KultūraMinimas garbingas Užpalių bibliotekos veiklos jubiliejus
2015 lapkričio 18, Trečiadienis 08:56

Minimas garbingas Užpalių bibliotekos veiklos jubiliejus

Minimas garbingas Užpalių bibliotekos veiklos jubiliejus
 • 7 foto

Pasaulyje kasdien išrandama daug visko. Vieni šių išradimų tampa neatsiejama mūsų gyvenimo dalimi, būtinybe, kiti gi išnyksta nesulaukę didesnio susidomėjimo. Tikriausiai daugelis pritars, kad raštas yra vienas reikšmingiausių išradimų žmonijos istorijoje. Atsiradus raštui, imtos rašyti ir knygos, šiandien įprastą formą įgavusios po Johano Gutenbergo išradimo – spausdinimo preso. Atsiradus raštui, atsirado ir būtinybė saugoti tai, kas užrašyta, taigi pradėjo kurtis bibliotekos.

Užpalių biblioteka savo metus skaičiuoja jau nuo praeito šimtmečio vidurio – 1945 metų, kai įsikūrė Vytauto gatvėje (dabar Nr. 8) esančiame name. Vėliau biblioteka persikėlė į tuometinius Užpalių kultūros namus (dabar – Utenos kultūros centro Užpalių skyrius). Bibliotekos fonde buvo apie 1 700 egzempliorių knygų. 1992 metų rudenį Užpalių bibliotekos filialas Nr. 9 buvo perkeltas į Užpalių vidurinę mokyklą (dabar – Užpalių gimnazija) ir sujungtas su mokyklos biblioteka. Fonduose jau buvo 9 192 egz. knygų, žurnalų, brošiūrų. Dabar jungtinės bibliotekos pavadinimas yra Utenos A. ir M. Miškinių viešosios bibliotekos Užpalių biblioteka ir Užpalių gimnazijos biblioteka. Fonduose biblioteka turi apie 15 000 egzempliorių dokumentų.
Šiandien Užpalių biblioteka skaičiuoja savo darbo septyniasdešimtmetį.
Atgavus nepriklausomybę, prasidėjo kokybiškai naujas bibliotekos darbo etapas – iš tradicinės bibliotekos pamažu buvo pereinama prie šiuolaikinės bibliotekos, kuri neapsiriboja tik tradicinių funkcijų atlikimu: rašytinio paveldo saugojimu, skaitymo skatinimu, sąlygų visuomenės savišvietai ir saviugdai skatinimu. Šiandien biblioteka teikia viešosios erdvės paslaugas, ugdo gyventojų informacinę kompetenciją, skatina gyventojus bendrauti, dalyvauti pilietiniuose ir edukaciniuose renginiuose, inicijuoja projektus ir kt.
Naudojimasis mūsų biblioteka yra nemokamas, jos paslaugos vienodomis teisėmis prieinamos visiems fiziniams ir juridiniams asmenims.
Džiaugiamės ir didžiuojamės gražiu bibliotekos jubiliejumi, kurį minime truputį netradiciškai: neorganizuojame didelio jubiliejinio minėjimo, o nuo spalio mėnesio vykstantį renginių ciklą skiriame Utenos A. ir M. Miškinių viešosios bibliotekos Užpalių bibliotekos ir Užpalių gimnazijos bibliotekos jubiliejui.
Šį ciklą pradėjome dviejų parodų atidarymu: II g klasės mokinės Odetos Jasiulionytės dailės darbų ir Užpalių pašto darbuotojos Jolitos Zabulienės sukauptos senosios korespondencijos.
„Gero skonio" klubo moterys Pašto darbuotojų dienos proga, pasikvietusios pašto darbuotojas, dalyvavo edukaciniame užsiėmime „Piešimas ant stiklo". Užsiėmimą vedė lektorė Violeta Buterlevičienė.
Vaikų vasaros skaitymo konkurso baigiamasis renginys taip pat buvo skirtas bibliotekos jubiliejui. Renginyje buvo 26 1–6 klasių mokiniai, aktyviai dalyvavę vasaros skaitymuose. Renginio metu kalbėjome apie perskaitytas knygas, skaitymo įpročius, būdus, nugalėtojai buvo apdovanoti.
6–8 klasių mokiniai dalyvavo užsiėmime „Su biblioteka prasideda atradimai". Užsiėmimo metu mokiniai buvo supažindinti su pasaulio bibliotekų istorija, siekiančia amžius iki Kristaus, ir šiandienos biblioteka.
Lapkričio mėnesį 5 ir 6 klasių mokinių komandos dalyvavo respublikinėje viktorinoje „Knyg(i)ų mūšis".
Užpalių bendruomenė buvo pakviesta į seminarą „Meno poveikis žmogaus sveikatai", kurį vedė Utenos rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro specialistė Rita Latvėnienė, Užpalių gimnazijos dailės mokytoja Raimonda Sakalauskienė ir Utenos muzikos mokyklos mokytoja Renata Buzėnaitė. Seminaro metu buvo kalbėta apie sveikos mitybos, dailės ir muzikos įtaką žmogaus sveikatai.
Nacionalinio dramos teatro aktorė Birutė Mar užpaliečiams jau pažįstama nuo praėjusių metų parodyto spektaklio „Jis ir Ji" šį rudenį džiugino žiūrovus monospektakliu „Poetė". Pilnoje Užpalių gimnazijos aktų salėje abejingų aktorės meistriškumui bei Salomėjos Nėries gyvenimui ir kūrybai nebuvo.
Lapkričio mėnesio viduryje 204 klasių mokinius pakvietėme į susitikimą bibliotekoje su Utenos kraštotyros muziejaus etnokultūros specialistu Raimondu Garsonu. Jis užsiėmimo metu supažindino vaikus su senaisiais lietuvių liaudies muzikos instrumentais, jų gamyba. Mokiniai ir patys gaminosi skudučius, lumzdelius.
Dar lapkričio mėnesį laukia susitikimas su poetu Pauliumi Juodišiumi, „Padėvėtų rūbų turgelis", kuris organizuojamas dalyvaujant Europos atliekų mažinimo savaitėje, edukaciniai užsiėmimai „Molio galia". Bibliotekininkių laukia nauji iššūkiai, užsiėmimai: Metų knygos rinkimai, adventinės popietės, Sveikinimo vienišam žmogui akcija, o kur dar kasdieninis darbas su skaitytojais, lankytojais, dokumentų fondo tvarkymas ir kiti svarbūs darbai, kurie lankytojui nėra matomi, bet yra būtini ir reikalingi, kad biblioteka Jūsų lauktų jauki, turtinga ir būtų įdomi, nes to mums linki renginių dalyviai, kasdieniai lankytojai ir mūsų gerbiami skaitytojai. Visi jų linkėjimai bei sveikinimai simbolinėse knygutėse puošia bibliotekos parodų stendą.

Vida JUŠKIENĖ, Rena ŠLIOGERIENĖ

Susiję įrašai (pagal žymę)

 • Verslininko dovana Užpaliams: išgražėjo Krokulės šaltinio aplinka

  Užpalių miestelio verslininkas Edvardas Žilys ėmėsi gražios iniciatyvos: savo lėšomis atnaujino Krokulės (Lygamiškio) šaltinio aplinką. Prieš tai suderinę planuojamus veiksmus su Utenos rajono savivaldybės administracijos Kultūros skyriaus specialistu paveldosaugininku Arvydu Mitalu bei Užpalių seniūnijos seniūnu Eugenijumi Keraminu, šios idėjos sumanytojas kartu su būriu užpaliečių per dvi savaites gražino legendomis apipintą vietą.

 • Bibliotekoje – paroda „Miegantys žolynai“

  Praėjusį penktadienį Utenos A. ir M. Miškinių viešojoje bibliotekoje atidaryta Utenos socialinės globos namų gyventojų kūrybos darbų paroda ir pristatyti darbai iš vykusių edukacinių užsiėmimų „Miegantys žolynai“. Stendai papuošti herbariumų paveikslais iš pačių gyventojų pririnktų ir išradingai bei meniškai sudėliotų džiovintų gėlių, uogų, žolelių ir lapų.

 • Užpaliuose – pasaulio margučių ridenimo čempionatas

  Balandžio 8 dieną 11 valandą, po šv. Mišių, Užpaliuose vyks Atvelykio šventė – vaikų velykėlės ir pasaulio margučių ridenimo čempionatas su įvairiais žaidimais ir atrakcionais. Programoje numatytos ne tik margučių ridenimo, bet ir stipriausio margučio varžybos, laimės šulinys, margučių nuomos punktas bei vaišių stalas.

 • Palūšė Lietuvos mažosios kultūros sostinės vardą perdavė Užpaliams

  Gruodžio 8 dieną Palūšėje iškilmingu šventiniu renginiu užbaigti šio kaimo – 2017-ųjų Lietuvos mažosios kultūros sostinės – metai. Garbingas vardas, kurį Palūšė perėmė iš Molėtų rajono Alantos bendruomenės su geriausiais linkėjimais buvo perduotas Utenos rajono Užpalių miesteliui. Šventėje skambėjo patys gražiausi žodžiai, išdalintos dešimtys padėkų, simbolinių draugystės sagų, džiaugtasi draugyste, bendryste, žmonių širdžių šiluma ir bendruomenėms linkėta viltingo ėjimo į priekį.

 • Bibliotekoje – fotografijų albumo pristatymas

  Lapkričio 22 dieną 17 val. Utenos A. ir M. Miškinių viešojoje bibliotekoje vyks Valentino Juraičio fotografijų albumo „Rytų Aukštaitijos kaimai. Namų išore ir vidus“ pristatymas. Veiks ir fotografijų paroda.

 • Garsaus krepšininko dėka keičiasi Užpalių vaikų dienos centro veidas

  Rugsėjo mėnesį Užpalių vaikų dienos centras (toliau – Centras) sulaukė ypatingo svečio – krepšininko Jono Valančiūno. NBA krepšinio lygoje žaidžiantis uteniš­kis susipažino su Centro veikla, nuoširdžiai bendravo ir žaidė krepšinį su vaikais, dalijo autografus. Paste­bėjęs, kad Centre nėra vandentiekio, o vaikai rankas turi plauti primityviu būdu, garsus sportininkas pa­žadėjo kaip įmanoma greičiau šią problemą išspręs­ti. Nuvykusios į Užpalius „Utenos dienos“ žurnalistės domėjosi, kokie darbai šiuo metu vyksta, kaip pasi­keitimai pagerins Centro kasdienybę.

 • Bibliotekos vadovė V. Garunkštytė pasidalijo gerąja patirtimi

  Kultūros ministrė Liana Ruokytė-Jonsson susitikime su švietimo ir mokslo ministre Jurgita Petrauskiene sutarė dėl mokyklų bibliotekų veiklos koncepcijos ir paskirties peržiūrėjimo.

 • Liepsnos sunaikino medinio namo stogą

  Praėjusį šeštadienį Užpalių miestelyje kilo gaisras, kuris sunaikino gyvenamojo namo stogą, du kambarius, virtuvę ir verandą.

 • Nuo Sibiro iki Užpalių

  Praėjo mėnuo, kai „Misija Sibiras 17" dalyviai pajudėjo Irkutsko link. Ekspedicija jau sugrįžo namo. Dabar rengia susitikimus, pasakoja apie savo veiklą. Tradiciškai dalyviai susirinko vieno iš šios ekspedicijos sumanytojų ambasadoriaus Vygaudo Ušacko sodyboje Bajoriškėse aptarti ir pristatyti nuveiktus darbus. Šiemet ekspedicijos dalyviai ir jau anksčiau panašioje misijoje dalyvavę jaunuoliai rinkosi į netradicinę talką – Užpaliuose talkino Jūratės ir Eugenijaus Keraminų Šv. Teresės šeimynos namo statybose.

 • Garbės piliečio vardas – Juozui Vanagui

  Už ilgametį Užpalių garsinimą Užpalių garbės piliečio vardas praėjusį šeštadienį buvo suteiktas garsiam šalies chorvedžiui Juozui Vanagui.
  Pastaruoju metu iš ligos patalo nesikeliančiam kraštiečiui jau sukako 92-eji, todėl atsiimti įvertinimo į iškilmes atvyko jo dukra Beatričė ir sūnus Benediktas. Jiems Užpalių seniūnijos seniūnas Eugenijus Keraminas įteikė vardinę austą juostą, ąžuolo vainiką ir žymenį. Vaikai pasirašė ir Užpalių garbės piliečių knygoje. Sveikinimus J. Vanagui perdavė ir Užpalių gimnazijos, jo gimtųjų Vilučių kaimo bendruomenės.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

UAB „Utenos Diena“,
Maironio g. 34, LT-28144, Utena.
Įm. kodas: 301537159
PVM k. LT100003891115

A.s.: LT535014500014000334
Utenos kredito unija

Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

utenosdiena.lt redakcijai rašykite adresu reklama@utenosdiena.lt

Visos teisės saugomos. © 2008 -  2018 UAB „Utenos diena“.
Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Utenos diena“ sutikimą.

LANKYTOJŲ STATISTIKA

Šiandien apsilankė:2685
Vakar apsilankė:8958
Šią savaitę apsilankė:29713
Šį mėnesį apsilankė:213339
Viso (nuo 2015-02-16):8046986
Šiuo metu naršo:
115
2018-04-26
MENŲ KALVĖ - Utenos regiono kūrėjai ir jų darbai!