naujienos – projektavimo ir rangos darbai bus perkami atskirai

  Ir anksčiau projektavimo bei rangos darbus daugiabučių namų administratoriai ir namų bendrijos galėjo pirkti atskirai, tačiau tai buvo daugiau pavieniai atvejai. 2017 metais paskelbus naują kvietimą teikti paraiškas pagal Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programą projektavimo paslaugos ir rangos darbai turi būti perkami atskirai.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

UAB „Utenos Diena“,
Maironio g. 34, LT-28144, Utena.
Įm. kodas: 301537159
PVM k. LT100003891115

A.s.: LT535014500014000334
Utenos kredito unija

Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

utenosdiena.lt redakcijai rašykite adresu reklama@utenosdiena.lt

Visos teisės saugomos. © 2008 -  2018 UAB „Utenos diena“.
Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Utenos diena“ sutikimą.

LANKYTOJŲ STATISTIKA

Šiandien apsilankė:2412
Vakar apsilankė:3590
Šią savaitę apsilankė:13775
Šį mėnesį apsilankė:64834
Viso (nuo 2015-02-16):8871809
Šiuo metu naršo:
63
2018-08-16
MENŲ KALVĖ - Utenos regiono kūrėjai ir jų darbai!