LietuvaKaip pasirūpinti vyresnio amžiaus artimaisiais, kad jie nežūtų gaisruose
2017 lapkričio 10, Penktadienis 09:40

Kaip pasirūpinti vyresnio amžiaus artimaisiais, kad jie nežūtų gaisruose

Kaip pasirūpinti vyresnio amžiaus artimaisiais, kad jie nežūtų gaisruose

Vieniša senutė, kuriai kaimynai per langą perduoda atneštą sriubą, nes ji nelinkusi niekam atverti savo namų durų. Namuose vienas laiką leidžiantis, ligų kamuojamas garbaus amžiaus vyras, mėgstantis rūkyti lovoje... Štai tokios žuvusiųjų gaisruose gyvenimo istorijos. Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento duomenimis, per penkerius metus ugnyje žuvo 186 žmonės, kuriems buvo daugiau kaip 65-eri metai. Tai beveik trečdalis žūstančiųjų gaisruose. Šiais metais iš 80 juose žuvusiųjų 28 gyventojams buvo daugiau nei 65-eri metai.

„Nors ugniagesiai dažnai praveria vyresnių žmonių namų duris, pataria jiems, kaip išvengti gaisrų, įrengia dūmų detektorius, bet vien mūsų pareigūnų pastangų neužtenka, kad jie galėtų būti saugūs ir nežūtų gaisruose,“ – sakė šio departamento direktoriaus pavaduotojas Mindaugas Kanapickas. – Todėl labai reikėtų tokių žmonių artimųjų ar kaimynų dėmesio, nes ugnis dažniau siaubia tuos, kurie jau nesugeba savimi pasirūpinti. Vyresnio amžiaus žmonės dažniau žūsta ne tik atokiuose kaimuose, bet ir miestuose. Keisti šią situaciją galime tik vienydami mūsų visų pastangas ir telkdami visuomenę padėti savo artimui“.

Kaip teigė Kauno klinikinės ligoninės gydytoja geriatrė Jurgita Knašienė, gaisro rizika senatvėje  yra gan didelė. Pasak jos, ne tik Lietuvoje, bet ir visame pasaulyje dažniausiai gaisruose žūsta vyresnio amžiaus gyventojai. „Nudegimai ir apsinuodijimas dūmais, smalkėmis yra dažniausios vyresnių žmonių mirties priežastys. Ne vieną jų žūčiai pasmerkia ir vadinamasis tylusis žudikas – anglies monoksidas. Deja, vyresni žmonės neretai ir patys sukelia gaisrus, gamindami maistą, nesaugiai kūrendami krosnį ar naudodami šildymo prietaisus. Daug gyvybių gaisruose nusineša ir neatsargus rūkymas“, - vardijo žūčių priežastis J. Knašienė.

Kodėl tikimybė žūti gaisre vyresniame amžiuje didėja? „Tokią riziką lemia progresuojantys organizmo pokyčiai, ligos, vaistų vartojimas, nesaugi aplinka. Vyresniame amžiuje prasčiau girdima ir matoma, silpsta uoslė, sunkiau judama, atsiranda atminties sutrikimų, – pastebėjo gydytoja geriatrė. – Dažniau gaisrus sukelia sergantieji Alzheimerio liga ir kitomis demencijomis. Be to, vyresnius žmones neretai vargina kelios lėtinės ligos vienu metu. Jie vartoja daug vaistų, kurių sąveikos, pašaliniai reiškiniai, pavyzdžiui, sumišimas, gali sutrukdyti priimti reikiamą sprendimą  gaisro atveju. Itin didelį pavojų kelia ir receptinių vaistų, ypač raminamųjų, vartojimas su alkoholiu. Tokie žmonės gaisre lėčiau reaguoja, nepajėgia laiku išeiti iš patalpos, nesugeba suvokti gaisro pavojaus“.

Pasak J. Knašienės, apie trečdalis visų vyresnių žmonių gyvena vieni, o apie 20 proc. jų yra ties skurdo ar žemiau skurdo ribos. O vienišumas ir skurdas yra priskiriami  prie gaisro rizikos veiksnių.

Kad garbaus amžiaus žmonės jaustųsi saugesni, jiems būtinas artimųjų ar aplinkinių dėmesys. „Reikėtų pasirūpinti, kad senoliai turėtų tinkamus akinius, klausą ir judėjimą palaikančias priemones. Turėtų namuose būti ir aiškiai pažymėtas išėjimas, o prastai girdintiems įrengta mirksinti lemputė. Silpnos sveikatos žmonės turėtų būti įsikūrę taip, kad kuo arčiau jų būtų išėjimas iš būsto. Ir, žinoma, jų namuose reikėtų įrengti dūmų ir smalkių detektorius,“ – sakė gydytoja geriatrė.

Taip pat ji pataria pagalbos telefono numerį 112 palikti gerai matomose vietose. Be to, garbaus amžiaus artimiesiems reikėtų įvesti ir skubios pagalbos mygtuką mobiliajame telefone.

J. Knašienės nuomone, labai svarbu ir gera kaimynystė: „Galima tik pasidžiaugti, jei kaimynai globoja vienišus neįgalius žmones. Jeigu to nėra, būtina užtikrinti, kad tokius asmenis lankytų socialinis darbuotojas.“

Pasak J. Knašienės, demencija sergantiems negalima palikti degtukų, žiebtuvėlių, būtina viryklių ir kitų prietaisų,  galinčių sukelti gaisrą, apsauga. Norėdami užtikrinti tokių artimųjų saugumą,  namuose turėtume jų nepalikti vienų.

Gamindami maistą vyresnio amžiaus žmonės kartais apdega, būna, kad pamiršta ant viryklės verdančius puodus, kurie smarkiai pridega. Jiems taip pat būtina pagalba, kad namuose, kuriuose kūrenamos krosnys, būtų laiku išvalyti dūmtraukiai. Senoliai negeba įvertinti ir netvarkingos elektros instaliacijos pavojaus. Pasak gydytojo geriatrės, būtina pasitarti ir su gydytoju dėl raminamųjų vaistų vartojimo. O jeigu žmogus jau yra sukėlęs gaisrą, visada verta apsvarstyti, ar ne saugiau vienam gyvenančiam senoliui įsikurti ilgalaikės priežiūros įstaigoje.

Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento inf.

Susiję įrašai (pagal žymę)

 • Miestą dūmuose paskandinęs gaisras šeimą paliko be namų

  Ketvirtadienio vakarą Utena skendėjo dūmuose: K. Donelaičio gatvėje esančiame mediniame name staiga įsiplieskęs gaisras sunaikino turtą, supleškėjo gyvenamosios paskirties pastato stogas, išdegė namo konstrukcijos, priestatas bei vienas kambarys. Į įvykio vietą atskubėję ugniagesiai gelbėtojai puolė gesinti gaisrą, tačiau liepsnų liežuviai sunkiai pasidavė vandens čiurkšlėms. Su ugnimi kovota iki vėlaus vakaro.

 • Tragedija Daugailiuose: gyventojai gaili bene didžiausio pagalbininko

  Lapkričio 17-os (šeštadienio) vakarą Daugailių miestelyje įvyko nelaimė – užsiliepsnojo Didžiojoje gatvėje, atokiau nuo kelio, vedančio į Juknėnus, stovėjęs medinis namas. Gaisras šiame name jau buvo kilęs vasario mėnesio pabaigoje. Šįsyk pasekmės buvo tragiškos – kaip įtariama, ugnis pasiglemžė nedidelėje trobelėje gyvenusį pusamžį vyrą.

 • Gaisras Jasonyse – su skaudžiomis pasekmėmis

  Sekmadienio rytą Utenos rajoną paženklino nelaimė – Leliūnų seniūnijai priklausančiame Jasonių kaime kilęs gaisras nusinešė žmogaus gyvybę.

 • Ugnis įsisuko į tris pastatus

  Rugsėjo 22-os (šeštadienio) vakarą Vyžuonose kilęs gaisras šeimininkams atnešė nemenkų nuostolių – ugnies gniaužtuose supleškėjo dirbtuvės su jose buvusiu turtu. Sudegė medinėse dirbtuvėse buvusios automobilių detalės, nudegė garažo stogas, apdegė sandėlis. Liepsnos prarijo automobilį SUBARU IMPREZA, dar trys automobiliai apdegė.

 • Nelaimė Aukštakalnyje: priežastis gali būti itin reta

  Penktadienio popietę daugiabučio namo, esančio Aukštakalnio g. 78, trečio aukšto balkone kilo gaisras. Sudegė viduje buvę namų apyvokos daiktai, išdužo virtuvės langas ir stiklinės balkono durys, aprūko virtuvės bei kambario sienos ir lubos. Buto savininkai džiaugėsi tik tuo, kad ugniagesiams gelbėtojams pavyko sutramdyti ugnį ir ji neišplito į kambarius, nes jie, kaip ir virtuvė, iškalti mediena.

 • Smėlio gatvėje, kaip įtariama, įvykdytas tyčinis padegimas

  Šiąnakt Utenoje, Smėlio gatvėje, liepsnojo lengvasis automobilis „Audi A6“. Laimei, gaisras buvo pastebėtas laiku, pradėtas gesinti, tad didesnių nuostolių pavyko išvengti. Ugniagesiai nurodo įtariantys, kad ugnis buvo įžiebta tyčia.

 • Nuo žaibo iškrovos užsiliepsnojo garažas

  Vakar, po 16 val., Vyžuonų seniūnijoje Plaušų kaime trankęsis perkūnas pridarė nuostolių – vienoje iš sodybų, kaip patvirtino ugniagesiai, nuo žaibo iškrovos užsiliepsnojo kieme stovintis garažas. Nepadėjo ir šalia stovintis didžiulis kaštonas.

 • Degantys pastatai, sprogimas ir liepsnojančio dujų baliono skrydis

  Suskystintų naftos dujų balionai, įsiplieskus ugniai, tampa skaudžių nelaimių priežastimi. Nutekėjus dujoms ir įvykus dujų–oro mišinio sprogimui, virsta namų sienos ir kilnojami stogai. Neseniai gaisras kilo Vilniaus rajone, Riešės seniūnijoje, Skirgiškių kaime, kur liepsnojo ūkinis pastatas, malkinė, o netrūkus užsidegė ir medinis gyvenamasis namas.

 • Ignalinos rajone sudegė net šeši pastatai

  Gegužės 15-os paryčiais Ignalinos rajone, Plėniškės kaime, liepsnojo net šeši pastatai. Atvykus ugniagesiams, penki iš jų jau buvo beveik sudegę. Gaisrą apleistoje sodyboje apie 4 val. ryte pastebėjo artimiausias kaimynas, gyvenantis už dviejų kilometrų. Tuoj į gaisravietę atvažiavo Naujojo Daugėliškio, vėliau Meikštų ir Ignalinos priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos ugniagesiai. Liepsnojančius pastatus gesino trys gaisrinės cisternos. Baigiamieji darbai priešpiet dar tebevyko.

 • Gaisras vos nesibaigė baisia nelaime

  Šią savaitę Zarasų rajone, Turmanto miestelyje, gaisras kilo keturių butų mediniame vieno aukšto name. Uždūmintose patalpose buvo rasta moteris, kuri vos neužtroško dūmais.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

UAB „Utenos Diena“,
Maironio g. 34, LT-28144, Utena.
Įm. kodas: 301537159
PVM k. LT100003891115

A.s.: LT535014500014000334
Utenos kredito unija

Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

utenosdiena.lt redakcijai rašykite adresu reklama@utenosdiena.lt

Visos teisės saugomos. © 2008 -  2018 UAB „Utenos diena“.
Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Utenos diena“ sutikimą.

LANKYTOJŲ STATISTIKA

Šiandien apsilankė:2106
Vakar apsilankė:4644
Šią savaitę apsilankė:11072
Šį mėnesį apsilankė:39839
Viso (nuo 2015-02-16):9302801
Šiuo metu naršo:
56
2018-12-12
MENŲ KALVĖ - Utenos regiono kūrėjai ir jų darbai!