Iš Lietuvos Aukščiausiojo Teismo – blogos žinios uteniškei
KriminalaiIš Lietuvos Aukščiausiojo Teismo – blogos žinios uteniškei
2018 gegužės 28, Pirmadienis 09:28

Iš Lietuvos Aukščiausiojo Teismo – blogos žinios uteniškei

Iš Lietuvos Aukščiausiojo Teismo – blogos žinios uteniškei

Lietuvos Aukščiausiasis Teismas pripažino, kad Utenos gyventoja G. M., skolinusi žmonėms pinigus už palūkanas, versliškai vertėsi neteisėta finansine veikla. Be to, už paskolintus pinigus net po kelis vekselius skolininkes įtikinusi pasirašyti 57 metų uteniškė liko nuteista ir dėl sukčiavimo.

Į teisiamųjų suolą G. M. atvedė už procentus teiktos paskolos. Į teisėsaugos pareigūnus 2014 metais ėmė kreiptis žmonės, pranešdami, kad yra nukentėję nuo G. M. Ji esą paskolindavo pinigų už palūkanas, tačiau vėliau skolininkai nebesugebėdavo skolų grąžinti, nes kreditorės spaudžiami pasirašydavo vekselius ir jai vis labiau įsiskolindavo.

Ikiteisminį tyrimą šioje byloje atliko Utenos apskrities vyriausiojo policijos komisariato bei Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos Panevėžio skyriaus pareigūnai, o tyrimui vadovavo Panevėžio apygardos prokuratūros Antrojo baudžiamojo persekiojimo skyriaus prokuroras Vytautas Sabaliauskas.

Ikiteisminio tyrimo metu buvo nustatyta, kad G. M. apie 16 metų (nuo 1998 iki 2014 metų) teikė paskolas fiziniams asmenims. Pareigūnai nustatė, kad tokių skolininkų buvo ne mažiau kaip 32. Per visą tą laiką G. M. dirbo tik 3 mėnesius bei 8 kartus buvo registruota Darbo biržoje kaip bedarbė.

2017 metų sausį Utenos rajono apylinkės teismo nuosprendžiu G. M. buvo pripažinta kalta apgaule iš 4 nukentėjusiųjų įgijusi didelės vertės turtą, tačiau išteisinta dėl neteisėto vertimosi uždrausta komercine veikla bei savivaldžiavimo.

Panevėžio apygardos teismas pernai lapkritį iš dalies patenkino prokuroro V. Sabaliausko apeliacinį skundą – G. M. pripažino kalta ir dėl sukčiavimo, ir dėl to, kad ji neteisėtai versliškai vertėsi finansine veikla, neturėdama licencijos.

Tuomet G. M. ir jos gynėjas kasaciniu skundu kreipėsi į Lietuvos Aukščiausiąjį Teismą, prašydami ją išteisinti.

Gegužės 22 dieną LAT Baudžiamųjų bylų skyriaus teisėjų kolegija paskelbė nutartį šioje byloje.

LAT paliko galioti apeliacinės instancijos teismo nuosprendžio dalį, kuria G. M. buvo pripažinta kalta dėl versliško vertimosi finansine veikla neturint licencijos bei dviejų sukčiavimo epizodų. Dar dėl dviejų sukčiavimo epizodų byla G. M. atžvilgiu nutraukta konstatavus, kad ji nepadarė veikų, turinčių šių nusikaltimų požymių. Tačiau ši nutartis neužkerta kelio nuo G. M. nukentėjusiems asmenims pareikšti ieškinį civilinio proceso tvarka.

Savo nutartyje LAT patvirtino, kad dviejų skolininkių turtą G. M. užvaldė apgaule. „Apeliacinės instancijos teismas tinkamai pritaikė baudžiamąjį įstatymą, pagrįstai G. M. veikose nustatęs esminę apgaulę", – rašoma nutartyje.

Nuteistosios kasaciniame skunde tvirtinama, kad paskolų teikimo veikla ji vertėsi ne versliškai, todėl jai turėtų būti taikoma administracinė, o ne baudžiamoji atsakomybė. Tačiau LAT konstatavo, kad apeliacinės instancijos teismas pagrįstai padarė išvadas dėl G. M. veiklos versliškumo – maždaug 16 metų pinigų skolinimas fiziniams asmenims buvo pagrindinė G. M. veikla, iš kurios ji gaudavo finansinę naudą.

Teismas taip pat kritiškai vertino nuteistosios teiginį, kad iš pinigų skolinimo ji jokios naudos neturėjo, nes už tai negaudavo palūkanų. LAT nuomone, apeliacinės instancijos teismas pagrįstai konstatavo, kad pinigus G. M. skolindavo fiziniams asmenims pasirašant paskolos dokumentus, kuriuose paprastai buvo nurodoma ne realiai fiziniams asmenims paskolinta pinigų suma, aiškiai nurodant palūkanas, o suma su iš anksto apskaičiuotomis palūkanomis ir nuo palūkanų apskaičiuotomis palūkanomis (kurias nuteistoji nustatydavo žodžiu ir jas keisdavo vienasmeniškai).

LAT nutartimi, pakeitus ankstesnius nuosprendžius, G. M. skirta 1 metų 3 mėnesių laisvės atėmimo bausmė, jos vykdymą atidedant 1,5 metų ir 240 MGL (9038 eurų) dydžio bauda. Be to, jai skirta baudžiamojo poveikio priemonė – sumokėti 15 MGL (564 eurų) dydžio įmoką į Nukentėjusių nuo nusikaltimų asmenų fondą.

Prokuratūros inf.

Susiję įrašai (pagal žymę)

 • Į teisiamųjų suolą uteniškius atvedė dvarvietėje pastatytas namas

  Panevėžio apygardos prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo skyriaus prokuroras teismui perdavė nagrinėti Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) Panevėžio valdybos tirtą baudžiamąją bylą, kurioje kaltinimai dėl kyšininkavimo ir piktnaudžiavimo pareikšti buvusiam uždarosios akcinės bendrovės „Utenos regiono atliekų tvarkymo centras“ (URATC) direktoriui M. B.

 • NBA žaidėjas uteniškei pranešė stulbinančią naujieną

  Balandžio 29–gegužės 4 dienomis Bolonijoje (Italija) vyko NBA (Nacionalinės krepšinio asociacijos) programos „Jr. NBA“ Europos ir Vidurinių Rytų atrankos stovykla, į kurią buvo pakviesti geriausi jaunieji krepšininkai iš 24-ių šalių. Lietuvai šioje stovykloje atstovavo du vaikinai ir dvi merginos. Viena iš jų – keturiolikmetė uteniškė Eva Pernavaitė (trenerė Eglė Žygelytė). Visi keturi lietuviai neseniai sulaukė džiugios naujienos – jie pakviesti atstovauti Europai rugpjūčio mėnesį Floridoje (JAV) vyksiančiame „Jr. NBA“ pasaulio čempionate.

 • Panevėžio apygardos teismui vadovauja Eigirdas Činkas

  Paskirtas Panevėžio apygardos teismo teisėjas Eigirdas Činkas šio teismo pirmininku. Naujai paskirtas vadovas pareigas pradėjo eiti birželio 1 dieną.

 • Uteniškė išrinkta atstovauti 35 valstybių tinklui

  Balandžio 13 dieną Švedijoje vyko Europos jaunimo informavimo tinklo „Eurodesk“ neeilinė Asamblėja, kurios metu susirinkę 34 valstybių atstovai svarstė svarbiausius tarptautinės asociacijos klausimus. Vienas iš jų – Valdybos rinkimai, kuriuose vienbalsiai laimėjo uteniškė Ingrida Jotkaitė.

 • Buvusio „Utenos regiono kelių“ vadovo pažeidimų tyrimas pasiekė teismą

  Susisiekimo ministerija informuoja, kad Panevėžio apygardos teisme priimtas ieškinys dėl buvusio VĮ „Utenos regiono keliai“ vadovo įvykdytų pažeidimų ir įmonei padarytos beveik 69 tūkst. eurų turtinės žalos. Atsižvelgdama į 2017 metų audito metu šioje įmonėje nustatytus pažeidimus, ieškinį pateikė VĮ „Kelių priežiūra“.

 • Buvusio Zarasų rajono savivaldybės administracijos valdininko skundą teismas atmetė

  Lietuvos apeliacinis teismas sausio 15 dieną atmetė buvusio Zarasų rajono savivaldybės administracijos direktoriaus Ramūno Keršio apeliacinį skundą ir paliko galioti žemesnės instancijos teismo nuosprendį, kuriuo jis pripažintas kaltu dėl korupcinio pobūdžio nusikalstamų veikų.

 • Uteniškė grafikė – „Aukso vainiko“ antros vietos laureatė

  Sausio 6-ą, per Tris karalius, Rokiškio krašto muziejuje vyko konkursinės liaudies meno parodos „Aukso vainikas" laureatų paskelbimo ir vainikavimo iškilmės. Pasipuošti garbingiausiu Lietuvos tautodailės apdovanojimu – aukso vainiku – siekė net 28 senųjų amatų tradicijas tęsiantys kūrėjai.

 • Po reformos Utenos apylinkės teismas liks

  Nuo sausio 1 dienos Lietuvoje mažėja apylinkių ir apygardų administracinių teismų skaičius. Šiuo metu esantys 49 apylinkių teismai jungiami paliekant 12 apylinkių teismų. Po reformos liks Vilniaus miesto, Vilniaus regiono, Kauno, Klaipėdos, Šiaulių, Panevėžio, Alytaus, Marijampolės, Plungės, Tauragės, Telšių ir Utenos apylinkių teismai.

 • Nuo Naujųjų metų mažėja teismų skaičius

  Nuo 2018 metų sausio 1 dienos Lietuvoje mažėja apylinkių ir apygardų administracinių teismų skaičius.

 • Amerikoje gyvenanti uteniškė: „Esu retas paukštelis“

  36-erių uteniškė Ina Hudson (Laurinavičiūtė) būdama devyniolikos išvyko studijuoti į Jungtines Amerikos Valstijas. Tuo metu ji manė, kad svajonių šalis bus tik laikina stotelė, tačiau likimas viską sudėliojo kitaip. Moteris jau 17 metų savo namais vadina Detroitą – didžiausią JAV Mičigano valstijos miestą. Apie tai, ką veikia mieste, kuris visame pasaulyje garsėja kaip automobilių sostinė, ji papasakojo „Utenos dienai“.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

UAB „Utenos Diena“,
Maironio g. 34, LT-28144, Utena.
Įm. kodas: 301537159
PVM k. LT100003891115

A.s.: LT535014500014000334
Utenos kredito unija

Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

utenosdiena.lt redakcijai rašykite adresu reklama@utenosdiena.lt

Visos teisės saugomos. © 2008 -  2019
UAB „Utenos diena“.
Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Utenos diena“ sutikimą.

LANKYTOJŲ STATISTIKA

Šiandien apsilankė:568
Vakar apsilankė:10585
Šią savaitę apsilankė:568
Šį mėnesį apsilankė:568
Viso (nuo 2015-02-16):13802130
Šiuo metu naršo:
76
2020-06-01
MENŲ KALVĖ - Utenos regiono kūrėjai ir jų darbai!